hybridní měnič Studer XTM, XTH

Měniče Studer
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od matej »

SJM píše:
joseff píše: pokud je Studer neustale "pripojeny" k DS (tzn. sepnute transfer relay)..., tak si z DS neustale bere nejakych 0,3 - 0,7 A.
To je nějakých 70W -150W, docela hodně, musí to i pěkně topit.
Abych to upřesnil - bere si prvních 0,3 až 0,7A které se spotřebovávají, a jenom v případě že je zakázán Grid Feeding.
Je to proto že když je přifázován k síti, nedokáže udělat na milivolt stejné napětí jako je v síti a proto pokud je zakázán Grid Feeding radši to napětí udělá o pár mV níže, radši aby to teklo k nám, za to není pokuta jako kdyby ty 0,3- 0,7A teklo ven a člověk nemá povolení dodávat do sítě.
Pravda a Láska zvítězí!.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od joseff »

Nakonec jsme to vyresli elegantne tak, ze transfer relay se zapina pomoci AUXiliary relay 1, ktere lze libovolne naprogramovat (v nasem pripade se pouziva jen v zime a je nastaveno na sepnuti jen pokud napeti baterie klesne pod 49 V a zaroven jen v dobe platnosti NT po zapadu slunce).

P.S. Zaroven jsem nedavno pri listovani v parametrech nastaveni stridace objevil funkci, ktera trochu pomaha zuzitkovat prebytky, jedna se o:

MAX AC voltage increase with battery voltage (1560)
- tomuto parametru jsem nastavil hodnotu + 10 V (defaultni hodnota)

Zakladni napeti mam nastaveno na 220 V, takze jak se baterie blizi k uplnemu nabiti, zveda se vystupni napeti stridace az k 230 V (a napriklad teplomet tak o neco vice hreje).

Tusite nekdo jak moc si muzu s napetim hrat, abych nejaky elektrospotrebic neposkodil? Jake je bezpecne rozmezi, pri kterem bude vetsina spotrebicu fungovat "normalne" a nedojde k jejich poskozeni a nebude to mit vliv na jejich zivotnost? 210 - 240 V???
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od redcrown »

V on-grid mam bezne 250V a za 4 roky jeste nic neodeslo. Nebo bych to aspon neprisuzoval prepeti.

Odesláno z mého LG-P970 pomocí Tapatalk 2
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od xmasin »

Podle norem by napětí mělo být 230V a povolená odchylka je +10% nebo -15% takže teoreticky napětí může být mezi 195V a 253V a na to by měly být stavěné všechny spotřebiče. Ale už jsem se setkal s tím, že třeba 3f těleso v bojleru zapojené do hvězdy o výkonu 4kW při 230V fungovalo bez problémů, ale při 240V, které mám u sebe po cca 1/2 roce shořelo, nakonec jsem to vyřešil tím, že jsem dal těleso 3600W a to drží, ale reálný výkon v mojí instalaci je 4000W (měřeno elektroměrem).
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od netko »

matej píše:
SJM píše:
joseff píše: pokud je Studer neustale "pripojeny" k DS (tzn. sepnute transfer relay)..., tak si z DS neustale bere nejakych 0,3 - 0,7 A.
To je nějakých 70W -150W, docela hodně, musí to i pěkně topit.
Abych to upřesnil - bere si prvních 0,3 až 0,7A které se spotřebovávají, a jenom v případě že je zakázán Grid Feeding.
Je to proto že když je přifázován k síti, nedokáže udělat na milivolt stejné napětí jako je v síti a proto pokud je zakázán Grid Feeding radši to napětí udělá o pár mV níže, radši aby to teklo k nám, za to není pokuta jako kdyby ty 0,3- 0,7A teklo ven a člověk nemá povolení dodávat do sítě.
Pre upresnenie: Tych 0,3-0,7A nie je pouzitych na vlastnu spotrebu striedaca ale su pouzite na vystupe (Cize ak vystup je 2A tak 0,3A zo siete a1,7A z bateriek) a o tolko menej taha z baterii na spotrebu. Je to koli tomu tak ako pise Matej aby nahodou nieco nepretlacilo do siete ked je vypnuty Grid Feeding a neustale si nieco taha podla priority zdroja. Inak ak ak je takto nastaveny tak nepoznas ziadne prepinanie a ked na vystupe nabehne spica 10kW(na 48-4000 odskusane) tak si z baterii max vykon(4000VA) a zbytok dotiahne bez problemov zo siete a robi to aj naopak. Inak troska som to sledoval a myslim ze to nie je ani 0,3-0,7A ale neakych 5-8% z vystupu (AC-OUT).
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od honzaL »

Zdravím všechny.

Začínám se Studerem a mám jeden problém s nastavením parametrů při AC coupligu. Problém je v okamžiku, kdy mám baterie dobité a Studer zvedne frekvenci a AC straně třeba na 53 Hz. :o AC měnič mi zareagoval tím, že se vypnul (neměl nastaveno snižování výkonu - chvíli mi trvalo, než jsem parametry našel ;) ). Studer jsem vypnul (soft), ale při startu stále drží původní dosaženou frekvenci 53 Hz. AC měnič mi pak odmítá nastartovat. :x Nevím který parametr nastavit, aby začínal v ostrovním režimu na 50 Hz. Poradí mi prosím někdo?? :(
Přílohy
Zapojení s AC couplingem
Zapojení s AC couplingem
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od brumlaj »

honzaL píše:Studer jsem vypnul (soft), ale při startu stále drží původní dosaženou frekvenci 53 Hz.
A jsi si jistý, že je to špatně? Pokud je baterie plně nabita a není žádný odběr, pak ongrid nemá kam dodávat elektřinu a je logické, že nemá běžet. Zapni něco v domečku aby se částečně baterie vybily a kmitočet by měl klesnout - říká mi logika.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od honzaL »

Podle mne by měl Studer startovat v ostrovním režimu (nenafázován na DS) na nějaké rozumné frekvenci, možná by se tato frekvence měla dát nastavit. Do frekvence mimo jsem se dostal chybným nastavením ON grid měniče při AC Couplingu, Vadím mi to, že se nedokážu z této situace dostat a zůstává mi tam frekvence na které mi on-grid nenastartuje. Asi jediné řešení je použít externí řízení.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od brumlaj »

A zkoušel jsi co jsem psal? Jak se Studer choval?
Proč si myslíš, že by Studer, který ví, že do baterií nic nedokáže vecpat(má je nabité na 100%) a nemá žádný odběr na výstupu měl jít do rizika, že na výstupu zapojený měnič začne vyrábět jako o duši? Vždyť hrozí nebezpečí, že se zvedne napětí na výstupu. Opět tvrdím, že v Tebou popsaném chování Tvého Studeru nespatřuji nelogičnost. A naopak vidím riziko v tom, pokud by Studer začal běžet na 50 Hz.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od honzaL »

Je mi jasné, že Studer jede s "pomalými změnami" frekvencí i napětí. Také On grid začíná starovat s pomalým náběhem. Je mi také zřejmé, že může dojít k rozkmitání celé sestavy, ostatně dynamika náběhu se dá regulovat konstantami.
Nemyslím si ale, že by Studer měl při připojených bateriích absolutní zákaz je použít jako malou vyrovnávací kapacitu při vyregulování soustavy (musím to všechno ještě prozkoušet a dneska nám tady on grid nenajel pro malou kapafitu zkušebního FV pole). Tak mi to ještě vysvětlil i dodavatel Studeru telefonicky (když viděl jak tady tápu) a je to o konfiguraci jak fekrvencí tak i napětí a o nastavovani konstant rychlosti náběhu jednotlivých funkcí. Všchno pak záleží i na tom v jakém režimu studer jede, jeho možnosti jsou ale opravdu velmi široké.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od RobertM »

Pro anglicky mluvící je problematika AC-Couplingu a řízení síťových měničů blíže a podrobně popsána zde:
http://www.studer-innotec.com/upload/te ... igrids.pdf
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od mopadzi »

Jak je to momentálně u Studerů s podporou Lifepo4? u VT65 a XTM? díky za info
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od RobertM »

mopadzi píše:Jak je to momentálně u Studerů s podporou Lifepo4? u VT65 a XTM? díky za info
Hybridní měniče Studer Innotec podporují všechny typy baterií protože se dá nastavit velmi podrobně jakým způsobem se akumulátory budou nabíjet. Jednotlivé předdefinované nabíjecí fáze se dají libovolně upravit a je z čeho vybírat. K dispozici je 6 volně přeprogramovatelných nabíjecích fází (Bulk, Absorption, Floating, Equalization, Reduced Absorption, Reduced Floating). V případě přítomnosti solárních nabíječek MPPT (Variotrack) je možné vydefinovat synchronizaci nabíjení s měniči Studer nebo naopak synchronizaci nabíjení vypnout a používat nezávisle nastavené nabíjecí fáze přímo z MPPT Variotracků. Nedávno se taktéž podařilo (díky Matějovi :-)) dojednat s výrobcem to aby byly LiFePO4 nebo jakákoliv jiná technologie akumulátorů podporována volitelným příslušenstvím - Battery Status Processorem Studeru (BSP-500 a BSP-1200) a je tím pádem možné přímo v systému také měřit kapacitu LiFePO4 v procentech a zobrazovat na displeji historii kapacity. U moderních instalací které běží na Studeru a LiFePo je tak možné například řídit AUX výstupy měniče přímo úrovní kapacity akumulátorů po 5% krocích. Například když má LiFePo akumlátor kapacitu 95% tak připnout nějaké zátěže a naopak je vypnout pod 95% nebo 90% s dalšími možnostmi nastavení zpoždění atd. Je samozřejmě možné řídit zátěže i klasicky dle napětí a mnoha dalších parametrů. Celkem jich je v systému více než 1600 :-)
Naposledy upravil(a) RobertM dne čtv bře 06, 2014 9:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od RobertM »

Historie kapacity akumulátoru u systémů s měniči Studer Innotec umožňuje při použití BSP-500 lepší přehled o toku energií do/z akumlátoru v delším časovém období. Lepší přehled o kapacitě pomáhá uživateli v možnostech plánovaného řízení zátěží ať už je to manuálně nebo automatizovaně podle předpovědi počasí (dopadajícího záření) na následující dny. Udržení akumlátorů ve "správných kapacitách" má také podstatný vliv na jejich životnost ať už je zde zvolen jakýkoliv typ akumulátoru.
obrázek(1).JPG
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od gupa »

solarni-panely.cz píše:Pro anglicky mluvící je problematika AC-Couplingu a řízení síťových měničů blíže a podrobně popsána zde:
http://www.studer-innotec.com/upload/te ... igrids.pdf
Proč to není česky?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od RobertM »

.. a ještě jeden krásný graf kapacity našeho domácího akumulátoru 1000Ah/48V za delší časové období zobrazeným díky Solarmonitoru, který nám již umí zobrazovat mnoho veličin včetně kapacity přímo online za jakékoliv časové období.
kapacita-delsi-obdobi.jpg
stasfurt
Příspěvky: 28
Registrován: úte lis 19, 2019 12:37 pm
Reputace: 0

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od stasfurt »

zdravim potrebujem radu ohladom nastavenia studer xtm 48 4000watt, variotrack vt 80 a lifepo4 48v 120ah neviete ako mam nastavit menic a regulator aby som nieco nepokazil?? mam aj bsp doteraz som isiel na Pb ale zohnal som lifepo4 dakujem za kazdu radu
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od DanoP »

Ak ste si to instaloval/konfiguroval, tak info o Life najdete napriklad tu https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=732#p9402, treba sa pozriet ale aj na balanovanie resp. BMS. Prekonfigurovanie by potom nemal byt problem (manual studer - je tu aj sk verzia).
V opacnom pripade bude najbezpecnejsie zavolat tomu kto to instaloval ci to moze prekonfigurovat, pripadne niekoho kto s tym ma skusenosti.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od FRSO »

Nejde o levné Aku, tak kontaktujte toho kdo to programoval na Pb , aby to preprogramoval na LIFEPO4 pokud nemáte zkušenosti, v žádném případě nezkoušet zapojit-přehodit jen Aku !!
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
stasfurt
Příspěvky: 28
Registrován: úte lis 19, 2019 12:37 pm
Reputace: 0

Re: hybridní měnič Studer XTM, XTH

Příspěvek od stasfurt »

neviete niekoho poradit kto by to prekonfiguroval?? okolie piestan. baterie lifepo4 zapojeneaj aktivne balancere su pripojene len to nastavit a pripojit na studer

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek