12.2.2014 Akademie soběstačnosti - Přednáška

Pozvánky na semináře a přednášky nekomerčního charakteru se vstupem zdarma, dobrovolným nebo přiměřeným vstupem, s tématikou ostrovních a poloostrovních systémů, nebo obecně o soběstačnosti a nezávislosti. Reportáže z proběhlých přednášek.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

12.2.2014 Akademie soběstačnosti - Přednáška

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím, tak vzhledem k tomu, že už se tu objevily fotky, tak tedy se zpožděním, leč přeci jen, přináším report "svým pohledem" z přednášky pořádané v pražské CreativeGate v Akademii soběstačnosti, která proběhla 12.2.2014. Vzhledem k velkému zájmu s ohledem na prostory jsem to zde ani nějak nerecenzoval, možná příště dám vědět předem, bude-li zájem :).

Mám z toho velmi dobrý pocit. Původně jsem měl 30 minut, ale tak nějak jsem při přípravě nezakalkuloval dotazy posluchačů a nakonec z toho bylo 50 minut a k názorným animacím pomocí PathEditoru jsem se nakonec ani nedostal :D

Materiály, které jsem připravoval den před tím do 4 do rána jsou víceméně sbírka mých zkušeností a fotek, které se za čas nahromadily, takže podklady se připravovaly velmi dobře. Člověk se podíval do adresáře, kde se za ty roky naskládala fůra zajímavých fotek, některé z nich jistě budete znát tady z fóra, nemusel si nic vymýšlet, nic studovat, nic hledat, nad ničím teoretizovat, naopak materiálu bylo tolik, že jsem nevěděl na co se dříve zaměřit a co vynechat. Zajímavého je toho až až :)

V jednu tedy cesta do Přerova za Martinem Kolaříkem, do Olomouce na Pendolino a do Prahy
Obrázek

Účast byla tuším více než 35 lidí.
Obrázek

S dovolením fotka od "JML...", která se tu objevila v jiném tématu :)
Obrázek

Materiály z projekce: http://akademie.mypower.cz
FB Event: https://www.facebook.com/events/707371642636097
Web Akademie: http://www.akademiesobestacnosti.cz/201 ... malou.html
Video: s obavami očekávám kde se objeví a kde na sebe vybafnu .... :?

Spali jsme v Pražské vile Flora, kde jsem tedy přiznám se byl velmi mile překvapen tamějším prostředím, lidmi, komunitou a prostě šla z toho vysoce pozitivní energie :)

Vila flora: https://www.facebook.com/VilaFloraPraha

Toto jsem objevil velmi brzy ráno za oknem z horního patra vily :) 13.2.2014 - východ slunce někde v Praze :)
Obrázek

V dolním patře čekalo překvapení v podobě akvaponie (pokud to správně nazývám), což je uplná paráda :) Nedávno přidali i umělé osvětlení. Dost zajímavý experiment.

Obrázek

Obrázek

No a pak cesta domů LeoExpresem, do Přerova a odtud svým polepeným MyPowerovým fordem domů :)

Obrázek

::popcorn::
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: 12.2.2014 Akademie soběstačnosti - Přednáška

Příspěvek od dracekvo »

Koukal jsem na kousek přednášky na YT https://www.youtube.com/watch?v=NtFRwcjffm0
a nevím, příde mi to tadový divný.
Sice nevím kdo je to Jiří Říha, ale občas mi příde, že mluví úplně mimo a silně si protiřečí.
Viz. hláška o rozebrání a přetěsnění panelu :-D
Dále pak mě zaujmulo, že v jeho systému nesmí být centrála. Docela by mě zajímalo, jak to řeší. Mě napadají jen dvě možnosti a ani jedna mi nepříde ideální, abych si mohl říct, že nepotřebuju centrálu.
Chce automatický provoz, ale nechce tam řídící systém, aby to bylo co nejjednodužší.
Odmítá některé spotřebiče, přitom v létě je tolik elektřiny, že si můžu v klidu provozovat co chci.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: 12.2.2014 Akademie soběstačnosti - Přednáška

Příspěvek od mypower.cz »

Jiří Říha je zde mezi námi na mypower.cz :)) Solárník a ostrovník, jako my :)) To video z youtube je ponekud starsi, take jsem mrknul nez jsem jel do Akademie sobestacnosti a Jirka se na tom videu dle meho ponekud seknul na legislative, ktera jiste vsechny z nas znacne znervoznela a dle reakci posluchacu na prednasce pochopitelne i posluchace.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: 12.2.2014 Akademie soběstačnosti - Přednáška

Příspěvek od dracekvo »

Aha aha, tak koukám, že on šel cestou předimenzování panelů.
No nevím, to je ekonomická sebevražda. To raději ročně propálím pětistovku v benzínu, než mít 3x více panelů nebo baterií.
Jo jo, legislativu nechávám stranou, do dneška se mi stejně nepovedlo dohledat jednoznačné stanovisko nekoho kompetentního, jak to s ní doopravdy je.
Kdyby to natáčel dnes, tak už by asi mluvil jinak.
Jen mě prostě to video zaujmulo.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 12.2.2014 Akademie soběstačnosti - Přednáška

Příspěvek od PavelR »

Muj pohled:
Pokud jde o predimenzovani panelu tak to neni slepa ulicka. Ekonomicka sebevrazda to je pokud se na to divame jako na investici. Mnohdy se daji sehnat panely za velmi priznivou cenu a to se pak predimnezovava veseleji. Ja se touto cestou dal. A doufam ze u 5,5kwp nezustanu.
Baterie netreba predimenzovavat - spotreba domu je stejna jen je potreba tu energii nalit do aku i v nepriznivych podminkach. proto ty panely :-)

Centrala neni vsude pouzitelna. Bydlim v radovce a uz vidim jak sousedi ryci blahem kdyz mi v noci naskoci centrala.
Premyslel jsem ze bych vykopal podzemni bunkr :-) odhlucnil .... ale sel bych spis cestou kogenerace a naftove atmosfery ktera by palila cokoli co je mastny a hori. Mam predstavu nejakej peknej dvouvalec stabilak. Mastnych odpadu by mozna bylo dost. A kdyz se to lije do aut ...
Zatim tyto myslenky nechavam odlezet do doby nez budu mit hotovy veci z vyzsi prioritou.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: 12.2.2014 Akademie soběstačnosti - Přednáška

Příspěvek od honzasl »

Jenže kde je strop pro předimenzování? Střecha má konečnou velikost....
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 12.2.2014 Akademie soběstačnosti - Přednáška

Příspěvek od PavelR »

Strop? zalezi jen na fantazii. Mam momentalne 24 panelu 12 na jih na dvore dalsich 12 pujde na sikmou strechu na zapad.

Pokud bych byl extremista, tak odhadem mam plochu na 92panelu celkem. Mozna bych udal i vic ale to uz by bylo vcetne fasady. To uz by me asi stacilo i v zime :-).
A to mam jen mensi barak v radovce plus nejaky ty dvorni staveni co se dneska uz moc nestavi.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek