Prevod teplo->elektrina

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od pkougl »

člověče to je asi pravda, na ceny sem koukal a to je už dlouho a tu alphu asi dost zlevnili jelikož si pamatuji ceny kolem 7tis. a teť je to tedy dost jinde, každopádně to stojí za úvahu při pořizování když by člověk žádné neměl.
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od redcrown »

PavelR píše:LIX pokud narazis na ceny grundfos alfa2 a spol tak se mi nezdaj az tak vysoky vzhledem k parametrum. kor kdyz to ma ten autoadapt. Na tzb-info pocitali rozdil ve spotrebach z topnouz sezonu a navratnost je par let u podlahovky jeste min pac ta jede nonstop.


redcrown

netusim. nasel jsem mozna primo "vynalezce" tohoto produktu firma tower of spirit.
Obávám se, že ve "vývojové" firmě tower of spirit pracuje jen p. Pliska a pí. Plisková + účetní. Fungují "už" od 2009 už vymysleli nový a levný palivový článek, TEG co stojí 1/3 světové ceny a bůhví co ještě. Nemyslím to ve zlém, fandím mu, ale připadá mi to podobné, jako kdybych říkal, že já dělám světový vývoj na domácích krbovkách. Pro mě to zatím není seriozní produkt. Na rozumné rozšířením TEG si asi chvíli počkáme.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od PavelR »

redcrown píše:
PavelR píše:LIX pokud narazis na ceny grundfos alfa2 a spol tak se mi nezdaj az tak vysoky vzhledem k parametrum. kor kdyz to ma ten autoadapt. Na tzb-info pocitali rozdil ve spotrebach z topnouz sezonu a navratnost je par let u podlahovky jeste min pac ta jede nonstop.


redcrown

netusim. nasel jsem mozna primo "vynalezce" tohoto produktu firma tower of spirit.
Obávám se, že ve "vývojové" firmě tower of spirit pracuje jen p. Pliska a pí. Plisková + účetní. Fungují "už" od 2009 už vymysleli nový a levný palivový článek, TEG co stojí 1/3 světové ceny a bůhví co ještě. Nemyslím to ve zlém, fandím mu, ale připadá mi to podobné, jako kdybych říkal, že já dělám světový vývoj na domácích krbovkách. Pro mě to zatím není seriozní produkt. Na rozumné rozšířením TEG si asi chvíli počkáme.
Pockej pokud to vymyslel levneji a funkcni tak je to snad pro nas dobre ne? Rekl bych ze pokud neco je urceno pro domaci krbovky a podobna topidla tak se na nich dela vyvoj snad neee? Pokud by to bylo do raketoplanu tak se dela vyvoj v raketoplanu :-)

Neber to ve zlem ale jak by podle tebe vypadal seriozni produkt ci rozmuny teg jak rikas? Ta mobilni jednotka se mi zda velmi profi.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od gupa »

mixman píše: Obrázek

Ak to dokoncim a budu nejake rozumne vysledky, samozrejme ze to sem pastnem ;)
Měl bych otázku. Známý se do stirlinga pustil také, dělá alfu zatím bez natlakované skříně, dělá ho včetně kotlíku na olej, který bude přesně vyroben na válec. Zjistil jsem z wikipedie, že je potřeba regenerator, který je podstatou stirlingu a bez regenerátoru nejde o stirlinga. Kde je regenerátor u toho free válcového stroje? U alfy ještě musíme podumat na mrtvém prostoru do kterého je regenerátor započítán. Asi ho uděláme zatím jen jako trubku a potom proměnlivý (zásuvný) aby se poznalo jak funguje a šetří teplo nejlépe.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od redcrown »

nechci vám pánové kazit radost, ale při nějaké debatě mě na univerzitě jeden prof. řekl, že u stirlinga je to množství proteklého media v pracovních prostorech. Dostat se tak na rozumný výkon jde jen velikým přetlakem inertního plynu - myslím že zmiňováno bylo helium. Pokud by to vedlo na silně přetlakovou konstrukci, zmínka byla myslím o 100 či 200 barech, tak doma pozdrav pánbůh.
Přiznám se ale, že navzdory technickým problémům by se mi něco takového taky líbilo.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od gupa »

No se známým jsme se zamyslely a jeden funkční prototyp stirling teplovzdušného motoru jsme postavily z dostupných věcí. Chce to ale soustruh s frézkou. Tento má odhadem tak 10W.
Foto.0052.jpg


Nyní děláme na dvouválcovém s dvěma přehaněči, měl by mít 10X větší hodnotu vykonané práce oproti testované verzi.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od redcrown »

A nebyl by miniaturni parni motor lepsi volba? Podle me co do slozitosti je to podobne. V cem konkretne vidis vyhodu stirlinga? Ucinnost tady resit nemusime, protoze v pripade vyuziti odpadniho tepla je to v obou pripadech 100%.

odesláno z mého Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od gupa »

Pára je hlučná a nebezpečná oproti stirlingu i za cenu větší váhy a více práce se zhotovením je stirling lepší volba. Potom jde o takový mikroostrov, který se spustí při topení. Ona idea je, že se zatopí v kotlíku na olej, rozjede se turbína pro trysku a čerpadlo na vodu pru nucený oběh do radiátorů a nakonec se rozjede stirling, který začne dobíjet baterii z které to celé jede přes měnič. UPS už kotlík má. Vše krom toho stirling motora jede, jen poskládat soustruh který se včera pořídil a jde se na tu čtyřválcovou verzi.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od miroc »

Davnejsie som sa chcel opytat tunajsieho vazeneho osadenstva, co si myslite o parnych strojoch pana Sedeho http://petrsedyabcd.blog.cz/1312 Je to velmi svojrazny clovek, ale stroje udajne funguju. Autor tvrdi, ze vyrobit 200W by pre ne nemal byt problem. 50W o nieco viac ako na volnobeh. Zdrojom pary je papinak na sporaku. Hlucnost by mala byt tiez prijatelna. Ak niekto kuri drevom, nemal by byt problem zohriat trochu pary. Predava ich za 5000 kc bez generatora.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od tomas »

Právě jsem dorazil z Infothermy 2014 http://www.infotherma.cz/cs/
A viděl jsem tam prototyp malé turbínky s čpavkovým oběhem o výkonu 4kW. Fungovalo to na teplotu 70°C
Vystavovatel moc sdílný nebyl, měl strach aby mu ten nápad někdo neukradl, spíše asi sháněl investora pro další vývoj větších turbín pro průmysl. Ale říkal jsem mu že i o ty malé by byl zájem.
Je to stánek č. 074, http://www.infotherma.cz/firmy/gwrd-s-r-o/
Na webu firmy je informace že připravují turbogenerátor i pro ostrovní systémy:
http://www.madry.cz/pripravujeme

Ale SOLAR KERBEROS http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... -trackerem
jsem tam neviděl. Buď tam nebyl, nebo jsem ho přehlédl. Ale měl by tam být:
http://www.infotherma.cz/vyrobky/solar-kerberos/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od redcrown »

větší váha nebo více práce bych neřešil. Co bych řešil je životnost. Nemá cenu vyrábět něco, co vydrží 2000 hodin. Takové zařízení by mělo šlapat 10 a více let bez soustavných oprav. Neříkám, že to nesmí mít pravidelnou údržbu, podle mě únosné je 1-2x za rok a nesmí to být generálka za x tisíc. Z toto vidím jako nejproblematičtější pohyblivé části.
Já osobně páře věřím a tak nějak i fandím. žádné velké nebezpečí bych v tom nehledal, dříve to jelo v každé fabrice, lokomotivně apod. Když to bude v kotelně, tak nějaký malý hluk nevadí. Navíc pokud se celý stroj odhluční, tak co by tam mělo dělat hluk, předpokládáme-li uzavřený kondenzační oběh.
Když vezmu, jak je princip stirlinga starý, a jak se rozšířil, tak se mi nechce věřit ve zvládnutelné rozpohybování - samozřejmě se zmiňovanou životností.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od brumlaj »

tomas píše:Ale SOLAR KERBEROS ...... jsem tam neviděl.
Je tam. Jsou to ale zlatokopové. Letošní cenu neznám, ale loni jsem si počítal, že se to vyplatí pouze těm, kteří nemaj místo na další panely.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od tomas »

brumlaj píše:
tomas píše:Ale SOLAR KERBEROS ...... jsem tam neviděl.
Je tam. Jsou to ale zlatokopové. Letošní cenu neznám, ale loni jsem si počítal, že se to vyplatí pouze těm, kteří nemaj místo na další panely.
29 645,- Kč (vč DPH) zde: http://eshop.neosolar.cz/solar-kerberos
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od brumlaj »

tomas píše:29 645,- Kč (vč DPH) zde: http://eshop.neosolar.cz/solar-kerberos
díky. Takže "Doporučené zapojení - 6 panelů v serii" tedy cena za panely celkem 28016,34 (evpower) " Díky integrovanému MPP trackeru dokáže navýšit zisky v průměru o 30%, oproti systému bez tohoto zařízení." Pokud bychom přidali další 2 panely, pak si připlatíme 9415,-, ano plus konstrukce, práce. Ale ušetřených 20 litránků je doma se stejným ročním efektem............ Pokud bychom dali všechny penízky místo za kerberos do panelů nebo baterií, pak se bavíme o úplně jiné kvantitě či kvalitě systému. Jak říkám, zlatokopové. Pro Japonsko dobré.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od gupa »

Čtyřválcový pracovní nedokončená verze prototyp stirling motoru.
Foto.0063.jpg
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od gupa »

Tak pracovní verze je nefunkční, ale mezi tím se sestrojily další dva motory, jeden protože mi blbne foťák v mobilu je na videu níže.


Video Robinson hot-air motora
Video0011.pdf
(1.53 MiB) Staženo 228 x
(koncovka .3gp)

Chtělo by to hodně zkušeností, pro konstruování, síla kladená na mechanizmy je docela velká a přesnost je docela zásadní.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od gupa »

Mám takový mechanický problém, pokud někdo pochopí jak tato převodovka s rovným pohybem klikové hřídele funguje, prosím o vysvětlení buď SZ, nebo tu nebo pokud někdo takovou převodovku jako řešení viděl na jiném stroji, prosím ozvěte se. Původně jsem myslel, že bych mohl tuto část tepelného motoru vyřešit rámem a kameny, ale rozhodně bych byl postrčen v tomto zajímavém řešení. Díky.
00130001.png

Edit kliková hřídel dělá rovný křížový pohyb, úhel otočení hřídele mezi jednotlivými dosaženými hormími ouvratěmi je 90°.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od JiříK »

Sice jen tipuju-uvnitř ojničního oka bude převod, synchronizovaný tak, aby ojnice konala pouze přímočarý pohyb... Na výstupním hřídeli směrem vlevo je vidět evidentně planetový převod, proč by něco takového nemohlo být v ojnici. Rozměry, přenášené výkony asi nejsou známy?
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od gupa »

Odhaduji, žeby to mohlo být někde kolem 200-300W.

Tady je reálné využití, doporučuji pro případ hledání raději uložit, něco bylo i na youtube, ale nyní je to už vymazáno:

http://vimeo.com/user1986544
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Prevod teplo->elektrina

Příspěvek od JiříK »

Tak na jednom tom videu je nakreslen průřez a v místě ojničního oka na hřídeli je šipka GETRIEBE, takže je tam nějaký převod, či převodovka. Víc jsem nevyčuměl... :sm1:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek