FVE na malé chatičce

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím.
Nejsem v oblastni solárních panelů úplný nováček, ale znám jen něco málo teorie. Jinak jsem zkušený bastlíř a elektrikář. Každopádně bych potřeboval poradit s dimenzováním malého systému na chatičce bez elektriky. Není moc financí, takže investici bych bral rozumně asi do 15 000Kč. Co se týče kabeláže, tak mám doma větší množství červeného a modrého drátu s průřezem 4mm2, který si myslím, že by měl stačit. Zařízení, které budu provozovat jsou: 3xLED světla každé 10W (plus ke každému budu dělat regulaci)každé tak 2-3 hodiny denně, nějakou malou LED TV počítám okolo 20W žerou ty přenosné tak 2 hodinky denně a nějakou malou autochladičku cca 20L (u té bohužel nevím, kolik za den spotřebuje a jestli obsahují vypínací automatiku, nebo jedou stále naplno), nabíječku na LI-ion články, která by jela tak hoďku denně při 15-20W a malé rádio tak 5W a to počítám, že pojede tak 8 hodinek denně. Toto všechno na rozvod 12V. Potom bych krmil přes měnič napětí nabíječku na akuvrtačku (bohužel nefunguje na 12V) a ta jede tak hoďku a žere 60W při nabíjení, potom malý netbook který bere 20-25W, tak 3 hoďky denně a občas nějaká nabíječka na mobil, která měla tak malej odběr, že mě to měřák ani nezměřil. Menič bych chtěl kvůli rezervě 300W.
Na chatu se bude jezdit převážně v jarních a letních měsících, takže od března, jak začne teplo do září a budeme tam převážně na víkendové pobyty. Takže v pátek se přijede a v nedělu odjede, ale v létě tam chcem občas zajet i na delší dobu. Občas na chatě bude potřeba něco spravit a nařádí mám krom akuvrtačky na 230V, takže toto bych řešil elektrocentrálou kolem 800W, takže kdybych potřeboval vzít do ruky flexu, nebo přímočarku, či brusku, tak nastartuju benzínovou centrálu.
Potřeboval bych poradit výkon panelu, jaký bude potřeba, doporučit nějaký dobrý regulátor a hlavně jaký akumulátor. Kapacitu a typ.
Jestli máte zkušenosti s elektrocentrálama, tak nějakou malou spolehlivou doporučit a ještě se chci zeptat, jestli je lepší zapojit měnič za regulátor a nebo přímo na baterku. Počítám, že na baterku, ale radši se zeptám.
Omlouvám se, že jsem Vás tak zaplavil informacemi a dotazy, ale radši se jak blbec zeptám, než abych se pak jak blbec divil :)
Ještě dodám, že vařit budem klasicky na PB lahvy a nebo na malých kamnech.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od mobilik »

Panel minimum jeden cca. 230Wp, no bolo by dobre aspon dve. Baterky zalezi na co sa citis, najlacnejsie je asi olovo a isiel by som po trakcnych minimalne 400Ah. Nejaky regulator s mppt lacne su epsolar. :wink:

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od radimre »

Kozel.S píše:Zdravím.
Nejsem v oblastni solárních panelů úplný nováček, ale znám jen něco málo teorie. Jinak jsem zkušený bastlíř a elektrikář. Každopádně bych potřeboval poradit s dimenzováním malého systému na chatičce bez elektriky. Není moc financí, takže investici bych bral rozumně asi do 15 000Kč. Co se týče kabeláže, tak mám doma větší množství červeného a modrého drátu s průřezem 4mm2, který si myslím, že by měl stačit. Zařízení, které budu provozovat jsou: 3xLED světla každé 10W (plus ke každému budu dělat regulaci)každé tak 2-3 hodiny denně, nějakou malou LED TV počítám okolo 20W žerou ty přenosné tak 2 hodinky denně a nějakou malou autochladičku cca 20L (u té bohužel nevím, kolik za den spotřebuje a jestli obsahují vypínací automatiku, nebo jedou stále naplno), nabíječku na LI-ion články, která by jela tak hoďku denně při 15-20W a malé rádio tak 5W a to počítám, že pojede tak 8 hodinek denně. Toto všechno na rozvod 12V. Potom bych krmil přes měnič napětí nabíječku na akuvrtačku (bohužel nefunguje na 12V) a ta jede tak hoďku a žere 60W při nabíjení, potom malý netbook který bere 20-25W, tak 3 hoďky denně a občas nějaká nabíječka na mobil, která měla tak malej odběr, že mě to měřák ani nezměřil. Menič bych chtěl kvůli rezervě 300W.
Na chatu se bude jezdit převážně v jarních a letních měsících, takže od března, jak začne teplo do září a budeme tam převážně na víkendové pobyty. Takže v pátek se přijede a v nedělu odjede, ale v létě tam chcem občas zajet i na delší dobu. Občas na chatě bude potřeba něco spravit a nařádí mám krom akuvrtačky na 230V, takže toto bych řešil elektrocentrálou kolem 800W, takže kdybych potřeboval vzít do ruky flexu, nebo přímočarku, či brusku, tak nastartuju benzínovou centrálu.
Potřeboval bych poradit výkon panelu, jaký bude potřeba, doporučit nějaký dobrý regulátor a hlavně jaký akumulátor. Kapacitu a typ.
Jestli máte zkušenosti s elektrocentrálama, tak nějakou malou spolehlivou doporučit a ještě se chci zeptat, jestli je lepší zapojit měnič za regulátor a nebo přímo na baterku. Počítám, že na baterku, ale radši se zeptám.
Omlouvám se, že jsem Vás tak zaplavil informacemi a dotazy, ale radši se jak blbec zeptám, než abych se pak jak blbec divil :)
Ještě dodám, že vařit budem klasicky na PB lahvy a nebo na malých kamnech.
Pokud budeš jezdit na chatu o vikendech tak si prvni spočítej předpokladanou spotřebu a podle toho zvol panely aby ti za 5 dní Pondělí-pátek daly tvou spořebu nebo aspoň o 1/3 více a podle toho zvolit baterie.Pokud tady hodíš celkovou předpokládanou spotřebu tak ti tu udělám takovou studii...U tohoto systému je dobré že když zjistíš že ti to nestačí tak "přikůpíš no"
Pokud by jsi použil 230W panel při průměru svitu slunce 6 hodin bylo by z toho cca necelá 1KW za den takže by 400AH baterie při 12V byla ideální což potvtzuji radu doporučenou výše..
Naposledy upravil(a) radimre dne čtv bře 13, 2014 9:25 am, celkem upraveno 1 x.
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od ota »

Se sousedem jsme takto elektrifikovali jeho chatku. Panely secondhand 200Wp, levný PWM regulátor za pár stovek, akumulátor obyčejný startovací 160Ah (neb soused je kamioňák a baterka byla zadarmo). Rozvody pouze 12V, spotřebiče LCD telka, 12V čerpadlo do bazénu, pár LED světel, rádio, NTB, alarm. Přes zimu se baterka občas dobije přes startovací kabely z auta. Není to ideální, ale soused měl miminální rozpočet a funkční to je.

Pokud chceš dělat rozvod jako zkušený bastlíř, pořiď si olověné trakční akumulátory. Na víkendový provoz jaro - léto jsou vhodné. Udělají pár desítek cyklů za rok. Určitě bych volil baterie alespoň 200Ah a takové kde se dá kontrolovat elektrolyt, gelovky pouze v případě, že na ně máš levný zdroj. Regulátor bych volil EPsolar (už je MPPT a není to pouťovka), výkon závisí ma bateriích na 200Ah EP Solar 2215, pro 400Ah typ 4210. Panely podle nabídky an trhu, raději 220 - 240Wp s MPPT napětím 30V, na přívodech budou menší ztráty. U měniče vzít v potaz zda sinusový nebo modifikovaný sinus (což je víceméně obdélník) kvůli spotřebičům, také pozor že každý měnič má odběr pár desítek´, někdy i stovku W i naprázdno bez odběru. Z hlediska bezpečnosti použij kovovou, nehořlavou rozvaděčovou skříň, potečou tam velké proudy. Na spojení regulátoru, měniče a akumulátoru používám izolovanou nulovou svorkovnici, prodrátování vodičem licnou ulehčí dutinky na konec vodičů.
Hlavně, a to ti na fóru porvrdí skoro každý, je hraní si s FV závislostí a je třeba plánovat trochu dopředu, protože letošní projekt ti za rok bude připadat směšně slabý, nedokonalý a nebudeš chápat, proč jsi vlastně takové vybavení kupoval, když sis mohl jen trochu připlatit a mohl jsi mít daleko lepší. Takže přemýšlet a plánovat trochu dopředu.
Ať se ti daří a svítí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od mobilik »

Potvrdzujem, je to tak, je to ako droga, zacnes s malym panelom a nejakou malou baterkou a uz za par mesiacov zistis, ze este by si chcel toto pouzivat, toto a toto a do roka rozsirujes system.
Tym si presiel dovolim si tvrdit asi kazdy jeden uzivatel tohto fora. :mrgreen:
Ja to teraz postupne prerabam uz asi treti ci strty raz a uz teraz viem ze to nebude koniec, ked pozeram na strechu ze este by sa tam co-to zmestilo. :mrgreen:
Preto presne ako je vyssie napisane, radsej nakonfigurovat system z rezervou. Napr. regulator kupit radsej uz z vyssim prudom, cenovy rozdiel nieje az taky velky, a potom sa uz da len jednoducho pripojit dalsi panel ak sa najde vyhodna kupa. :wink: Na kabelazi tiez nesetrit, radsej hrubsi kabel-mensie straty. Ak mas vela kablu doma, tak ho zdvoj, ziskas vacsi prierez. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od ixo »

Mna zasa k celej tejto zavislosti inspirovali solarne vianocne svetielka z IKEA, co mame na balkone. :D
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím.
Všem moc děkuju za poznatky a rady.
Omlouvám se, že jsem tak dlouho neodpovídal, ale nějak jsem se k tomu nedostal.
Kažopádně předpokládaná denní spotřeba bude co jsem tak počítal 350-450Wh denně.
A na chatu budem jezdit převážně, když bude pěkně a sluníčko.
240W panel co jsem tak četl by byl akorát, ale 400Ah baterie mě příjde trošku přestřelená.
Není to zbytečně moc? Když spočítám že baterie o 44Ah má v sobě cca 500Wh a toto mě solární panel během 2 hodin dobije?
Každopádně vím, že počítám na hrubo, chybí mě praxe :-) a počítám, že z baterie nemůžu vyždímat všech 44Ah :-)
Jen teď přesně nevím do kolika procent můžu trakční baterii vybíjet.
Regulátor bych samozřejmě zvolil silnější, ať mám rezervu. Tak na 30A by mohl stačit i pro rozšíření, nebo 50A?
A ještě jeden takovej nesmělej dotaz. Kdybych si časem dodělal malou větrnou elektrárnu, dala by se připojit paralelně se solárním panelem k jednomu regulátoru? Samozřejmě přes diodu, aby mě solární panel neroztáčel větrník :-)
A ještě přemýšlím jak řešíte zloděje? Vím, že chaty jsou častým cílem zlodějů a často něco ukradnout. Tak jak zabezpečit, aby si nezvaný návštěvník nevzal i solární panel :-)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od brumlaj »

Kozel.S píše:Jen teď přesně nevím do kolika procent můžu trakční baterii vybíjet.
Pokud chceš aby Ti Pb baterie vydržela, tak ji nevybíjej víc než z 25-30 %, tedy tak, aby vždy v baterii zůstalo 70 procent energie. (jednou za čas klidně jdi i níže, ale ihned po vybití nabít) Pokud bys použil LiFe, tak jsou čísla přibližně obráceně.
Kozel.S píše:Kdybych si časem dodělal malou větrnou elektrárnu, dala by se připojit paralelně se solárním panelem k jednomu regulátoru?
připojit by se dala, ale záleží co si od toho slibuješ, pokud využití vyrobené elektrické energie, pak to asi nebude fungovat dle Tvého přání, tedy zkráceně: NE.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od RCZf »

Kozel.S píše:
Kdybych si časem dodělal malou větrnou elektrárnu, dala by se připojit paralelně se solárním panelem k jednomu regulátoru?

Pokud by napětí z panelů bylo zhruba stejné jako z generátoru větrné turbíny tak by to fungovat mělo bez problémů. Navíc nebývá častý souběh větších výkonů z obou zdrojů. V tomto případě by ale ten silnější zdroj zbytečně omezoval ten slabší (Buď by napětí panelů vyrostlo na úroveň na prázdno, nebo by se větrník točil zbytečně příliš rychle) Z druhé strany , když je proudu dost , tak je to celkem jedno nebo ne ? Proto si myslím ,že ekonomická návratnost dvou samostatných regulátorů by byla celkem dlouhá.
Jinak musím potvrdit, že použití Pb akumulátorů je z dlouhodobého hlediska nepříliš štastná volba.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím všechny.
Vrátím se k projektu, který jsem měl v plánu. Dlouho jsem řešil jiné věci a mezitím jsem trošku četl a propočítával.
Ať to spočtu, jak chci, tak spotřeba na chatičce bude max těch 500Wh/den. Pro akumulaci této energie je potřeba cca 42Ah u 12V baterky. U trakční baterie, která by se neměla vybíjet pod 70% kapacity je to baterie cca 140Ah u 12V.
U panelu bych to viděl na jeden 230W a nebo dva kolem 100W. Co jsem tak četl tak za letní dny vyrobí kolem 1kWh energie.
Počítám taky s tím, že celých 500Wh energie nespotřebuju přes noc, ale přes noc budu převážně svítit a přes den pojede nějaká malá autochladnička. Takže část výkonu z panelu dobije baterku, část se bude spotřebovávat a přebytky využiju na vychlazení potravin v autoledničce a přečerpání vody do vyšší nádrže z které pak bude stíkat samospádem.
Vzal jsem samozřejmě v úvahu všechny vaše rady, ale nemám peníze na to, abych si pořizoval akumulátor 400Ah. Časem můžu samozřejmě přidat další, ale prvotní investice musí být menší. Doufám, že pořítám spárvně s tím, že pak další akumulátor stačí připojit paralelně.
Regulátor počítám kolem 30A pro rezervu. Ale stále nechápu, jak je to s připojením panelů. Když chcu provozovat 12V systém, tak můžu na vstup připojit i 2 panely sériově a MPPT regulátor s minimálníma ztrátama převede napětí na 12V?
Měnič budu pořizovat nakonec nějaký kolem 150W a obyčejný bez sinusu. Budu na to připojovat jen různé nabíječky, které nemají možnost vstupu 12V.
Ještě přidám dotaz, budu chtít pořídit i nějakou menší benzínovou centrálu pro náročnější nástroje, vrtačku, flexu, pilu atd. Kdyby bylo pár méně slunečných dnů, a já chtěl dobít baterii přes centrálu, tak je lepší baterii odpojit a nabít přes autonabíječku a nebo toto řešíte jinak i s připojenou baterií do systému?
Děkuji všem za jakékoli připomínky a rady.
Kdyby jste mě už něco psali v předchozích příspěvcích, tak se omlouvám, že se ptám znovu, ale četl jsem vlákno po delší době a mohl jsem něco přeskočit.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od brumlaj »

Kozel.S píše: Když chcu provozovat 12V systém, tak můžu na vstup připojit i 2 panely sériově a MPPT regulátor s minimálníma ztrátama převede napětí na 12V?
ano
Kozel.S píše: Kdyby bylo pár méně slunečných dnů, a já chtěl dobít baterii přes centrálu, tak je lepší baterii odpojit a nabít přes autonabíječku a nebo toto řešíte jinak i s připojenou baterií do systému?
klidně připojenou do systému.

Dej pozor, aby jsi z volova neodebíral energii (nenabíjel) větším proudem (A) než 1/10 kapacity (Ah) jinak půjde rychle do kopru.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od ota »

Pozor na nabíjecí proud:
230Wp bude nabíjet na 12V proudem 19A - to odpovídá aku minimálně 190Ah
2x 230Wp nabíjet na 12V 38A - to odpovídá aku 380Ah
V reálu to bude trochu méně, ale 46Ah olověný akumulátor bys takovým proudem usmažil za chvíli.
A pozor 150W měnič odejde do křemíkového nebe jako první. Budeš zkoušet, co všechno unese a najednou cvak, trochu to začoudí a půjdeš kupovat nový, větší. Tím si tu prošla většina lidí a obecně je bráno, že do domu je použitelné od 3kW výše, na chatu od 500W, spíš 1kW a více.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od brumlaj »

jenže on má ten 150W měnič taktak dimenzovaný na tu baterii, takže ani výš jít nemůže. Až mu měnič odejde, tak holt půjde i s baterií do upgradu. A dušoval se, že do něj nic jiného, než nabíječky na blbiny nebude zapojovat, tak mu věřme, že slib dodrží. Pokud nee, tak stejně to půjde z jeho kapsy. On sám si bude vědom, pokud udělá chybu, kdy sám sobě zalhal.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Na ten menic pujdou opravdu jen male navijecky. Vse ostatni, svetla, autochladnicka, mensi cerpadlo, radio pojede na 12V. Jen nabijecka na notebook a na akuvrtacku budu mit pres menic. A ty maj dohromady odber do 100w.
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Tonicek »

Ak môžem hodiť otázky do tejto témy (identický ostrov v Prešove)

Takže aku bateriu (aku kapacitu) by si odporučil pre takýto panel resp. ako to vypočítať , aby som ho neusmažil. Ja fungujem obdobne, a baterie ešte len zhánam (fungoval som len provizorne na autobateriu, ale už som v štádiu "definitívneho zapojenia") a chcem sa vyvarovať chýb. LiFe sa obávam. KPH nezohnateľné. Náročnosť obdobná (osvetlenie LED pri plnom zapnutí cca 30 W všetko 12V ), cez den mozno autochladnicka 36W, čerpadlo na 12V cca. 36 W) víkendová slnečná prevádzka, ostatné porieši centrála, Možno časom TV a mala chladnička.
ota píše:Pozor na nabíjecí proud:
230Wp bude nabíjet na 12V proudem 19A - to odpovídá aku minimálně 190Ah
2x 230Wp nabíjet na 12V 38A - to odpovídá aku 380Ah
V reálu to bude trochu méně, ale 46Ah olověný akumulátor bys takovým proudem usmažil za chvíli.
A pozor 150W měnič odejde do křemíkového nebe jako první. Budeš zkoušet, co všechno unese a najednou cvak, trochu to začoudí a půjdeš kupovat nový, větší. Tím si tu prošla většina lidí a obecně je bráno, že do domu je použitelné od 3kW výše, na chatu od 500W, spíš 1kW a více.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od brumlaj »

proud Z/DO baterie nechť nepřekročí 1/10C (návod popsán otou). Proud do spotřebičů změř, nebo spočítej, taksamo z panelu (výkon panelu /napětí baterie). To je první kritérium. Druhé, které by mělo být současně také splněno, že baterie by se neměla cyklicky vybíjet o více než 25 procent.(Ano, opravdu by se měla pohybovat mezi 100 a 75 procenty nabití, to znamená 75 procent olova je pouze jako těžítko) No a poslední - vybitá baterie nechť nezmrzne. Jednoduché, ne?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Marx »

brumlaj píše:proud Z/DO baterie nechť nepřekročí 1/10C (návod popsán otou). Proud do spotřebičů změř, nebo spočítej, taksamo z panelu (výkon panelu /napětí baterie). To je první kritérium. Druhé, které by mělo být současně také splněno, že baterie by se neměla cyklicky vybíjet o více než 25 procent.(Ano, opravdu by se měla pohybovat mezi 100 a 75 procenty nabití, to znamená 75 procent olova je pouze jako těžítko) No a poslední - vybitá baterie nechť nezmrzne. Jednoduché, ne?
jaké napětí při záteži 1/20C odpovídá vybití na 75 procent? mám nastaveno 12,3V to by tak zhruba odpovíalo ne? marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od brumlaj »

Inu lépe je měřit energii sorry za O.T. odpověď ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od JiříK »

Kozel.S píše:Na ten menic pujdou opravdu jen male navijecky. Vse ostatni, svetla, autochladnicka, mensi cerpadlo, radio pojede na 12V. Jen nabijecka na notebook a na akuvrtacku budu mit pres menic. A ty maj dohromady odber do 100w.
Tak tu autochladničku vypusť z hlavy z několika důvodů. Co pracně a véééélmi pomalu a málo nachladí přes den, to ti přes Peltiera uteče v noci pryč. A spotřeba je brutální- v kWh to vychází na 1,2 kWh za 24 hodin!!!!! Raději pořiď třeba toto: http://lednice.heureka.cz/philco-psb-442/ , denní spotřeba je 0,23 kWh. A vychladí ti to na kolik chceš, na rozdíl od autochladničky s Peltierem, která ochladí maximálně o 15 stupňů pod teplotu okolí. V mých ,,laboratorních" podmínkách se mi s jednou autochladničkou povedlo 18 stupňů pod okolní teplotu, lednička obalená 3 cm polyuretanem a papírové krabici. Nevěř ani náhodou tomu, co výrobci těch autochladniček deklarují, nejhorší kus, co jsem kdy viděl, chladil o pouhých 7 (sedm!!!) stupňů pod okolní teplotu a to jela 12 hodin v kuse. Jedině kompresorová lednice má dostatečnou účinnost, aby sis ji mohl dovolit provozovat na tak malém systému a neplýtvat přitom energií.
Ale ke kompresorové lednici potřebuješ měnič, a to kvalitní a výkonný.

Co se týká kapacity baterek, osvědčilo se mi pravidlo, kolik Wp na střeše, tolik Ah v baterkách. U systému 12V...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od vlkazajac »

Jiřík ma predbehol s reakciou, súhlasím absolútne. Hrabať sa v autochladničke prestane skoro baviť, zožerie pritom celú kWh za 24hod. Hľadal by som modernú klasickú chladničku so spotrebou 0,25 kWh za deň. A nie je pravda, že z 230 Wp bude 1 kWh denne, počítajte skôr s 2,5-3 kWh priemerne. Stačia 2-3 podmračné dni za sebou a nezostane veľa energie ani na svetlo.
230 Wp, min 200 Ah/12V, 1 kW sin menič a regulátor Victron 15A, lepšie 30A - to by šlo.
Victron má totiž oproti iným regulátorom tú kvalitu naviac, že prispôsobuje nabíjanie režimu z predošlých dní. Výhodou 12 V systému je to, že možno bezbolestne pripájať ďalšiu 12V batériu, čo ulica alebo obec dá.....

OPRAVA
Ako upozornil FRSO ( ďakujem ! ), s energiou zachytenou panelmi je to horšie. Mal som na mysli 2,5 - 3 kWh z 1000 Wp, ospravedlňujem sa všetkým. Z 230 Wp je to v lete asi štvrtina, teda mal som napísať 0,6 - 0,75 kWh.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne úte pro 30, 2014 6:30 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek