Aplikace Grid Tie invertoru

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Josef Kadleček
Příspěvky: 11
Registrován: ned črc 17, 2011 11:20 am
Reputace: 0

Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od Josef Kadleček »

Dobrý den, vážení přátelé,
natrefil jsem na tento fenomén, nicméně - obvykle mají vstupní napětí 10,xV- 28,xV ale panely někde mezi 150 -230Wp mají - jeden každý - už třeba napětí naprázdno 44,xV. Když najdu grid tie invertor s vyšším vstupním napětím, to dám FVpanely paralelně?
Jak se taková věc řeší?
Akumulace připadá v úvahu až časem, až získám zkušenosti a něco na ČEZu naškudlím prostřednictvím svého napájení compů, ledničky, mrazáku, podlahového topení (vím, že všechnu vyrobenou energii musím spotřebovat, aby mi to energetici ještě nenechali zaplatit - platí se absolutní hodnota spotřebovaných kWh, takže i to, co by teklo do sítě, přes elektroměr ven).

Děkuji velmi zdvořile
Pep
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od xmasin »

Podívejte se na téma Mikroměniče https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=906 je tam poměrně dost popsáno. Jinak v Čechách dostupný a certifikovaný Involar http://www.i4wifi.cz/_d3247.html má VoC do 50V což je pro běžné křemíkové panely dostačující.
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Re: Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od i4wifi a.s. »

Přehled možností použití mikroměničů je též na tomto odkazu: http://www.i4wifi.cz/Mikro-menice/
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od RCZf »

Co přetoky do síte ? Ten běžný blikací elektroměr je započte jako spotřebu, kterou budu muset zaplatit.
Dodávat CEZu proud a jeste za nej platit neni moc COOL :wall:
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od RobertM »

Dle mého názoru nejsou mikroměniče AC galvanicky oddělené. Galvanické DC oddělení není dostačující v případě nepovolených přetoků do DS a z pohledu galvanického odělení od DS nepodstatné. Ano jistě přetoky jsou malé, pokud mám Křižíka s kolečkem tak to není problém. Pro instalace FVE s 4Q elektroměry může být problém. Naopak použití mikroměničů v AC-Cupling hybridních systémech je výhodné protože všechny případné přetoky pojme baterka. Lze také nastavit že od určité kapacity baterky se bude připínat zátěž takže reálně opravdu k přetokům dojít nemůže. V případě vyššího výkonu FV pole s mikroměniči a malého odběru mohou být přetoky do DS v případě jejich prokázání vážným problémem. Nicméně samotná technologie mikroměničů je výhodná zváště na zastíněných místech nebo ve městech kde je kolem FV pole více různě vysokých budov či stromů. V takovém případě je použití mikroměničů ideální.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od brumlaj »

solarni-panely.cz píše:... technologie mikroměničů je výhodná zváště na zastíněných místech nebo ve městech kde je kolem FV pole více různě vysokých budov či stromů. V takovém případě je použití mikroměničů ideální.
výhodná z hlediska energetické výtěžnosti ano, u ekonomické výtěžnosti to je případ od případu. Vezmeme-li reklamní průměrné hodnoty izraelců, tak je-li kam, vychází levněji si připlatit za panely, než strkat prachy do elektroniky.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od rva »

Já používám experimentálně mikroměnič, který je připojen na výstup z normálního měniče. Hlavně proto, že ho mám stejně jako volný panel, který na něj jde připojit. Cílem je odlehčit hlavnímu měniči v době vysoké spotřeby. Nedopatřením jsem si ověřil chování, pokud mikroměnič dodává více, než je spotřeba domu. Hlavní měnič usoudí, že je spotřeba nulová a vypne výstup. Mikroměnič nevypne okamžitě, ale postupně zvyšuje napětí až k deklarovanému limitu a až pak vypadne. Potom hlavní měnič zjistí, že je připojena zátěž a zapne se. Pak se přifázuje mikroměnič a cyklus se opakuje, zhruba v 30s intervalech. Toto trvalo hodiny. Všechny komponenty i spotřebiče to přežily.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od solárník »

RCZf píše:Co přetoky do síte ? Ten běžný blikací elektroměr je započte jako spotřebu, kterou budu muset zaplatit.
Dodávat CEZu proud a jeste za nej platit neni moc COOL :wall:
Pokud použijete s mikroměničem na jeho odpojování proudové relé, pak k žádným přetokům nedojde. Maximálně ke špičce, než proudové relé zareaguje (záleží na časové konstantě rychlosti reakce relé). Ty jsou ale (co se týče přenesené energie) tak zanedbatelné, že vás nikdo popotahovat nebude. Hovoříme tu o zlomku vteřiny třeba jednou za 8 hodin (pouze při rapidním skokovém poklesu spotřeby domu/objektu, například při vypnutí 2kW rychlovarné konvice, atd).

Nebo máte možnost použít GreenBonO s firmware pro fázovou regulaci, které už je dostupné. S přetoky je to cca stejná situace, jako v případě proudového relé.
Naposledy upravil(a) solárník dne čtv bře 27, 2014 1:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: Aplikace Grid Tie invertoru

Příspěvek od RobertM »

brumlaj píše:
solarni-panely.cz píše:... technologie mikroměničů je výhodná zváště na zastíněných místech nebo ve městech kde je kolem FV pole více různě vysokých budov či stromů. V takovém případě je použití mikroměničů ideální.
výhodná z hlediska energetické výtěžnosti ano, u ekonomické výtěžnosti to je případ od případu. Vezmeme-li reklamní průměrné hodnoty izraelců, tak je-li kam, vychází levněji si připlatit za panely, než strkat prachy do elektroniky.
to naprosto souhlasím, izraelci to mají fakt drahé, čínské alternativy mohou být v některých případech opravdu zajímavé. Např já mám přesně takovou instalaci .. nad balkón se mi vejde jen 5 panelů, které jsou během dne různě zastíněné a mám 48V hybridní systém s baterkou .. na takovou aplikaci mi to příjde ideál.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek