Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od solárník »

Jen dva dotazy pro kutily a experimentátory:

1) neměříl jste někdo noční spotřebu TS-MPPT60 ? Tedy kolik to bere z bateríí v noci.

2) nezkoušel jste někdo, nebo nemáte tušení: Potřebuji ověřit kvůli jistému pokusu (s oddělením jednotlivých baterií), jak by se Tristar choval při zapojení aku přes oddělovací diodu (ztráty takového zapojení neřešte, jsou mi jasné). Znamenalo by to, že Tristar v noci zdechne (což mi až tak nevadí, jen to druhý den ovlivní nabíjení - dobu absorpce). Otázkou je, zda při nepřítomnosti napájení (baterie je až za diodou) dokáže ráno opět sám nastartovat. Pokud jste někdo dělal v tomto směru nějaké pokusy, uvítal bych zkušenosti. nemám od Tristaru ani přibližné schéma vnitřního zapojení, takže to nemohu odvodit a rozebírat se mi ho nechce.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od solárník »

V manuálu Tristaru jsem našel informaci, že spotřeba samotného regulátoru by měla být v rozsahu 1,3-2,7W. Tedy pravděpodobně pro noc platí ta nižší hodnota. Což při dlouhých zimních nocích může dělat něco jako necelé 2Ah z 12V akumulátoru za noc (cca 21Wh).
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od vata »

Zdravím, to odpovídá mým zkušenostem (hledání nuly na proudových senzorech :) ) - DC spotřeba celého rozvaděče (SDS svítící LCD, zdroj pro proudová čidla, nějaké ty ledky) vč. regulátoru Tristar MPPT 60 je do 4W, takže na Tristar připadá odhadem tak polovička.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od dracekvo »

čistě teoreticky bych si tipnul, že přes tu diodu nebude moct detekovat napětí na baterii a bude hlásit, že není připojena.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od MareC3k »

bude to tak aj prakticky, cize tristar musi byt pripojeny na priamo, musi byt napajany bateriou, podla toho detekuje napatie. cez diodu sa regulator ani nezapne. a ak by mal vtedy pripojene panely tak s prvymi lucmi slnka sa regulator rozluci so zivotom.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od solárník »

Nemyslím si, že by Tristar odešel při nezapojené baterii. Takovou chybu by snad při návrhu soudruzi v Morningstaru neudělali. Spíš by se, jak píšete, možná nezapnul, pokud tam není nějaký přepouštěcí obvod od panelů na výstup, a to by bylo asi všechno.

Viz úryvek z manuálu:

Very Low Battery Voltage
If battery discharges below ~7 Volts the controller will go into brownout and shut down. When
the battery voltage rises above the 8 Volt minimum operating voltage, the controller will restart.

Napětí detekuje externí napěťová sonda (pokud jí má uživatel zapojenou), tedy ta dokonce zajistí, že i při zapojení přes diodu (diody) bude na bateriích správné nabíjecí napětí (tedy minimálně na jedné).

Netestoval jsem to raději a při pokusech jsem dal několik přepouštěcích diod v sérii obrácených zpětně, které propouští asi 9V, což Tristaru stačí, že běží i v noci, ovšem při tom nižším napětí, takže při prvním slunci ráno funguje normálně. Ostatní zapojení diod toto přemostění neovlivní, vzhledem k jejich vysokému Uf.

Chci vyzkoušet, jak se bude chovat několik nestejných baterií, když je diodami zcela oddělíme a spotřeba i nabíjení půjde do každé zvlášť. Tedy nebudou se vzájemně vybíjet ani ovlivňovat. Na oddělení jsem použil Schottky diody s malým voltage dropem (asi 0,2-0,4V) podle proudu a dostatečnou proudovou rezervou (500A špička a 60A trvalý každá).
Naposledy upravil(a) solárník dne pon led 20, 2014 6:39 pm, celkem upraveno 3 x.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od MareC3k »

napriklad epsolar ma v manuali vyslovene zakazane pripojenie na panely bez toho aby bola najprv pripojena bateria.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od 007ToMMaS »

Tristar bez pripojenej baterie sa sám nepustí. Kedysi sa mi stalo že som odpojil batérie a nechal pripojené panely a regulátoru sa nič nestalo. Každopádne môže sa stať že sa pokazí ale nemusí. Ale neoplatí sa to skúšať, určite sa ale nezapne po východe slnka :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Tristar - noční spotřeba a provoz "přes diodu"

Příspěvek od dracekvo »

Epsolar MPPT 20A to přežije. Vyzkoušeno za běžného dne :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek