Kolik stojí elektřina ze slunce?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Odpovědět

Elektřina z mé FVE je

za 27 a více Kč,-/kWh
6
22%
za 15-26 Kč,-/kWh
1
4%
za 11-14 Kč,-/kWh
1
4%
za 6-10 Kč,-/kWh
1
4%
za 3-5 Kč,-/kWh
2
7%
pod 3 Kč,-/kWh
2
7%
zdarma
14
52%
 
Celkem hlasů: 27

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

RCZf píše:Bohužel ani tolik přebytků celoročně nemám. Takže pokud musím proud dokupovat z DS i když pouze v NT , tak taky není zadarmo. Zdruhé strany pokud srovnám cenu energie ze slunce s cenou v NT tak stále vede NT. Mám ale ještě kousek volné střechy (i když už docela malý ) , tak si ještě trochu té dražší energie přikoupím :roll:
Zdravim :), prosim o prominuti za lehky offtopic, ale dovolim si pri teto prilezitosti takovou vsuvku:

Ja porad nejak nemuzu pochopit tu cenu energie. Muzete mi prosim naskenovat, zcenzurovat kontaktni udaje a ukazat nejakou mesicni fakturu za cenu energie ze slunce a komu a na jaky ucet ji platite? Me totiz zadne faktury za energii ze slunce nechodi stejne nejspise jako josefovi, nebo je nemuzu najit. Ani zalohy neplatim. A to klidne i vice let po sobe. Treba ja si koupil pred lety fotovoltaicky system (neco jako obrovskou pocitacovou UPS), ale energii do neho dal dokupovat nemusim, ta z neho tece zadara. Nebo pletu se? :)) Musim nekomu neco za tu energii platit? Pravda.. nedavno jsem koupil baterky, ale prijde mi to na stejne brdo jako kdybych mel doma velkou UPSku a koupil velke baterky do ni. To je uplne to same :) Nebo nee ? :) To by se mi pak cena energie z DS take po takove investici do renovace baterek v UPS zvedla ze 6,-/kwh treba na 12,-/kwh?

Ad uzitkova voda.. ja teda taky cerpam, dokonce jak dozapojuju tak budu i ohrivat, ale tu energii na cerpani a i ohrev mi nasviti slunce a nebude po me nic za to chtit. Kdybych misto na FVE to cerpadlo a ten ohrev pripojil na cez, tak mi nasledne prijde vyuctovani cca na 6,-/kwh. Toto mi proste nechodi a nikdo to po me nechce.. Nastesti zatim.. :)

Josef ma DS u baraku, ale myslim (pokud se mylim, prosim o opraveni) ze FVE chape ne jako cenu sve energie, ale jako cenu FVE, neco jako vybaveni domacnosti, nova skrin trebas, nova koupelna, neco jako by treba v baraku vymenil stare drevene okna za plastove.. nebo nejake nove .. Zvedaji se po teto investici mesicni naklady na jeho bydleni? No ja bych rekl ze naopak v pripade oken snizuji. :) Co ty na to josefe?
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od camel1cz »

Je fakt, že ten poplatek za energii vyrobenou v ostrovním systému je prostě mimo a podle mého názoru proti záměru zákonodárce.
Ano, plátce je spotřebitel, ale spotřeba v ostrovním systému je 100% ekologická a tak je nesmysl platit z ní podporu. Podle této logiky by musel tento poplatek být i na vyúčtování zeleného bonusu u FVE připojeních k DS.
Má někdo vyúčtování takové FVE? Je tam poplatek za podporu OZE odečtený od zeleného bonusu?

OT: je to fakt dost off topic :-D
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

ad OT.. to je fakt, tak jsem to tedy zONtopicovatěl .. :D ale bylo by dobre o tom mozna skutecne podiskutovat..

ad poplatek za energii .. nene takhle to mysleno nebylo .. tohle samozrejme probehlo, ale myslel jsem to tak, jako ze z pohledu takoveho, z jakeho se dnes kolem ostrovnich systemu resi ze cena energie z nich je drazsi nez ta z DS. no a ja prave jak ziju s ostrovni FVE tak prichazim na uplne jiny pohled na vec.. Na brnenske prednasce jsem navic nacnul takove tema ohledne vypadku prijmu, coz se me osobne stalo..

Cena z DS.. cena z DS no je pravdou ze v momente me osobni nejvetsi krize, zlata FVE, protoze ja mohl relativne normalne dal fungovat, a elektrina byla to posledni co mi schazelo. Naopak k cemu by mi byla DS kdyz bych nemel na to zaplatit to co z ni tece..

To je ale takove zase tema trosku odjinud, takove ty katastroficke scenare typu blackout atd.. no ja bych to charakterizoval jako svuj osobni blackout, ktery se mi diky predchozi investici podarilo preklenout. Samozrejme jak kdo to vidi..

To co jsem ale psal bylo spise z pohledu toho jak je vnimana cena energie z FVE. Ja to vnimam tak, ze energie z FVE je zdarma. Neni potreba ji do FVE dale dokupovat. Investujeme li do porizeni DS, musime do takove pripojky dokupovat elektrinu. do FVE ji dal nedokupujeme, protoze nam ji nasviti slunce a nechce po nas za ni zaplatit. Zaplatili jsme tedy za FVE jednorazovku, stejne jako bychom zaplatili za DS v pripade jejiho porizeni. Ze samozrejme DS je vetsine lidi dostupnejsi, je druha vec, ale je to zase o tom, ze musi neustale tu elektriku dokupovat. Ja to vidim jako treba to ze se neinvestuje do zatepleni, tak se musi dokupovat teplo. Kdyz se zainvestuje do zatepleni, tak nas teplo nestoji o cenu zatepleni vic, ale proste od te doby zaplatime za teplo mene, protoze mene topime.. Tak nejak to vidim ja.

:))
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od camel1cz »

Ze svého pohledu máš určitě pravdu - nemáš přípojku k DS. Pokud ti FVE kryje 100% spotřeby, dá se na to dívat stylem "koupím FVE za XY a pak mám energii zdarma". U tebe to vidím spíš jako vyřešení problému neexistence DS - ekonomický pohled tu celkem logicky ustupuje do pozadí - bez ele se dá v IT žít velice těžko :-)

Můj pohled je trochu jiný - v domě mám DS a chci FVE. Do ní zainvestuji XY a tuto investici rozpouštím do vyrobeného a spotřebovaného produktu - tedy do kWh energie. Resp. ještě trochu jinak - že z té investice "odpisuji" za každou vyrobenou MWh cca. 5000Kč.

Dále mě hřeje ekologická stránka věci a zálohovaná energie - protože topím dřevem, tak je výpadek ele a tím oběhového čerpadla celkem problém, který může i zničit kotel a přinést mi ztrátu desítek tisíc. A že mi elektřina vypadává celkem často.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od joseff »

mypower.cz píše:...Co ty na to josefe?
Sdilim tvuj nazor Filipe - elektrina z FVE JE a BUDE zdarma, nijak ji neplatim a nezapocitavam.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

camel1cz píše:Můj pohled je trochu jiný - v domě mám DS a chci FVE. Do ní zainvestuji XY a tuto investici rozpouštím do vyrobeného a spotřebovaného produktu - tedy do kWh energie. Resp. ještě trochu jinak - že z té investice "odpisuji" za každou vyrobenou MWh cca. 5000Kč.
Takhle to vnima vetsina lidi, tomu rozumim. i kdyz to vidim jinak. Nicmene i v tomto pripade bych rekl ze ta cena energie je takova, jakou si ji kdo nastavi. Hned vedle je tu v této sekci fora tema, ktere melo byt o tom, jak se projevi takto pocitana navratnost pri zakoupeni novych ci bazarovych komponent. Pochopitelne za luxus a zanovni veci a garanci bezchybne funkcnosti se plati, ovsem na druhou stranu bych rekl ze FVE lze postavit dobra i takova, kdy cena energie z ni bude vychazet daleko lepe nez ta z DS a navratnost muze byt leckdy okamzita, tedy cena energie z FVE vlastne opet nulova. Kazdy si to muze nastavit tak, jak chce.

To je rekl bych takove druhe hledisko, ktere dle meho nazoru velmi ovlivnuje to kolik vlastne stoji kwh z FVE, v pripade, ze neni chapana jako zdarma a vicemene muzeme dojit i k tomu, ze ta cena muze byt bud uplne zdarma, nebo hodne nizka, nebo taky nesmyslne vysoka.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

Mam podobny priklad dvou pohledu. S kolegou jsem vedl dlouhosahle diskuze o nakladech na auto. Ja pocitam palivo + 1kc/km servis u me tedy nejakych 3-3,5kc/km nepocitam do toho kupni cenu auta pac ho potrebuji tak jako tak. Kolega pocita kupni cenu auta a nenajezdi tolik co ja tudiz dle jeho vypoctu mu vyjde levneji jezdit taxikem.

Stejne tak FVE pokud budu pocitat u ostrovu s porizovaci cenou tak kwh bude drazsi nez ze site ale tak nejak si myslim ze v teto komunite jde o neco jineho. Alespon me tedy ano ja nejsem investor tudiz nevyzaduji navratnost investice. Myslenky na navratnost jsem zavrhl po prvnim roce provozu. Od te doby se z toho stal jen konicek a ani to neni moc drahy konicek.
Diskuze mezi temito dvema uhly pohledu uz z principu nemohou mit konce.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od camel1cz »

Je to prostě o tom, jak to kdo cítí. Zajímavé je, že auto cítím stejně jako vy a kdybych to počítal, tak to beru také 3,50 Kč/km - ale u FVE to beru jako váš kolega :)

Možná proto, že auto potřebuju a FVE jen chci a hledám argumenty? :)

Osobně v tom ale spor nevidím. Spíš jde o rozdílné výsledky kvůli jiným počátečním podmínkám.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:Stejne tak FVE pokud budu pocitat u ostrovu s porizovaci cenou tak kwh bude drazsi nez ze site ale tak nejak si myslim ze v teto komunite jde o neco jineho.
Presne tohle je to, proc jsem v jinem vlakne psal panu Jezikovi, a on me krasne odcitoval na svem webu u sveho clanku, ze KWH z FVE nikdy pri techto vypoctech nemuze byt lenejsi nez DS protoze prave je to prodrazeno o ty porizovaci naklady, ktere u DS neuvazujeme. A prave z tohoto duvodu resit nejakou navratnost u FVE je nesmysl.. Vzdy to bude financne vypadat zle.

Ale neuvazovat DS neni fer vuci FVE, nebot proc by nemohla nastat v brzke dobe situace, ze FVE bude umet nainstalovat leckdo, budou to fakt lehce poskladatelne stavebnice a tak dostupnost FVE bude na stejne urovni jako dostupnost DS u hranice kdejakeho pozemku. Zkrazka lusknes prstem a mas FVE na strese. Dnes lusknes prstem a platis faktury dodavateli energie. A rikas si sakra fotovoltaika za 200K .. to je ranec .. takze vlastne ve vysledku mas pred sebou psychologickou zed v podobe 200K. A pritom ono to nemusi stat 200K.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

camel1cz píše:Je to prostě o tom, jak to kdo cítí. Zajímavé je, že auto cítím stejně jako vy a kdybych to počítal, tak to beru také 3,50 Kč/km - ale u FVE to beru jako váš kolega :)

Možná proto, že auto potřebuju a FVE jen chci a hledám argumenty? :)

Osobně v tom ale spor nevidím. Spíš jde o rozdílné výsledky kvůli jiným počátečním podmínkám.
Uplne presne .. ja vidim auto jako tu FVE.. kupuji si ji jako neco navic. DS jsem kdysi srovnal s jezdenim MHD a vlakem. Tedy hromadnou dopravou. Je to jisty druh zavislosti, mozna pri cekani na spoj i jisty diskomfort. Auto je drahe jako krava, navic absolutne nenavratne ale je lepsi proste necekat na zastavce v desti a dojet si tam kam potrebuju. Podobnou nezavislost vnimam u FVE. Byť bych mel treba DS k dispozici. No ja mam k dispozici kolo a 10 minut pesky je zastavka. Presto jedu i do obchodu autem :roll: :mrgreen: Proto nejaka cena .. no jasne ze je jezdeni MHD a platby elektriny z DS pri tomto pohledu levnejsi. Ovsem u auta se to (a to uz tu taky bylo kdesi receno) muze znacne zlepsit, pokud mame elektro, nebo hybrida, a dobijime ho z prebytku z FVE. Tak to je pak uplna megaparada :)) :)) :))
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od RCZf »

Uvedu pár případů.
Místo FVE si koupím za mých proinvestovaných 200 000 Kč starou vyřazenou elektrocentrálu od armády a obrovskou nádrž nafty. Motor propojím s vytápěním a ohřevem TUV. Takže pak budu mít elektřinu i teplo zadarmo na rozdílod souseda, který platí ČEZu a musí za těžké prachy shánět dřevo na topení.
Příklad 2
Koupím si dům vyměním okna zateplim a vybavím podle svých představ a bydlím vlastně zadarmo , jelikož musím platit pouze jednou ročně daň z nemovitosti. Žádná další faktura mi opravdu chodit nebude.
Zato chudák soused musí každý měsíc platit fakturu za pronájem vybaveného bytu. Ještě žemu na to přispívá sociálka :yes:
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

camel1cz píše:Je to prostě o tom, jak to kdo cítí. Zajímavé je, že auto cítím stejně jako vy a kdybych to počítal, tak to beru také 3,50 Kč/km - ale u FVE to beru jako váš kolega :)

Možná proto, že auto potřebuju a FVE jen chci a hledám argumenty? :)

Osobně v tom ale spor nevidím. Spíš jde o rozdílné výsledky kvůli jiným počátečním podmínkám.
Zajimave ze to tak beres u toho co chces a ne u toho co musis.

Ja se ridim dle vety kterou jsem nekde cetl mozna tady nevim:
"Nekdo si vybira auto podle toho k cemu jej potrebuje a druhy si koupi Q7 protoze ji chce" Ja jsem ten druhej pripad akorat se pohybuji ve sve cenove relaci. Pokud neco chci neresim za kolik.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

RCZf píše:Koupím si dům vyměním okna zateplim a vybavím podle svých představ a bydlím vlastně zadarmo , jelikož musím platit pouze jednou ročně daň z nemovitosti. Žádná další faktura mi opravdu chodit nebude.
:)) :yes:

Jj to je presne ... Musim jeste zateplit, doresit vodu, nejlepe i pitnou a jsem tam. K rocnim platbam bych pridal jeste mozna nejake lepsi pojisteni v pripade nejakych .. kdovi jakych udalosti.. Ta dvojka rocne za to stoji...
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od RCZf »

Jasně každá sranda něco stojí ale výsledky jsou výsledky.
Za pitnou vodu platíme 150 Kč kvartálně. Pojistky domu jsem zrušil a vytvořil si místo toho kapitálovou rezervu. Na vytápění 2 bytových jsednotek o ploše 2X140 m čtverečních mi při běžně topné sezoně ( ne jako letos ) z 90 procent stačí příkon 1kW / h. Na těch 10 procent mám dřevo , nebo použiji druhé TČ rovněž s příkonem 1kW/h . Náklady na elektřinu jsem snížil o 75procent.
Co se týče cestování. Při tom jak alespoň v Ostravě stoupla cena MHD kolik času cestování zabere tak adekvátní náhradu za auto můžeme považovat maximálně taxik , který ovšem taky nečeká stále před domem.
Nadlouhé cesty vlak považuji za dobrou volbu.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

RCZf: presne vse neco stoji.
Treba pro me je i to auto takova zaliba auta mam rad.Trebas minuly tyden jsem do auta vrazil po delsi dobe dost penez.

Jinak tvy naklady na topeni jsou uzasny.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od solárník »

Zajímavá diskuze.

Mně to přijde jako souboj životního stylu a názoru, koníčků a peněz. Nebo taky, že se někomu líbí blondýny a někomu černovlásky.

Jinak řečeno: dneska většina vidí všude PENÍZE a taky jsme tak vychovaní. To je všudypřítomný kapitalismus. Mám se dobře = mám peníze. Je to opravdu tak? Z tohoto pohledu samozřejmě člověka zajímá návratnost čehokoli. Do návratnosti auta musíte započítat cenu, protože jinak počítáte špatně. Z tohoto pohledu. Do návratnosti FVE musíme započítat pořizovací cenu. Ze stejného důvodu. Z pohledu kapitalismu.

Pokud je to koníček, nebo jsem přesvědčen, že dělám dobře, nebo se mi z přechozího odstavce chce zvracet, pak mne peníze zajímat nemusí. Pokud tedy mám alespoň na základní potřeby.

Anketní otázka: "Postavil si někdo z vás FVE pro peníze??" ;)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:Ta dvojka rocne za to stoji...
A ja rikam, ze nestoji, neudela Te o nic vic svobodnym, nez pripojeni se k DS. Vidim, ze ten terorismus (dotace, pojisteni....) odmitas pouze pokud se Ti to momentalne hodi k tomu co hlasas.
solárník píše:Mně to přijde jako souboj životního stylu a názoru, koníčků a peněz.
neni to souboj, je to malicherne slovickareni bez definovani podstaty a ano je to o zivotnim stylu.
solárník píše:Nebo taky, že se někomu líbí blondýny a někomu černovlásky.
Je to jen o tom umet naslouchat a respektovat i nazor druheho. ne souhlasit, jen obycejne respektovat. Ne kazdy ma koule na to bit se za pravo druheho mit moznost prezentovat svuj nazor.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

brumlaj píše:
mypower.cz píše:Ta dvojka rocne za to stoji...
A ja rikam, ze nestoji, neudela Te o nic vic svobodnym, nez pripojeni se k DS. Vidim, ze ten terorismus (dotace, pojisteni....) odmitas pouze pokud se Ti to momentalne hodi k tomu co hlasas.
Nechapu. Tu dvojku ja davam do pojisteni chaty dobrovolne a nikdo me k tomu nenuti. Co s tim maji spolecneho dotace a terorismus?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od solárník »

Já tu stále postrádám jednoduché odpovědi na jednoduché počty.

a) Připojím se k DS. Za příštích 20 let jim zaplatím třeba 400 000,- Kč
b) Postavím si za 400 000,- soběstačnou FVE

I kdyby to vycházelo takhle nastejno, je další volba čistě na mém názoru. Protože finančně je to +- srovnatelné. Pak už jde tedy jen o to, jestli platit ty příživníky, jestli mít pocit, že jsem svobodnější, jestli se dokážu uskrovnit, jestli vydržím neprat prádlo v půlnoci :mrgreen:, jestli mne manželka nevykopne, až jí budu stále tlouct do hlavy, že má prát až ve chvíli, kdy jako na potvoru to prádlo schne nejlépe, atd, atd. Důvodů je hodně pro i proti. Záleží na preferencích.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

Pokud se na tuto problematiku divas takto tak zadnou FVE nestav a bud na DS. Navic ziskas i cas ktery by jsi s FVE stravil.
Je to kazdeho volba jakym smerem se chce dat....

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek