Starší LiFe akumulátory

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
PeKy
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 10, 2013 3:41 pm

Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od PeKy »

Zdravím vespolek,chtěl bych se zeptat. Známý mi nabízí za odvoz dvě LiFe akumulátorové baterie, původně z lokomotivy, které cca před 20lety používal jako záložní zdroj. Zajímalo by mě jestli jsou ještě vůbec použitelné, jestli by to šlo nějak změřit? Elektrolit je na půl vyschlý a ani nevím jaký elektrolit tam patří? Jestli jdou nějak celkově regenerovat? Děkuji za radu. *batt*
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od tomas »

A není to náhodu NiCd? Nebo NiFe? ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PeKy
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 10, 2013 3:41 pm

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od PeKy »

tomas píše:A není to náhodu NiCd? Nebo NiFe? ;)
NiCd to asi nebude, ale NiFe by to být mohly. Jak to poznám?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od gupa »

Je to nanich napsaný.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PeKy
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 10, 2013 3:41 pm

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od PeKy »

Bohužel to na nich napsáno není, alespoň jsem to nikde nenašel.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od gupa »

No a kontakty a propojky mají olověné nebo poniklované. Mám obavu že pokud není popis pod mastnou impregnační a často špinavou vrstvou, a propojky jsou měkké olověné, bude to normální olovo, bo před 20ti lety už se běžně na dráze NiCd značilo a každý článek měl své sériové číslo a rok výroby. NiFe v ČSLR se vyrábělo do r. cca 1950 co vím.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PeKy
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 10, 2013 3:41 pm

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od PeKy »

Půjčil jsem si si zatím jeden článek na testování. Zde jsou fotky, nějaké výrobní číslo tam je, ale nedokážu z toho určit co to je za akumulátor? Dolil jsem destilku na kontaktech jsem naměřil cca 0,3V, akumulátor nebyl cca 20-25let používán.
bat2.jpg
bat1.jpg
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od gupa »

Je to startovací louhový článek o jmenovité kapacitě 120Ah. Nějaké další údaje jsem dal do obrázku, mezeru mezi čísly chápat jako desetinou čárku, to dolévání provádět nejlépe při teplém a plně plynujícím článku, protože přetékají, údaj hovoří o 15 mm nad elektrodou hladina max. Jinak vypadá udržovaný, napětí se moc nehlídá, louhové se nabíjí proudově.
6m120h.JPG
Edit: Kovový obal je plus pól, takže pokud by došlo na laborování, určitě vzít i bednu a mít je vymezené natěch nosících špuntech zboku ještě takovýma plastovýma mezikusama. Bez bedny dochází často ke ke karambolům, při provozu musí být zavěšeny i jen plastová přepážka pokud se zaprská od elektrolytu, zapříčiní bludné stejnosměrné proudy a dochází ke zkratování...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PeKy
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 10, 2013 3:41 pm

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od PeKy »

Děkuji za identifikaci akumulátoru. Vidím, že akumulátorům rozumíte. Má cenu se s nimi ještě o něco pokoušet nebo je to již pouze nebezpečný odpad? Lze je nějak regenerovat? Pokoušel jsem se podle toho označení něco vygooglit, ale výsledek 0. Nechají se někde sehnat nějaké info? Díky
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Starší LiFe akumulátory

Příspěvek od gupa »

První je zjistit, jestli je nějaký článek na nule, tj přesné nule plusminus 40mV. Takový je potřeba vyměnit, potom zjistit hustotu, ta by měla být mezi 1,19-1.21. Dále je potřeba mít pro tuto baterii nabíječ, který poskytuje doporučený proud, pro tento článek v jedné sérii to je mezi 30-50A.

No a dodat tomu článku 300% Nom. kapacity. Tj aby první nabíjení dodalo 360Ah, to je při 30A pro jednu sérii 12 hodin. Nebo nechat nabíjet napřímo FV panely s jističi nějaký ten den podle počtů panelů. Já mám pro 21,6V 245Wp paralelně.

Po tomto je možné zjistit při vybíjení, jaká je kapacita, doporučuji polovic doporučenýho proudu, tj cca 12A. Měřit čas v hodinách a značit pořadí špatných článků které padají na napětí jako první a které je nutné nějak řešit, což je tu ve fóru už popsáno.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek