Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Odpovědět

Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

mensí než 1Kč/kWh
2
3%
větší než 1Kč/kWh
2
3%
větší než 2Kč/kWh
1
2%
větší než 4Kč/kWh
7
11%
větší než 8Kč/kWh
5
8%
větší než 10Kč/kWh
2
3%
větší než 20Kč/kWh
11
17%
větší než 40Kč/kWh
12
19%
větší než 80Kč/kWh
4
6%
větší než 100Kč/kWh
7
11%
větší než 200Kč/kWh
5
8%
větší než 400Kč/kWh
0
Žádná hlasování
větší než 800Kč/kWh
1
2%
větší než 1000Kč/kWh
1
2%
větší než 2000Kč/kWh
3
5%
 
Celkem hlasů: 63

Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od kybos »

Aby bylo učiněno rozřešení věčných dohadů o ceně elektrické energie z FVE zkuste odpovědět na předloženou anketu.
Záměrně zde není brán ohled na předpokládanou životnost komponent, jelikož by se jednalo o věštění z křišťálové koule. Prostě sečtěte veškeré dosavadní náklady na pořízení FVE včetně nutných úprav rozvodů energie, akumulace, monitorování a jištění a podělte je množstvím doposud vyrobených kWh.
Hlasovat je možno opakovaně dle průběžného vývoje nákladů a výroby.


Admin edit: zmenen nazev ankety ze
Suma nákladů / suma dodnes vyrobených kWh pro mou FVE je
na
Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE
Naposledy upravil(a) kybos dne stř dub 02, 2014 10:09 am, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od střídač »

Hlasuji patrně jako první a dávám částku, a odhaduji se slzou v oku, 100Kč/kWh.

Kybos, tak tohle je ale pěknej podraz.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od camel1cz »

Promiňte lehký OT, ale tohle mi také nepříjde OK. Jsem na straně těch, co vidí nenulovou cenu kWh z vlastní FVE, ale počítat jí podle vzorce celková_investice/počet_již_vyrobených_kWh je špatně i logicky.

S životností se dle mého názoru musí počítat - už jen proto, jak vypadá průběh ceny kWh v čase (od plus nekonečna do čert ví čeho - závisí to na investicích, modernicaci, rozšiřování, opravách, ...).

Omlouvám se, ale já to nekonečno prostě nemám rád :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od kybos »

Životnost komponent není možno předem dostatečně přesně určit. Stejně tak nelze s jistotou předem stanovit cenu nutné údržby a oprav. Proto se mi jeví tato metoda určení aktuákní ceny kWh z FVE přesnější. Pro upřesnění můžete v komentáři doplnit dobu provozu FVE, která zohlední počáteční investice až do doby, kdy bude nutno reinvestovat.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od střídač »

camel1cz píše:ale tohle mi také nepříjde OK
Z jakého důvodu? Je to stav k dnešku. Co bude zítra, nechť se stane zítra.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Bohuzel hlasovat nemohu, nemam na co, nemam vyber pro me vhodne odpovedi, nebot se zde jedna o naklady na energii, ale ja mel naklady na UPS, kabely, baterky a navic jeste k tomu nejake panely a 2 regulatory, ktere jsem koupil z prebytecnych penez, ktere bych rozhodne nevrazil distributorovi energie, ale radeji do vlastniho majetku. Tudiz hlasuji mimo anketu ze cena me FVE je 17000+12000+5000+5000+17000 dodnes vcetne vymeny baterii, a regulatoru a cena energie je 0. Nedokazu ji spocitat, zivotnost me FVE jeste neskoncila, vestec z kristalove koule nejsem. s provozem FVE koncit nehodlam, takze jeji zivotnost bude spise postupne naopak prodluzovana postupnymi vylepsenimi.

V podstate koupi chaty a jejim vylepsenim o FVE v ramci renovace chaty, rekonstrukce nekterych casti, kdy na radu padla i elektrika v ni, rozvody, a rozvadec a v mem pripade i koupe velke UPS, bych nejspise mel i cenu chaty 800 000 pripocist do ceny FVE. Pokud ne, proc ne? Pokud bych totiz zustal v najmu na byte, platil bych stale DS, zadna chata ani FVE by nikdy nebyla (ani mypower.cz)

Nebo jsem zvedav, jak kdo naceni cenu me energie z FVE.. :D Porizovaci cena je u me znama.

Ad tema - prijde mi tohle tema silne duplicitni. Nic proti, ale Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE a cena energie z me FVE je jedno a totez. Tema asi zachvilku zamknu, mozna.. nevim, protoze je to skutecne duplicita.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Jeste poprosim o jednu vec, az nekdo budete vkladat anketu, prosim myslete na kratky nadpis ankety, kvuli zalomeni textu na hlavni strance :) diky .. jen takova technicka nedulezita .. ja to kdyztak spravim, pokud tu tahle duplicita zustane.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od kybos »

Zde se nejedná o náklady na cenu energie ani o náklady na cenu chaty ale o náklady na FVE.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

A jsme opet duplicitni .. to uz se resilo vedle .. co je to vlastne FVE ? Panely a regulator .. nebo do toho patri i ta UPSka ?
Mam pripraveny takovy pribeh, dodelam k tomu grafiku, dam to zachvilku sem (do vedlejsiho tematu) a muzeme se o tom pobavit graficky.. Mozna to bude pro ilustraci lepsi ..
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:co je to vlastne FVE ?
Panely a propojení k nim, regulátor a propojení, akumulace a její propojení, střídač a jeho propojení.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od kybos »

Pokud by tam ta UPSka nemusela bez FVE být,tak do nákladů patří. Rozhodně tuto anketu nepovažuji za duplicitní, jelikož se vyhodnocuje jinak než ta předchozí, kde si hlasující zohledňují předpokládanou životnost komponent.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od kybos »

mypower.cz píše:
Tema asi zachvilku zamknu, mozna.. nevim, protoze je to skutecne duplicita.
Pokud bude toto téma z moci admina zamčeno, nebudu nadále považovat tyto stránky za svobodné ale pouze za svobodu hlásající.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Tak nezlobte se, ale zase ja si zde nemuzu nechat zasirat forum duplicitami.. Rozumim vasemu rozhorceni, ale zase trosku akceptujte nejakou kulturu, treba to ze chci aby forum nejak vypadalo a napriklad extremy typu roger likviduju bez ohledu na to co si mysli o svobode tohoto fora. Vy skutecne necitite toto tema jeko duplicitni? Co se tu muze resit jineho nez vedle? No abych vam neublizil, tak zase ustoupim jednotlivci, aby nebyla porusena jeho svoboda a zamknu to sve a poslu ze sveho link sem k vam do toho vaseho. Citite se ted svobodneji? :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

střídač píše:
mypower.cz píše:co je to vlastne FVE ?
Panely a propojení k nim, regulátor a propojení, akumulace a její propojení, střídač a jeho propojení.
A kdyz tam ta UPS uz byla leta pred tim... ? = baterie (akumulace), propojeni, stridac, ? Tak s prikoupenim panelu a regulatoru zakalkulujeme i cenu te UPSky tedy .. ?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:Bohuzel hlasovat nemohu, nemam na co, nemam vyber pro me vhodne odpovedi, nebot se zde jedna o naklady na energii,
hlasovat nemůžeš, protože nechceš. Jasně je dané co máš čím podělit. Náklady související s odběrem elektřiny (tedy veškeré investice, které by jsi nedělal, pokud by jsi neměl žádný elektrický spotřebič) podělit počtem spotřebovaných kWh z FVE.
mypower.cz píše:A kdyz tam ta UPS uz byla leta pred tim... ? = baterie (akumulace), propojeni, stridac, ? Tak s prikoupenim panelu a regulatoru zakalkulujeme i cenu te UPSky tedy .. ?
Je UPS u Tebe z funkce spotřebič? Nebo vyžadovaná součást vnitřní distribuce elektřiny? V prvním případě nepřipočítávat, v druhém připočíst.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne stř dub 02, 2014 10:50 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od mypower.cz »

brumlaj píše:
mypower.cz píše:Bohuzel hlasovat nemohu, nemam na co, nemam vyber pro me vhodne odpovedi, nebot se zde jedna o naklady na energii,
hlasovat nemůžeš, protože nechceš. Jasně je dané co máš čím podělit. Náklady související s odběrem elektřiny (tedy veškeré investice, které by jsi nedělal, pokud by jsi neměl žádný elektrický spotřebič) podělit počtem spotřebovaných kWh z FVE.
Tak mi prosim pomozte s vypoctem.. cenu me FVE, dobu jejiho provozu i postupne servisni prace a rozsireni znate. Ja stale neznam zivotnost a nevim proc baterie placam do ceny FVE, kdyz baterie bych stejne tak jednou za cas kupoval do UPSky i kdyz bych FVE nemel .. Nevim jak k cene dospet. Jsem totalne duty a v ZS jsem casto chybel. Pomuzete mi s vypoctem?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od kybos »

mypower.cz píše: Citite se ted svobodneji? :D
Byl bych pro ponechání obou anket. V té vaší mohou hlasující informovat o předpokládané ceně se započtením odpisů a životnosti komponent a předpokládané výroby a v té mé o skutečné dosavadní ceně z reálných nákladů a výroby. Každý se může svobodně rozhodnout zda bude hlasovat jen v jedné anketě nebo v obou. A nemyslím si, že by tím bylo fórum nějak "zasíráno".
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od kybos »

mypower.cz píše: Ja stale neznam zivotnost a nevim proc baterie placam do ceny FVE, kdyz baterie bych stejne tak jednou za cas kupoval do UPSky i kdyz bych FVE nemel ..
V této anketě nemá předpokládaná životnost vliv na výsledek hlasovnání. Není ji tedy nutno znát.
UPS může být součástí ceny domovní sítě i v případě napájení elektrocentrálou nebo nestabilní a poruchové distribuční sítě. Proto je nutné ji do nákladů započíst včetně údržby.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:Tak mi prosim pomozte s vypoctem.. cenu me FVE, dobu jejiho provozu i postupne servisni prace a rozsireni znate. Ja stale neznam zivotnost a nevim proc baterie placam do ceny FVE, kdyz baterie bych stejne tak jednou za cas kupoval do UPSky i kdyz bych FVE nemel .. Nevim jak k cene dospet. Jsem totalne duty a v ZS jsem casto chybel. Pomuzete mi s vypoctem?
rádi pomůžeme, pošli nám pokladní knihu Tvé domácnosti. A schéma elektrorozvodů - stačí jednopólové. A nezlob se na to, že se nám nechce procházet všechny Tvé příspěvky zde na fóru abychom si pokladní knihu sami vytvořili. Zase vocud pocud.
p.s.: potom na Tebe budeme mít ještě pár záludných dotazů - jako například proč kupuješ baterie do UPS když do UPS nemáš zapojen žádný spotřebič (abychom dokázali zhodnotit zda je UPS spotřebič, nebo doučást distribuční sítě)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Náklady na vyrobenou kWh v mé FVE

Příspěvek od pkougl »

Tak sem se tedy taky zapojil do anketky i když jsem na začátku užívání systému (začínám druhý rok)který mě vyšel na cca 150tis a za rok vyrobil asi 4,2MWh v AC.
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek