Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
marekon

Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

Dobrý den, som tu nový člen, teraz uz trocha lutujem ze som tieto stránky nenasiel skor :( , myslel som si ze je to len ako ked byk skočí na kravu a uz je teľa :D spravit malú fve, prisiel som do obchodu predali mi panel, regulator (teraz uz k nicomu) menič baterku(samozrejme obyc olovo) aj ta je uz kaput, az potom som zacal trocha studovat problematiku :oops:

takze zaciname odznova :D , po dlhsom uvazovani by to mohlo fungovať asi takto:
dva krat panel 250W: ::pv::
phttp://www.solar-elektro.cz/?action=detail&id=ID1479 nakolko je uz jeden kupený od zaciatku tak sa ku nemu priskrutkuje dalsi a zapojí do serie.
regulator:
Victron energy MPPT bluesolar 75/15 400W/24V http://www.victronenergy.com/solar-char ... /mppt7515/ alebo Victron energy MPPT Bleusolar 100/15 400W/24V http://www.victronenergy.com/solar/mppt10015/ z toho dôvodu ze ten prvy má max 75V co je o 1,4V menej ako dajú teoreticky panely v serii. s tým 100W prebytkom pri plnom vykone *sun* by si oba tieto regulatory mali hravo poradit, udava to vyrobca v manuale. regulator victron 75/50 stoji trojnasobok :(
baterie lifepo 3,2V 40A 8x : v serii 24V/40A
http://eskutr.cz/cs/baterie/13-lifepo-a ... fepo4.html do buducna moznost zdvojnasobiť kapacitu *batt*
balancer jeden na kazdy clanok: http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... -1-7A.html
menič: Victron energy phoenix 350VA 24V
http://eshop.neosolar.cz/menic-napeti-s ... -350va-24v

denná spotreba v zimnom období priemer 75W
denná spotreba v letnom období priemer 500W
v letnom období pôjde kompresorova chladnicka a++ prikon 60W, spotreba 100kwh/rok
menič, podla toho čo som sa dočítal tu na fore nebude mať s nou ziaden problem, vraj utiahne aj mraziak co nezvladaol ani 1000w menič mod. sin. ineho vyrobcu
moznosť dobiť baterie centralou cez silnu nabijacku hocikedy.
regulator a menič sa daju prepojit nejakým kablom ale tomu moc nerozumiem ak by to malo vyznam tak ho kupim.
teraz by som bol rad keby ste mi potvrdili alebo vyvratili tento zamer popripade kde by sa dalo niečo ušetrit ale uz nie na ukor dlhodobej spolahlivosti systemu :yes:
P.S. panely su na zabetonovanej ocelovej konstrukcii z moznostou rucného natacania o 360 stupnov 8-)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od vlkazajac »

Pravdepodobne ste čítali info o meniči Victron v mojom systéme, môžem potvrdiť, že funguje spoľahlivo pri napájaní mrazničky. Je schopný napájať súbežne aj TV alebo PC, nie však đalšiu indukčnú záťaž. Systém podľa Vašej predstavy je značne nevyvážený. K batériam je navrhovaný regulátor aj počet panelov nedostatočný, v zime by ste mali nedostatok energie.
Nie je celkom jasné, čo od systému požadujete. Doporučujem napísať si detailne všetky spotrebiče a ujasniť, koľko hodín denne ( alebo len občasne ? ) majú byť pripojené. Potom môžete očakávať pripomienky, ktoré Vám isto pomôžu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
marekon

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

v zimnom období jedna ziarovka led 3w len vo večerných hodinach tak dve az styri hodiny denne a led tv 20w večer tv noviny niekedy jeden film, sem tam nabijacka mobilu celkovo v zimnom obdobi sa menič zapína len večer na par hodín max 5hod.
v letnom plus tá chladnička = vkuse zapnutý menič
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od vlkazajac »

Menič má spotrebu bez zaťaženia asi 7 W. Má možnosť diaľkového zapínania, ktorej by som sa v záujme životnosti meniča radšej vzdal. Potom by spotreba spolu s udávanými spotrebičmi bola v zime 240 Wh a v lete 600 Wh. Batérie by sa v zime vybíjali na 75% a v lete pri bežiacej chladničke na cca 50% s ohľadom na dlžku osvitu.
Dva panely by v zime mohli byť niekedy nedostatočné. Vtedy by ste museli použiť agregát, alebo počas nedostatku energie predsa len menič vypínať.
Regulátor musí mať rezervu napätia pre pripojené panely. Predpokladám, že poradí pri voľbe niekto z fora, kto prevádzkuje lifepo batérie, s ohľadom na manažment nabíjania.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
marekon

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

ten regulator sa robí aj 100/15 hore som ho uviedol, myslím že tam je rezerva dostatočná, panely by som mohol tiež dať tak aby doobeda vytazoval jeden a poobede druhy teda nikdy by neprekrocili tých 400w aspon myslím.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od vlkazajac »

75/15 má rozsah mppt 30-70 V, to znamená, že pri paralelnom pripojení panelov by ste technologiu mppt využili len niekedy. Panely by museli byť pripojené paralelne a nesmeli by byť orientované oba v priamom smere na slnko z dôvodu výkonového preťaženia. NEVHODNÝ regulátor.
100/15 má rozsah mppt 30-100 V panely zapojené v sérii by boli využité dobre, len zostáva podmienka "škúlenia panelov" kvôli limitu regulátora 400W. PODMIENEČNE vhodný regulátor - cenové hľadisko.
Navrhoval by som:
a/ nájsť iný regulátor určený pre lifepo batérie
b/ použiť lacnejší mppt regulátor a lacnejšie gélové batérie od 2x100 Ah vyššie ( za to ma niektorí budú karhať......)
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od dracekvo »

Doporučuji svítit přímo na 24V.
marekon

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

takže menič pôjde silnejší pravdepodobne victron energy 24v 800w pre istotu do buducna a malý mppt regulator pre life baterie asi neexistuje
marekon

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

jedine victron energy blue solar 75/50 ma volbu pre lifepo4 baterie
marekon

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

http://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/eshop ... -100V-MPPT
vraj je plne nastavitelny takže mame nového víťaza
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od vlkazajac »

To nie je víťaz, je to haraburda. Za tie peniaze len 450 W, čo je tiež pod Tvoj limit dvoch panelov. A v datasheete nečítam nič o lifepo, ani o nastaviteľnosti napätí. Možno niečo v manuáli, treba čítať.
Existuje aj WRM 30, ak sa nemýlim, ale asi ho tu nikto neponúka.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od vata »

Zdravím, tak tak, s Victronem neprohloupíte. Nevšimla jsem si tu nikoho, kdo by časem nerozšiřoval, takže orientovat se na lepší regulátory a měniče s tak malými výkony není dobrá strategie - pokud se teď nedostává peněz, spíš bych doporučila pořídit něco úplně levného z druhé ruky a šetřit na pořádnější mašinky, které Vám při rozšiřování vyjdou vstříc.
No a svítit rozhodně na DC, ušetříte spoustu energie.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od vlkazajac »

Vedel som, že niekde je ešte regulátor celkom slušne vybavený, až som ho našiel. Je to Soltronic MPPT 7520, ktorý má možnosť nastaviť konečné nabíjacie napätie aj minimálne napätie. Tiež sa dá obmedziť nabíjací prúd. Výrobca priamo netvrdí, že je vhodný pre lifepo. Preto by sa naň mohli mrknúť užívatelia týchto batérií a povedať svoj názor. Preveril som, že tu na fóre sa o ňom nepísalo. Vzhľadom na to, že meria aj Ah dodané do batérie, mohol by byť ešte zaujímavejší. Predáva ho aj jeden lokálny obchod. Rozpor som našiel v data liste, kde sa pripúšťa pripojenie poľa 24V/1000W, výstup do batérie je však len 20A pri 24V. Takže link je tu :
http://www.soltronic.de/mppt-7520-laderegler_p4.html

Na tejto stránke ponúkajú tiež nabíjačku batérie z batérie, s krížovou voľbou napätí 12/24/36/48 V oboma smermi, teda univerzálny prevodník DC/DC. Kto napríklad chce podporiť 48V systém z 12V zdroja alebo opačne, môže sa hrať. Výkonový limit je 1200 W. Link:
http://www.soltronic.de/batterie-zu-bat ... t_p11.html
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
marekon

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

panely v serii mi prekračujú jeho maximalne V 75V
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od vlkazajac »

Veď musia byť pripojené paralelne.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
marekon

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

paralelne by to bolo zasa malo voltov väčšinou tieto mppt regulatory potrebuju aspon 40V panelov naprázdno pri 24V systeme aby spolahlivo pracovali a vyuzili aj zamracené dni , tie moje panely davaju tak max 30V pri paralelnom zapojení ked je pod mrakom
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od LIX »

Na tvojom mieste by som začal uvažovať nad poriadnym regulátorom. Hlavne väčší prúd panelov a nemusí byť na life, stačí ak bude mať nadstavitelné napätie, tiež mi to stačí. Mal som 20A regulátor a musel som ho vymeniť a už som proste kúpil 80A nech mám kam rozširovať. Mám síce iba 12V systém ale keby mi náhodou nestačilo 12V na 80A čo je skoro 1kw tak prejdem na 24V, ale to sa nestane. Začínal som s 50W panelom čo bola fakt velká naivita že mi to bude stačiť na experimentálne vecičky. Prdlajs, hneď po predaní panelu nasledovalo 100W a očakával som že tam pridám ďalších 100W, to sa stalo hneď ako boli peniaze. Teraz mám už približne 450W a nemienim sa určite zastaviť pokial tam nebude aspon ten kilowat. Ak si kúpiš kvalitnejší regulátor a dáš tam 3 kw panelov tak ti to ten regulátor obmedzí na nadstavený prúd a nič sa nestane. Keď tak si kúp aspon 40A regulátor.
Ešte je jedna vynikajúca možnosť, kedže budeš mať 24V môžeš si kúpiť regulátor s meničom v jednom. Ja som také niečo chcel ale na 12V som žiadny normálny nenašiel, všetky začínajú na 24V. Popozeraj tu na fóre, niektorí užívatelia takéto regulátoro-meniče vlastnia a pripadá mi to tak že sú spokojný. Dokonca majú niektoré vstup na 230V takže v prípade vybitia batérie by si tam pripojil elektrocentrálu a hneď by sa ti nabíjala batéria a všetko by šlapalo ako má. Ako sa hovorí dva krát meraj raz rež, tu to platí trojnásobne, čím lepšie to celé premyslíš tým menej budeš toho musieť neskôr meniť.
A hlavne nenapíš že nebudeš mať nikdy viac ako 2 panele, to ti tu nikto neuverí. :D
marekon

Re: Malý 500Wp ostrovcek na samote u lesa bez ds Návrh

Příspěvek od marekon »

tak tak treba si to fakt poriadne premyslieť

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek