2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od 007ToMMaS »

Luge: Aj nás potešil preplatok cez 100€ ale akosi to SSE dlho trvá. Oni majú radšej keď peniaze idú k ním a nie od nich :D
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od Pan Taum »

Jaký výkon si vezme Vertex naprázdno bez zátěže z baterií? V manuálu jsem tu hodnotu nenašel a měnič Axpert 48V 4kW podobné konstrukce, od stejné firmy si dle manuálu bere naprázdno 50W :eek2: to je 1,2kWh denně jen pro udržení ve stavu "zapnuto" :uh:
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od matej »

Studer XTM 4000-48 bere 14W.
Pravda a Láska zvítězí!.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od SJM »

To je významný rozdíl, zejména v zimním období.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy | vlastní spotřeba Vertex

Příspěvek od JML... »

Tak jste mě donutili odpojit aku a připojit ho přes měřák :mrgreen: ... Měřeno při odpojených panelech, připojena DS (čidlo), AC výstup odojen (žádná zátěž). Vertex sám o sobě bere 1.2A při 54V = 65W.
Mě se to nezdá zase tak moc, když uvážim jaké obvody jsou živeny, MPPT Tracker pro DC sběrnici, nabíječ aku, AC měnič a další o kterých netušíme, že tam vůbec jsou. Srovnávat Vertex a Studer nelze, Studer je jen AC měnič, nic víc dalšího na sobě navěšeného nemá, proto je jeho spotřeba tomu úměrná. U Vertexu můžu říct, že celková režie je 1.56kWh denně, ale v průměrném roce je to jen půlka kdy je živen z aku (nesvítí), takže jen 0.78kWh. A při číslech, které ve výsledku dává je to pro mě zanedbatelné. Perpetum mobile to také není :-).

Teď trochu čísel:
vyrobeno Vertex / spotřebováno z DS
květen 190.7kWh / 110.7kWh - první celý měsíc v provozu
červen 238.2kWh / 68.1kWh - zprovozněno připojování velkých spotřebičů (v půlce měsíce)
červenec 307.1kWh / 26kWh - :yes:

Úspory v letních měsících jsou zřejmé, zajímavé jaký poměr bude v zimě.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od drama »

Inu není Studer jako Studer... to si ale lehce dohledáte. V zimě to bude skoro opačně. Doporučuji optimalizovat na straně spotřebičů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od tomas »

Funguje ten Vertex i bez akumulátoru? Tak že nedává přebytky do distribuční sítě ale podle potřeby ubírá výkon z FVE (tím je v tomto stavu degradována funkce MPPT, ale když je přebytek tak koho by to trápilo) a při nedostatečném výkonu bere chybějící část ze sítě? Je to vlastně podobný stav jako když je akumulátor plně nabitý. V ostrovním provozu to asi nebude reálné bez akumulátoru, ale ostrovní provoz nepotřebuji.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od Pan Taum »

Dle manuálu by měl bez problému fungovat bez baterie. S tím, že když není dostatečný výkon v panelech dojde k přepnutí na síť, neumí si totiž sosnout jen poměrnou část.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

tomas píše:Funguje ten Vertex i bez akumulátoru? Tak že nedává přebytky do distribuční sítě ale podle potřeby ubírá výkon z FVE (tím je v tomto stavu degradována funkce MPPT, ale když je přebytek tak koho by to trápilo) a při nedostatečném výkonu bere chybějící část ze sítě? Je to vlastně podobný stav jako když je akumulátor plně nabitý. V ostrovním provozu to asi nebude reálné bez akumulátoru, ale ostrovní provoz nepotřebuji.
Vertex je konstrukčně Off Grid, takže dodávat neumí. Je to chytřejší úpéeska. I když v minulosti při chybě ve firmwaru uměl točit hodinama pozpátku, přetok do DS byl malý (pár W). Asi by bez akumulátoru jel, otázka je jak dlouho a jestli by po znovu nastoupení výkonu z panelů naběhl. Má v chybovejch stavech hlášku, že je něco s aku, takže konstrukčně je na tento stav připraven. Nezkoušel jsem a nezkusím - svářeček sem již zažil mnoho :eek2:.
Pan Taum píše:Dle manuálu by měl bez problému fungovat bez baterie. S tím, že když není dostatečný výkon v panelech dojde k přepnutí na síť, neumí si totiž sosnout jen poměrnou část.
Bez připojenéno akumulátoru nejde vůbec v Setupu nastavit a nespustí se. Přisosávat dodatečný výkon z DS neumí, jen připnout k DS při přetížení a při vybití aku.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

Mám hezkou baterkárnu... :mrgreen:
Pro známého připravuju nové LiFePO4 pro jeho novou elektrárnu (32x100Ah). Podrobnosti a fotky budou až vše rozjedeme.
iniciacni_nabijeni.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

první MWh ze slunce spotřebována!

Příspěvek od JML... »

Dnes jsem se přidal do skupiny nad Megawat hodinářů! :yes:
Všem gratulantům předem děkuji... :yes:
Ať se PRE po (_!_) ...
1MWh.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od Frenky »

Gratuluji vašemu zařízení k výkonu :handshake: a Vám k vaší spokojenosti se systémem :D .
Já si počkám na 1 MWh asi o hodně déle :eek2:
kWh.png
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

On-line logování

Příspěvek od JML... »

Připravuju webovou aplikaci pro logování Vertexu. Další funkce přibudou. :roll:
Zde je první náhled:
solar_aplikace.jpg
Společný graf AC a PV výkonu:
pvp_acp_2013-09-26.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Reputace: 49
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od milhaus »

To by bylo super :-) měl bych zájem.
Co bude potřeba ? LAN karta?
Děkuji .
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy | vlastní spotřeba Vertex

Příspěvek od matej »

JML... píše:Vertex sám o sobě bere 1.2A při 54V = 65W.
Mě se to nezdá zase tak moc, když uvážim jaké obvody jsou živeny, MPPT Tracker pro DC sběrnici, nabíječ aku, AC měnič a další o kterých netušíme, že tam vůbec jsou. Srovnávat Vertex a Studer nelze, Studer je jen AC měnič, nic víc dalšího na sobě navěšeného nemá, proto je jeho spotřeba tomu úměrná.
Já jsem myslel Studer XTM, čili hybridní měnič s nabíječkou, jediný rozdíl je že nemá regulátor pro panely, ale tomu bych nepřipisoval důležitost, není možné aby MPPT regulátor který nic nereguluje (odpojené panely) bral cca 50W.
Běžné MPPT regulátory mají vlastní spotřebu kolem 1-2W.
Ztrátu 1,56 kWh denně považuji u ¬3kWp systému v našich zeměpisných polohách v zimě za velmi významnou.
No ale 65W je stejně polovinou oproti tomu, co si cucnou čínské nízkofrekvenční měniče (že, Filipe :-) )
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy | vlastní spotřeba Vertex

Příspěvek od JML... »

matej píše:
JML... píše:Vertex sám o sobě bere 1.2A při 54V = 65W.
Mě se to nezdá zase tak moc, když uvážim jaké obvody jsou živeny, MPPT Tracker pro DC sběrnici, nabíječ aku, AC měnič a další o kterých netušíme, že tam vůbec jsou. Srovnávat Vertex a Studer nelze, Studer je jen AC měnič, nic víc dalšího na sobě navěšeného nemá, proto je jeho spotřeba tomu úměrná.
Já jsem myslel Studer XTM, čili hybridní měnič s nabíječkou, jediný rozdíl je že nemá regulátor pro panely, ale tomu bych nepřipisoval důležitost, není možné aby MPPT regulátor který nic nereguluje (odpojené panely) bral cca 50W.
Běžné MPPT regulátory mají vlastní spotřebu kolem 1-2W.
Ztrátu 1,56 kWh denně považuji u ¬3kWp systému v našich zeměpisných polohách v zimě za velmi významnou.
No ale 65W je stejně polovinou oproti tomu, co si cucnou čínské nízkofrekvenční měniče (že, Filipe :-) )
A proč srovnáváte Fábii s Mustangem ? :eek2: 36 s DPH / 86 s DPH a bez MPPT - a to nepřepočítávám na vyrobené kWh. *sun* Jasně kdo nemá hluboko do kapsy to asi neřeší...
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od matej »

Těch 86 s DPH je trošku moc, dá se to sehnat za 60 s DPH. A je to 4000W oproti 3000W fabii, a s možností kombinovat výkon sítě a FVE (nestane se v létě, že potřebujete 3,5kW a celé to jede ze sítě a baterky plně nabity jen protože měnič je 3kW).
Ale podobné spotřeby jako Studer mají i Vertexy a jsou o cca 15% levnější.

Edit: A nemluvím o záruce a kvalitě, Studer má MTBF 21 let a standardní záruku 5 let.
Naposledy upravil(a) matej dne čtv zář 26, 2013 9:50 pm, celkem upraveno 1 x.
Pravda a Láska zvítězí!.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od drama »

Tady se nesrovnává Fábie s Mustangem, ale Fábie s Volhou. Volhu máte Vy :). A srovnává se to proto, protože se zkracujícím se dnem se vzdálenosti od jedné pumpy ke druhé značně prodlužují. Nejde tedy o peníze, ale o to, že Vaše Volha se spotřebou přes 1,5kWh/24h prostě jednou k pumpě nedojede...
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

PF 2014

Příspěvek od JML... »

Mnoho slunce do nového roku!

Konec roku je vždy spojován s bilancováním, zde jsou výsledky hospodaření mojí 2.8kWp elektrárny. Za celý rok jsem ušetřil 49.4% elektrické energie, bez zohlednění, že byla uvedena do provozu v půlce dubna 2013, pokud zohledním úspory od doby spuštění jsou již 59.2%! Mé odhady se pohybovaly od 40 do 50 % ročních úspor, takže i plán byl překonán!
pf_2014_solar.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od luge »

Super,pekné čísla. :yes:
U mňa to zatial vychádza tiež okolo 60%,ale musím dočkať do jari aby prešiel rok od momentálneho inštalovaného výkonu.
Som zvedavý či sa ako vždy objavý niekto so slovíčkom návratnost.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek