Užitková voda

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Užitková voda

Příspěvek od PavelR »

Porad mi jaksi nedochazi duvod proc vodu zmekcovat .... ta tvrda je spatna ci co ? Na vyse zminovanych strankach neni uvedeno zadne zdravotni riziko .... tak proc.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Užitková voda

Příspěvek od drama »

V tomto přehledovém článku je vše moc pěkně vysvětleno http://filtry.ic.cz/Zdravotni%20rizika% ... 20vody.pdf
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Užitková voda

Příspěvek od camel1cz »

zmasin: moc děkuju za zkušenosti.

Vůbec děkuju všem, pěkně se to téma rozjelo a jsem rád, že nejsem jediný, kdo tohle řeší.

Souhlasím s Filipem - pitná voda je na nové téma. Co se týče pití a zdravotních dopadů, tak určitá tvrdost nevadí, stejně jako obsah železa. Ale je třeba hlídat mineralitu, protože se dají vyrobit slušné ledvinové kameny atp. (bude to podobné nadměrnému pití balených minerálních vod - což se jednoznačně nedoporučuje).
Úprava vody k pití je vyšší dívčí, je nutné dělat pravidelné rozbory a řešit "úpravnu" na míru té konkrétní vodě v té konkrétní oblasti a v konkrétním čase. Jde o různé bakterie, dusičnany, mineralitu... skoro bych pochyboval, že existuje jedno zařízení, které řeší úpravu libovolné vody na pitnou. Navíc i přes to všechno se ve vodárnách chovají určité druhy ryb jako biologické detektory - a to určitě nedělají zbytečně. Osobně bych se tomu vyhnul v případě, že nemám studnu, která splňuje kvalitou požadavky na pití - dešťovku bych se rozhodně nesnažil upravovat na pití.

No a poslední poznámka - mám vodu z řádu a můj cíl není se odpojit - jen prostě nechci spotřebovávat 100m3 pitné vody (a samozřejmě ji ani platit), když v dodávané kvalitě potřebuji spíš jen jednotky kubíků. Klasika, ekologie a ekonomika co se pěkně drží za ruce.

Ale zpět k tématu užitkové vody.

STUDNA
- technicky se dá zmáknout celkem snadno, ale to změkčení vody je vidím jako nutné. Spotřeba pracího prášku a servis spotřebičů a rozvodů by mě asi brzy odrovnala.
Investice: změkčovač (kolem 30 tisíc), domácí vodárna
Provoz: sůl za cca. 3k/rok
Návratnost to má pěknout, vychází méně než 5 let - kéž by na tom takhle byla fotovoltaika.

DEŠŤOVKA
- někdo tu měl obavy z její čistoty - myslím, že písková filtrace řeší prakticky veškeré mechanické nečistoty. Pokud tedy nemáme na střeše závadnou krytinu (bál bych se ipy, asfaltových nátěrů, ale i zoxidovaných ušlechtilých plechů) a nebydlíme na ostravsku, tak je dešťovka znečištěna pouze mechanicky.
Někde jsem četl dokonce výzkum, který porovnával bakteriologický rozbor prádla vypraného v pitné vodě a prádla vypraného v děšťovce a výsledek byl, že nedokázali rozdíl. Tedy opravdu jako užitkovou vodu bych dešťovku klidně používal. Nebál bych se ani koupání i když jsem někde četl, že na koupání má být pitná voda - nevím no.

Problém je v tom skladování - v mém případě by to znamenalo do sklepa umístit nádrže - otázka je, kolik by bylo třeba - zásoba na měsíc? 3 týdny? ...to míří na nádrž 3-5m3... docela dost. Navíc musí být zajištěno nouzové přepínání na řád.

V mé situaci, když vynechám možnost řešit 100% spotřeby z řádu, tak zbývá studna nebo dešťovka, a když shrnu hlavní zdrhel, tak:

STUDNA
- změkčování (počáteční investice 30k, dále 3k/rok) - je to celkem jednoduché a jasné řešení, provozně celkem levné.

DÉŠŤ
- skladování,
- složitost systému (filtrace, přepínání okapu jímání/zahazování přebytků, když bude plná nádrž, nouzové přepínání při nedostatku)
- počáteční investice - domácí vodárna, dobrý pískový filtr, možná desinfekce vody pro jistotu, nádrž...
- provozní náklady blížící se nule.
Déšť je krásné řešení, provozní náklady prakticky nula, ale je výrazně složitější - hlavně ty nádrže.

Bude to složité rozhodování :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Užitková voda

Příspěvek od alp »

k prispevku o neco vysse ohledne zavadnosti tvrde vody ...


To neni o zdravotnim riziku, prestoze i to tam je - prilis mnoho mineralu zatezuje ledviny, ale rozhodne to neni tak riskantni jako destilovana voda.

Zmekceni ma vyznam trosku jinde. Jednak v zanaseni, setreni nakladu z toho plynoucich atd ... Navic to ma i dermatologicky vyznam. Kuze je mene vysusovana. Napriklad v tvrde vode poradne nevyperete pradlo, budete muset pouzit mnohem vice praciho prasku ... To stejne na umyvani, pouziti mydla, vodni kamen se blbe odstranuje, zanasi trubky a zejmena v kontaktu s teplem (vodni spiraly, vymeniky apod.) pusobi rozsahle skody
Naposledy upravil(a) alp dne pát bře 21, 2014 9:03 pm, celkem upraveno 1 x.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Užitková voda

Příspěvek od camel1cz »

PavelR píše:Porad mi jaksi nedochazi duvod proc vodu zmekcovat .... ta tvrda je spatna ci co ? Na vyse zminovanych strankach neni uvedeno zadne zdravotni riziko .... tak proc.
Zde je rozsáhlý článek o pití tvrdé vody.

Já řeším spíš užitkovou vodu a nežádoucí usazeniny.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Užitková voda

Příspěvek od PavelR »

Tak to je prdel. Drama tu daval odkaz na rizika demivody ty davas odkaz na rizika tvrde vody. Tak a co ted. Jdu si udelat piti z vody ze studny a je.

Usazeniny? A co je nechat usadit v usazovaci nadrzi a vodu jimat vyse ode dna. Hlavne nemichat :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Užitková voda

Příspěvek od PavelR »

alp: ja ti nevim. nikdy me neodesla baterka skrz kamen. pradlo mam vyprane, nikdy jsem nemenil teleso pracky, konvice jednou za cas trocha octa. bojler jsem cistil co dva roky to je pravda. Sklenene dvere sprchy stahnu po pouziti gumovou sterkou. Porad mi to zmekcovani prijde jako zbytecny.
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Užitková voda

Příspěvek od alp »

PavelR píše:alp: ja ti nevim. nikdy me neodesla baterka skrz kamen. pradlo mam vyprane, nikdy jsem nemenil teleso pracky, konvice jednou za cas trocha octa. bojler jsem cistil co dva roky to je pravda. Sklenene dvere sprchy stahnu po pouziti gumovou sterkou. Porad mi to zmekcovani prijde jako zbytecny.
Tak v tom pripade ale nemas poradne tvrdou vodu ...
dam ti priklad ... termostaticka baterie Grohe, coz si troufam rici, neni zadnej sunt, tak s tvrdou vodou ze na to nestacili indikacni testery bezne koupitelne odesla po 4mesicich ... ta stejna baterie se zmekcovacem slouzi uz 5let a nepoznas na ni ze neni nova ...

suma sumarum, je to o tvrdosti a slozeni surove vody a o oblasti ze ktere pochazi ... u studny pak o podlozi ...

ona ta stupnice tvrdosti je rozsahla, neni to uplne cernobile ...

tvrda voda je nad tusim 37 stupnu F, pricemz idealni na spotrebu je cca 12 ... pritom v cechach se daji najit i mista s tvrdosti nad 59 stupnu F a to je fakt masakr ... tam se topne teleso v pracce zanese za pul roku k nepoznani ...
Naposledy upravil(a) alp dne pát bře 21, 2014 9:27 pm, celkem upraveno 1 x.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Užitková voda

Příspěvek od PavelR »

Jedine tak. Chtelo by to zmerit. Ikdyz kdyz to vidim v te rychlovarce a ve sprse tak si myslim ze je tvrda az az.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Užitková voda

Příspěvek od drama »

Téma využívání dešťové vody se tu už mnohokrát otevřelo. Tak znovu. Není to nic složitého ani nákladného. Minimálně v mém případě. Dva IBC kontejnery, levná vodárna Gardena, filtrace na vstupu do nádrží, extra jemná svíčková filtrace na vstupu do čerpadla. Praní, umývání rukou atd. Na dimenzování nádrží existují vzorce, viz např. web oeko-energie.de.
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Užitková voda

Příspěvek od alp »

PavelR píše:Tak to je prdel. Drama tu daval odkaz na rizika demivody ty davas odkaz na rizika tvrde vody. Tak a co ted. Jdu si udelat piti z vody ze studny a je.

Usazeniny? A co je nechat usadit v usazovaci nadrzi a vodu jimat vyse ode dna. Hlavne nemichat :D
tak jako kdekoliv jinde, oni ty krajni hodnoty nejsou nikdy dobre, proste "primerene" ....

ad usazovaci nadrz ... myslenka fajn, az na to, ze se ti to natolik neusadi. je to ve vode rozprostrene v podobe iontu, tudiz jen velmi mala cast ti klesne ke dnu ... driv se ti ta voda zkazi, nez to klesne ....
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Užitková voda

Příspěvek od drama »

PavelR píše:Tak to je prdel. Drama tu daval odkaz na rizika demivody ty davas odkaz na rizika tvrde vody. Tak a co ted. Jdu si udelat piti z vody ze studny a je.
To není nic divného, prostě zlatá střední cesta je nejlepší :).
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Užitková voda

Příspěvek od drama »

alp píše:
PavelR píše:Tak to je prdel. Drama tu daval odkaz na rizika demivody ty davas odkaz na rizika tvrde vody. Tak a co ted. Jdu si udelat piti z vody ze studny a je.

Usazeniny? A co je nechat usadit v usazovaci nadrzi a vodu jimat vyse ode dna. Hlavne nemichat :D
tak jako kdekoliv jinde, oni ty krajni hodnoty nejsou nikdy dobre, proste "primerene" ....

ad usazovaci nadrz ... myslenka fajn, az na to, ze se ti to natolik neusadi. je to ve vode rozprostrene v podobe iontu, tudiz jen velmi mala cast ti klesne ke dnu ... driv se ti ta voda zkazi, nez to klesne ....
Na destovku tedy usazování funguje. Profi systemy maji dokonce plovouci gumovou kouli, ktera drzi nasavani cca 20 cm pod hladinou...
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Užitková voda

Příspěvek od alp »

drama píše: Na destovku tedy usazování funguje. Profi systemy maji dokonce plovouci gumovou kouli, ktera drzi nasavani cca 20 cm pod hladinou...
No tak o tom zadna, jenze destovka neni o tvrdosti, ale o uplne jinym borcusu ...
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Užitková voda

Příspěvek od PavelR »

alp: vsak ja myslel usazovat bbbordel a ne jonty. na jonty by byla treba osmoza ne? ale to je asi zbytecnej luxus pro pracku ci WC ... takto jsem myslel vyuzit destovku.
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Užitková voda

Příspěvek od alp »

PavelR píše:alp: vsak ja myslel usazovat bbbordel a ne jonty. na jonty by byla treba osmoza ne? ale to je asi zbytecnej luxus pro pracku ci WC ... takto jsem myslel vyuzit destovku.
jo tak to se pak omlouvam ... jak se tu mota vicero temat mezi sebou, tak mi ujela linka :)
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Užitková voda

Příspěvek od camel1cz »

Omlouvam se ja, mluvil jsem o usazeninach, ale myslel na vodni kamen.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Reputace: 28
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Užitková voda

Příspěvek od bol-St »

Já používám na pračku, záchody a studenou vodu v koupelně jen studnu s relativně tvrdou železitou vodou. Do bojleru a kuchyní pouštím městský vodovod. S pračkou není sebemenší problém, přesto, že voda je dosti tvrdá. (kdysi jsem měřil nějakým lakmusovým papírkem s označenými 4 stupni a byla 3 nejtvrdší) Na praní ale používáme pouze prášky zakoupené v Německu. Polské prášky stejných značek, nabízené v supermarketech obsahuji hodně soli a pračky s nimi trpí.(zanášejí se a rezaví) To mám od souseda co prodává a opravuje pračky. Když u nás po cca 5 letech provozu vytahoval kostici zaklíněnou v pračce tak mi říkal , že tak čistou pračku už dlouho neviděl.
Po této zkušenosti nevidím problém používat přímo tvrdou vodu se studny.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Užitková voda

Příspěvek od RCZf »

Při používaní tvrdé studniční vody v pračce je nutné zbytečně použít větší množství pracího prášku. Navíc vodní kámen vzniká při zahřátí vody. Proto mám u pračky jak měkou z vodovodního řádu , tak i ze studny. První napuštění s práškem pitná, zbytek ze studny. Jinak nechápu v čem vám vadí tvrdost užitkové vody, spíš by vám měla vadit její agresivita ne ???
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Užitková voda

Příspěvek od camel1cz »

Asi mám z té tvrdé vody až fóbii - pamatuju si jako malý od prarodičů vodní kámen i na vodovodním kohoutku/umyvadle - tedy za studena.
Mám obavu z usazenin např. ve WC míse, popř. sprcháči, na/ve vodovodní baterii atd. nechci se nechat drahou polovičkou zastřelit nebo převzít úklid :-)

To míchání teplé pitné a studené užitkové je dobrý nápad... sprchování a wc by mohlo být OK...
Co se týče praní - máte pračku s oddělenými vstupy na vodu "k ohřevu" a "ponechanou studenou"? Řešilo se to někde z pohledu připojení pračky na studenou a teplou, aby nemusela (tolik) dohřívat a žádný pořádný závěr nebyl (takové pračky jsou hodně vzácné).
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek