univerzální nabíječka

AC i DC dobíječe baterií ze záložních zdrojů (například z elektrocentrály, z rozvodné sítě), návody, nápady, praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

univerzální nabíječka

Příspěvek od tomas »

Používáte někdo univerzální programovatelnou nabíječku s procesorem? Něco takového:
https://www.gme.cz/nabijecka-univerzaln ... 0-p751-170
potřeboval bych nějakou takovou nabíječku (i na nabíjení LiFePo4 článků) kterou je možné používat i jako laboratorní zdroj nastavitelného napětí i proudu. Někde jsem takové nabíječky viděl, ale už to nemůžu najít. Teoreticky by to měla umět každá taková nabíječka, pokud tam nejsou nějaké ochrany které by tuto funkci blokovali. Máte s tím někdo zkušenosti, můžete něco doporučit?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od luge »

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od dracekvo »

Mám iCharger 106B+ a spokojenost. Ale o tom, že by šla používat jako laboratorní zdroj nevím. Sice má nějaké funkce napětí a proudu, ale to funguje jen s připojenou zátěží. Když jí odpojím, tak začně řvát a funkci ukončí.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od honzaL »

Zkoušel jsem něco podobného, když jsem připravoval LiFePo 300Ah. Pak jsem to ale zahodil a začal používat nabíječku od i4wifi. Šlo to moc pomalu, nešlo to příliš přizpůsobit (byla pro Li-Ion). Balancování slabé a vysoko.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od vata »

Nabíječka Turnigy taky jako zdroj použít nejde, protože před zahájením funkce kontroluje baterie.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od dracekvo »

Ta moje třeba LiFe umí. A pokud by neuměla, mohl bych u LiIon přenastavit napětí, aby vyhovovalo LiFe. Ano balancování je slabé, protože to jsou modelářské nabíječky. Ale pokud to člověk potřebuje jen inicializovat baterie, tak přece kvůli tomu nebude kupovat origo nabíječku. Já tímhle babíjím vše co mi příde pod ruku. Vysavač s NiMh, vrtačku s NiCd, autobaterie, atd. protože většina těhle zařízení nemá inteligentní nabíječky. Také krásné je, že vidíte přesně kolik tam toho nateklo.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od tomas »

Ten iCharger 106B+ vypadá dobře, většinou si ho pochvalují. I s Linuxem by zřejmě mohl komunikovat:
http://adambogocz.wordpress.com/2011/01 ... ema-chybu/
Díval jsem se do manuálu a má funkci řezačky polystyrénu, kde jde nastavit napětí i proud takže by mohl fungovat i jako laboratorní zdroj. Sice nechápu jak je možné nastavovat napětí i proud zároveň, když proud snad určí napětí a odpor řezacího drátu. Nebo je to jen proudové omezení? Nebo tam jde zvolit aby se to chovalo jako napěťový nebo proudový zdroj?
Škoda že ho zrovna nikde nemají, :( jen na
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

Takže asi objednám ten Equilibrium Profi 2.0, ale velká škoda že ten monitorovací program ChargerMonitor nechce v Linuxu fungovat. :cry:

Všem moc děkuji za typy.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od tomas »

Tak mám už dlouho ten Equilibrium Profi 2.0. A zatím dobré i jako zdroj se dá používat, lze zastavit napětí i proudové omezení. Akorát v Číně popletli potisk nad výstupními zdířkami přehodili znaky + -, přitom zdířky mají barvy správně červená + a černá -. Tak jsem to fixem přeznačil.
Napájím ho 60W zdrojem k notebooku, takže na plný výkon 350W jsem to ještě netestoval.
Pokud bych tu nabíječku dosud neměl, tak bych teď koupil tuto:
http://www.elektronovinky.cz/konstrukce ... kumulatoru
http://www.aliexpress.com/item/DC-Buck- ... 97854.html
za cca 300Kč to vypadá na dobrý DC/DC měnič ve funkci zdroje i nabíječky, vstupní napětí 5V-30V.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od tomas »

Tak ten nabíječ Equilibrium Profi 2.0 nekupujte. Už mi tam bouchly dva kondíky a když jsem to rozebral tak větší hnus jsem ještě neviděl. Nevím jestli jsem měl smůlu na kus který už někdo opravoval, nebo jsou takové všechny. Některé cesty přeškrábané a drátky propojené jinak. Všude kuličky cínu, popatlané teplovodivou pastou, no prasárna. Displej už byl zřejmě použitý v jiném přístroji. Na dvou MOSFETech IRF3205 (vstupní a výstupní) jsem naměřil na jejich Gate plné napětí ze zdroje, v mém případě 19V. Kdybych dodržel povolené a šel až na 24V tak ty MOSFETy popukají.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od dracekvo »

No vidíš. Já icharger kupoval ještě v době, kdy bylo clo cca 160E (což nevím jak je dlouho) ale mám ho už několik let a žádný problém. Myslím že hobbyking už má pobočku i v UK.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od marko250 »

Trochu to tu oživím a přidám do sbírky jednu univerzálku -Turmigy Reaktor 300W/20A AC/DC.
IMG_20160106_071219.jpg
Její menu :wall: je poněkud obsáhlejší díky všem funkcím,jinak zpracování moc hezké,výkon skutečně plní (změřeno)a spolehlivost se ukáže.
menu.jpg
Koupeno na Hobbyking v domění že pude z Anglie(byla skladem),ale vy..bali se mnou.Takže díky poctivosti FEDEXU ještě+DPH a řízení Cla(skenovali fakturu i přepravné).Už šlo těžko strávit poštovné tak je ze 109euro nakonec dvojnásobek,tam už nikdy nevlezu :mrgreen: :hell: .Tak si dejte na nakupování tam pozor,to že jste na anglické straně neznamená že to od tama i půjde!!!
Umí všechno nabíjet/vybíjet 20A oběma směry,upravit lze v hodnotách pomalu vše,změří i vnitřní odpor jednotlivých článků a celých bank,kapacitu od/do V,logovat,napájet lineární motory,odporový drát.No bude to nadlouho,než to projedu.Připojit k BMS lze až 17s NiCD/NiMh,8s LiFe,6s Lilo/LiPo
Vstupy má jak klasickou100-230VAC PC zástrčku,tak 10-28VDC Jack

Už ji zajíždím na svém prvním vyrobeném článku 3,7V/345A :yes: :yes: :yes: ,jen to bude krapec trvat i s těma 20A výkonu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pěkná mašinka :D , já doposud používám Turnigy accucell-6 a accucell-8150 k plné spokojenosti .
Koukal sem na parametry a vypadá fakt betálně 8-) , jen to omezení u discharge capacity na 20W se mi zdá poněkud málo :? a že umí jen 6 článků Lixx . Oproti jen DC je fakt super integrovaný AC napájení :yes: .

Párkrát mě už přesměrovali z EU šopu do Honkongu :x všiml sem si toho v košíku když počítali dvoje různý poštovný - bral sem nejednu věc :idea: . Od té doby si je hlídám a nebyl problém .

Prohlížím jejich DC nabíječky ... zaujala mě tahle http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html u níž mě zaujalo " Up to 1000W unique regenerative discharge capability" :shock: že by uměla vybíjet *batt* jejím přečerpáváním do zdroje :sm1: ... no to by bylo super :yes: asi na ni začnu šetřit ::rolleyes:: .

Držím palce s nabíjení maxi článku a moc se těším na výsledky :))

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od marko250 »

No discharge má taky 20A za podmínek input /DC a regeneraci taky 20A,kolik bude dělat se sítí napíšu za chvíli ,už je skoro dobito. Tu třicítku jsem nakonec nevzal právě kvůli zdroji pro ni,nějak mi to v domě nedává smysl,protože řeším vždy vybité články a k dispozici je DS a né laboratorní zdroj>konverze>a dál.To je takové dost divné ne.Jak konkrétně funguje ta regenerace,to si umím představit jen s dvěma články,ale zase minimum vstupu do nabíječky je 10VDC?Nebo to jako fakt bude transformovat na 230VAC zpět do domu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ,to by byla šupa-hehe. ::rolleyes::
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od tomas »

abrams píše: Prohlížím jejich DC nabíječky ... zaujala mě tahle http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html u níž mě zaujalo " Up to 1000W unique regenerative discharge capability" :shock: že by uměla vybíjet *batt* jejím přečerpáváním do zdroje :sm1: ... no to by bylo super :yes: asi na ni začnu šetřit ::rolleyes:: .

Držím palce s nabíjení maxi článku a moc se těším na výsledky :))

Elektronům zdar *cloud*

Na tu jsem měl také zálusk, moc se mi tam líbí ten vstupní rozsah napájení 5.0~36.0VDC. Takže můžu použít prakticky cokoliv (akumulátor v autě, nabíječku z notebooku, zdroj z PC, dva články LiFe atd...) a energii přesouvat libovolným směrem. Na ostrovech většinou distribuční síť není, a když řeším nějaký problém tak často není ani 230Vac z měniče.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od marko250 »

Takže po nabití článku s přípojem 230VAC, jsem dal vybíjení do 3V a skutečně jede jen 1A s max 20W vybíjecím režimem.Po otevření funkce REGENERATION se jen mihne upozornění na spuštění a jede opět 20W,samozřejmě dodávka do sítě se dle předpokladu nekoná :-).
Ale po připojení na bateriový pak s max 27,6V DC se začnou dít věci,přesně toto napětí je maximálně vyvíjené nabíječkou s 20A a to je 552W zpět do baterek.A to je paráda,příjde se samozřejmě o malou část ztrátama konverze,ale pecka,regenerace funguje.Při napojování DC vstupu do nabíječky je potřeba dávat pozor na okamžitou živost zařízení i přez vyplý kolébkáč!!! Co je ale nemilé tak rychlost přelévání energie na "Pumpách od Mendy",regenerace probíhala na polovině bateriové banky(8s) a zbylých 9s mělo rozdíl v napětí o 0,1V po šesti hodinách na 400A článcích,srovnané byly všechny ve stejném bloku.Takže ty pumpy jsou výkonnější na straně přísunu energie,než na straně kde se nic neděje a jen by se mělo dorovnávat.Celkem se těším na ten modul objednaný hurvajzem,operativní nástroje připraveny :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od hurvayz »

Je na ceste ☺. Doufam, ze pristi tyden tu budou.
Vzal jsem vice kusu tech samostatnych modulů, co nejsou na plosnaku. Koukam ze to porad trci nekde v Honk Kongu.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

bomba :shock: ... že ale o regeneračním vybíjení není v popisu ni zmíňka :? - možná to umí všechny reaktory :mrgreen: ... krom těch ČEZáckejch :lol: .
Šetřím na ten 1kW ::rolleyes:: . Se bude hodit při kapacitních testech LiFe ... používaný gti zdechlo :cry: a Eon vyměnil zlatýho křižíka ňákým digitálním bazmekem ::facepalm:: takže na to budu muset jinak .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od marko250 »

Je a umí :"Maximum regenerative discharge power capacity: 1000W" a máš i senzor teploty,u tý mý není,ale je stejně k ničemu nehřeje se to na tak velkých kapacitách.A když zabruslíš do menu a krapec přenastavíš default hodnoty tak pude i těch 1200W regeneračně.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od kodl69 »

škoda že to umí napájení jenom 36V, jinak by mě to taky zajímalo, malýmu sem pořídil elektrickou motorku a ten origo nabíječ za moc nestojí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: univerzální nabíječka

Příspěvek od dracekvo »

Hlavně si u té regenerative discharge nastavte správně hodnoty. Aby jste si ty baterky do kterých vybijíte nezničili.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek