lednice + měnič = haluz

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Odpovědět
Ondřej

lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Měnič je 600W sinus a lednice funguje normálně, až na to, že ovládací panel nereaguje na mačkání čehokoliv. Zamrzlý a nedá se nic ovládat. Jak kdyby to byl nějaký tradiční produkt Microsoftu. Zkoušel jsem navíc kostru lednice spojit se zemním kolíkem, ale žádný efekt. Čím to může být??
Lednici jsem připojil i na už rozběhlý měnič, abych vyloučil nějakou neplechu s jeho softstarem. A nic.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od matej »

Měnič je asi modif. sin. že? Funguje lednice ještě na normální proud?
Pravda a Láska zvítězí!.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od brumlaj »

Jaký je záběrový proud lednice a jaká je přetížitelnost měniče? Nebo aspoň značka, model obého.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

http://www.bosch-home.com/cz/spotřebiče ... 3AL40.html
http://www.deramax.cz/menic-napeti-p600 ... 572-c-923/
Božka má kompresor 35W se softstartem. Špičkový příkon si nepamatuju, ale na tom stejně nezáleží, protože se motor nemusí vůbec zapínat a stejně je ovládání zamrzlý. Při píchnutí do zdi funguje normálně.

Ještě mě teď pobavilo, že nějací klauni ji prodávají za 25,6t, když se dá pořídil za 14. :roll:
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od brumlaj »

"jištění (A) 10 A"

toto bude asi ten nejdůležitější údaj(záběrový proud odpovídající 2,3kW). Zkus při zapnutí na DS předřadit ledničce 6A (4A) jistič, vydrží? Nebo při startu lednice vyhodí?

("příkon (W) 160 W" těch 35W udává kdo?)
Ondřej píše:protože se motor nemusí vůbec zapínat a stejně je ovládání zamrzlý.
Hmm pokud není zapnutý při připojení, na tomto končím.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne pon pro 30, 2013 11:46 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

Ale rychlej jistič, ne motorák :)

Klasické lednice, co mám doma dvě (vysoké, nahoře lednice a dole mrazák), tak tomu odpovídají - záběr při startu cca 2kW, pak už jedou na 100-200W. Pecka pro baterky, které to strašně milujou, jak se jim zkroutěj desky :D Ale když píše, že má softstart, tak by to mohlo mít míň. Taky je možný, že má on na měniči softstart - pak to tu elektroniku zblbne dozajista. Softstart měniče nejdřív "naťukají" opatrně napětí zdo zátěže a až pak to tam pustí naplno - pro elektroniku neskousnutelná věc.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Frenky »

Když jsem kdysi dělal pokusy s podobným měničem, (měl jsem 2000W, nechť odpočívá v pokoji chudák, umřel) tak mě strašně pomohla cca 20m a více prodlužovačka na straně 220V. Nevím, čím to bylo, patrně se projevila indukce prodlužovačky. (Byla smotaná na cívce).
No a všude jsem se dočetl, že připojovat lednici pod 1kW na měniči je blbost. :D
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

Podle mne je vůbec připojování lednice blbost. Koledujete si akorát o zničení baterek, pokud nemáte LiFePOčka. Pokud nemáte čistý ostrov - od lednic radši dál. Chvíli jsem to zkoušel a pak jsem od toho rychle utekl. Zničené baterky stojí víc, než x-letý provoz lednice na síť. Ty startovací záběry kroutí desky a vypadávají kusy aktivní hmoty. Olověná baterka jde rychle do kytek.

Kupříkladu mě stojí provoz vysoké lednice s mrazákem v průměru 1250,-Kč za rok.

EDIT: nejlepší lednice v zimě je skříňka na dvoře :) Těch 5°C, co je v lednici běžně, je tam od listopadu do března :)
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

O softstartu měniče jsem už psal, čtěte pořádně.
Při otevření mražáku (rozsvícení panelu) občas naskakují funkce samy od sebe - holiday, super...
Fandy nenažraných křápů musím zklamat - příkon při rozběhu božkompresoru dle měřáku jest 80W.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, já na několika chatách mám zapojené ledničky Candy-nevím teď přesný typ cca 140litrů, má to spotřebu za 24h cca 260Wh/12V=cca 22Ah v běžném provozu, měniče k tomu používám Taiwan SP1000 modifikovaná sinusovka, stab. napětí 230V, aku bylo od 200Ah a větší, panel původně zkoušený byl 140Wp 54 článků a MPPT regulátor EP+displei, v létě to akorád stačílo, pokud nebyla lednička narvaná pivama nadoraz, pak jsem ale radší přidal ještě jeden panel celkově tedy 280Wp panely jsou naležato bez stínů !! a fungovalo to od jara až do cca 14 prosince bez problémů, ještě na chatě byli zapojené Led světla s PWM regulací na 12Volt a Hifi věž taky na měnič. Na ty dva panely to nikdy nekleslo pod cca 12,2V. Aku dávám tak velký, aby se z něho za běžného provozu neodebralo více jak 15%. Při startu lednice naběhne velmi krátce a lehce bez nějakých zvuků na cca 40A a pak to bere od cca 6A do 5,2A jak to chladí. Lednička jede na ten modifik potichu a nebzučí.

http://eshop.neosolar.cz/menic-napeti-solar-1000w-12v
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od matej »

Jak je měnič daleko od ledničky vzdušní čarou a jak je dlouhý přívod?
m
Pravda a Láska zvítězí!.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

matej píše:Jak je měnič daleko od ledničky vzdušní čarou a jak je dlouhý přívod?
m
Vzdušnou čarou tak 2-3m, na jedné chatě je to od měniče do 5m, na drudé cca 4m kabelem 2x1,5m2, zkoušel jsem to i přímo do měniče šnuru od lednice a žádný rozdíl, lehký rozběh....
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od matej »

FRSO píše:
matej píše:Jak je měnič daleko od ledničky vzdušní čarou a jak je dlouhý přívod?
m
Vzdušnou čarou tak 2-3m, na jedné chatě je to od měniče do 5m, na drudé cca 4m kabelem 2x1,5m2, zkoušel jsem to i přímo do měniče šnuru od lednice a žádný rozdíl, lehký rozběh....
Omlouvám se, dotaz směřoval na Ondřeje. A další dotaz zní, je za měničem soustava TNC (2-vodičová) anebo TNS (3-vodičová)?
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od matej »

solárník píše:Podle mne je vůbec připojování lednice blbost. Koledujete si akorát o zničení baterek, pokud nemáte LiFePOčka...Ty startovací záběry kroutí desky a vypadávají kusy aktivní hmoty
To nesmíme používat ani rychlovarky (2kW), vysavače (1-2kW) ani nic podobného :?: A co startovací baterky v autě :o :o ?!
Pravda a Láska zvítězí!.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od solárník »

Startovací baterky jsou na to speciálně konstruované. Když tohle uděláte na gelovce, tak je za 3 měsíce kaput. Mám to osobně vyzkoušené. Navíc pochybuju, že tolikrát, kolikrát denně zapne lednice, tak lidé tolikrát v autě průměrně nestartují. Pokud ano, tak jim odejde i ta autobaterka na to speciálně konstruovaná. lednice zapíná tak odhadem 40x za den.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od joseff »

solarnik:

Spinani lednice 40x za den je asi prehnane - jedine ze by do ni nekdo 40x denne dlouho cucel a nechaval ji dlooouho otevrenou. Mam vypozorovane, ze moje asi 15 leta lednice pri beznem provozu funguje v rezimu, ze zapina cca 1x za hodinu a pak jede zhruba 13 minut. Takze pocet zapnuti za den muze byt nekde mezi 24x az 30 x.
Ondřej

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Ondřej »

Ješuš, co to máte za globální oteplovače? :mrgreen: To Božka spíná snad 5-7x za den.
A nyní další rána pro milovníky plýtvání energií: Božka vesele kompresoruje i na halabala krokosvorkama připojenou 12V 20Ah lifepo. :mrgreen:

Měnič mám hned vedle a drát píchám přímo.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

solárník píše:Startovací baterky jsou na to speciálně konstruované.
Startovací autoaterie je konstruovaná na krátkodobé podání max proudu (v podstatě obyčejný jednoduchý olověný akumulátor) trakční baterie jsou konstruované pro dlouhodobé vybíjení proto mají pancéřované trubkové elektrody tak že zapnutí nějakého spotřebiče přes měnič se soft startem je to nemůže poškozovat tak strašně jak uvádíte.Například elekrické ještěrky ty dostávají docela záhul nejdenou baterie totál vymlácená a v provozu slouží více jak 10let a spínací proudy při rozjezdech nejsou zrovna také malé.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od střídač »

solárník píše:tak lidé tolikrát v autě průměrně nestartují
Baterka v autě musí vydržet 6000 nastartování dle záruky.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od goodbie »

střídač píše:
Baterka v autě musí vydržet 6000 nastartování dle záruky.
i více mám baterii ve fabii originál a je jí 10let ::popcorn::

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek