Předčasná absorpce

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Odpovědět
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Předčasná absorpce

Příspěvek od kybos »

Stává se také někomu jinému, že Tristar ohlásí předčasně stav "Asorption" a začne omezovat nabíjecí proud dříve než nabije baterie na cílové napětí?
tristar MPPT předčasná absorpce.JPG
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od pkougl »

Jojo dělá mi to stejně ale když koukám na jiný voltmetr tak to dělá jak má, na tristatu je totiž dost velké průměrování hodnoty voltnetru přes web (což trochu klame) ale ve skutečnosti je to již na cílovém napětí a absorbce již nastala a tak jí bez prodlení zobrazí.
pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od solárník »

Mě to dělá občas i chvilkově. Blikne tam absorpce třeba na dvě minuty a reportované napětí tomu neodpovídá. Ale jak už jsme psali jinde, taky bych to přičítal tomu podivně zpožděnému zobrazování hodnot. Stejně se chystám tam dát svoje čidla, protože mi pak časově nesouhlasí toky energie, když počítám s těmi hodnotami, co Tristar ukazuje. A ta občasná nadstoprocentní účinnost, kterou to v důsledku zobrazuje, je taky podivná.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od kybos »

430 mV se mi jeví jako dost velký úlet při udávané přesnosti +-100 mV, navíc když jsou instalovány senzory napětí přímo na baterii. Dokázal bych to pochopit jako úbytek na vedení bez instalace napěťových senzorů ale se senzory je mi to divné. O chybu průměrování asi nepůjde, jelikož se tento stav zobrazuje po dobu minut. Po pár minutách si to Tristar zase rozmyslí, a vrátí se k plnému nabíjení.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od solárník »

No ono to může dělat dost cokoli. Výstup z Tristaru odhaduju jako něco podobného vzdáleně pilovitému průběhu. Jestli se přibližně sejde časování měřící smyčky s frekvencí měniče v Tristaru, tak to může chvilkově klidně dělat přesně co popisujete. Obzvláště před absorpcí, kdy je výkon měniče maximální. Další možnost je desulfátor, kde to může dělat vzhledem k frekvenci měřící smyčky v Tristaru opět to samé. I některé odběry/spotřebiče bývají dost pulzně pilovité. Pokud vím, není na výstupu Tristaru v podstatě žádná kapacita (kromě aku samotných).
Chtělo by to v té situaci sejmout průběh na aku osciloskopem.
Naposledy upravil(a) solárník dne pon bře 10, 2014 2:10 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od kybos »

Desulfátor ještě nemám nainstalovaný, na obloze ani mráček, žádné stíny, zátěže dostatek a přesto si dal Tristar chvilku pauzu...
tristar MPPT předčasná absorpce-výkon.JPG
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od solárník »

Co teplotní ochrana? Něco v logu Tristaru?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od kybos »

Teplota je v normálu, pohybuje se v rozsahu 47-50°C a v logu naběhlo jen 18 minut absorpce, na kterou neměl podle napětí ještě nárok.
tristar MPPT předčasná absorpce-log.JPG
Když kontroluju log s on-line zobrazením, připadá mi to, jako by mu ulítla hodnota napětí baterie o 1V. V logu je zapsaná maximální hodnota napětí baterie 55,79V a v live zobrazení se zobrazovalo 54,79V ale Tristar se choval jako by tam těch 55,79V skutečně bylo a až po čtvthodině mu došlo, že je tam o volt méně a začal zase spořádaně dodávat.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od solárník »

Hmm. Co externí napěťové čidlo? Nepředpokládám, že by to tak bylo, ale nemůže tam vznikat nějaký úbytek napětí na kontakty aku?
Viděl jsem i u několika lidí, že ho přišroubovali až jako poslední na kontakty aku (až za odběrové oko), což pak kecalo o několik desetin voltu.
Jinak už nezbývá, než opravdu podezírat firmware, nebo studený spoj v Tristaru. Nebo tu špatnou integraci hodnot z čidla vzhledem ke kolizi frekvencí měření a měniče, kterou jsem zmiňoval výš.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od kybos »

Senzor napětí.JPG
Senzory napětí baterie jsou poctivě přitažené. Kabeláž má 95mm2 a nějaký úbytek 430 mV při 30A na string baterie nepřipadá v úvahu ani na spojích ani na kabelech.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od solárník »

V tom případě bych zkusil třeba na zítra (bude opět jasno) odpojit plus napěťového čidla na aku a zapojit ho na ten plus přes RC low pass filtr - dejme tomu od aku odpor 1-10 Ohm na oko čidla a tam kondenzátor třeba 1000uF/63V min na zem. S 10 Ohmy to má -3dB při cca 16Hz, to musí stačit. Jestli to bude zítra opět blbnout i s tímto obvodem.

Ale je to pěkně sexuologicky pojmenované téma :mrgreen:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od vata »

Zdravím, já to pozoruju celkem běžně, denně tak nasbírám v téhle falešné absorpci až 2 minuty, někdy víc, někdy míň. Nicméně jsem si nevšimla, že by to souviselo omezováním výstupního proudu, spíš mám dojem, že to souvisí s chvilkovým vztahem Vmp / Array V.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od kybos »

tristar MPPT předčasná absorpce-Vmp.JPG
Jde právě o ten chvilkový nesoulad Array voltage a Array Vmp. Jakmile se totiž dostane regulátor do stavu "Absorption", přestane fungovat MPPT a pracovní bod nabíječe se dostane mimo optimum a tím dojde k poklesu výstupního výkonu dříve, než bych očekával. Vzhledem ke skutečnosti, že výstupní napětí se téměř nemění ale výstupní výkon rapidně poklesne, musí klesnout i výstupní proud. Regulátor se nachvíli tváří jako by měl nabito.
výstupní proud
výstupní proud
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od solárník »

Ano je nám jasné, že něco donutí Tristar snížit výkon (což v měniči provede tím, že zvýší Uin nad Ump). Jde o to, co to je. Vzhledem k tomu, že hlásí absorpci, tak padá podezření na chybně určené napětí baterie. Ovšem bez znalosti firmware je to jen podezření. "Básník" tam mohl zapomenout něco jiného. Jaká je tam verze?

Když tedy zůstaneme u chybně určeného napětí baterie, tak se vracím k tomu, že bych vyzkoušel ten filtr na napěťovém čidle.

Otázkou druhou je, proč, když se Tristar chová, jako že baterie dosáhla bodu absorpce, neukazuje jeho údaj Ubat napětí absorpce, ale správné (jestli jsem to dobře pochopil). To nedává smysl. Takže jsme zase na začátku. Ale pro jistotu bych ten filtr zkusil.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od kybos »

verze firmware
verze firmware
verze.JPG (1.79 KiB) Zobrazeno 1831 x
S analýzou skutečného napětí to bude asi problematičtější, jelikož se tento jev nestává pravidelně a všimnul jsem si jej v podstatě poprvé. Je možné, že nastával již dříve ale jeho výskyt mi vždy tak nějak unikl mezi mráčky na obloze. Tentokrát bylo ovšem zcela jasno a chvilkový pokles výkonu byl do očí bijící. Na zjištění skutečného napětí bude zapotřebí asi kalibrovaný osciloskop s přesným špičkovým voltmetrem, jelikož Tristar mohl například vyhodnotit nějaké zákmity od střídače (6kW) při prudkých změnách zátěže jako trvalou hodnotu napětí pro účely regulace. Nevím, zda je možné, že pro zobrazení napětí používá firmware jiné naměřené vzorky než pro regulaci. Běžný panelový voltmetr, který používám pro indikaci napětí baterie, má přesnost 1% z rozsahu, což je na 80V rozsahu 800mV +- 1digit (100mV) a tak se případná odchylka napětí baterie v dané chybě měření pohodlně skryje. Navíc měří integrační metodou, tak se v měřícím cyklu případné zákmity zintegrují na průměrné hodnoty.
Pro jistotu jsem provlékl přívody napěťového senzoru malým feritovým toroidem a uvidíme, jak se bude Tristar chovat.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Předčasná absorpce

Příspěvek od vata »

Není to závislé na střídači, mě to dělá i když mám systém bez zátěže. Jak jsem psala, v mém případě nepozoruji snížení výkonu, prostě jen na pár vteřin problikne stav absorpce a pak se vrátí na mppt. Možná že to souvisí s tím periodickým hledáním mpp, které lze pozorovat na analogovém měřidle napětí - čas od času sebou ručka na okamžik trhne doleva.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek