Užitková voda

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Užitková voda

Příspěvek od joseff »

RCZf píše:Při používaní tvrdé studniční vody v pračce je nutné zbytečně použít větší množství pracího prášku. Navíc vodní kámen vzniká při zahřátí vody. Proto mám u pračky jak měkou z vodovodního řádu , tak i ze studny. První napuštění s práškem pitná, zbytek ze studny. Jinak nechápu v čem vám vadí tvrdost užitkové vody, spíš by vám měla vadit její agresivita ne ???
Nemusi byt pravdou, ze je potreba pouzit vetsi mnozstvi prasku.

Navrhuji tuto uvahu - i samotna voda bez pridani praciho prostredku ma ucinnost prani kolem 50 %. Pokud mam tedy k dispozici zdarma prebytky vody (tzn. studnu nebo jimku na destovou), nemusim vodou setrit a je mi jedno, jestli pracka na jeden cyklus pouzije jen 40 nebo 80 l vody. Jak to vyuzit? Napriklad tak, ze nastavim predpirku, ale nedam do prihradky pro predpirku praci prasek nebo dalsi moznosti je, ze nastavim o jedno machani navic, zalezi na programu te ktere pracky. Takze pri pouziti vlastni vody je mozne mnozstvi praciho prostredku i snizit!:)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Užitková voda

Příspěvek od joseff »

camel1cz píše:Asi mám z té tvrdé vody až fóbii - pamatuju si jako malý od prarodičů vodní kámen i na vodovodním kohoutku/umyvadle - tedy za studena.
Mám obavu z usazenin např. ve WC míse, popř. sprcháči, na/ve vodovodní baterii atd. nechci se nechat drahou polovičkou zastřelit nebo převzít úklid :-)

To míchání teplé pitné a studené užitkové je dobrý nápad... sprchování a wc by mohlo být OK...
Co se týče praní - máte pračku s oddělenými vstupy na vodu "k ohřevu" a "ponechanou studenou"? Řešilo se to někde z pohledu připojení pračky na studenou a teplou, aby nemusela (tolik) dohřívat a žádný pořádný závěr nebyl (takové pračky jsou hodně vzácné).
Uklid koupelny i ocistu vodovodnich kohoutku je potreba provadet bez ohledu na druh pouzivane vody a pokud se to jednou tydne ocisti (bohate ne to postaci ocet), tak s tim nemuze byt problem.

Vodni kamen se srazi pri 50 - 55 stupnich Celsia, navic vetsina prasku je urcena pro prani v teple i studene vode, takze neni nutne prat na vysoke teploty. Resenim muze byt nastaveni bojleru na teplotu do tech 50 stupnu a tuto vodu napoustet teplou primo do pracky (i kdyz neni primo delana na teplou vodu) a pracku nastavit na 30/40 stupnu, cimz se zamezi ohrevu vody spiralou primo v pracce a z velke casti i vysrazeni vodniho kamene. Pokud ma nekdo pochyby, zda jeho pracka urcitou teplotu zvladne, staci si napsat dotaz do servisu prislusneho vyrobce a ujistit se. Pokud bojler nahrivame z prebytku FVE, tak nas nemusi trapit ani machani v teple vode!:)
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm
Reputace: 0

Re: Užitková voda

Příspěvek od Fazole »

Mám 29,7 mval/l studniční vodu, prakticky se tato voda nedá používat na praní a mytí na pití ji normálně používáme.
Takto tvrdá vody má další sekundární projevy, o kterých vám řekne každý vodák. Studna je v lokalitě Syřejovice u Lovosic.
Zde je přepočet 1 mmol/l = 5,61°dH = 7,02°angl = 5,83°am = 10,01°F = 100,09 mg/l = 2 mval/l
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Užitková voda

Příspěvek od alp »

camel1cz píše: Co se týče praní - máte pračku s oddělenými vstupy na vodu "k ohřevu" a "ponechanou studenou"? Řešilo se to někde z pohledu připojení pračky na studenou a teplou, aby nemusela (tolik) dohřívat a žádný pořádný závěr nebyl (takové pračky jsou hodně vzácné).

Ja to resim zpusobem, ze do pracky poustim 45 stupnovou vodu pres mix (bojler nahrivan termickym solarem, resp. prebytky z topeni na tuha paliva). Kdyz pereme na vic, tak si to pracka dohreje. Kdysi sem to delal jeste slozitejsi, ze se po dobu x-minut od pocatku prani voda michala na nastavenou teplotu (tu obsluha nastavila na ventilu mimo pracku) a po teto dobe elmag ventil prepnul na studenou a uzavrel tento mix. Ale po koupi nove pracky, sem se na to uz vyprdl, ten prinos za tu komplikovanost a nutnost na to pamatovat nebyl zas tak velky ... oni ty soucasne pracky zas tolik vody nespotrebuji.


znamy to resil tak, ze odpojil spiralu a do pracky integroval druhy ventil na "horkou" vodu. Normalne napusti studenou vodu a kdyz je pozadavek na ohrev, tak misto spiraly to dopusti horkou vodu k te jiz obsazene studene. Na spirale je cidlo teploty, tudiz az je zmixovana voda dostatecne tepla, ventil se vypne (nebot se vypne privod ke spirale) Jeho pracka se s tim srovna, jestli ale vsechny, to si jist nejsem.

Ja se touto cesotu nevydal nebot ne vzdy mam dostatecne horkou vodu v systemu, aby bylo dosazitelne potrebne hodnoty. Mam system ktery nahriva vodu v case rozdilne dle krivky predikce spotreby.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Užitková voda

Příspěvek od RCZf »

Nemusi byt pravdou, ze je potreba pouzit vetsi mnozstvi prasku.

Navrhuji tuto uvahu - i samotna voda bez pridani praciho prostredku ma ucinnost prani kolem 50 %. Pokud mam tedy k dispozici zdarma prebytky vody (tzn. studnu nebo jimku na destovou), nemusim vodou setrit a je mi jedno, jestli pracka na jeden cyklus pouzije jen 40 nebo 80 l vody. Jak to vyuzit? Napriklad tak, ze nastavim predpirku, ale nedam do prihradky pro predpirku praci prasek nebo dalsi moznosti je, ze nastavim o jedno machani navic, zalezi na programu te ktere pracky. Takze pri pouziti vlastni vody je mozne mnozstvi praciho prostredku i snizit!:)[/quote]

Taková úvaha mi připadá úplně scestná. Přece nebudu dělat takové komedie, abych ušetřil 20g prášku v hodnotě pár halířů? O kolik energie přitom příjdu ? Stejně nenapouštím do pračky teplou vodu z jednoduchého důvodu. Nemám cirkulaci teplé vody a nevypustím z boileru 40l jen abych 10l napustil do pračky. To se už vůbec nebavím o máchání vteplé vodě. To těch 10l měkké pitné vody jsem ochoten zaplatit. Daleko víc mi vadí agresivní vlastnosti vody. Po 7 letech mi to prožralo pípy u vodovodních baterií i když byly mosazné a na povrchu chrom.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Užitková voda

Příspěvek od joseff »

RCZf píše: Taková úvaha mi připadá úplně scestná. Přece nebudu dělat takové komedie, abych ušetřil 20g prášku v hodnotě pár halířů? O kolik energie přitom příjdu ? Stejně nenapouštím do pračky teplou vodu z jednoduchého důvodu. Nemám cirkulaci teplé vody a nevypustím z boileru 40l jen abych 10l napustil do pračky. To se už vůbec nebavím o máchání vteplé vodě. To těch 10l měkké pitné vody jsem ochoten zaplatit. Daleko víc mi vadí agresivní vlastnosti vody. Po 7 letech mi to prožralo pípy u vodovodních baterií i když byly mosazné a na povrchu chrom.
Jasne, souhlasim, kazdy pocita jinak. Ja pocitam tak, ze kazdych 20 g prasku musim koupit a vodu (ze studny, i jeji ohrati) mam zdarma. Mezi bojlerem a prackou mam 2 m potrubi. Nekdo jiny pouzije jiny vzorec a dostane jiny vysledek, ale to je v poradku.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Užitková voda

Příspěvek od PavelR »

Kdyz uz je to rozebirano prani a praci prasky. Nevite nekdo zda jde nekde sehnat prasek "sypany" ci v nejakem rozumnejsim baleni? napr 50kg za rozumnsi cenu? Neco jako prumyslovy baleni. Ty mini 6kg baleni v obchode me irituji.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Užitková voda

Příspěvek od brin »

Kolik členů má vaše rodina? To mini balení 6 kg nám vystačí na rok a půl praní.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Užitková voda

Příspěvek od drama »

My máme dobré zkušenosti s mýdlovým/jelením slizem na praní, v zimě kdy nefunguje sluneční bělení je možné přidat perkarbonát. Při vlastní výrobě je možné vyrobit jakékoliv množství ;).
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Užitková voda

Příspěvek od RCZf »

joseff píše:
RCZf píše: Taková úvaha mi připadá úplně scestná. Přece nebudu dělat takové komedie, abych ušetřil 20g prášku v hodnotě pár halířů? O kolik energie přitom příjdu ? Stejně nenapouštím do pračky teplou vodu z jednoduchého důvodu. Nemám cirkulaci teplé vody a nevypustím z boileru 40l jen abych 10l napustil do pračky. To se už vůbec nebavím o máchání vteplé vodě. To těch 10l měkké pitné vody jsem ochoten zaplatit. Daleko víc mi vadí agresivní vlastnosti vody. Po 7 letech mi to prožralo pípy u vodovodních baterií i když byly mosazné a na povrchu chrom.
Jasne, souhlasim, kazdy pocita jinak. Ja pocitam tak, ze kazdych 20 g prasku musim koupit a vodu (ze studny, i jeji ohrati) mam zdarma. Mezi bojlerem a prackou mam 2 m potrubi. Nekdo jiny pouzije jiny vzorec a dostane jiny vysledek, ale to je v poradku.
Pokud máte studnu na kopci a voda přitéká gravitačně. Teplo berete z geotermálního zdroje tak Vám docela závidím.
Já bohužel musím vodu ze studny čerpat a pak ještě ohřívat a to bud elektrickou energii pomocí TČ , nebo v nejhorším případě zatopit v kotli dřevem. Takže ani jedno zdarma bohužel nemám :cry:
Jak říkáte. Je to jen na úhlu pohledu.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Užitková voda

Příspěvek od RCZf »

Dovětek.
Musím ale uznat, že pračka i myčka ohřívá vodu pomocí odporové zátěže čož je mnohem horší účinnost než má TČ.
Udělat automatické odpouštění studené by nebyl problém , ale bylo by to stejně neefektivní řešení.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Užitková voda

Příspěvek od PavelR »

brin píše:Kolik členů má vaše rodina? To mini balení 6 kg nám vystačí na rok a půl praní.
Jake mnozstvi davas na jedno prani? Rok a pul je hodne. Ja kupuju prasek zaroven pro dve domacnosti kdyz uz musim do supermarketu tak kupuju ve velkym aby navstev tohoto zarizeni bylo co nejmene.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Užitková voda

Příspěvek od joseff »

RCZf píše: Pokud máte studnu na kopci a voda přitéká gravitačně. Teplo berete z geotermálního zdroje tak Vám docela závidím.
Já bohužel musím vodu ze studny čerpat a pak ještě ohřívat a to bud elektrickou energii pomocí TČ , nebo v nejhorším případě zatopit v kotli dřevem. Takže ani jedno zdarma bohužel nemám :cry:
Jak říkáte. Je to jen na úhlu pohledu.
Neni to jen uhel pohledu, je to realita - elektrinu na cerpani vody ze studny i na jeji ohrati mi dodava slunicko a nic za to jeste nikdy nechtelo.

Ad drama: Jeleni/mydlovy sliz jsem taky osobne vyrabel a zkousel a byl jsem s nim spokojeny, je to jednoduchy/levny/ekologicky prostredek.
Bohuzel pri prani ma u nas hlavni slovo zena a ta ho nejak zavrhla. Lide maji obcas problem prijmout jednoducha reseni prave kvuli jejich jednoduchosti - pokud neco nema tak barevny a libivy obal jako v reklame a je to i xkrat levnejsi, tak to asi nebude tak cool a in a nebude to dobre prat ...
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Užitková voda

Příspěvek od RCZf »

Bohužel ani tolik přebytků celoročně nemám. Takže pokud musím proud dokupovat z DS i když pouze v NT , tak taky není zadarmo. Zdruhé strany pokud srovnám cenu energie ze slunce s cenou v NT tak stále vede NT. Mám ale ještě kousek volné střechy (i když už docela malý ) , tak si ještě trochu té dražší energie přikoupím :roll:
Betta
Příspěvky: 1
Registrován: stř říj 12, 2016 10:14 am
Reputace: 0

Re: Užitková voda

Příspěvek od Betta »

Já osobně sem si v případě sprchování ( který zde byl uveden ) pořídila sprchovou hlavici s filtrem, kterou mi poradila kamarádka, která si to nemůže vynachválit. A co jsem tak hledala nějakou kterou bych si koupila i já, tak jsem narazila na tuhle ( http://eshop.aquel.cz/sprchove_hlavice_s_filtry ) cena mi přišla odpovídající, tak jsem jí ihned obědnala. A teď jí můžu taky jedině doporučit někomu dalšímu.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Užitková voda

Příspěvek od vla »

Taky jsme měli problém se špatným rozpouštěním pracího prášku v tvrdé vodě, vyřešeno gelem.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Užitková voda

Příspěvek od fugas »

Taktéž jelení sliz.Luxusně to pere i montérky.Prádlo po praní neobsahuje žádné dobroty požírající pokožku alergiků a bílá je ,dle mého soudu ,pořád bílá jak byla :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Užitková voda

Příspěvek od mobilik »

Fuha, musim to poguglit co to je. Je to prostrediu neskodlive? Voda mi ide do cisticky a preto kupujem prostriedky bez skodlivych latok a rychlo odburatelne. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Užitková voda

Příspěvek od joseff »

Je to jen nastrouhané obyčejné jádrové mýdlo smíchané s teplou vodou a sodou.
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: Užitková voda

Příspěvek od NuclearDave »

Taky známý pod jménem mýdlový sliz. Pokud je potřeba něco opravdu vyčistit či vybělit, pak buď klasické žlučové mýdlo (na skvrny) nebo perkarbonát (na bělení). Bělí to při rozkladu, kdy vzniká kyslík, čili žádný chlór či optické zjasňovače (zkus si vyprat bílé prádlo v "bělícím" prášku, dát do skříně a použít za měsíc, bude zašlé, bo optické zjašňovače už přestaly učinkovat).
Jinak "chemii" doporučuji kupovat u chemiků, je to za normální cenu. V Brně např. http://www.fichema.cz/perkarbont-sodn/3 ... 17041.html

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek