Problem s panelmi?

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm
Reputace: 19

Problem s panelmi?

Příspěvek od Johnny.sk »

Zdravim,
mam LDK-230P-20 9ks, každý som samostatne zaťažil spotrebičom a meral som prúd ktorý bol cca 5A (nemal som ideálne svetlo a natočenie) a napätie na prázdno cca 33V.
Všetky som zapojil do série, výsledné napätie v záťaži 261V no prúd len 1,2A.
Vie niekto poradiť kde môže byť problém?

Vďaka za rady.
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahoj. Panely musia mať všetky rovnakú orientáciu a musia mať rovnaké osvetlenie. Lebo ak napríklad 8ks je osvetlených rovnako a na jeden svieti podstatne menej tak výstupný prúd sa bude rovnat vystupnemu prúdu toho jedného panelu aj ked ostatne su osvetlene viac.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od LIX »

Ďalšia banálna možnosť je že si tam zapojil malú záťaž, ktorá si viac ako 1,2 A pri 261 V nepotiahne.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od abrams »

007ToMMaS píše:Ahoj. Panely musia mať všetky rovnakú orientáciu a musia mať rovnaké osvetlenie. Lebo ak napríklad 8ks je osvetlených rovnako a na jeden svieti podstatne menej tak výstupný prúd sa bude rovnat vystupnemu prúdu toho jedného panelu aj ked ostatne su osvetlene viac.
Zdravím ,

právě že naopak ... osluněnější panely přetlačí svůj proud slabším panelem přes jeho By-pass diody , ovšem pokud jsou . Pokud nejsou , tak je výstupní proud omezen nejslabším panelem .

Vzhledem k docela shodným výsledkům při měření jednotlivých panelů , bude háček v zátěži :repair: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm
Reputace: 19

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od Johnny.sk »

Zapojil som aj 2kW ongrid menic. Takze zataz je dostatocna. Max co som opozoroval to dalo 3A, osvetlene su rovnako.. ako nahle zatieni na 4ks paneloch co i len spodny rad clankov panelov tak prud klesne pod 1A. Moze byt ze je nieco s by-pass diodami?
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od Frenky »

Řešil jse podobný problém (měl jsem jed dva panely) a nakonec jsem zjistil, že jeden panel byl vadný. Na jednom článku se objevila z rubové strany černá vypálená tečka, která se zvětšovala a strašně se hřála (spálil jsem si při tom bříško prstu).
Nakonec pomohla výměnavadného panelu. Proto jsem zavedl měření teploty panelu ve čtyřech bodech a dělám dlouhodobý pokus se záznamem teplot.
Asi bych doporučil postupný pokus se zátěží a postupně bych zapojoval panely (jeden po druhém) a zjišťoval který panel to dělá.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od Lui »

Máš zrejme malé napetie na vstupe do on-grid meniča z panelov.... ;)
Vlastne ani moc nie.... :?
Ale jeden vadný panel to naozaj može byt...ale ak si skúšal každý jeden so zátažou....hm....tak potom neviem....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
slowfly
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 18, 2013 6:25 am
Reputace: 0

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od slowfly »

Dotaz ohledně vadného panelu.
Osm panelů v sérii (230W,29,9V) jeden z nich má při zapojení obvodu (DC provoz na konci topné tělěso) na výstupu -0,9V (asi 3x dioda -jejich úbytek).
Tento, asi vadný panel dává naprázdno více napětí a zkratového proudu než některé ostatní panely. Při zapojení v sérii vše zmizí a na třech jeho řadách jsou milivolty. Netuší někdo co se děje. Nehápu jak může zmizet napětí na všech třech párech jeho paralelního zapojení ???
Zajímalo by mne co je možnou příčinnou.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od solárník »

Přepólovaný panel? Jednou se mi stalo, že měl panel stejného výrobce opačně + a -. Naštěstí jsem si toho všiml než jsme to zapojili.
slowfly
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 18, 2013 6:25 am
Reputace: 0

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od slowfly »

Odpověď to solárník
Toto mne napadlo, ale pokud je zapojen samostatně má plus správně (vpravo), dává 35V, na zkrat 5A (při měření v tuto zimní dobu). Pokud je v sérii se sedmi dalšími panely, tak se na jeho vývodech objeví -0,9V .
Možná jedna důležitá informace spotřebič je topná spirála 230V / 1600W / 30 ohmů.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od solárník »

Já si nemůžu pomoct ale opravdu pokud to měří jinak do zkratu správně a dokonce 5A / 35V, tak musí být chyba v zapojení. A kdybyste to měl fakt obráceně, tak to bude dělat PŘESNĚ to, co popisujete (povedou přemosťovací schottkyny). Takže bych se, být vámi, na to podíval opravdu ještě jednou a za střízliva :)
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od TyTycko »

Já osobně bych určitě neměřil do skratu panel,ale zkusil je postupně dát se zátěží cca 4 ohmy a měřit napětí na panelu.Postupně bych připojoval 2,3,4,5,6,7,8,9 panel a měřil dál se zátěží 4ohmy na panel.Něco z toho urřitě vyjde.Sázel bych na to že ten panel co má -0,9v v sérii bude mít U/I charakteristiku uplně jinou než ty ostatní.Ono sériové zapojení bez MPPT přímo na spotřebič vyžaduje strašně přesné jak osvícení všech panelů tak i na chlup stejné totálně všechny parametry.Vůbec bych se nedivil že výsledný proud do ohmický zátěže která není nijak hlídaná bude jen něco málo přes ampéru.Každý panel stárne úplně jinak než ty ostatní.Mám tu dva panely MoserBear (195w) které byly zapojeny s dalšímy (4 série po 2) a z jedné série jsem najednou nedostal výkon více jak 150w.Po poskládání špatných dvou panelů dohromady tyto začali dávat zas cca 300w.Inu U/I charakteristika je sviňa.A to jedu přes MPPT !
A to si neumim představit že budu mít v sérii 9ks.
Jo ještě bych zkontroloval jestli se při vyšším napětí neproráží jedna Shottka na panelu,pak to může taky dělat brikule.Může být načatá......
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS
slowfly
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 18, 2013 6:25 am
Reputace: 0

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od slowfly »

Ano souhlasím mnohem lepší měření (jednoho panelu) je se zátěží, jak je uvredeno- to musím provést. Ale na druhou stranu pokud jsem koukal na charakteristiky typicky vadného panelu nemělo by se na tom panelu zobrazit mínusové napětí čekal bych tam alespoň drobný přínos - například 2V. Takto to vypadá, že v sérii je panel totálně přerušen a to veškeré jeho tři paralelní řady. Prozkratován být nemůže jelikož by nevznikl úbytek 0,9V na diodách, ale proteklo by to zkratemna tomto vadném panelu. Problém s diodama mne také napadl. Jak píšete o prověření diody nevím jak bych to udělal.
Shottky jsou na panelu párově tzn 3x po dvou kusech a na všech třech párech je stejný úbytek, který v součtu dává -0,9 na panelu. Po odpojení ze sírie tam naprázno naskočí 35V a na zkrat 5A(U nevím), polarita je správně to bylo první co ne napadlo. :-(
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od Lui »

Ahoj.
Ono tých chýb može byt aj viacej...
Ja som mal 37V panel ktorý dával 23V naprázdno....chyba bola jedna prerazená dioda.
Alebo....mám asi tri panely ktoré majú doslova jednu tretinu článkov opačne zapojenú...aj toto sa dá opravit...stačí rozpojit na správnom mieste a normalne to prepojit s káblami a panel ide dalej...samozrejme všetko poctivo zasilikonovat....a pri rozrezávaní zadnej fólie dávat pozor na články....
Další príklad bol.....napetie naprázdno sedelo...prúd tiež sedel....ale po pripojení netiekol žiadný amper....chyba bola v jednom hlavnom prepoji....tak zase....rozrezat---vyhnút tie pásiky----očistit lebo vždy sú čierne----zaletovat naspet---zasilikonovat---hotovo :)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od ota »

Taky jsem už řešil panel, (zrovna LDK230) který měl v přípojném boxu zezadu rozpojený vývod od článků na připojovacím kabelu.
Pájka a trocha cínu vše napravily. To by mohl být tento případ.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od TyTycko »

slowfly píše:Ano souhlasím mnohem lepší měření (jednoho panelu) je se zátěží, jak je uvredeno- to musím provést. Ale na druhou stranu pokud jsem koukal na charakteristiky typicky vadného panelu nemělo by se na tom panelu zobrazit mínusové napětí čekal bych tam alespoň drobný přínos - například 2V. Takto to vypadá, že v sérii je panel totálně přerušen a to veškeré jeho tři paralelní řady. Prozkratován být nemůže jelikož by nevznikl úbytek 0,9V na diodách, ale proteklo by to zkratemna tomto vadném panelu. Problém s diodama mne také napadl. Jak píšete o prověření diody nevím jak bych to udělal.
Shottky jsou na panelu párově tzn 3x po dvou kusech a na všech třech párech je stejný úbytek, který v součtu dává -0,9 na panelu. Po odpojení ze sírie tam naprázno naskočí 35V a na zkrat 5A(U nevím), polarita je správně to bylo první co ne napadlo. :-(
Nechci ti nějak brát myšlenky,ale pokud to máš v sérii a na jednom panelu,byť jedna dioda nebo jeden článek ze tří řad je v háji stane se to že zbylé dvě řady tu zátěž prostě neutáhnou,v tu ránu jsou jako by ve skratu a v tu ránu se ti tam objeví napětí cca 200v ale obrácené polarity a jen díky diodám je tam -0,9v . Prostě jen sério/paraelní matematika.No snad jsem to vysvětlil pochopitelně,uf.....
A nebo jen studeňák ....ala příspěvek-ota
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS
slowfly
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 18, 2013 6:25 am
Reputace: 0

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od slowfly »

OK jestli jsem to pochopil správně , tak je možná závada, kdy to pod zatížením v sérii zkolabuje a přitom to samostatně funguje. Pokusím se podívat ve forech jak najdu nejlépe ten vadný článek nebo propojení .
vladdo05
Příspěvky: 11
Registrován: ned čer 12, 2016 9:42 pm
Reputace: 0

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od vladdo05 »

Ahoj,
mam podobny problem s monokrystalickymi panelmi 6V 2W 330mA.
Ked zapojim do serie 3 kusy, naprazdno maju cca. 20 V co je ok, ale pri zatazi 300 mA napatie klesne len na 8 V.
Ale pritom samostatne kazdy da tych 330 mA pri 6V, takze su dobre. Neviete cim to moze byt?Malo by drzat 18V?

Panely su nove, akurat po 3-4 dnoch sa mierne zmenila farba striebornych pasikov do zlta(akokeby teplom...)
Diky
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od rva »

Řekl bych, že to není možné. Zkoušel bych kombinace dvou panelů, až přijdu na chybu (v zapojení, měření)
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vladdo05
Příspěvky: 11
Registrován: ned čer 12, 2016 9:42 pm
Reputace: 0

Re: Problem s panelmi?

Příspěvek od vladdo05 »

skusim to zajtra skombinovat ak bude svietit slnko.
Co sa tyka toho zozltnutia -mohlo by to nieco predznamenat?Nemohlo sa to stat pri neodpojeni autobaterky z clankov po zapade slnka, zeby z baterky tiekol do nich velky prud?Mal som to len pokusne bez regulacie napriamo zapojene

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek