Novostavba

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Karya
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 19, 2011 10:12 am
Reputace: 1

Novostavba

Příspěvek od Karya »

Dobry den

Ako kazdy kdo chce stavat barak premisla otom ako co najefektivnejsie rozviest vodu a elektrinu.Timto by som to zacal.Chcem si dat na barak aj niejaky ten solarny panel ale nemam tusenie co to vsetko chce a ako a kde co v baraku umiestnist.Bol by mi niekdo ochotni v tom pomoct?Dakujem
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Novostavba

Příspěvek od dracekvo »

Zdravím, předně je třeba říci, co od toho očekáváte a kolik financí by jste do toho chtěl dát.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Novostavba

Příspěvek od brin »

A tak v takovéto fázi není třeba mít vše do detailu rozmyšlené, pouze je nutné při stavbě domu počítat se všemi eventualitami - tedy ideálně udělat dvoje rozvody elektřiny (i pro stejnosměrné napětí) a zajistit svod elektřiny do rozvodné skříně, kde by bylo umístěno zázemí. Zbytek se dá pořešit později.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: Novostavba

Příspěvek od Wagoneer »

Přesně tak. Ve fázi hrubé stavby zasekat " kilometry" husích krků a prostupy stropy. Já to pŕi rekonstrikci neudělal dostatečně a teď se místy trápím.
To je z hledisky elektriky.
Z hlediska topení a přípravy teplé vody je tŕeba pečlivější rozvahu. Zde je problematika široká. Přečetl bych vše na napŕíklad na TZBinfo k tématu pro vlastní pŕehled.
Josef
Příspěvky: 13
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:22 pm
Reputace: 0

Re: Novostavba

Příspěvek od Josef »

Začal bych úvahou nad střechou,sám mám Sever/Jih a po sledování MYPOWER zjištuji,že by se hodilo i část na východ+západ.
Husí krky všude co nejvíce,nechat připravené prostupy stropů a nejlépe 1 nebo lépe 2 šachty po celé výšce baráku.K rozvaděči!
Teplá voda, topení,rozvody co nejkratší.Čekání na teplo vodu než přitěče...,cirkulace je 50% energeticky ztrátová.
georgiik
Příspěvky: 38
Registrován: sob kvě 18, 2013 11:23 am
Reputace: 0

Re: Novostavba

Příspěvek od georgiik »

Zdravím, teplou vodu umístit do místa co nejblíže spotřebě. Já jsem třeba vodu tahal raději po vnitřních zdech a ne po obvodových kvůli mrazu v zimě - slabší izolace na domě. Také jsem vodu nedával do podlah - tam jen podlahové topení. Přeci jen v případě poruchy se to snáze objeví a opraví.
S husími krky nešetřit. Tehdy jsme si do rozbouraného rekonstruovaného domu vlezli s elektrikářem a vymýšleli kde co bude a kreslili po zdech a nakonec z toho vylezlo, že jsme kolem celé budovy natáhli velký husí krk vždy max. přes 1 roh do instalační krabice a z té krabice se pak natahaly menší krky na jednotlivá místa kde co bude potřeba - taková malá sběrnice. Pak průchody do patra tam nešetřit pokud to jde tak klidně šachtu. Trochu přemýšlet kam se dá technologie. Třeba čerpadla na vytápění na jeden kabel na který někde půjde připojit záloha - ideálně přes místo kde bude rozvaděč FVE. Také hlavní rozvaděč FVE a domu pokud jsou jinde dobře propojit.
24x128Wp Sharp NA-F128GJ (3072Wp Amorf), TriStar-60 MPPT, 2,4kWh-48V LiFe Pylontech + 1kWh-12V Pb DC spotřeba, 48V/5000W Power Jack LF by Matej
Karya
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 19, 2011 10:12 am
Reputace: 1

Re: Novostavba

Příspěvek od Karya »

Premislal som o zasuvkach usb pre nabijanie mobilou a podobne zariadenia do buducna.

Obrázek

Na rozvod medzi poschodim bude najlebsia sachta ako v panelaku.Najlebsie by bolo mat co najviac po baraku osvetlenie led ako na schodisku , kupelna, spajska a podobne.nasiel som pekny prispevok od Joriho. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=88#.UpkOEaT_6fc

Timto sa lucim a idem studovat.Zatial dakujem
Karya
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 19, 2011 10:12 am
Reputace: 1

Re: Novostavba

Příspěvek od Karya »

Potrebujem nazor vodara.Ak u baterie prepojim teplu so studenou obehovim cerpadlom.Dosiahnem toho ze sa mi tepla voda vymeni?Vnutorny okruh.Dakujem
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Novostavba

Příspěvek od MilanK »

Tak to nebude fungovat. K baterii potřebuješ 3 trubky přívod teplé,odvod teplé,a studenou. Ta vracečka se zapojuje přes čerpadlo a směrovou klapku na vstup studené vody přímo u bojleru.Jinak to zapojit nejde.
Určitě ti jde o to aby jsi po puštění teplé vody nečekal než začne téct.
Nebo řešení kde je pouze jedna trubka se studenou vodou dát průtokový ohřívač který se schová např pod dřez. Po zapnutí vody teče okamžitě teplá a na ohřívači jde nastavit i teplota tak nemusíš mixovat.
Naposledy upravil(a) MilanK dne sob lis 30, 2013 8:48 am, celkem upraveno 1 x.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Novostavba

Příspěvek od MilanK »

georgiik píše:Zdravím, teplou vodu umístit do místa co nejblíže spotřebě. Já jsem třeba vodu tahal raději po vnitřních zdech a ne po obvodových kvůli mrazu v zimě - slabší izolace na domě. Také jsem vodu nedával do podlah - tam jen podlahové topení. Přeci jen v případě poruchy se to snáze objeví a opraví.
S husími krky nešetřit. Tehdy jsme si do rozbouraného rekonstruovaného domu vlezli s elektrikářem a vymýšleli kde co bude a kreslili po zdech a nakonec z toho vylezlo, že jsme kolem celé budovy natáhli velký husí krk vždy max. přes 1 roh do instalační krabice a z té krabice se pak natahaly menší krky na jednotlivá místa kde co bude potřeba - taková malá sběrnice. Pak průchody do patra tam nešetřit pokud to jde tak klidně šachtu. Trochu přemýšlet kam se dá technologie. Třeba čerpadla na vytápění na jeden kabel na který někde půjde připojit záloha - ideálně přes místo kde bude rozvaděč FVE. Také hlavní rozvaděč FVE a domu pokud jsou jinde dobře propojit.
Na novostavbě jsem elektroinstalaci řešil před 6 lety. Dneska bych šel jedině do strukturované kabeláže. Před 6 lety to stálo šílené peníze dneska se to už dá.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Novostavba

Příspěvek od bert »

MilanK píše:Tak to nebude fungovat. K baterii potřebuješ 3 trubky přívod teplé,odvod teplé,a studenou. Ta vracečka se zapojuje přes čerpadlo a směrovou klapku na vstup studené vody přímo u bojleru...
Zdravím!
Netreba však zabúdať na spotrebu čerpadla, prípadne nejakú časovú reguláciu spínania. Inak, čo ušetríme na vode pretočíme v čerpadle.
U kamoša sme na novostavbe dotiahli vodiče z vypínača osvetlenia kúpelky na poschodí, priamo k cirkulačnému čerpadlu pivnici. Čerpadlo cirkulácie tak začne pretáčať vodu ihneď po vstupe do kúpelky, inak stojí a nemíňa elektriku. Kuchyňu a kúpelku prízemia má hneď nad kotolňou, tak tam sme predhrev vody v trubke neriešili. Čo som sa ho pýtal, tak spokojnosť.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Karya
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 19, 2011 10:12 am
Reputace: 1

Re: Novostavba

Příspěvek od Karya »

Nechapem preco by to nemalo fungovat aj s dvoma trubkamy naco je tam potreba ta tretia.Cerpadlo by nebolo u bojleru ale u drezu.Ja mam spravenu elektroniku ktora to bude riadit.u drezu bude vypinac.po stlaceny za zapne cerpadlo.na privodu teplej vody bude cidlo teploty ktore po dosiahnuty urcitej teploty vypne cerpadlo a na vypinaci zasvieti zelena led.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Novostavba

Příspěvek od brumlaj »

Karya píše:Nechapem preco by to nemalo fungovat aj s dvoma trubkamy naco je tam potreba ta tretia.Cerpadlo by nebolo u bojleru ale u drezu.Ja mam spravenu elektroniku ktora to bude riadit.u drezu bude vypinac.po stlaceny za zapne cerpadlo.na privodu teplej vody bude cidlo teploty ktore po dosiahnuty urcitej teploty vypne cerpadlo a na vypinaci zasvieti zelena led.
A studená voda nebude studená, ale vlažná, nehledě na to, že již nebude pitná, ale pouze užitková.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Karya
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 19, 2011 10:12 am
Reputace: 1

Re: Novostavba

Příspěvek od Karya »

Aha to je pravda to mi niejak nedoslo.
Karya
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 19, 2011 10:12 am
Reputace: 1

Re: Novostavba

Příspěvek od Karya »

Tak a teraz by som sa spital ako je to s rozvodom DC a AC po baraku. Na AC musim mat reviziu a na DC.No a ake solarne panely kupit a menice a co este k tomu potrebujem.Co mam to je Arduino Uno a Mega a Ethernet.To sa ucim programovat.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Novostavba

Příspěvek od MilanK »

Na DC rozvody po baráku zapomeň je to nesmysl. K čemu ? K ledkám ?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Novostavba

Příspěvek od mypower.cz »

MilanK píše:Na DC rozvody po baráku zapomeň je to nesmysl. K čemu ? K ledkám ?
Ja mam DC natahane vsude skrz 4 patra, veskere osvetleni, audio, wifi, minipc, notebook, PC monitory, switch. Hlavni trasa skrz patra je 4kou kabelem, k audiu 4kou kabelem, zbytek co ja vim kolik to ma... asi 1-2mm dvojlinka.

Pak mam jedny AC rozvody 230VAC 200W max napajeno z 12V rozvodu.

Pak druhe AC rozvody 230VAC 3kW max napajeno z hlavnich 24V baterii.

12V rozvody jsou napajeny pres DCDC 24/12 menic z hlavnich 24V baterii.

230V 70% casu nepotrebuju k nicemu.
Karya
Příspěvky: 30
Registrován: pát srp 19, 2011 10:12 am
Reputace: 1

Re: Novostavba

Příspěvek od Karya »

Ked menis DC na AC mas strati.Preto je lebsie spotrebice napajat DC po uprave a bez strat ktory vznikaju premenou na AC
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novostavba

Příspěvek od LIX »

Ale oplaca sa na dc napajat iba malu zataz ako led svetla a mozno neaky router. Potom treba tahat hrube droty na dc a zasa sa to stava nevyhodou. Najlepsie by bolo mat 48V systemove napätie a hned tahas mensie prierezy. Ale zaa nieje vela spotrebicov na 48V co sa stava daslou nevyhodou, preto by bolo dobre vediet popredu ake budes mat systemove napätie a podla toho prisposobit dc rozvody.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Novostavba

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

použití DC je dosti omezeno , nejen přiměřeným dosahem , ale také použivanými spotřebiči . Nej je 12V jelikož lze použít vše co je určené k napájení z auto-zapalovače , 24V je už horší a 48V je téměř k prdu :? .
Dělat DC rozvod 48V a u spotřebičů individuálně řešit transformaci ... úplně ztrácí efekt . V bledě modrém 24V rozvod .
Co vše doma funguje přímo na 12V ? Pár "blbin" typu routr , switch , meteo-stanice , menší PC-monitor ... . Notebooky obecně potřebují 18V až 24V (dle typu) , o plechovém PC nemluvě :hell: .

Já vlastně v 125Wp ostrově 12V DC přímo nepoužívám ... mám DC-DC měnič na 5V kterým nabíjím MP3 , mobil , foťák atd. . Nebo pomocí modelářské nab. nabíjím aku nářadí , led-svítilnu atd. . Samozřejmě sínus DC-AC měnič jedoucí poněku sporadicky (dle nabitých aku) napájející TV , DVD , PC , osvětlení , trafopájku atd. .

Dvojité rozvody (AC a DC) po celém domě nebo části domu , je nezanedbatelný vícenáklad , nemluvě třeba o "hybridních" světlech . Co mě ještě napadá , je jak vyřešit případný výpadek DC zdroje :dontknow: .

Novostavba je futr 100-krát lepší než-li řešit úpravy v hotovém postarším baráku :roll: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek