Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

Dnes jsem díky finanční podpoře zdejších solidárně smýšlejících lidí koupil za pár stovek dalších tentokrát přesných 10L benzínu a jelikož byla centrála prázdná, tak mě napadlo, že konečně provedu reálné měření. Dolil jsem tedy do centrály uplně plnou nádrž, což je právě těch 10L a teď cca od 23:50 dobíjím. Měřák ukazuje 208V, hýbe se mezi 2.35-2.40A, ve VA ukazuje 493-508 VA, pak měří ještě čas kdy jela spotřeba, má hodiny a přepočet spotřeby na peníze. Mě bude zajímat celková výroba ve VA (ve W to měřit neumí) a doba, po kterou ta centrála s přestávkami bude dobíjet dokud nedojde těch 10L benzínu. Jeden problém co vidím je, že ten měřák se dobíjí z 220V vstupu a tak když dlouho nezapnu centrálu, tak se v něm resetne měřená doba, ale teď s ohledem na šachy s baterkama to vypadá, že centrála pojede každý den několik hodin. Když dám měřák na střídač s modif. sinusem, tak se mu to nějak nelíbí a baterka mu chcípla onehda taky. I kdyby chcípla, poznačím si raději na papír po každém vypnutí centrály stav v kwh.

Sám jsem zvědav na jaký reálný výsledek se dostanu. Bylo by to dobré to samé pak provést s malou 700W centrálou (kterou ale nemám), tam bude spotřeba 100 pro nižší - ne-li poloviční.

Obrázek

Jakmile benzín dojde, fláknu sem komplet výsledky. Jak dlouho a kdy jela centrála se lze dozvědět v "Archivu měření" na hlavní stránce mypower.cz v měření ostrovní FVE Napajedla. Výsledek bude s chybou asi 10 minut. Nejdřív jsem zapnul centrálu a pak mě to docvaklo hodit tam i ten měřák. Taky otázka jak přesně ten měřák měří. Co víme je ale to, že centrála má 2kW, jede na minimální výkon, dobíječ dobíjí 30A 12V DC, tedy nějakých max 400W a benzínu máme 10L. V podstatě nám stačí znát přesnou dobu v součtu kdy centrála jela a měření už je spíše pak pouze orientační doplněk. Čas je důležitý.

EDIT: dalsi mereni: 1kW 2takt centrála
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

po prvním dobíjení na měřený benzín byl stav na měřáku následující:

228V
370-325VA
1.48-1.59A
1hod 35min

0.8kWh

Při připojení měřáku na 300W střídač s modif.sinusem vůbec neměří napětí. Nechám ho do dalšího dobíjení z centrály na střídači i když nic neukazuje. Třeba zůstane jeho baterie nabitá a udrží měřených 0.8kwh a pokud ne, mam to tu poznačeno přímo na zdejším fóru :)

Průběh tohoto dobíjení:

Obrázek


Tipuje někdo na kolik kwh se dostanu pokud to bude pouze pro dobíjení a nezapnu do toho třeba 1200W čerpadlo ve studni? :)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

10L benálu = cca 95kWh spalného tepla , centrála nom. výkon 2kW = cca 3 - 3,5kW spalovák .
Účinnost spalováku maximálně 20% při nom. zatížení = doba chdu cca 6 hodin .
Při zátěži cca 350W bych tipoval max. 5kWh z 10L nádrže :-( .

1kWh za 70Kč ! to je teda síla :eek2: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:1kWh za 70Kč ! to je teda síla[/size] :eek2:
je to brutus. Kdybych ji predelal na plyn coz dle automechanika lze snadno a bez technickych prohlidek nutnych u predelavky auta, tak je to polovina v nakladech pac plyn stoji cca polovinu ceny benzinu a kdybych koupil malou 700W centralu a predelal ji na plyn, tak jsme asi na 1/4tine ... tzn 17.5Kč za 1kWh ? Souhlasi to?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od tomas »

Záleží jaký plyn, nemá náhodu plyn menší množství energie (výhřevnost) než benzín? Potom plynu potřebujete více než benzínu. Je to v tom "plyn stoji cca polovinu ceny benzinu" zohledněno? Opravdu 1kWh z plynu stojí cca polovinu ceny z benzinu? Nevím, ptám se jestli to někdo nepočítal?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od abrams »

Hele , co by jste řekli centrále na dřevo co topí + horkoá voda ?
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Hele , co by jste řekli centrále na dřevo co topí + horkoá voda ?

No jisteze jo .. kotlik, topeniste, para, parni stroj, generator... Je to tu X krat ve foru. Kdybych se mel moznost k tomu dostat tak to tu davno mam .. to je snad nejlevnejsi vyroba elektriky co znam .. Tomu se ani plyn nevyrovna .. V podstate zadarmo. Ja si tohle neumim vyrobit .. neumim svarovat, nemam svarecku, nemam zkusenosti s timhle. Jinak uz by to tu davno bylo. To bych byl magor abych umel neco takoveho vybastlit, nezabilo me to vybuchem a platil dal za benzin.. To bych byl mega tuplovany... Ale ja tohle neumim vybastlit a bojim se toho...

EDIT: Omlouvam se abramsovi .. Omylem jsem kliknul na EDIT misto QUOTE (jako spravce mam EDIT u kazdeho prispevku, nejen u vlastnich) a v rychlosti editoval abramsuv prispevek misto abych reagoval na citaci, cimz jsem zliklidoval kus Abramsova textu ... Moc velka omluva .... tohle jsem nechtel...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od joseff »

abrams:

pokud vis o nejake hotove a pouzitelne centrale na drevo, tak sem s tim, pul roku se u nas topi, takze by nebylo co resit, bylo by to super, uz o tom taky premyslim - nebo jako ta ruska kamna thermofor
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od JiříK »

Při připojení měřáku na 300W střídač s modif.sinusem vůbec neměří napětí. Nechám ho do dalšího dobíjení z centrály na střídači i když nic neukazuje.

Ten měřič spotřeby za měnič nezapojuj! Odpálíš ho, jako já. Nemá to rádo modif. sinus. Centrála, coby točivý stroj sinus má. S pofiderní stabilitou kmitočtu, sic.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

ok... tak ja ho vytahnu .. az ted sice, ale stale mu jede display, takze baterka se dobijela pravdepodobne .. Nicmene zezadu hreje .. - je vlazny. Mozna to bude dusledek te modif. sinusovky. Nemerilo se pres neho nic a na cistem sinusu jsem si zahrati tak nejak nevsimnul. Dobros, uz ho tam nebudu davat. Pac mam tu dva a jeden je fakt kaput. Otazka jestli to skutecne nebylo tim modif.sinusem, pres ktery jsem s tim kaputovym kdysi meril i modif. sinus.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pokud vím , tak Propan-Butan má s benálem podobnou výhřevnost z 1kg , ale jinou hustotu :
1kg P-B = 1,666L a 1kg benálu = 1,333kg

K té centrále na dřevo , parní typ má své klady jako otevřené ohniště a zbastlitelnost kutilem , ale já se obávám rizik ,
třeba výbuchu . Nehledě na relativní nehospodárnost , teda alespoň u toho co jsem sesumíroval podle mých
možností a schopností .
Nejlépe mi vyšla sestava (podle směru proudění vzduchu) : filtr - kompresor - spalovací komora - turbína - tepelný
výměník (spaliny/voda nebo vzduch) - komín .
Teoreticky by to produkovalo elektřinu + teplou vodu + teptý vzduch s možností regulace každého média . Jediná věc
co mi nesedí je způsob přikládání , protože spalovací komora musí být uzavřená . Ale velkou výhodu vidím v možnosti
topit dřvem , benálem či plynem :yes: .
Zatím je to ve stádiu teoretického modelování , jsem zvědavý jak to bude vypadat v reálu :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od JiříK »

To zahřátí měřáku vzadu je skutečně tím modif. sinusem. Je tam srážecí odpor, v mém byly dva paralelně. A shořely tak šikovně, že na nich zůstal čitelný barevný kód. Takže to kuchni, odpory změř, či přečti, případně dej větší vatáž, pokud se tam vejde...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

druhe dobijeni, jsem ted celkem na 1.9kwh, benzin jeste je.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

třetí dobíjení = 0.6kwh, celkem 2.5kwh, benzin jeste je.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

čtvrté lehčí dobíjení = 0.4kwh, celkem 2.9kwh, benzin jeste je.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

šesté dobíjení = 0.7kwh, celkem 4.3kwh, benzin jeste je, nicmene centrala me zacina velmi iritovati
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

sedmé dobíjení + dopouštění 350L vody ze 16M hluboké studny 1200W cerpadlem (coz byly 0.2kwh) + 50L dale 300W cerpadlem = 0.8kwh, celkem 5.1kwh, benzin dosel, centrala dnes davala proud prekvapive ihned po startu.

Vysledek celkem: 10L benzinu = 5.1kwh pri mem beznem provozu.

EDIT: Abrams tipl naprosto spravne. Pokud mi posle na SZ adresu, poslu mu jako vyhru tipovaci souteze :)

EDIT2: prubeh posledniho dobijeni i s dopoustenim 350L vody hned ze zacatku dobijeni (zelena vetev BAT2):

Obrázek
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od JiříK »

Takže, počítám-li dobře, 1kWh z centrály=68korun. Tož to je mazec, týý jo.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

je to mazec jako sviň (samec od svině) :D Ja se pokusim sehnat tu malou centralku a pak to zmerim.. Nekde ji vybartruji za neco .. nebo nevim .. toto je taky pruser s penezama tadyhle ta spotreba.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Měření: 2kW centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení

Příspěvek od toxic_cz »

tady by se hodil ten dobíjecí rotoped :) ráno a večer si půl hoďky zašlapat a trochu dobít aku zdarma :)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek