Panely při vichřici - zkušenosti

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj všem,
dnes mi vítr sundal ze střechy 4 ks Polykrystalů Renesola 255Wp.
2 ks výše uvedených panelů mají totálně popraskané sklo, viz foto. Přijeďte si pro ně někdo a dovezte dvě flašky dobrého pití, případně co uznáte za vhodné. Nemám představu, zda mají cenu a jakou.
Jsem nasraný, ale nic s tím nenadělám.
Přílohy
IMG_4.JPG
IMG_3.JPG
IMG_2.JPG
IMG_1.jpg
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od mypower.cz »

To je neprijemne .. bylo by mozno sdelit kde bylo to nejslabsi misto, co se urvalo, kde byla chyba ?
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Marek_Kuřim »

mypower.cz píše:To je neprijemne .. bylo by mozno sdelit kde bylo to nejslabsi misto, co se urvalo, kde byla chyba ?
Jo, dej mi do večera, ať to vydejchám. :wall:
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od mobilik »

Ach jaj, toho sa najviac obavam, snad nas to vsetkych bude obchadzat... Si mohol este skusit pomerat, mozno znich este nejaka polovica vykonu polezie ak niesu prerusene spoje, co je dost pravdepodobne..

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Marek_Kuřim »

mobilik píše:Ach jaj, toho sa najviac obavam, snad nas to vsetkych bude obchadzat... Si mohol este skusit pomerat, mozno znich este nejaka polovica vykonu polezie ak niesu prerusene spoje, co je dost pravdepodobne..

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
No, změřit to půjde, konektory jsou neporušené, stejně jako připojení. Prostě padly na plocho na terasu která byla pod střechou. Největší fedry jsem měl z toho, kdyby nějaká část konstrukce udělala díru do izolace na terase. To bych se z toho teprve posral.
A i kdyby z toho lezlo 50% výkonu, tak je mi to na prd. 2 vypadají o.k. a dva mají sklo viz fotky. To zpátky dávat nebudu.
To je dobrý pro nějakýho bastliče.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od 007ToMMaS »

Hm... toto fakt nepoteší. :hell: Keď som toto uvidel tak ma to presvedčilo ísť pripevniť tie moje položené panely na prístrešku a opreté o zábradie priviazať ešte viac ako sú. Lebo asi by ma tiež nepotešilo keby mi takto padnú. :evil:
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od mobilik »

Tak ono to nieje sranda, tie panely sa na streche spravaju ako plachta, hlavne na sikmej streche popodnich riadne podfukuje...

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Frenky »

Taky jsem radeji udelal rychlou kontrolu za oknem, vypada to ze mi panely na okne drzi. Jedine ze pujdou ven i s okennim ramem

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od vata »

Nepříjemné, noční můra nás všech :(
Hlavně že to nikoho nezranilo... Tady na Vysočině vyfukovalo hrozně celou noc a celý dnešek, barák se otřásal v základech...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Takže, na této konstrukci od p. Kolaříka https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view jsem měl 4×Polykrystal Renesola 255Wp. Střecha má sklon 15° Přizdvihávací konstrukce 30°.
Materiál střechy je Titanzinek.
Konstrukce byla zespodu opatřena adhezní protiskluzovou pásovinou a zatížena 4mi kusy obrubníku 1000×250×50mm.
Odhadem to celé vážilo 250kg.
Vítr to celé i s obrubníky obrátil tak, že panely padly na plocho na terasu pod střechou, tedy o 135°.
Odnesly to dva panely, 4m profily na které se panely přichycují a pár hliníkových L profilů ze zbytku konstrukce.
________________
Chyba č. 1 - nechtělo se mi šroubovat konstrukci přes novou, titanzinkovou střechu kvůli těsnosti.
Chyba č. 2 - když už jsem to nešrouboval, měl jsem to víc zatížit. Otázka je, kolik by bylo dost.
________________
Suma sumárum, jsem rád, že to nešlo k sousedovi a neudělalo mu to díru do jeho střechy.
Jsem rád, že i když to padlo na terasu, izolace na terase zůstala nepoškozená.
Jsem rád, že to nikomu neublížilo na zdraví a nikomu nezpůsobilo jiné materiální škody.
________________
Poptal jsem již nové panely. Otázka je, jak to lépe zabezpečit, pokud nadále nechci vrtat skrz titanzinkovou střechu.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od 007ToMMaS »

Osobne by som za panely a na boky konštrukcie dal polystyrén aby ich nemohlo podfúknuť.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od miroc »

Polystyrén? :mrgreen: Očividne podceňujete silu vetra. To čo u nás fúka teraz... aj Xaver sa môže schovať. Dnes som mal na meteostanici Giom3000 aj 37 m/s v nárazoch! A trvalého vetra 24 m/s, čo je okolo 8,4 kW veterného výkonu na m2! V prepočte na konské sily je to 11,2 ks. Myslíš vážne, že tomu nejaký polystyrén odolá?
Meteostanica práve teraz: http://188.121.164.36:8085
Včera pred príchodom poriadneho vetra - výkon VAWT s plochou 4 m2: http://youtu.be/4k2hw8dGhzQ
Dnes bola celý deň zabrzdená. Aj tak ju vietor točil aj 40 ot/min!
Už som sa na to nemohol pozerať. Dúfam, že stožiar to vydrží...
Treba povedať, že takýto vietor často nie je. Ale pripravený naň treba byť vždy. Následky bývajú nepríjemné.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od mobilik »

Hmm, neviem ci by som daval polystiren, podla mna tym ze je to takto otvorene sa troska tie panely aj ochladzuju ak je sparno tak su horuce, potom by si ten priestor uzavrel, podla mna by sa viac hriali a to tiez nechceme. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od 007ToMMaS »

Tak nejaký iný materiál. Napr plech alebo čo sa komu ľúbi. Napr "ixo" to má tiež dobre vyriešené. A radšej niečo také ako majú panely lietať keď nemusia. Stačí tam hocičo čo rozrazí vietor.
https://picasaweb.google.com/hevesi/Sol ... 8576120946
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od Marek_Kuřim »

miroc píše:Polystyrén? :mrgreen: Očividne podceňujete silu vetra. To čo u nás fúka teraz... aj Xaver sa môže schovať. Dnes som mal na meteostanici Giom3000 aj 37 m/s v nárazoch! A trvalého vetra 24 m/s, čo je okolo 8,4 kW veterného výkonu na m2! V prepočte na konské sily je to 11,2 ks. Myslíš vážne, že tomu nejaký polystyrén odolá?
Meteostanica práve teraz: http://188.121.164.36:8085
Včera pred príchodom poriadneho vetra - výkon VAWT s plochou 4 m2: http://youtu.be/4k2hw8dGhzQ
Dnes bola celý deň zabrzdená. Aj tak ju vietor točil aj 40 ot/min!
Už som sa na to nemohol pozerať. Dúfam, že stožiar to vydrží...
Treba povedať, že takýto vietor často nie je. Ale pripravený naň treba byť vždy. Následky bývajú nepríjemné.
Poslední vichřice, při které jsem měl stažen půlky byla někdy začátkem prosince (Xaver)
Též fučelo od SSZ, stejně jako dneska.
Byl jsem pak zkontrolovat konstrukci na střeše a nehla se v tom prosinci ani o cm. Byl jsem spokojený a do dneška klidný.
Nevím, na co se připravit.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

upřímnou soustrast Marku :cry: .

Dělat díry do plechové střechy , natož nové nebývá snadné rozhodnutí , ale z hlediska pevnosti konstrukcí bývá nejvhodnější . No jó , teď se nám to radí , když už je to na srač*u :wall: .
Utěšující je alespoň to , že to odnesly "jen" panely a pár tyčí a né něčí zdraví :? .
Věřím že nová instalace bude festovnější :mrgreen: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od miroc »

007ToMMaS píše:Tak nejaký iný materiál. Napr plech alebo čo sa komu ľúbi. Napr "ixo" to má tiež dobre vyriešené. A radšej niečo také ako majú panely lietať keď nemusia. Stačí tam hocičo čo rozrazí vietor.
https://picasaweb.google.com/hevesi/Sol ... 8576120946
To na tom obrázku je strašný omyl. Ak mu tam zafúka zozadu poriadny vietor, bude úplne jedno, či to je rovné, alebo takým spôsobom vypuklé. Jediné čo môže fungovať je šikmina oproti panelom. Alebo potom naozaj, ale naozaj kvalitné pripevnenie k streche.
Marek_Kuřim píše: Nevím, na co se připravit.
Povedal by som, že po dnešku už vieš. Jednoducho nič iba položené na streche. Hoci aj zaťažené.
Inak súcitím s tebou. Dobre viem čo to je, keď ti živel ukáže svoju silu... Treba sa z toho poučiť a ideme ďalej.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od gupa »

Táta mi jako zedník říkal, že střecha může být jakkákoli, ale pokud podní podfukuje, zvedne ji vítr jak nic a odnese. Takže i ten polystyren pokud drží a nebude už podfukovat pod panely, jeto dobré řešení, podle mne lepší než kotvy za střechu, kterou to i s panely potom nazvedne a to by byl teprve přemet a pád.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od atom »

ajajaj Marku, to je smůla.
Řekl bych, že hlavní chyba byla v nízké zátěži. Ty čtyři 25kg obrubníky sou určitě málo.
Už tu byla někde diskuze, kde se uvádělo jako bezpečných 80kg na 1 klasický panel při 45° a zavětrování.
Když nevrtat skrz střechu, tak asi bych ty panely dal i víc naležato, tak -15°, přidal zátěž, zkusit využít ten komín na ukotvení alespoň jedné strany konstrukce, a zavětrovat ten zadek aby to nepodfukovalo.

Tyhle nárazy větru zezadu jsou nejhorší. Taky jsem měl panely na střeše rok v pohodě, pak přišla letní bouřka a než sem stačil cokoliv udělat vidím jak se mi převrací stojan. Tenkrát to odnes jeden panel ze šesti, ostatní vydržely. No oklepal jsem se a nová konstrukce už je o něčem jiném.

Tenhle víkend nám tu fučí pěkně hnusně. Ve městě popadaný reklamní stojany, otrhané plakáty, servané prapory, bordel z větví na silnici. Vystupuju z auta a vítr mi vytrhne dveře z ruky...
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Panely při vichřici - zkušenosti

Příspěvek od rob.brno »

Jestli to bylo přizvednuté, tak myslím,že i když by to bylo pořádně přichycené, tak to mohlo dopadnout i tak že by sice konstrukce vydržela,ale vichr by vyrval vnitřek rámu i se sklem. Vítr jak se dostane pod nějakou plochu, která stojí v cestě, tak dělá neuvěřitelné věci.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek