Volba typu akumulátorů

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od vata »

Zdravím, ten odkazovaný text mi příjde vůči olovu hodně optimistický. Ovšem, každý z nás, kdo si pořídil nové olovo doufá, že právě jeho baterie budou fungovat podle v článku popisovaných předpokladů. Já tedy určitě ano :)
Jinak, myslím, že volba typu je velmi jednoduchá - volba typu je dána okamžitou investiční sílou, protože to vypadá, že nejvýhodnější typ je momentálně LiFeYPO4. Tedy, pokud se zrovna nebavíme o mikroelektrárničkách na nabíjení mobilních zařízení.
Ne tak jednoznačně ale vidím metodiku výpočtu potřebné kapacity. Na tu má vliv nejen rozpočet, ale i spotřeba v jednom cyklu, požadovaná délka rezervy, u olova plánovaná přípustná hloubka cyklu a samozřejmě denní dispozice FV panelů, jako maximální možné okamžité proudy a denní výkon.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od luge »

Súhlasím.Ja som si to prečítal pridal velkú rezervu a nakoniec som kúpil LiFeYPO4.Už olovo v autobatériách nieje to olovo čo bývalo za komančov. :)
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od xmasin »

Já jsem při hledání baterií narazil na tenhle popis http://www.battery-import.cz/trakcni-baterie-navod/. Takže pokud by člověk šel do olova, tak musí vzít průmyslové baterie a tam je pak cena pomalu vyšší než u LiFE.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od SJM »

Pravděpodobně jste ještě nezapočítal rozdílné DoD u olova a LIFE v poměru k předpokládanému množství cyklů.
Peter elektro
Příspěvky: 10
Registrován: sob úno 22, 2014 10:20 am
Reputace: 0
Bydliště: Ilava okolie

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od Peter elektro »

Zdravim, som tu novy tak Vas poprosim o zhovievavost.Ešte som len vo faze vyberu vhodnych
komponentov na FVE.Narazil som na baterie Optima.Všimol som si že sa tu davnejšie okrajovo spominaly
tak by som sa len rad uvrdil, či ozaj niesu vhodne v pomere vykon/cena.Počet cyklov je znazorneny cca na str.55 PDF prilohy.
Najvhodnejšia pravdepodobne Blue TOP 75Ah/12V za 6406 czk....
http://www.optimabaterie.cz/autobaterie-ceniky/
http://canov.jergym.cz/elektro/clanky2/olov.pdf

Vdaka za vyjadrenie. *batt*
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od PavelR »

Pokud mas jakoukoliv moznost vyhni se olovu ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od brumlaj »

Peter elektro píše:Najvhodnejšia pravdepodobne Blue TOP 75Ah/12V za 6406 czk....
U olova je z důvodu životnosti doporučeno cyklovat v rozsahu 70%-100%. nabití. Tedy Tebou běžně využitelná kapacita bude řekněme 23Ah. Pořídíš-li si 4x LiFeYPO4 http://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-200 ... html?cur=2 bude cena za 12V baterie 5746 Kč (pozor, je třeba ještě 4x balancer, např. za cenu á ~95 Kč). Zde budeš dle obecných doporučení mít k dispozici 70% kapacity, tedy 28Ah. Relativní výhodnost Tebou zmíněné baterie je možnost občasného využití kapacity olova, ale dle mého za uvedenou cenu a problémy s ním spojené nestojí za to o něm vůbec uvažovat.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od burda »

S tímto shopem (za texty je schován tenhle shop deramax.cz)mám osobní zkušenost a podruhé ji už nebudu opakovat;)

Chlapci se prsí jací že to jsou odborníci a jaké kvalitní "měniče, baterie... doplň si sám" prodávají a ve finále je to ta nejlevnější čína za 1,5násobek ceny na "webu obvyklé". :eek2:
Jako třeba zde jejich panel deramax.cz/fotovoltaickysolarni-panel-juta-24v-185w-monokrystalicky/d-73114-c-959/
185W za 9 518 Kč, no nekup to za ty peníze;) :roll:
Tedy pokud za odbornost nevydávají základní vzdělání a schopnost rozlišit 12V od 230V a AC od DC, nebo že by zásadní poznání, že každé zařízení má nějaké ztráty, byla odbornost ?;) :lol:

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek