Vaření na propan-butanu

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Roger »

Ja jsem plynovy sporak z jedne domacnosti vyhodil uplne a nahrdil elektrickym, pro jen vareni nema smysl platit pausal, ktery v aoucasne dobe cini pravdepodobne nejmene 70,- mesicne (60 v Praze).

Na kolik vyjde 1 kWh z PB lahve pri one cene 330,- za 10 kg lahev?
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od honzasl »

Výhřevnost LPG cca 12,9 kWh/kg (46,44 MJ/kg)

33 Kč/kg / 12,9 kWh/kg = 2,55 Kč/kWh.

http://cs.wikipedia.org/wiki/LPG

Problém je asi dostat z lahve všech 10 kg plynu.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Marx »

pb sporák mora jsem měl půl roku, pak šel z bezp. důvodů pryč, cena za kWh je nižíš jak u elektriky ale kompenzuje to účinnost ohřevu (teplo z plynu jde kolem hrnce pryč) takže to bude elektrice podobné. trochu ušetřit se dá tím, že berete plyn přes redukci přímo od LPG stojanu tam je jistota že v láhvi nebude třeba 2 litry kondenzátu já spíš koketuju s myšlenkou kogenerace ne LPG to už je zajímavější marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od kodl69 »

Plyn vybuchuje. Nebrat. Vybuchuje i dřevoplyn pokud někdo neumí topit v kamnech, ale to chce dost úsilí... Budu stavět další komín a dávat sporák na dřevo, ženská s tím nemá problém, a v období kdy je krb moc to bude sloužit na přitápění, v létě si asi s elektrikou z FV nebudu vědět rady i když se na tom bude vařit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Marx »

kodl69 píše:Plyn vybuchuje. Nebrat. Vybuchuje i dřevoplyn pokud někdo neumí topit v kamnech, ale to chce dost úsilí... Budu stavět další komín a dávat sporák na dřevo, ženská s tím nemá problém, a v období kdy je krb moc to bude sloužit na přitápění, v létě si asi s elektrikou z FV nebudu vědět rady i když se na tom bude vařit...
taky jsem jednu zimu jel na sporáku s výměníčkem, mám ho tady odstavený a čeká na renesanci nebo spíš prodej. Je to slovenský výrobce a cena 7000 slevněná z 15ti v hornbau, nemusím asi psát o jakou kvalitativní třídu se jedná. Nicméně topit se v tom dá hodně efektivně, teplosměnná plocha do vzduchu je obrovská, ale má to jeden obrovský mínus - čištění. Tyhle sporáky, pokud nejskou kachlové vysokoteplotní, se hodne rychle zanesou a tím, jak je to udělané okolo trouby, musíš rozebrat úplně všechno a vysát to vysavačem. V tu chvíli máš po kuchyni celou periodickou tabulku prvků s vyjímkou trans-uranů :-) Jediná zima mi stačila, bylo to každých 14 dní rozborka a saze po domě.

Taky plánuju vaření na sporáčku, ale až budou peníze, pořídím si kachlový a to konkrétně tento nevyjde to zas tak extrémně draho:

http://www.vysocanka.cz/kachlove-sporak ... -k-3-plus/

dělají ho na přání i s kamnovcem na ohřev vody, výstupem je mosazný kohoutek zepředu kamen a vypadá to dokonale, možnost spalovat uhlí, to je velké plus, škoda že tam nemají fotku. hmotnost 260 kg už něco o kvalitě vypovídá :-)
teď mi tady stojí i nepřipojený rekreant, ten taky hoří pěkně a čištění je v pohodě, ale má mininiaturní troubu.

levné celoplechové nekupuj, jsou to vyhozené peníze. Rekreant nebo vysočanka. marek.
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od joseff »

Marx: Tak sporak s kamnovcem - to je luxus!:)

Kodl69: Kde se daji sehnat zenske co nemaji problem s varemi na sporaku na drevo?:) Takove zeny jsou nedostatkovym zbozim! V dobrem ti zavidim!
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Marx »

joseff píše:Kde se daji sehnat zenske co nemaji problem s varemi na sporaku na drevo?:)
se dřevem nemají ženský problém, pokud ano tak jim postav vedle uhlák.
bývalé přítelkyně obě na sporáku pekly, nebyly to 2x modelky ale buchty byly vynikající.
pokud ženská ofrňuje nad zdrojem energie vysvětli jim že elektrika je z poloviny z uhlí, druhou polovinu platí zelenou dotaci zlodějům, a dřevo a plyn jsou strejné uhlovodíky v jiném skupenství.
musíš dobře rozpálit a pak je pustit k práci, pravidelně čistit kouřovod a budou spokojené ;)
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od kodl69 »

já mám vytipovaný toto: http://www.krbova-kamna.net/sporak-kvs- ... ovaluk6ce2 - čištění bude asi atrakce, pod troubou je čistící otvor, ale když to dokázal děda bez vysavače popela, já s vysavačem to dokážu taky. Jenom nevím, jestli litinovou plotnu nebo tu sklokeramickou, to nějak nikdo nedokáže poradit... Bude u toho tepelně izolační díl 10cm a pak dál normální linka s indukcí, aby se nemuselo roztápět kvůli usmažení vajíček na slanině...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Marx »

[quote="kodl69"]
Ano dobře ten sporák znám, je to trochu lepší než fiko co mám já, kvalitnější provedení, ale nevýhody skoro stejné. Pokud nepotřebujet teplovodní výměník, tak si připlať 10 klacků a máš kachlák vysočanka. Pokud přecijen zvolíš KVS tak příplatek 8 nebo kolik tisíc za sklokeramiku bych nedal, ocelová plotna má svoje nevýhody teplem se prohýbá ale to ja vratný děj sklokeramika při prudkým zatopení křupne a máš vyděláno. Ideální by byla litina, nikoliv ocel, a to je právě další argument pro vysočanku marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm
Reputace: 0

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Komanche »

Marx píše:pravidelně čistit kouřovod a budou spokojené ;)
to dava smysl... (nemohl jsem si pomoct) :twisted: :lol:
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Marx »

Komanche píše:
Marx píše:pravidelně čistit kouřovod a budou spokojené ;)
to dava smysl... (nemohl jsem si pomoct) :twisted: :lol:
napsal jsem něco špatně? pravidla pro vymetání kouřovodů jsou chlapům tady doufám známá netřeba rozebírat.
cech kominíků předepisuje 6x do roka no řekni je to dostatečné? Se nedivte že vám ženský nechtěj vařit na sporáku když nic nevymetáte
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Trosecnik

PB a moje ukrutné počty (abyste nemuseli špekulovat)

Příspěvek od Trosecnik »

Nevím přesně (kdo ví kde je faktura) kolik jsem loni za zemní plyn (dále ZP) u RWE zaplatil, ale již když jsem ho pořizoval jsem věděl, že oproti propan-butanu (dále PB) zapaltím asi o 800 Kč více, při spotřebě do 800kWh, vše spolkne přípojka.

Protože moje spotřeba byla ještě nižší než jsem plánoval (schválně jsem pak ani nepoužíval rychlovárnou konvici protože platit jen zálohy a neodebírat mi přišlo jako ještě větší okradení mne), tak jsem se konečně dokopal a letos předělal sporák (Je to spíše o čištění, akorát ta tryska trouby byl trochu problém. Jink pár nových samořezných šroubů do plechu, nové provizorně-konečné madlo dvířek trouby a sporák jako nový).
Za posledního čtvrt roku jsem spotřeboval 10kg PB a to jen proto, že jsem neměl dodělaná kamna a přitápěl jsem troubou, dále proto, že peču pětikilovou drůbež a vlastní chleba (elektrická pekárna 800W také za slunce upekla, ale nechutná mi a čím méně teflonu...). Hlavní využití by mělo nastat v létě, ale už teď vím, že kvůli přebytkům ze slunce zprovozním zas alespoň elektrickou plotýnku (nikdy jsem se na ní nenaučil vařit a nechápu že na kamnech nemám problém nikdy, příjde mi to v lecčems podobné) a 800W rychlovárnou konvici, na podzim a v největších pařácích (suším totiž i maso ale potřebuji "krátkodobo-celkemdlouho-době" dosáhnout pasterizační teploty) ještě sušičku na ovoce.

Regulátor PB jsem koupil ten nejlevnější (neliší se od dražších), protože ono to prostě leze do peněz. Blbej kohout vás stojí 300-400 Kč (jen pokud chcete být nachystaní i na připojení 2kg PB láhve, větší láhve mají vlastní), regulátor zrovna tak, hadice a sponky už nevím, nové trysky (pokud je na svůj sporák ještě seženete) už také nevím ale zadarmo nebylo nic.

Rozhodně je poznat, i s novými tryskami, že PB je výhřevnější. Řekl bych, že sporák s ním funguje lépe než se zemním plynem.

Co se týká letní a zimní směsi, mám pro vás tip.
Jde o to, že letní směs (prodávaná mimo zimu) obsahuje >30% propanu a <60% butanu, zimní směs pak >55% propanu a <40% butanu.
Pokud propan a butan spálíte v plyném stavu za ideálních podmínek (není důvod proč by tomu tak nemělo být) tak při O°C a 101kPa je spalné teplo plynného butanu o 33% větší než propanu (propan asi 95-101MJ/kg, butan 125-134MJ/kg).

Takže řekněme, že zimní směs nám dodá oproti letní jen 94,6% spalného tepla, nebo že letní směs nám dá o 5,8% více spalného tepla. Jak vám to lépe zní. nezapomeňte, že spalné teplo je teplo, které není snížené o výparnou teplotu vody vzniklé z paliva během hoření. S tím souvisí i uvedené ideální podmínky. Prostě musí být PB láhev v místnosti kde je teplo. Butan za nízkých teplot nejen, že spotřebuje teplo na odpaření, ale za opravdu nízkých nemusí ani zplynovat.

Stojí-li to komu za to... Když budete kupovat 10kg PB láhve řekněme za 330Kč (33kg každý neodtáhne a ti hajzli na plničkách se vymlouvají že by dostali pokutu i když v celým zbytku evropy to nikdo neřeší. Přijede karavaňák nebo kdokoli a pokud má správný ventil...) a nebudeme uvažovat cenu lahví.
Při mnou avízovaných 800kW to myslím vycházelo na necelých 6 lahví á 10kg ročně. Uvažujme tedy s tímto počtem a že z toho připadnou dvě láhve na zimu.
2x10kg=20kg letní směsi spalným teplem odpovídá 21,16kg zimní směsi, tedy ušetříte 38 Kč a to se přece vyplatí ;-) a možná i cestu v zimě pro PB či propan (proti tomu se již snad PB vyplatí, P je ale zase čistším palivem) když nastane Gas Finito, protože máte zásobu, a to se už určitě vyplatí (bomba, o které jsem prohlásil že nebudeme uvažovat s její cenou, stojí v koutě až do dubna protože topíte dřevem a tak to teplo rovnou využíváte i na značnou část vaření, ta trocha cukroví...). Ne vážně bez druhé bomby bych se na to... Do budoucna považuji za ideál velký zásobník venku a nechat natankovat, však ono se to nikam neztratí.

Rozhodně se ale kvůli PB nebojte nákupu, hlídání, instalace... Jediný problém můžete mít s předěláním plynového spotřebiče.
Já předělával 10 let starý model sporáku Mora. Na PB jsou potřeba mnohem menší trysky než na ZP. Pokud to spotřebič umožnuje může vám ho předělat a provést seřízení přímo servis výrobce, ale bude to něco stát. Co se týká uvedené Mory, pokud něco nevíte, nebo nemůžete sehnat nebojte se jejich servisáků zeptat. Na prodejně vám dají číslo (možná ho tam zrovna i zastihnete), zavoláte a zeptáte se, když tak vám potřebný díl nechá na prodejně. Mají totž k dispozici spoustu dílů, které se běžně nedají sehnat. U mne byl problém třeba s tzv. hadičníkem (připojením hadice na G závit, u PB jsou totiž závity opačně a M tam nemá cenu cpát).
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od marko250 »

Ahoj tohle mě celkem zajímá a potřeboval bych přesný přepočet PB láhev=ZP m3 ?Jelikoš umím PB levněji,ale nechcu zase lítat pro lahve jak idiot a přibude to přehazování,což osádka zase těžce příjme.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Trosecnik

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Trosecnik »

Podle (http://www.ezemniplyn.cz/vyhrevnost-zemniho-plynu/) průměrná hodnota spalného tepla zemního plynu, používaného v České republice 10,5 kWh/m3, tj. 37, 8 MJ/ m3 – měřeno při 15 °C a 101,325 kPa.

Možná bych se ale zeptal přímo tvého současného dodavatele, myslím nějaké údaje byly přímo i na faktuře (přinejmenším přepočet m3 na využitelné kWh).

Jinak u toho spalného tepla propanu a butanu (bral jsem podle toho co jsem kde našel) jsem udělal chybu. Spodní hranice jsem opsal zrovna z uvedeného webu, kde je ale uveden MJ/m3 a ne MJ/kg (někdy totiž běžně bývá zvykem uvádět spalné teplo kapalné fáze na kg a plynné na m3 - kapalná fáze je o ničem). Nicméně výpočet jsem dělal podle horních mezí, tak jak jsem je našel u TomeGas (snad se neupsali). Složení letní a zimní směsi jsem převzal z bezpečnostního listu PrimaGas(u).

Zde je pro PB uvedena i výhřevnost:
- kapalná fáze: dle složení 46,34 – 47,70 MJ/kg
- plynná fáze: dle složení 93,57 – 123,55MJ/m3

a spalné teplo:
- kapalná fáze: dle složení 50,43 – 51,75 MJ/kg
- plynná fáze: dle složení 101,82 – 134,02 MJ/m3

a hustota plynné fáze:
- dle složení 2,019 – 2,590 kg/m3 při 0 °C a tlaku 0,1 MPa

Zjednodušíme.

Pokud vím, běžně se počítá u PB s výhřevností 47MJ/kg (tedy asi s 13kW/kg - stejné číslo uvedl i HonzaSl) a u ZP s výhřevností 34MJ/m3 (tedy asi 9,4kW/m3). Možná bys totiž přepočet měl udělat radši podle výhřevnosti než spalného tepla.

Potom: 1m3 ZP = 9,4kW = 0,73kg PB

Moje kamna spotřebují 1,7kg/h tvrdého dřeva, aby podávaly nominální výkon 5kW. A když už stejně musím topit, i když zatím jen tak 1,5-2,5kW... tak proč i neuvařit a neohřát vodu, vůbec tu ztrátu nepoznám.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od kodl69 »

takže stačí dosadit cenu kWh ze zemního plynu a cenu propanbutanu a výsledek je jasně pro zemní plyn, 10kg propanbutan
je 130kWh za 330Kč (dlouho sem to nekupoval, tak nevím), takže kWh je za 2,53Kč. Když se dívám na jakýkoliv ceník zemního plynu, tak nejhorší pražská plynárenská za 2,1Kč/kWh, a 130Kč/měsíc je stálý plat, to jsou náklady na přepravu bomby a další trápení s LPG (pravidelná výměna těsnění u ventilu, zamrzání bomby v přístavku v zimě...)
A co srovnat cenu elektřiny, se sazbou D45 je kWh za 2,3Kč/kWh, ale při vaření nevyletí 50 procent tepla komínem kolem hrnce... Zase jakási kalkulace pro kalkulaci.
U toho topení dřevem pozor, pokud se to dřevo musí koupit, tak už je to taky celkem o ničem.
Kdo nezná, ať se podívá sem. Je možný si to doladit dle sebe, ale celkem to sedí, možná u dřeva se dají nastavit nižší náklady na uskladnění:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Trosecnik

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Trosecnik »

Tak kvůli Kódlovi jsem našel jednu fakturu...

Za 5 měsíců, březen - červenec, jsem odebral 16m3 (což bylo přepočítáno na 16,38 m3) a má to odpovídat 174,49 kWh.

Tedy RWE mi dodal ZP v kvalitě 10,65 kWh/m3.

Tahle sranda mne stála 794,32 Kč (včetně DPH 21%).
Tedy mne ZP od RWE stál 4,55 Kč/kWh, nebo jinak ZP za 48,49 Kč/m3.

Jak je vidět již při této spotřebě (někdo tu zmiňoval ZP za 75 Kč/m3) mi vychází PB levněji, konkrétně 330 Kč/130 kWh = 2,54 Kč/kWh. A to 10 kg PB není zdaleka ta nejlevnější varianta dopravy a nákupu PB.
I kdybych si nechal tuto PB láhev přivézt za 100 Kč (je to otázka 2x20 minut cesty a 5-ti minut obchodu, nebo nakoupil dražší PB a dal za autobus - vyjde to nastejno) tak bych se dostal na cenu 3,3 Kč/kWh.

Výměna PB láhve je otázka maximálně 2 minut, včetně hledání ztraceného klíče, a nepočítám ji do ceny. Těsnění vám vydrží mnoho let a je to jen otázka mít jedno náhradní doma pro strýčka příhodu, cena kolem 2 Kč, další na stranu trouby (to tam vydrží možná i do rozpadnutí) stojí do 10Kč. Když nemáte, bombu zavřete jejím vlastním ventilem a pořídíte.

Problém je opravdu jen s přestavbou spotřebiče. Kdo kupuje sporák nový může si ho nechat přestavět přímo od výrobce a nebude ho to pravděpodobně stát nic. Dříve to tak myslím bylo. Zaplatí navíc hadičník, hadici a redukční ventil (bude-li je obchodník rovnou prodávat). Trysky pro druhý plyn (ZP, PB), než na jaký sporák momentálně je připraven, si může projistotu koupit hned, pro případ že by nebyly v budoucnu k dostání.

Co se pojišťoven týká. Jsou to prostitutky, co si budeme namlouvat. Pokud nebudou chtít plnit, řeknou že standardně má být plyn veden v kovové trubce (možná budou tvrdit že až do spotřebiče, tedy by to mělo platit i pro vaše sporáky na ZP) a musíte mít kontrolu od hasičů,... Jinak není problém PB napojit na stávající rozvod vašeho domu.
Kdo má až do sporáku kovovu trubku? Naposledy to tak měl děda, který to dělal před 50-60 roky. Kdo mění hadice každé 2 roky? Kdo nechává dělat pravidelná čištění sporáků odbornou firmou a revize od hasičů?

Co se týká bezpečnosti kovových lahví a tekutého PB (dnes často označovaného LPG). Myslím, že je to naprosto bezpečné, pokud dodržíte správné používání všech komponent systému i samotného spotřebiče.
Samotné kovové PB láhve prošly mnoha praktickými testy (v posledních desetiletích je testovali zejména Vietnamci, teď bude čas na bezdomovcích a jak vás poslouchám tak podobné skupině - solárníci), kdy mnohdy láhev odolala i přímému požáru aniž by k jeho živení jakkoli přispěla.
Mimochodem, v malé láhvi (2,5kg) je větší tlak než ve velké (10kg, 33kg), u malé se často zmiňuje přímotlak a některé spotřebiče jsou na tento tlak pak přímo konstruovány aby ho snesly.

Při správném provozu a kvalitním PB nemůže nikdy v láhvi zůstat žádný zbytek, jak tu někdo uvedl. Při provozu v chladu se nemusí odpařit butan to ano, při nekvalitním PB (znal jsem jednu takovou čerpačku, i zadarmo drahé ale jakési zemědělské stroje na to snad jezdily dobře) může zůstat olej (bude také zanášet trysky spotřebiče a bude potřeba častá údržba), voda,... a kdo ví co (spíše nějaké vosky apodobně).
Naposledy upravil(a) Trosecnik dne stř lis 18, 2015 9:13 pm, celkem upraveno 3 x.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od kodl69 »

A ty stálé platby jsou kvůli těm, co mají tak malý odběry. Já teda už drahně let tvrdím, že plyn vybuchuje a ke mně do baráku jenom v zapalovači, i ty malý turistický kartuše bydlí na balkóně. Ale ani tohle tvrzení neodrazuje telfonisty, aby mi nabízeli zlevnění plynu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Trosecnik

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Trosecnik »

Můj druhý děda měl také z plynu panickou hrůzu, jedině elektřinu. Jenže jejich generace pamatovala ještě svítiplyn.

Tím se lidé jednak trávili, jednak nebyl cítit a opravdu kvůli tomu docházelo k častějším výbuchům než později u zemního plynu. Také měl mizernou výhřevnost a spoustu vody v sobě, kdo neměl kapák měl pořád problémy.

***
Nemohu najít tabulku s cenami. Ale myslím stejná cena jako jsem napočítal vycházela až do 1 MWh či 800 kWh. Já vím že jsem s touto spotřebou původně kalkuloval, než jsem začal dělat vše na kamnech na dřevo.

Takže uvažte že bych ZP nakoupil přepočítaných 75,12 m3 (800 kWh) a zaplatil přibližně 3640 Kč (včetně DPH) oproti ekvivalentu v PB za 2032 Kč (včetně DPH).

Jinak je pravda, že je ZP tak drahý jen pro nás "přizdisráče".

Třeba RWE nás asi nechce vůbec jako zákazníky. Takovou aroganci jak na jejich POINTU jsem dlouho neviděl. Složenka dvakrát ročně - neexistuje (nejméně 4x ročně, platbu podle spotřeby - jednou ročně - vůbec nezmiňovat) a ani vám tu složenku nepředtisknou a musíte ji jak trubka pokaždé pracně vyplňovat znovu.
To nemluvím o tom, že nesmíte zmínit jaké všechny spotřebiče na plyn máte, jinak vám klidně nemilosrdně dají nejnižší zálohu 4x4000 Kč, nebo podobně, nebo vám vůbec nepovolí nižší frekvenci plateb než měsíčně (složenka stojí dalších 30 Kč). Já jsem prostě řekl že ne, ať si plyn raději nechají a slečna couvla. Ale obecně jim jste ukradení, přinejmenším od okamžiku kdy zjistí vaši skutečnou spotřebu, a to jste přitom nejvíce platící zákazník v přepočtu na m3.

EDIT: Ještě jedna informace, pro ty bojácné. ZP ani PB za tlakovou redukcí nemá žádný tlak, utěsní to prstem děcko, trocha barvy, lepidlo, plastelina,... nenafoukne v podstatě ani nafukovací balonek.
Trosecnik

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od Trosecnik »

Jak jsem psal v předchozím příspěvku o připojení na stávající potrubí (po ZP)...

To už chce určitě pořešit systémem dvou lahví, kdy jedna je stále připojena a potrubí se nezavzdušňuje ani nedochází ke ztrátám PB.
Bylo by nebezpečné, kdyby vám spotřebič zhasl kvůli vzduchu v potrubí a láhev s PB unikla. U krátké hadice (do 3 m) je toto nebezpečí zanedbatelné a případné ztráty PB finančně přijatelné. Při masivním úniku PB by vás také mohla bolet hlava.

Také je asi třeba uvažovat s teplotou potrubí kvůli butanu a otestovat zda nedochází ke kondenzaci. Dříve (to ještě v zimě mrzlo) mívali lidé PB láhve umístěné přímo "z venku", ve skříňce ve zdi domu, a napojené do rozvodu plynu. Asi s tím problémy nebývaly, jinak by to tak neměli.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Vaření na propan-butanu

Příspěvek od JiříK »

Jistě, že s tím byly problémy. Když byla bomba skoro prázdná, babička vzala pět cihel, položila na 2 hodiny na sporák na uhlí, pak se odnesly v kýblu k bombě, ta se jimi obložila a za 40 minut jsme se šli vesele koupat, vodu ohřívala karma...
My teda máme doma v zásobě vždycky 4 plné 10 kg bomby jako zásobu, pro nás to je vaření na 32 měsíců. Holt jistota je jistota. :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět