Pečení chleba

Vaření, pečení, ohřev, indukce, mikrovlny, jídlo, recepty, speciality s tematikou ostrovních a poloostrovních fotovoltaických elektráren a soběstačnosti ...

Jak většinou získávám chleba?

kupuji v samoobsluze (supermarketu)
18
55%
kupuji v oblíbené pekárně
7
21%
peču si sám z kupovaného droždí
1
3%
peču si sám z kvásku
7
21%
 
Celkem hlasů: 33

Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Pečení chleba

Příspěvek od jose »

Pečení chleba v domácí pekárně z droždí produkuje zhruba 1 Kg chleba za 0,3 kWh a 15 minut práce. Kváskový dá trochu více práce, ale nezávisí na kupovaném droždí. U obou si můžete vybrat, jaké suroviny do něj dáte, podle toho, na co zrovna máte chuť.

Jak získáváte tuto základní a nejdůležitější potravinu?
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Pečení chleba

Příspěvek od luge »

Chleba pečieme skoro rok a odvtedy som chleba nekupoval.U nás stojí 1,50 euro,doma to vychádza cca 50 centov a to poteší keď sa pečie denne.O Ečkach ani nehovorím.Veď obyčajný rožok sa skladá z 30 látok.
http://www.dolezite.sk/Tipnete-si-kolik ... ZonXo.html
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Pečení chleba

Příspěvek od Roger »

Ecka mas i v susenym drozdi.

Na co 15 minut prace? Lze to s trochou cviku za <1 minutu. Take jsem pouzival DP, na tu kvaskovou existuje eta a nasledne sana, tak se na ni mrkni, umi i jogurty a asi jako jedina umi nastavovat teploty.

Jen bych polemizoval se slovem nejdulezitejsi. Idealni je se mouky zbavit a nebyt na ni zavisly :-) lepek = lepi streva :-( bohuzel jsme narodem, ktery to nepochopil a vedle zbesileho grilovani patrne i nadmerna konzumace chleba a vubec kdejakeho peciva je pricinou, ze jsme prvni na svete?!! Na tom domaci chleba nic nezmeni, ostatne jak skoncili predni makrobiotici na obili?
Naposledy upravil(a) Roger dne pát pro 13, 2013 10:29 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pečení chleba

Příspěvek od gupa »

Dal by se sem dát recept? Pečeme občas jen proto, že jsme nenašly s mojí paní zdroje té správné mouky a Eček. (Éčkem je hodně věcí jako sůl, kypřící prášek, droždí, cukr ... jen pro osvětlení)

Díky.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Pečení chleba

Příspěvek od jose »

Dal bych sem náš recept, ale nechám to na Rogerovi, ten má určitě nejlepší. :roll:
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Pečení chleba

Příspěvek od Roger »

Co pecu domacim zviratum je:

Mouka (micham klidne ph a h - co zrovna koupim v akci za 8,- kilo), sul, voda, drozdi, to tam nasypu a je to za 3:20h hotovo. Po par prvnich chlebech to ani nejde pokazit a uz to neodmeruji, dam od oka. Voni to pekne, snazim se odolat :-)

Gupa: http://domacipekarny.dama.cz/recepty.php pro experimentatory... Po case me to prestalo bavit :-) beztak to jsou jen chlebove buchty, bez kvasku nejde upect to, co se bezne prodava jako chleba... Muj nazor.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Pečení chleba

Příspěvek od jose »

Dobře, to bychom měli nakrmený dobytek. A jaký recept je nejlepší pro pána?

Jinak my jsme teď začali používat program "rychlý", což se na kvalitě výsledku neprojevilo a je to o hodinu rychlejší.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Pečení chleba

Příspěvek od Roger »

To se akorat zkrati pauzy kynuti a mozna i hneteni (jak ktera pekarna) ne? To je vhodne asi na ty smesi z obchodu. A o tom kynuti a hneteni, vedle kvasku/kvasnic chleba je... Jinak je to z vetsi casti hladka mouka... Z jine mouky to moc nekyne, i kdyz vyrobit jde kde co z kdeceho, spiusta lidi v tom dela puding, skvarky, hnete maso na sunku apod..
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Pečení chleba

Příspěvek od jose »

Roger píše:To se akorat zkrati pauzy kynuti a mozna i hneteni (jak ktera pekarna) ne? To je vhodne asi na ty smesi z obchodu. A o tom kynuti a hneteni, vedle kvasku/kvasnic chleba je... Jinak je to z vetsi casti hladka mouka... Z jine mouky to moc nekyne, i kdyz vyrobit jde kde co z kdeceho, spiusta lidi v tom dela puding, skvarky, hnete maso na sunku apod..
V návodu je vidět, že se tím zkracuje pouze kynutí, hnětení zůstává stejné. Nevím, jak jsi došel na to, že je to vhodné na směsi z obchodu, ale my jsme to začali používat na obyčejný chleba a jak jsem psal, rozdíl v kvalitě jsme nepoznali, akorát je to o hodinu rychlejší.
Nepochopil jsem, co bylo myšleno tím "vedle kvasku/kvasnic chleba je... Jinak je to z vetsi casti hladka mouka..."

Jinak my používáme například tento recept:
350 ml vlažné vody
2 lžičky soli
450 g hladké pšeničné chlebové mouky
4 lžičky kmínu (drceného stačí méně, možno použít i koriandr)
(pár lžiček slunečnicových, sezamových nebo lněných semínek)
150 g hladké žitné chlebové mouky
4 g sušeného droždí (vrchovatá lžička)

S moukou se dá experimentovat, ale na začátek je lepší se držet receptu.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Pečení chleba

Příspěvek od Roger »

Ze chleba je o KYNUTI... Precti si ty prastare postupy. Kynuti pri spravne teplote.
Pokud delas drozdi z prasku (e491 - http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E491), tak je to kynuti skutecne jedno (=susene smesi).
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Pečení chleba

Příspěvek od jose »

Sušené droždí obsahuje "sušené pekařské droždí a emulgátor E491". Takže to DROŽDÍ tam pořád je a i ve zrychleném režimu má podmínky na KYNUTÍ. Častěji teď používáme čerstvé droždí, toho se tam musí dát trojnásobek. No a pokud chce někdo péct jako podle starého postupu, udělá si kváskový. Taky už ho umím. Akorát to trvá déle, jak už jsem napsal.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Pečení chleba

Příspěvek od Roger »

Podle me presne naopak:

Cerstve drozdi 42g stoji 2,50 Kc a rozdelil jsem jej na 4 dilky... 4 pecen...

Sypane drozdi 20g (7 Kc?) je obvykle jen na 2 dily - 2 peceni... Ostatne viz navod - na kilo doporucuji cely pytlik 20g...

Hodne zavisi asi i od toho, jak moc je to " susene drozdi " stare... A jen 30 minut pry kynout... Viz:
Obrázek

Pokud by nekdo delal ze suseneho a myslel si, jak je to zdrave, tak smula. A si vem, kolik zbytecne energie vezme ono suseni drozdi...

Ty mas z cerstveho drozdi za 2,20h stejne kvalitni chlebovou buchtu jako pri standardnim kynuti? Tohle jsem nezkousel...
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Pečení chleba

Příspěvek od jose »

Podle mně přesně tak, jak jsem to napsal, tedy čerstvého se dá trojnásobek. Sušeného dávám 4 gramy, čerstvého 12 g (tedy čtvrtina toho balení).
A jak jsem psal dvakrát, napíšu speciálně pro Rogera i potřetí:
"Jinak my jsme teď začali používat program "rychlý", což se na kvalitě výsledku neprojevilo a je to o hodinu rychlejší."
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pečení chleba

Příspěvek od drama »

Zkuste to s celozrnou moukou. Omezí se tak negativní efekt bílé mouky. Ovšem kvalita se různí. Pokud jde o hladkou pšeničnou mouku nejlépe se nám osvědčila http://www.biovavrinec.cz/eshop/mlynars ... aleni.aspx
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Pečení chleba

Příspěvek od Roger »

Presne tak, kvalita mouky se ruzni a take stari umlete a zejm. celozrnne mouky (s klickem) ma vyznamny vliv...

Kdyz jsem dal tu nejlevnjsi za 7 kc/kg (obcas v akci) - asi 700g a na to 1/4 cerstveho drozdi, vodu, sul, mozna kapka octa, i bez kminu, ten je drahy (pro zviratka), tak mi to chutnalo vic jak kdejake clozrnne mouky za 30,-

Ps: Dnes jsem dal pulku sacku viz foto vyse (delal jsem sladke) a vysel mi z toho beton :-) nechapu... Kdyz dam cerstve, vysledek je imho jiny...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pečení chleba

Příspěvek od gupa »

Jestliže se přisypal čistý cukr jako další indegrience, přímo do kvásku, tak ten kvásek osmotickým tlakem byl zabit.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pečení chleba

Příspěvek od drama »

Roger píše: Kdyz jsem dal tu nejlevnjsi za 7 kc/kg (obcas v akci) - asi 700g a na to 1/4 cerstveho drozdi, vodu, sul, mozna kapka octa, i bez kminu, ten je drahy (pro zviratka), tak mi to chutnalo vic jak kdejake clozrnne mouky za 30,-
To nepřekvapí. Ona chuť koleruje s tím, co je zdravé, jen velmi slabě.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Pečení chleba

Příspěvek od Roger »

Prestoze nekteri tvrdi opak :-) jako telo si o urcite latky bezpochyby dokaze rict (a vubec to pro telo dobre neni), druha vec je, co je mineno pojmem "zdrave". Imho ze vseho nejzdravejsi je omezit objem pevne stravy na min., to nehraje do karet zemedelsko potravinarske a ani lekarsko farmaceuticke lobby :-)

v prirode si lev nejdrive vezme vnitrnosti buvola (streva, zaludek), jakoby vedel, ze je tam nejvice vytaminu... :-) a vsimnete si, selma take dlouho hladovi a pak ichudaci domaci pejskove a kocicky trpi prejidanim a maji ruzne rakoviny vseho mozneho ...
--
Jojo, michat s kvasnici cukr nebo sul neni dobry napad, to se sype az navrch mouky, kazdy na jinou stranu.... Na tom odkazu co jsem daval, jsou vsechny mozne tipy pro zacatecniky... Kdo chce kvasek, muze zkusit http://www.pecempecen.cz
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Pečení chleba

Příspěvek od jose »

Roger píše:v prirode si lev nejdrive vezme vnitrnosti buvola (streva, zaludek), jakoby vedel, ze je tam nejvice vytaminu... :-)
--
Jojo, michat s kvasnici cukr nebo sul neni dobry napad, to se sype az navrch mouky, kazdy na jinou stranu....
Co to je za výmysl, že ve střevech a žaludku je nejvíc vitamínů? Co by tam asi dělaly? Magnetovaly další vitamíny, aby se lépe vstřebaly? Nebo transformovaly na vytamíny?
Taky je možno nejdříve dát sůl a cukr do vody, pak mouku a na to kvasnice. Sůl a cukr se pěkně rozpustí a kvasnice na suché mouce vydrží až do případného odloženého startu.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pečení chleba

Příspěvek od joseff »

jose:
Ano mohu potvrdit, ze na upeceni 1kg chleba (bezlepkoveho) je potreba cca 0,3 kWh (jednou jsem byl sam doma, takze nebyl zapnuty jiny spotrebic a pekl jsem chleba, tak jsem to "stopnul", pekarna ETA Delicca)
Proc pouzivate program rychly? Pokud se tim zkrati jen doba kynuti, tak to na spotrebu elektriny nema temer zadny vliv. Souhlasim s Rogerem, ze kynuti je pro kvalitu chleba zasadni.

Roger:
100% s tebou souhlasim - mouky se zbavit! Cim mouku/chleba nahrazujes? Jak se stravujes? Proc peces domacim zviratum chleba??? Jaka zvirata mas? Kdyz vis, ze to skodi lidem, proc to davas svym mazlickum? Vzdyt pro ne je to jeste neprirozenejsi a skodlivejsi nez pro lidi!
Kmin se da nahradit koprovymi seminky - ta jsou zdarma, staci je jen po odkveteni sesbirat, na jedne rosline jich jsou kvanta, chut je skutecne velmi blizka kopru a je to dobry zdroj vapniku!

Odpovědět