arduino-komunikacia s epsolar

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od mobilik »

Skusal uz niekto rozbehat komunikaciu s epsolarom? Napadlo ma vyuzit data co posiela na MT-5, spracovat ich a zobrazit na display arduina. Dalo by sa tym padom rozbehat monitoring z podstatne menej externimy suciastkamy atd.
Hral sa stym uz niekto? ;)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od i4wifi a.s. »

Tady je potřebný HW:
http://www.ev-power.eu/Solar-GridFree/C ... ators.html

Plus kompletní zdrojáky pro ty co chtějí dále vyvíjet:
SolarChargerMonitor_Source_Code.zip - http://www.i4wifi.cz/img.asp?attid=280239
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od mobilik »

Dakujem, to som nasiel uz v inej teme, mna skor zaujima ci to niekto uz skusal a ci to ma zmysel vzhladom na to ze viacery sa tu vyjadrili ze to nemera velmi presne.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od mobilik »

Tak som na to prisiel aj sam uz, nema to ziadny zmysel...
Po zapojeni 4210 som prisiel na to, ze data sa obnovuju tak sporadicky, ze to pre presne meranie nema ziadny zmysel.
A ked som videl pri zamracenej oblohe a jednom 230Wp panely hodnotu asi na par sekund 9,1A, tak som sa zasmial a urobil si zaver ze to meranie je vhodne tak akurat na hovno, ked tam napise taku prkotinu v takom pocasi... :roll:
Pri zamracenej oblohe nejak regulator ani nevedel poriadne nabehnut, stale menil napatie panela a prud ukazoval par sekund nulu, potom par sekund 300mA potom zase nulu a toto sa opakovalo dookola. Cez vykend si to zmeram presne co to robi merakom.
Uvidim co bude robit ak dostane viac panelov onedlho.
U nas uz cez mesiac nebolo slnko, takze nejak regulator este nezazil viac nez pol ampera. :roll:
Inak celkovo som sklamany s toho regulatora, myslel som ze sa budu dat nastavit nabijacie napatia na regulatore, no vie to len prednastavene rezimy. Ja by som ich trochu poupravil pri OPzS baterkach, cize nic moc...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
Mě se Epsolar ještě nepodařilo ani spojit s PC.Jinak si ale celkem nestěžuji.Ten nesmyslně vysoký proud po připojení jsem už také viděl.Ale pak si to sedlo.Mám tři panely po 240Wp sériově.Pokud jde o zobrazený výkon panelů,myslel jsem si laicky,že si je občas změří natvrdo a číslo na displeji je tedy skutečný odebiratelný výkon z panelů.Pak mi ale přišlo divné,že slunce pálí a na displji je údaj 22W,přičemž jsem měl připojený notebook.Tak jsem zapnul měnič a připojil televizi a rázem se údaj na regulátoru změnil na 260W(mám zatím bohužel topení jménem plazma),tedy regulátor zobrazuje odebíraný výkon.Když je tedy aku. plně nabitý,naskočí údaj v jednotkách wattů,pravděpodobně samotná spotřeba regulátoru.Napětí panelů kolísá,pokud je pod mrakem,přikládám to tedy změnám osvitu panelů.Při přímém osvitu a stálém odběru energie se čísla ani nehnou.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od mobilik »

Nemam vyskusane, pocas slnka, lebo to uz ani neviem co to je u mna na chate. Ale aj tak mi to prislo divne, nakolko bolo uplne sivo cize vkuse rovnake podmienky a regulator stale menil napatie akokeby nevedel najst MPP bod.
Nevadi, uvidim co to bude robit za slnecneho dna ak sa ho este dozijem. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od mobilik »

Dnes svietilo slnko tak za mrakom asi hodinu. Tak nabijal 3A, takze vpohode, akurat som sa divil ze to nedrzi v kuse, ale ste sa prud meni hore dole... Nevadi, aspon viem ze ide.

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Axa »

Byla mi před pár dny dána odpověď. Patrně zkoušel :) .... http://blog.lekermeur.net/?p=2052,
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Axa »

Tak chlapi. Ještě jsem měl dnes chvilku a protože jsem o Arduinu tak maximálně slyšel, trochu jsem pokukoval co se s tím dá dělat. A protože mám taky Tracer a navíc právě teď bastlím napěťový spínač pro bojler, jelikož turbo-super-profi-značkový napěťový relé HRN34 neumí ani půlku toho, co po něm chci, myslím, že čas nahnil k tomu, abych se začal zajímat víc. Mno .. Čili v zkrátka. Našel jsem tohle. http://www.instructables.com/id/Use-Ard ... /?ALLSTEPS Třeba to k něčemu bude ;)
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od kodl69 »

jo, víš co dává měnič a jaký je napětí baterek. Ale nevíš, jaký je odběr z baterek, SOC jedině odhad dle napětí. Pokud ti ale stačí řízení přebytků dle napětí, doplň jenom podmínky pro sepnutí relé a dobastli tranzistory nebo uln2803 pro spínání relátek a máš to. Další tunning je displej a nějaký tlačítka pro ovládání, jestli bude potřeba. Šlo by to doplnit o ethernetshiel a dát na web buď jako WWW stránku v místní síti, nebo přes HTTP GET někam do světa....Právě finalizuju blbinu, která na lokální síť dává www s proudy jednotlivých stringů a mám tam relátka, který je dokážou odpojit - třeba pokud by tekl proud "naopak" do některýho stringu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Axa »

Pomalu, pomalu chlape :) Já o tém Hardujindu zatím vím kvrdlačku, takže si počkám haž to přínde ha laborovat budu potém :) Nejhorší to bude zapnout páč s Linuxem jsem nikdá kámoš nebul :D :D Prostě a jednoduše. Zatím bojler budu spínat napětím, tím co právě dokončuju. Je to triviální schéma. Dva tranzistory, dva OZ dvě relátka a nějaký odpory. Nemůže se mi stát, že v tý chvíli dojde k proudovýmu přetížení, protože bojler zapnutím odepíná lednici, čerpadlo atd. . Mno ... Pak rozchodím ten intelidžent voltmetr (tu slepou cestu jak tu kdosi psal :) ) někam na www . Tedy až příjde Arduino z Čajny. (Tady to opravdu kupovat nebudu....) Díky tomu možná pochopím co se po mě chce a pak se vrátím sem a přečtu co píšeš a nakonec na odkaz, kterej jsem sem dal já. Teprve potom se budu snažit o nějakou komunikaci s Epsolarem. Už teď mě ovšem napadá, že na okamžitý měření proudu, dám nějakej ten měřič proudu starýho pana Halla :)
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od timpomat »

Axa píše:Nemůže se mi stát, že v tý chvíli dojde k proudovýmu přetížení, protože bojler zapnutím odepíná lednici, čerpadlo atd.
Tak toto by mi nepreslo, pokial su svokrovci na chate :) zatial to riesim slovnou dohodou, do buducna 2 oddelenymi menicmi
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Axa »

Svokra, pivo, údené - najlepší sú studené :D ..... Taky jsem kvůli bojleru pořídil původně druhej měnič... Měniče nejsou problém, ale baterky letějsakramentsky rychle dolů, pokud pustím jen samotnej bojler ... a pak pííííp tma.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od fugas »

OT:Když je řeč o bojleru.Dnes jsem dostal nabídku na půlené suché těleso 220VAC/1000W+24V/750W šest článků do dražického bojleru.Bude stát 1150Kč bez daně.Pokud by měl někdo zájem,dám kontakt.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od kodl69 »

jo, nadeta.cz, tam to mají taky,http://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohri ... ItemIdx=85 udělají jaký je potřeba...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Axa »

Nadeta ??? ... Ano, slibem neurazíš.. Ze dvou objednaných zakázkových těles, nebylo dodáno ani jedno.. Ale zpět k tématu.. Propojit Arduino s Epsolarem nebude asi opravdu až tak velkej zákys . Skeč jsem sehnal a stáhnul a výroba kabelu a připojení je ještě snažší, než jsem čekal. :) Mno až to příjde budu připravenej :).....

Pro neenglišspíkry
------------------------------------------------------------------------------------
SUROVÝ PŘEKLAD

Kabel

Vezměte ethernetový kabel. Trochu Vám zamotá hlavu, když začnete hledat normy konektoru (Tracer používá 8P8C normu nikoli RJ45),..Jak to ale má 8 vodičů mělo by to být v pořádku.

Ustřihněte konektor na jednom jednom konci.

Připojte konec s konektorem do Traceru.

Na konci který jste ustřihli, použijte multimetr k určení, které jsou dráty, které:

- 4 z nich jsou zem

- 2 z nich jsou cca + 12V

- 2 z nich jsou cca + 3,3
Ustřihněte tři z zemních drátů a dva 12V dráty, takže zůstane jeden zemní drát a dva 3.3V .

Pak jsem použil breabord pro připájení drátů do tří použitých vodičů, aby bylo snadné připojení k Arduinu


Krok 2:

Instalace tohoto Arduino skeče.

Tato Arduino skeč (a většina informací v tomto článku) pochází z https://github.com/xxv/tracer. Nicméně oni použili přenosovou rychlost 57600 Musel jsem snížit na 9600 k práci na mém Arduinu . Měl jsem nějaké problémy kopírování a vkládání skeče níže kvůli nepodporovaným znakům, takže pokud zjistíte nějaké chyby skeče stáhněte si původní na stránce github.

-----------------------
/*
* An interface to the Tracer solar regulator. * Communicating in a way similar to the MT-5 display */

#include ....... blablabla BYLO POKOPANÉ. Stáhněte si tedy z výše uvedené adresy. Soubor ino sem bohužel nemohu vložit jako přílohu.

----------------------------------

Krok 3

Připojte zemní vodič na zem Arduina. Jeden z 3.3v vodičů se připojí k pinu 10 a další 3.3v se připojí na pin 11.
Pravděpodobně existuje způsob, jak zjistit, který vodič je který dle barev (FAKT ???? No uznejte.Tohle jsem nemohl vynechat :D :D) :D) ... (komentáře vítány!), ale máte jen dva vodiče tak je prostě prohoďte, pokud to nefunguje napoprvé. Výsledek vidíte v sériovém monitoru (emulátor terminálu) v počítači.

Hodně zdaru
Přílohy
MEDIUM.jpg
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od kodl69 »

je zajímavý, že já od nich tělesa na zakázku mám, asi jinej oddíl :-) Arduino není o linuxu, ale o programování v C++, prostě programovací jazyk, ale ty složený závorky a středníky jsou opruz... Výhoda je, že skoro na všecko je nějakej příklad nebo knihovna, třeba 1wire teploměry mě dost dostaly, už sem to použil i při uzení pro signalizaci, že moc piju a málo nebo moc topím... ale to je trochu off topic. Hallovy čidla mám, ale stačí když 5cm od toho klapne impulsní relé a je konec, 0,5A sem, tam, úplně náhodně - na měření proudu z baterek asi jedině bočník a nějakej slušnej OZ k tomu, nebo ten převodník co tady kdosi nabízí, je galvanicky oddělenej.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od fugas »

kodl69 píše:jo, nadeta.cz, tam to mají taky,http://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohri ... ItemIdx=85 udělají jaký je potřeba...
Jo jo,tohle jsem našel taky.Ale těch 350W mi bylo málo,tak jsem to poptal u jiné firmy s těmi parametry,jak jsem uvedl.Půjdu do něj.Další měnič jsem neshledal jako správnou cestu.Takhle minimálně třetinu ušetřím na vstupních nákladech a celé se to zjednoduší.Tak se omlouvám za OT.Já jen kdyby měl někdo zájem,když už je to v progresu ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od Axa »

kodl69 píše:je zajímavý, že já od nich tělesa na zakázku mám, asi jinej oddíl :-)
... asi.. a to paní do telefonu byla samej med :)
kodl69 píše:
Arduino není o linuxu, ale o programování v C++, prostě programovací jazyk, ale ty složený závorky a středníky jsou opruz... .
Děkuji za opravu. Ano - víme. Jen když jsem viděl první skeč, vzpomněl jsem si na ty "krásný řádky" co psával brácha když on začínal s Linuxem, který mě vždycinky ..píp.., protože jako správnej Linuxář vždycky tvrdil, že takhle je to proti blbejm Woknům "VONO" ... Jinak opravím i já Tebe, aby v tem nějakej začátečník jako třeba já neměl od začátku binec. Tohle jsem našprtal včéra "Programovací jazyk, v němž můžete pro Arduino psát, se jmenuje Wiring (lépe řečeno „vychází z jazyka Wiring“, ale rozdíly jsou minimální). Podle autorů jde o „jazyk podobný C++“ – ve skutečnosti je to jakýsi metajazyk či „vylepšená sada maker“ nad C++. Wiring původně vznikl pro vývojový kit podobný Arduinu a vychází z dalšího open source projektu, který se jmenuje Processing (můžete si všimnout určité podobnosti v logu Arduina a Processingu)."

Jinak k té legraci z článku Pravděpodobně existuje způsob, jak zjistit, který vodič je který dle barev . Řekl bych, že ano
  • Pin 1 is on the left when looking at the connector with the contacts facing forward and the wire down. See 8P8C for an example of the physical connector and location of pin 1.

    +12V (seems to be regulated)
    Gnd (common to both data and power)
    +12V
    Gnd
    TXD (3.3V)
    RXD (3.3V)
    Gnd
    Gnd
    It communicates using TTL-232 at 9600 baud. TTL-232 in this context means +3.3V is 1 and 0V is 0 (not to be confused with RS-232 which would be +3.3V is 0 and -3.3V is 1).
.


BTW
Napadla mě díky tomu, jak je to snadný připojit ještě taková blbina. Jak připojit Epsolar k PC a monitorovat jej asi tak za 20Kč. Dnes nebude čas, zítra taky ne, ale do konce tejdne na to juknu a dám vědět :)
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: arduino-komunikacia s epsolar

Příspěvek od kodl69 »

k pc klidně, akorát je potřeba převodník úrovní, a nejlépe i galvanický oddělení, už sem kvůli tomu nějakou techniku zničil..Jo, vypadá to, že to posílá 30 byte , 9600Bd, takže terminálem to přečteš, ale stejně to nějakej sw pro rozumný použití potřebuje. Pro připojení k pc stačí převodník uart/usb za 2Aud od číňana: http://www.ebay.com/itm/New-6Pin-USB-2- ... 20f7a6b3e6
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek