co je to za typ baterie?

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Potrebujem sa poradit, kupil som trakcne baterie a zhanam k nim nejaku specifikaciu, nakolko mi predavajuci povedal ze sa jedna o trakcne baterie a ze maju 600Ah. Na vysku maju cca. 60cm

Planujem kupit regulator a nemam sajnu na ake nabijacie napatia ho nastavit.
vedeli by ste podla obrazku povedat aky typ baterie to mam, nech si viem najst na nete nejake info o nich, pripadne ake nastavenie pouzit?

Dakujem pekne za pomoc. ;)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od ota »

To jsou OPzS baterie, nejspíš z vysokozdvižného vozíku. Podle fotky kapacita něco mezi 400 - 600 AH. Podle rozměrů půdorysu by se daly přesně identifikovat. Domácími prostředky se nedají přebít. Rozhodně je lépe je přebít než nechat vybité. Při nabíjení bych je bral jako zaplavené (flood) s konečným nabíjecím napětím 29,5 - 30 V . Pokud jsem správně počítal je jich 12 článků, tedy 24V. Doporučuji ošetřit svorky vazelínou, aby se k nim nedostala vzdušná vlhkost, která dovede mozazné vývody článků za pár týdnů ve spolupráci s kyselinou sežrat. Z vývovů zbyde zelený šlem síranu měďnatého.
Pokud bys potřeboval orig propojky, pošli SZ, mám jic pár přebytečných, možná i orig. nabíječku. Elektrolyt baterie zkontrolovat hustoměrem, to je základ abys zjistil v jakém jsou stavu. Důležité je nenechat dlouho vybité. Podobné články vydrží klidně 10 let, pokud jsou dobře udržované. Používám podobné ve vysokozdvižném vozíku a po 10 letech mají stále 75% kapacity.
Takže, nabít, klidně autonabíječkou 12V po 6 článcích, zakonzervovat vývody, dolít destilku nad desky a pak můžeš v klidu shánět regulátor.
Ota
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Dakujem za odpoved.

Takze vyskrutkovat vsetky skrutky a komplet ich namazat vazelínou aj zavity a zaskrutkovat spat? Alebo staci len vrch skrutky?

Este otazocka ako mam nastavit tie napatia na ep solare ak zozeniem.
Su tam asi tri nastavenia a nejako neviem co ako nastavit.
Bulk charge
Boost charge
Float charge

Takze tejto baterke neroby dobre ak ju vybijem na cca polovicu kapacity kazdy vykend a cez pracovne dni sa dobije... alebo sa mylim?
Neviem presne o tej baterke skoro nic a rad by som vedel co jej hlavne skodi a skracuje jej zivotnost. Cez vykendy mi ide na chate v kuse chladnicka cez 1500W menic.
Presny rozmer napisem ked budem cez vykend na chate, rad by som vedel presnu kapacitu.

Dakujem velmi pekne. ;)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od ota »

Bulk charge a Boost charge 29,5V, Float na 27V.
Na EP solar nastav volbu baterie 3 flood. 600AH baterie si bude žádat větší proud, alespoň 30A.
Při ekvalizaci se doporučuje odpojit měnič.
Pokud budeš trakční aku vybíjet do poloviny kapacity a po víkendu se budou přes týden nabíjet, budou fungovat dobře a dlouho. hlavně jí škodí vybít do prázdna a nechat v tomto stavu. Ztratí kapacitu za pár týdnů. Pozor proto na zimní období, kdy občas nesvítí slunce po několik týdnů. V zimě pod mrakem dají panely jen 5% výkonu po dobu 6 hodin, což je zoufale málo.
U podobných trakčních baterií není už zanedbatelné samovybíjení - u mě 24V 1600Ah ikdyž jsou nabité každý den dalších pár set Wh denně spolknou, ikdyž jsou to pořád desetiny % kapacity.
Ani spotřeba destilky není zanedbatelná, musí se průběžně kontrolovat aby byly desky článků zaplavené. 5 litrů kanystr spotřebuješ velmi snadno. Na článcích jsem viděl ventily Aquamatic pro průběžné doplňování vody. Super záležitost, kup průhledné hadičky a zase to zapoj. Na kontrolu hustoty si kup KVALITNÍ hustoměr. Levné typu z obchoďáku nebo autopotřeb bývají velmi nepřesné.
Pro průběžnou údržnu aku v kondici doporučuji desulfátor- viz zdejší forum.
Ať baterky slouží, mám vždy radost, když se něco ještě funkční nehodí do šrotu, ale dál používá. BTW až baterie doslouží pořád je v nich uloženo dost peněz, které se spíše zhodnocují, jak roste výkupní cena.
Ota
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Dakujem pekne za pomoc. Inak na tych ventiloch mam na par kuskoch polamane vyvody na hadicky, skusim to niekde zohnat a napojit na destilku, aspon nebudem mat starost. :)

Inak odparovanie baterky je riesene cez tie cierne vyvody na boku? Lebo niekde som pocul ze vraj tam praveze vhanali vzduch na premiesavanie elitu...

Baterky su po oprave, je tam vymeneny elektrolit, verim ze posluzia dlho.
Planujem neskor dokupit zopar panelov este, verim ze to do zimy stihnem.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od ota »

Probublávací vývody tam jsou. Dobrá věc. Jak bublinky vzduchu stoupají ve článku, strhávají sebou bublinky O2 a H2 na deskách, čímž se nabíjení zpřístupní celá plocha desky elektrolytu. Kde je na desce bublina, tam není elyt a tento bod se nabíjení neúčastní.
Hadičky pro Aquamatic jsou levné. Hledej PVC hadička průhledná 8mm. Hlavně si nezničíš oblečení kyselinou. Dokud jsem nezapojil Aquamatic jsem měl všechny kalhoty a košile děravé od kapek kyseliny.
Co se týče počtu panelů, který uvádíš jinde na fóru, někde jsem četl, že zhruba kolik AH máš v bateriích, tolik Wp by mělo být v panelech.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Sme sa nerozumeli, mam polamane niektore vyvody na tych ventiloch, preto ich nrmozem vsetky pospajat a zapojit na bandasku z destilkou.

Tie druhe cierne vyvody predpokladam ze smeruju dole na spodok baterie a postupne takto sa prebublavaju vsetky baterie ak to zapojim v pripade na kompresor.
Zaujima ma pripad, kedy to nepripojim na kompresor ako vtedy, alebo cez co sa budu odvetravatbaterie, kedze aquamatic ventil je zavrety ak je dost elektrolitu, cez ten cierny vyvod na prebublavanie to neodfukne tiez kedze to ide na spodok baterie, cez co sa potom odparuje kvapalina pri nabijani? Ma vôbec kadial?
Premyslam nad tym lebo baterky sa od pondelka nabijaju na chate, su uz zapojene a ked som odchadzal uz bublali...
Zacinam mat obavy... :roll:
Jedine co ma napadlo kadial by sa mohli odparovat je cez ten ventil ked ho pootvorim, je tam dierka asi 5mm, ale teraz mam tie ventily pozatvarane.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od ota »

Ten ventil není hermetický. Plyny z baterie si cestu najdou. Probublávací vývod vede až ke dnu článku a v případě zacpání nalévacího ventilu by opravdu mohl přetlak vytlačit elyt z článku. Nevidím to ale jako příliš pravděpodobné.
Pokud bys pár ventilů potřeboval na náhradu, můžu je poskytnout. Ten 5mm otvor je pro zasunutí hustoměru při měření hustoty.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Ok, dakujem pekne, spocitam kolko ich je polamanych cez vykend a ozvem sa ti. Typujem tak dva-tri.
Takze sa nijak raz neda napojit odvetravanie mimo, ked som ich kupoval myslel som ze to pospajam a hadicky dam vonku, ale zial nic stoho, necakal som ze to bude odvetravat len tak vonku. :roll:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od Lui »

mobilik píše:cez ten cierny vyvod na prebublavanie to neodfukne tiez kedze to ide na spodok baterie, cez co sa potom odparuje kvapalina pri nabijani? Ma vôbec kadial?
Premyslam nad tym lebo baterky sa od pondelka nabijaju na chate, su uz zapojene a ked som odchadzal uz bublali...
Zacinam mat obavy... :roll:
Jasné že má :) ,ak sa pozrieš lepšie...tak na boku tej zátky je ešte jeden otvor,cca tak 5x2mm... cez to bohate odíde jak tlak,para,a všetko čo musí,ale aj by nemuselo :)

Ak tá baterka bola úplne dobita,tak sa nemusíš bát,že ten elektrolyt z toho "vyleze" ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Dakujem. :)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
vmax2
Příspěvky: 40
Registrován: ned lis 13, 2011 8:23 pm
Reputace: 0

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od vmax2 »

Ma tady někdo Vartu Vb 2306,mohu levne poridit/za cenu sberu-zivotnost cca 1/2 a tak schanim info? Ma k dispozici i nejake jiné staršího typu,v pripade zajmu zjistim typ. Diky
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od ota »

Ta Varta, pokud je za ceny šrotu, neváhal bych. V nejhorším případě se prodá do šrotu. Otázka je, odkud víš, že je na 1/2 životnosti. Jakou hustotu má elyt po nabití, jak se sypou desky. Sulfatace se dá zachránit, pokud jsou rozsypané desky, tak už není baterii pomoci.
Hodně záleží jak se s ní v minulosti zacházelo. V principu se taková baterka dá resuscitovat úspěšněji než zapouzdřená AGM.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Tak bol som cez vikend na chate a zistil som rozmery tych bateriek. :-)

19,5x8x56,5cm.

Vedeli by ste mi poradit kapacitu bateriek, vyrobcu. Chcel by som o tych baterkach vediet co najviac a zial na tele bateriek nieje ziadny popis len z vrchu na clankoch je skratka F03B, no zial google nic nenasiel... :roll:

Dakujem pekne. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od ota »

Na identifikaci článku je to dost málo údajů. A ono na tom vlastně nezáleží. Konstrukce článku je u všech výrobců téměř stejná. Dokonce mám podezření, že se elektrody vyrábějí v nějaké supervelkovýrobě v Asii a jako polotovar dováží do Evropy. Mám nedaleko továrnu na výrobu akumulátorů, ale v provozu není žádný lis na elektrody!
K tvojí otázce: Podobně rozměrné články Banner mají při C5 (90A) kapacitu cca 450Ah. Víc není potřeba vědět. Udržovat nabité, dolívat destilku vybíjet na max. 50% kapacity, možná pořídit desulfátor a na chatě budou sloužit dlouho.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od Roger »

ota píše: Ani spotřeba destilky není zanedbatelná, musí se průběžně kontrolovat aby byly desky článků zaplavené. 5 litrů kanystr spotřebuješ velmi snadno. Na článcích jsem viděl ventily Aquamatic pro průběžné doplňování vody.
Za jak dlouho se vyvari 5L v teto sade, kdyz nebude prebijet?
Mit je uzavrene v dome a dychat to, chtel bych videt ty ucinky na organismus po 10-20 letech?
Takze to mivate ve vetranem sklepe, garazi ci v kumbalu pod strechou...?
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Toho sa neobavam nakolko baterky su dane v kumbalku, kde skladujem kolesa a mam tam dielnu, je to len z dreva a su tam stale vetracie otvory, cize ma to vôbec nestve. Baterky mam len mesiac, sice bublaju, ale este sa vôbec nedobili este nebolo nejak extra potrebne dolievat vodu. Jednak vkuse je zamracene a mne ide do nich, len par hodin maximalne 1A, co je fest malo. Uz asi mesiac som nevidel slnko... Baterky maju denne podvecer maimalne 26V... :roll: Rano 24V.
Dnes som meral elektrolit a baterky su fest vybite. Najhorsie je ze ich nemam cim dobit, kedze tam nieje vôbec elektrina a na dalsie panely momentalne nemam peniaze. Centralu sice mam, ale bezinovu, ale pre zmenu nemam poriadnu nabijacku, ktora by ich poriadne prevarila. Tu malu co mam ma elektronicke meranie, ta by ich raz dva vyhodnotila ako nabite a prestala by nabijat.
Dufam ze tie baterky sa do leta neznicia. V lete planujem dat este jeden panel, malo by to byt uz lepsie, aj ked viem ze to nebude este stale idealne.
Zial, som obmedzeny peniazmy, takze musia vydrzat....
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od Roger »

S tim odprovanim jsem to myslel obecne, nejen na tebe, spis jako slovo do pranice, protoze kdyz jsem byl maly, byl jsem karan, kdyz jsem neuzavrel lahev s h2so4, protoze pak v dilne vsechno zelezne oxidoalo :-)

Ps: Alternator v aute dava kolik 60 - 120A? Nevim z hlavy. A me to v aute pise 0,6L za hodinu, v zatezi by asi vzalo vic, to neni reseni?
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od mobilik »

Ano, ale jednak v aute mam 12V a tu 24V. Nechcel by som baterky velmi nabijat osobitne, nevuem ci by im to potom nevadilo ked by som ich zapojil spat do serie, ci sa mylim?
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: co je to za typ baterie?

Příspěvek od Roger »

Pokud budou mit stejne napeti po dobiti, tak by to nemuselo vadit?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek