Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět

Jste připraveni na zdražování energií?

Ano, nic není zadarmo, platím měsíčně!
8
15%
Ano, vyrábím si energii sám.
43
80%
Ne, cože ?!?
3
6%
 
Celkem hlasů: 54

Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od Toul »

Tak na toto máme tu komisi? Na to berou miliony?:-)
To se mohli zeptat mě:-)

Je jasné že se bude energie zdražovat. Copak už se někdy něco dlouhodobě zlevnilo?
Energie, ropa, nerostné suroviny......
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am
Reputace: 0

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od Jiri »

Říká se že smrt a berňák je největší jistota. Já bych k tomu přidat růst ceny energií.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od joseff »

Po precteni toho clanku je jasne, ze jeho cilem je vyvolat u lidi opet odpor vuci obnovitelnym zdrojum! Je to hnusna reklama!:

"Obnovitelné zdroje elektřinu prodraží
Průměrné ceny elektřiny pro domácnosti v takovém případě vzrostou do roku 2050 o více než 100 procent. Pokud ale budou postaveny nové jaderné a konvenční elektrárny, bude nárůst činit jen 43 procent."
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od rimi »

Jo, jeste tam chybi prolomeni tezebnich limitu, aby se rychle mohlo vsechno uhli spalit a elektrina prodat, honem, rychle.
K prolomeni byla reklama ve stylu "jinak budete asi mrznout".
Ta dluhova unie by se mela rozpadnout co nejdriv, protoze to nema logiku. Odevzdame penize, ktere pak dostanem zpet na projekty, schvalovane centralne. Velka cast jich jde na veci nezprinasejici zisk (navratnost 0) a hlavne si obce, skoly a spol berou uvery a zadluzuji se. Pak tam visi cedule "prispenim fondu EU", aby se vedelo, ze eurosajuz je moc prima.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od tomas »

Nevěřím tomu že ten článek má něco společného s komisí EU, Byl vytvořen nebo upraven zdejší ČEZkou jadernou a uhelnou loby a smysl převrácen naruby. Je to celé nesmysl, protože už teď je elektřina z vlastní FVE levnější (i bez dotací) než z distribuční sítě a tedy z jádra a uhlí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od vata »

No, nemyslím, že elektřina z vlastní FVE je levnější.
Možná by nám mohl mypower napsat nějakou ekonomickou online kalkulačku - zadám výši investice do FV a provozní náklady (tím myslím neustálé přikupování olova :) ), nakrmím ji parametry systému, kalkulačka si zjistí aktuální ceny a třeba i trendy cen, a vypočte nám, kdy se nám ta investice vrátí. :)
Každopádně, myslím že to už někde padlo, ostrovníky vesměs nejsme pouze kvůli potencionálním úsporám, ale (možná hlavně) pro ten blažený pocit soběstačnosti.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od tomas »

Dobře upřesním, z ostrovní FVE zatím ne, jen pro ty co mají daleko k distribuční síti. Ale pro FVE spojené s distribuční sítí bez akumulátorů platí to co jsem napsal.
Článek ovšem nebyl o ostrovních OZE, ale o OZE vyrábějící do distribuční sítě.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od mypower.cz »

ja bych proste porizovaci naklady do ceny energie vubec neplantal .. Co se tyce trebas nutnosti obmeny baterii, ono se totiz docela dobre da pres den jet i primo z FV a kdyz je noc tak du proste spat. Ja mam napriklad baterky uplne v haj*lu a nejak jsem zjistil ze se z toho az tak zasadne nepos*ru. Zase tak moc se nedeje.

A nebo do ceny za kilometr pripocitavejme i porizovaci cenu auta. V tom pripade vsichni jezdime uz ted za 100/litr benzinu..

V tomto pripade proste vzdy bude muj nazor takovy ze elektrina z vlastni FVE je zdarma a basta fidli, at si rika kdo chce uplne cokoliv, je mi to jedno. Nikdo nerika ze ten panel nebo ta baterka byla zdarma.. Rikame ELEKTRIKA ze slunce je zdarma, nikoliv BATERKA je zdarma.. Ona taky nemusela byt za penize ale za barter (protisluzbu). Kdyz vam na CEZu vyhori jistic, nebo prdne zarovka, tak ji taky pripocitame do ceny za elektriku? Nakup lednicky taky? Ja bych neplantal koše s baňama. Ja vim ze je tohle ve spolecnosti nastavene ze se to vnima tak ze cena elektriny z FVE = jeji porizovaci naklady vydelene zivostnosti, ale tohohle premysleni je potreba se zbavit. Spolecnost takhle uvazuje pouze o cene energie z FVE. Ja nevim, me pak prijde ze i najem je levnejsi nez si poridit vlastni barak.. A proc je lepsi mit vlastni barak? No protoze to tak je a do vlastniho ti nema kdo co kecat.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od Lui »

Mypower - presne moje slova.... :yes:

Je mi uplne jedno kolko ma stala celkova investicia do celeho fotovoltaickeho systemu.....ale je to MOJE... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od JiříK »

Akorát mi popiš, jak využít ostrov přes den, když su v práci? :yes:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od mypower.cz »

tak u me je to prace z domova .. takze ja vlastne svou FVE vyuzivam z velke casti k praci .. a soucasne k provozu chaty, tedy domova. LUI ma panely taky myslim doma == v praci.. ze ? :yes: a neni programator ale stolar ..
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od rimi »

Rekl bych, ze delat jen to, co se vyplati, nas (demokratury) dovedlo tam, kde jsme.
Panel ma udavanou zivotnost tusim 30 let, tak mi to prijde prima investice.
Jak by v prisnych ekonomickych ocich dopadla dovolena letecky na druhou pulku sveta na tyden?
BTW, vzpomel jsem si na prihodu ze zeme "neomezenych moznosti". Nejaky sikula si vsiml, ze u souseda, ktery odjel na dovolenou, se ve sklepe mihlo svetlo. Zavolal poldum, ze tam radi asi zlodej a ejhle, on to byl soused, co nemel na dovolenou a kvuli okoli se rozhod ukryvat ve sklepe (pekne si vzal dovolenou v praci, aby mohl delat, co ostatni). Prokalit 10k tak je clovek celebritni bohem, koupit panely trouba, jo :)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od tomas »

každopádně lepší ostrov, než se nechat vydírat ČEZem ;) http://www.elektroworld.info/modules.ph ... sc&start=0
a přispívat té sebrance na další jaderné "pokusy".
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od tomas »

Jestli vzrostou za 20 let jen o dvojnásobek tak budeme "všichni rádi", protože v ČEZku vzrostly ceny za 15 let o více než dvojnásobek. Takže ten článek by neměl vzbuzovat zděšení, ale naopak uklidnění.
Horší to bude s vodou: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/br ... ody-709803
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny elektřiny porostou dalších nejméně 20 let, uvádí EK

Příspěvek od ota »

Panove z EONu mi dnes udelali radost.
Prislo vyuctovani za elektrinu a preplatek je takovej, ze pristi 2 roky jim nemusim poslat ani korunu.
Cil je splnen. Nic od nich nechci, krome obcasne zalohy DS a pokud mozno jim ani nechci davat zadne platby...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek