3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Ahoj
po pár letech provozování poloostrovního systému vidím akumulátory jako největší slabinu. Před 2 lety jsem koupil 3 nové gelovky VRLA 200Ah každá, přesný typ je tento

http://topbaterie.cz/yucell/trakcni-gel ... 39%29.html

A po dvou letech jsem předevčírem přeměřil kapacitu všech třech jako celku, který mám zapojený paralelně. Je sotva 220Ah. Přitom to nabíjí Tristar MPPT60, takže max proud 60A, což je tak akorát (C/10 max na jednu baterii) a nikdy nebyly vybité víc jak týden. Automatická nabíječka spíná při 11,3V.

Tak nevím, jestli taky sulfatace, protože u gelovek asi oxidace nepřipadá v úvahu. No každopádně jsem z toho dost rozladěný, protože celková cena byla lehce pod 30 tisíc a počítalo se s životností 6-10let a ono je to po 2 letech v háji i když jsme to moc netrápili.

Uvítal bych nějaké zkušenosti s gelovými bateriemi a desulfatací, popřípadě jiné rady, jak se tomuhle opotřebení vyhnout. Na LiFePo4 se srovnatelnou kapacitou (500-600Ah) bohužel nemám :(
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od dracekvo »

No gelová baterie se zasulfatuje úplně stejně jako jakéholiv jiné olovo.
Taky si myslím, že týden je nechat vybité je hodně a vybíjení na 11,3V je taky hodně.
Jak je to s doléváním gelovek nevím, ale třeba by tomu destilka trošku pomohla.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od SJM »

[quote="solárník"]Tak nevím, jestli taky sulfatace...quote]

To by bylo možné zjistit poměrně snadno, vezměte alespoň jeden desulfator od Mateje (účasník fora) a za přiměřených podmínek a hladiny elektrolytu zkuste použít a pak měřit. Podmínky použití desulfatoru i provoz olověných aku jsou zde na foru mnohokrát uvedeny a komentovány - stačí číst.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Elektrolyt - tady težko něco zkontroluju. Jedná se o gelovou baterii - elektrolyt ve formě gelu. To ani vodou ředit asi nejde, nevím. Navíc je to VRLA, tedy přetlaková baterie s přepouštěcími ventily. Jakékoli porušení těsnosti zničí celý systém. Navíc si unikání plynů při nabíjení nemohu dovolit, ve vedlejší místnosti je kotel na tuhá paliva, abych se jednou neprobudil u sousedů :)

Chystám se postupně poodpojovat všechny 3 baterie, vždy jednu nabít a změřit kapacitu, jestli jsou poškozené všechny AKU, nebo jen nějaké.

Desulfatátor bych si asi musel udělat podle návodu tady na stránkách, bydlím u Kladna, nevím, jestli tu někdo bydlí poblíž, kdo by mi ho mohl zapůjčit.

Každopádně si pamatuju, že když byly aku nové, tak i pod 12V klesalo napětí při normální zátěži pomalu. Jel jsem třeba celý den ještě na napětí 11,něco. Teď jakmile se dostanu na cca 11,6V, tak to letí dolů rychle a za pár minut jsem pod 11. To je jediná změna, kterou pozoruju. Takže vlastně vybíjení z 12,6 (plný) do cca 12V trvá stejně rychle, jako trvalo při nových, ale pak už to jde rychle dolů a nic to nevydrží.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od Pan Taum »

Taková slabá životnost VRLA baterií je očekávatelná při tomto vybíjení na "drsno" a při využívání většinové kapacity baterií. Je to daň za "nízkou" cenu a nedokonalost olověné technologie.
matej píše: Nevybíjať v zime pod 80% a v lete pod 50%! Tie percentá si necucať z prsta (odhad podľa napätia JE cucanie si z prsta) ale mať tam Studer BSP, Victron BMV alebo niečo iné, čo presne počíta Ah a ukazuje presné percentá!!!!!
A keď sa to vybije k nastavenej hodnote, automaticky odpojiť menič (ostrovné systémy) alebo začať kŕmiť spotrebu zo siete (hybridné systémy). NIKDY sa nespoliehať na ľudský faktor, systém musí byť blbuvzdorný. A to aj keď ho robíte len pre seba! ;)
A ešte malá finta - používať olovené bloky max 6V a balancovať! Hlavne staršie batérie.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 595#p21595

Hlavní hřebík do rakve olova je nedostatečné dobíjení. PB aku dokáží vydržet xy let v provozu při zacházení vybít>nabít !do plna!, ale jakmile se nedobijí do plna a začne se z nich odebírat energie z částečně nabitého stavu, tak jdou do kopru.

Elektrolyt - nejedná se přímo o gelovou technologii, ale jen o VRLA baterie - elektrolyt je nasáknutý ve skelném vláknu. Pod vrchním kusem plastu(nutno ulomit) musí být zátky na dolití s gumovou čepičkou. Sulfatace tam taky může být, klidně i hodně velká, podle "měkkosti" napětí při zátěži.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od střídač »

solárník píše:Navíc je to VRLA, tedy přetlaková baterie s přepouštěcími ventily. Jakékoli porušení těsnosti zničí celý systém
U FVE jsou dva prohřešky jenž se neodpouští:
1. akumulovat,
2. akumulovat v olověnce při nabíjení bez zapojeného desulfátoru.

Jak vidno, obě podmínky byly splněny. Musel přijít zákonitě trest.

Jak postupovat:
přestat akumulovat, zmizí většina nectností FVE.

U stávajícího olova pokusit se o následující postup. (Postup je shrnutý, mnohokrát zde uvedený.)
Odstranit zátky a nahlédnout do útrob. Nic se nezničí, natož celý systém.
Zjistit rozsah poškození.
Nejspíš dolít jen destilku.
Při nabíjení!, připojit na agresivní zde uváděný matějův desulfátor a nabíjet týdny, měsíce.
V mezidobí se modlit za zdar.

Následně:
Vždy nabíjet olověnku se zapojeným neagresivním (původním) desulfátorem,
http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf, případně jeho modifikací.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Podle datasheetu se nejedná o rounovou (AGM) baterii ale opravdu o VRLA gelovou, to jsem si nevycucal z prstu :) Takže tam je pouze elektrolyt ve formě tixotropního gelu, nebo taková nějaká srágora, která pravděpodobně ani neumí vysychat. Takže o to obavy moc nemám. Zřejmě půjde opravdu o sulfataci.

VRLA když rozeberu, tak tím poruším těsnost a systém ventilů, přepouštějící vznikající vodík, bude naprosto k ničemu, Takže mi při nabíjení začně vodík unikat a celý barák se po výbuchu přemístí k sousedům, jak už jsem psal. Tomu bych se opravdu rád vyhnul, protože místnost nejde moc větrat, pouze přes místnost s kotlem, to už tam můžu rovnou běhat s cigárem nad tou baterkou :). Což jsem si nevymyslel, je to starý dům a víc použitelných místností ve sklepě není.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

solárník píše:
VRLA když rozeberu, tak tím poruším těsnost a systém ventilů, přepouštějící vznikající vodík, bude naprosto k ničemu,
ten vodík z baterie unikat musí je tam pod plastovým deklem prostě gumovej špunt který nadzvedne tlak vodíku a unikne ven jinak by se baterie nafoukla jak pytlík.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

dále vidím problém baterii a to že nejsou zcela vhodné pro solární systém.a k desulfátorům někde pomůžou někde ne mám dva k bateriím OPzS a bohužel bych neřekl,že jsou nějakým velkým přínosem,na mě bohužel nějak extra dojem nedělá.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od atom »

Unikání vodíku a následného výbuchu ve vedlejší místnosti u kotle bych se neobával. Elektrolýzou toho vodíku vyrobíš opravdu velmi málo. Jestli dobře počítám tak při 60A to bude něco přes 2g vodíku za hodinu. Jeden m3 vzduchu má hmotnost 1,29kg. Dosáhnout výbušné koncentrace v místnosti > 18% nevidím reálně.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od střídač »

goodbie píše:na mě bohužel nějak extra dojem nedělá.
Mohu poprosit o kapacitu akumulátorů a typ použitého desulfátoru?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

atom píše:Unikání vodíku a následného výbuchu ve vedlejší místnosti u kotle bych se neobával. Elektrolýzou toho vodíku vyrobíš opravdu velmi málo. Jestli dobře počítám tak při 60A to bude něco přes 2g vodíku za hodinu. Jeden m3 vzduchu má hmotnost 1,29kg. Dosáhnout výbušné koncentrace v místnosti > 18% nevidím reálně.
mám baterie vedle v mistnosti od kotle asi necelé 4m a v pohodě již několik let sklep je větrán výbuchu se neobávám ale ve střehu jsem to zase jo. :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

střídač píše:
goodbie píše:na mě bohužel nějak extra dojem nedělá.
Mohu poprosit o kapacitu akumulátorů a typ použitého desulfátoru?

6OPzS Banner desulfátor od matěje jinak viz moje FVE Pastviny.a diskuze je ve vlákně o desulfátoru.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

goodbie: V definici píšou: U tohoto typu baterií (rozuměj VRLA), jak vyplývá z názvu, je každý článek vybaven speciálním ventilem, který zabraňuje úniku aerosolu H2SO4 a udržuje v článku přetlak plynů. Během nabíjení se z elektrod uvolňuje malé množství vodíku a kysliku, tyto plyny díky ventilu vzájemně rekombinuji zpět na vodu. Takto uzavřené akumulátory mohou pracovat v jakékoliv poloze. Polohu dnem vzhuru však nikdo z výrobcu nedoporučuje. Uzavřený ventilový systém má také další výhodu, diky minimálnímu úniku plynu vně akumulátoru, může být baterie používána v málo větraných či trvale obývaných prostorech.

Čili podle tohohle to vypadá, že plyn pokud možno opravdu neuniká...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

Solárník,nějaké tyhle baterie jsem otevíral z ups různé kapacity všechny se dali otevřít a u všech jsem našel tyto gumové špunty žádná věda a mírný přetlak tam je to souhlasím.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od kybos »

solárník píše:Takže tam je pouze elektrolyt ve formě tixotropního gelu, nebo taková nějaká srágora, která pravděpodobně ani neumí vysychat.
Ten kyslík a vodík, co z akumulátoru přes ventil uniká je vlastně ta rozložená destilka, co tam teď po dvou letech chybí. Princip VRLA vlastně jen zvyšuje tlak v baterii na určilou limitovanou hodnotu. Tento zvýšený tlak společně s příslušnými aditivy napomáhá rekombinaci unikajících plynů.
Záleží také na tom, jakým napětím se baterie v provozu nabíjely. Někteří výrobci VRLA doporučují používat v nabíjecí fázi napětí na úrovni float (2,27V/článek), jelikož VRLA články při napětí 2,4V/článek plynují pětkrát více než při napětí 2,27/článek. Zejména u monobloků, kde není přístup k jednotlivým článkům je ve fázi nabíjení bez balancéru značné riziko, že některé články baterie dosáhnou cílového napětí dříve a budou plynovat výrazně více.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Já mám takovej pocit, že každý spínaný nabíječ nabíjí pulsama. Když je v tom momentě i nějaký odběr z té baterie, tak se taky jedná o střídavý odběr a nabíjení, stejně, jako dělají desulfátory.

Jinak řečeno, když tam dám "jemný desulfátor" od toho původního autora - kde píše v angličtině, že to dává max asi 6A, pak pokud nabíjím víc jak těmi 6A, tak to bude houby platné, protože proud poteče stále jen do baterie. Nebo když tam tristar pustí na "plnej kotel" 60A a zdejší super desulfátor odebírá 30A pulsy, pak se to taky nedostane do "odběru" ani na zlomek vteřiny, takže to (jestli tomu rozumím dobře, že jde o rychlé střídání spotřeby a odběru) taky nebude fungovat. Naštěstí je to asi jen při plném slunci. I když já mám do Tristaru mnohem větší pole než podporuje, takže to začne omezovat a může to jet na 60A delší dobu, když zasvítí. V létě to ale většinou odebere střídač.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Kybos: no já měl ještě donedávna za to, že z VRLA žádný plyn neuniká, protože jak píšou, směs O2 a H2 rekombinuje pod tlakem zpět na vodu. Pochybuju, že by psali, že si člověk může dát VRLA i do obýváku, kdyby z toho něco i v malém množství unikalo. Teď mě tu sice nahlodáváte, že něco uniká, tak nevím. Pokud uniká, tak to samozřejmě vysychá, ale ještě jste mě o tom nepřesvědčili. Obzvlášť jen po 2 letech by to nemělo být tak hrozné. Nabíjení mám nastavené přesně podle datasheetu výrobce baterie - absorpce 14.3 / 20°C a float tuším 13,8, teď nevím přesně.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od kybos »

Například FIAMM uvádí
• 2 ml/Ah/cell/month at a float voltage of 2.27 V/cell
• 10 ml/Ah/cell/month at a recharge voltage of 2.40 V/cell.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

To je únik z vrla? a vodíku nebo úbytek vody? Asi vody co, když je to v ml. No jestli fakt uniká, tak je pak lepší koupit obyčejnou trakční zaplavenou a dolívat jí. A hlavně i podstatně levnější. Zaplavená dvoustovka určitě 9000 nestojí.
Naposledy upravil(a) solárník dne pon lis 18, 2013 6:41 pm, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek