Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Zde jsou slibované zkušenosti.
Jsou to zkušenosti laického uživatele. Naše domácnost je tříčlenná. Z FVE napájíme trvale mrazák, lednici ( obojí A++ až A+++), router na internet, diskové úložiště se 4 HDD a UPS. Svítíme úsporkami ( večer svítí 2 až 3 úspory + lampy). V tomto počasí se musí svítit v našem starém domě se silnými zdmi a malými okny celý den. Přes den běží 2 notebooky. Na kotli běží přes den oběhové čerpadlo ( když vidím že stav baterií klesá tak ho vypnu a kromě jedné místnosti ( a v ní jsou kachlová kamna) jedu na samotíž.
TV a satelit běží několik hodin denně. 3 x denně 4 kávy z presovače, praní jako všichni zde dle hesla, když slunce pere tak se pere, občas robot v kuchyni. Čerpadlo ve studni 750W.
Topení a teplá voda z kotle na dřevo.Vaření, pečení na plynu ( 10 kg bomba vystačí asi 1 měsíc).

Máme 18 panelů, ale nsvítí na všechny celý den. Na 15 z nich svítí jen cca od 9:30 do 14:30 ( teď na podzim ještě méně zastíněně přes stromy, jak je slunce nízko) a na tři svítí cca od 11:00 do 16:00.
Přesto běžný provoz zvládáme bez většího čerpání z baterií. A pokud je nějaký výkyv ve spotřebě směrem nahoru, tak se baterie při malém čerpání rychle dobijí. Nikdy nebyly ještě pod 80 %, a například dnes ráno byly na 80 % a v poledne už dobité.

Pro jistotu přidávám na zimu ještě 6 panelů,aby jsme měli rezervu. Pak si myslím, že z naší běžnou spotřebou 2 až 3 kWh za den nebude problém.

Přesto, že si život s ostrovem vyžaduje jistou změnu životního stylu, tak to necítím jako omezení. Samotného mě překvapilo, jak malou spotřebu máme, výrazně méně než jsem předpokládal při dimenzování sytému. Dnes bych možná volil slabší kapacitu baterií za méně peněz, ale po bitvě je všechno vždy jasnější :-).

Rád zodpovím jakékoliv dotazy, pokud na to mé laické zkušenosti budou stačit.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Snad se brzy podaří dostat nějaké grafy na forum. Admin fóra mi nabídl nějaké řešení, ale je fakt, že teď nebyl z mé strany čas to řešit, ale ten monitoring je úžasný, tak snad se podaří.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od Pan Taum »

karel píše:Dnes bych možná volil slabší kapacitu baterií za méně peněz
Počkej na zimu, jak budeš rád za kapacitu, kterou jsi zvolil. :celebrate1: Uvidíš, že i na tu elektrocentrálu dojde. Teď v září je ještě dost slunce (12 hodin), tak se to moc nezdá.
Na bateriích v čistě ostrovním provozu nelze šetřit.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od SJM »

karel píše:Z FVE napájíme trvale ... a UPS.
K poznámce o UPS - není ostrovní systém takovou větší UPS? Kolik má ta UPS trvalou spotřebu?
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Pan Taum píše:
karel píše:Dnes bych možná volil slabší kapacitu baterií za méně peněz
Počkej na zimu, jak budeš rád za kapacitu, kterou jsi zvolil. :celebrate1: Uvidíš, že i na tu elektrocentrálu dojde. Teď v září je ještě dost slunce (12 hodin), tak se to moc nezdá.
Na bateriích v čistě ostrovním provozu nelze šetřit.

Tak už na ní došlo. Je vidět, že se mám ještě co učit. Jak bylo nedávno delší dobu bez slunce tak jsme hodně šetřili a baterie pořád ukazovali 50 až 52V celkem. Tak jsem si říkal, jak nám pěkně ostrov funguje a najednou v noci konec, elektřina vypnula. Nejdřív jsem si říkal, jak je to možné, vždyť už nejsme připojeni na ČEZ. Pak jsem juknul na graf a vidím, že napětí bylo pořád přes 50 V a najednou během 3 hodin sešup jako blázen, křivka napětí otočila prudce dolů a za tři hodiny bylo hotovo ( čekal jsem, že se baterie na konci rychle vybijí, ale že to bude takový sešup, to jsem nečekal). Poučení je zařídit si lepší monitoring, a neřídit se jen napětím baterek, což zdejší komunita jistě ví, ale pro mě jako laika novinka.
Tak se centrála alespoň pár hodin protáhla.
Ono i když svítí tak mám z důvodu nízkého položení slunce dominantní část panelů ( 15 z 18) většinu dne zastíněných ( viz řada dubů zmíněná v mém vlákně). A i když slunce svítí celý den , tak na 15 panelů svítí naplno hodinu a další tři na přístřešku 3 hodiny. Takže jsem rozšířil rodinu panelů a dokoupil jim 6 sourozenců na přístřešek. Už hezky makají.

Také jsem si vyzkoušel nechtěně odolnost baterií LIFEPO. Jak mi spadlo napětí a měnič odpojil baterie, tak koukám na stav jednotlivých článků na balancérech a co nevidím - dva nejslabší články 1,8 V a nejsilnější 2,8 V. Měnič měl totiž nastaveno odpojovací napětí 38 V a nikoliv 44,8 V. Při tom také odešly některé balancéry, protože se tak snažily dorovnávat napětí mezi články až se zřejmě přehřály ( alespoň podle toho co jsem cítil a následné částečné nefunkčnosti) Už jsem se bál, že baterky odešly po 4,5 měsících do nebe ( což by při jejich ceně byla dost rána), ale zrovna nesvítilo, tak jsem všechny spotřebiče vypnul a nechal aku dobíjet z panelů hezky pomalu a balancéry postupně nejdřív dorovnaly napětí všech článků na 2,8 V a pak jsem zapnul naplno dobíjení z centrály. Nacpal jsem do nich rychlostí 2,5 kW/h plnou kapacitu asi za 6 hodin a zdá se, že zmíněné články, které měli napětí po vybití jen 1,8 V jsou opět ok.

Nastavení měniče jsem hned opravil, vypne nyní, když baterie klesnou na 44,8 V ( 2,8 V na článek) a musím nějak vyřešit monitoring baterek, aby ukazoval zbývající kapacitu v kWh.

Tak to jsou další zkušenosti začínajícího ostrovníka. Tak zase někdy příště.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

SJM píše:
karel píše:Z FVE napájíme trvale ... a UPS.
K poznámce o UPS - není ostrovní systém takovou větší UPS? Kolik má ta UPS trvalou spotřebu?
Máš jistě pravdu, že ostrovní systém je vlastně taková větší UPS, ale při té mé výše popsané události jsem ji ocenil, neboť stále napájela router a tudíž mi šel internet a mohl jsem se podívat na monitoring.
Tak si ještě nechám. Zaslouží si to, i když něco spotřebuje.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od vata »

Zdravím, podle napětí se u lithia skutečně moc na zbývající kapacitu usuzovat nedá. Koukněte na tenhle graf:
ubat.jpg
asi před měsícem jsem spustila v SDS odpojování zátěže podle SOC, a min. napětí od té doby nekleslo pod 13V, ačkoliv soc v těchto dnech je už hodně dole. Čili podle napětí by se řeklo, že energie je dost, ale sledování SOC říká něco jiného.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od Pan Taum »

Na monitoring je nejspolehlivější Victron BMV 600s http://www.mulac.cz/sledovace-monitorin ... 9999ah.htm na displeji přímo ukazuje zbývající kapacitu a lze jej nakonfigurovat přímo na parametry LifePO4. Za ty prachy nic lepšího nejde sehnat.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

plně souhlasím s Panem Taumem , SOC u LiFe lze nejlépe hlídat měřákem Ah . Já používám Power Log (+/-130A) , ale odkazovaný Battery monitor je o X levlů výš :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od ixo »

Uz som aj studoval manual k Battery monitoru a nie je mi jasna jedna jedina vec - ako sa da nim zistit realna kapacita baterie? Iba postupnym vybitim baterie a odmeranim Ah, alebo to vie Battery monitor odhadnut inac, napr. odvodenim pomeru klesania napatia voci odobratym Ah?
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od vata »

U mě se kapacita zjišťuje, jak jinak, podle naměřeného bateriového proudu, a kalibruje se to automaticky na krajních napěťových hranicích baterie. Takže na začátku se kapacita nastaví podle nominální hodnoty baterie, a program si to pak už přechroustá, potřebuje jen občas narazit na plné nabití (nebo vybití), aby se srovnaly kumulované nepřesnosti měření a uživatelův odhad aktuální kapacity na začátku. Je pravda, že od jara jsem baterie nevybila zcela, takže nevím úplně, jakou mají kapacitu, zatím to vypadá na cca 450Ah u 400Ah baterek v bezpečném napěťovém rámci.
U olova by to zjišťování kapacity probíhalo stejně jen s tím, že tam si člověk dobře rozmyslí je úplně vybít.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od FRSO »

vata píše:U mě se kapacita zjišťuje, jak jinak, podle naměřeného bateriového proudu, a kalibruje se to automaticky na krajních napěťových hranicích baterie. Takže na začátku se kapacita nastaví podle nominální hodnoty baterie, a program si to pak už přechroustá, potřebuje jen občas narazit na plné nabití (nebo vybití), aby se srovnaly kumulované nepřesnosti měření a uživatelův odhad aktuální kapacity na začátku. Je pravda, že od jara jsem baterie nevybila zcela, takže nevím úplně, jakou mají kapacitu, zatím to vypadá na cca 450Ah u 400Ah baterek v bezpečném napěťovém rámci.
U olova by to zjišťování kapacity probíhalo stejně jen s tím, že tam si člověk dobře rozmyslí je úplně vybít.
Zdravím, přesně tak, zadat kapacitu aku, nastavit vhodné konečně napětí a min proud dobíjení a po dosažení hodnot se provede automatická synchronizace BMV a pak to ukazuje aktuální kapacitu odebrané energie ze zadané hodnoty aku. Pokud se odebírá z aku je znaménko -, jak se dobíjí aku tak se - hodnota snižuje myslím k nule. Nebo aku nabít na plný stav a ručně synchronizovat. Franta
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od ixo »

Ahojte, takze ak dobre rozumiem, pri olove by sa dala zistit kapacita iba vybitim na najnizsie mozne napatie (21V). Ale tomu by som sa celkom rad vyhol. 8-)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od FRSO »

ixo píše:Ahojte, takze ak dobre rozumiem, pri olove by sa dala zistit kapacita iba vybitim na najnizsie mozne napatie (21V). Ale tomu by som sa celkom rad vyhol. 8-)
Zdravím, zakladem přesného měření na BMV je přesně nastavená kapacita a od této hodnoty pak ukazuje reálnou hodnotu aku v Ah, např. zadám aku 250Ah, ukazatel měření v Ah při odebrání 10Ah ukazuje -10Ah, jak se pak aku dobíjí, tak se ta - hodnota snižuje k nule, stářím a počtem cyklů se kapacita zmenšuje a je potřeba ji fyzicky změřit a upravit znovu tu hodnotu aku v nastavení v Ah, jediné možné řešení je nabít aku na plnou hodnotu a znaky nabití, pak ho vybíjet zátěží na 21,6 Volt a BMV vám přesně změří dosaženou kapacitu aku.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od střídač »

FRSO píše:zakladem přesného měření na BMV je přesně nastavená kapacita...stářím a počtem cyklů se kapacita zmenšuje a je potřeba ji fyzicky změřit a upravit znovu tu hodnotu aku v nastavení v Ah
Takže drahá hračka o kterou se musím navíc starat jak o dvouleté dítě.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Pan Taum píše:Na monitoring je nejspolehlivější Victron BMV 600s http://www.mulac.cz/sledovace-monitorin ... 9999ah.htm na displeji přímo ukazuje zbývající kapacitu a lze jej nakonfigurovat přímo na parametry LifePO4. Za ty prachy nic lepšího nejde sehnat.
Díky za tip. Ještě seženu někoho kdo mi to zapojí, neboť já se svou přirozenou hrůzou ke všemu, čím teče elektrický proud, si s tím neporadím. Ale koukal jsem na zapojení, že to pro jakéhokoliv elektrikáře asi nebude problém.

Konečně budu moci jasně odpovědět na stále se opakující otázky mé drahé polovičky - například" Můžu prát?, Můžu udělat kafe z presovače?, Mohu udělat topinky? ,,, a jiné podobné, na které nedokáži zatím vždy jasně odpovědět (zvláště po delší době bez slunce) a ona to těžko chápe. Dokonce se už jednou skoro sbalila, že v takovým baráku, kde si ani nemůže bez zeptání udělat kafe nebo vyprat nebude :-). Takže takový monitoring aku může mít i pozitivní vliv na manželství :-).
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od FRSO »

karel píše:
Pan Taum píše:Na monitoring je nejspolehlivější Victron BMV 600s http://www.mulac.cz/sledovace-monitorin ... 9999ah.htm na displeji přímo ukazuje zbývající kapacitu a lze jej nakonfigurovat přímo na parametry LifePO4. Za ty prachy nic lepšího nejde sehnat.
Díky za tip. Ještě seženu někoho kdo mi to zapojí, neboť já se svou přirozenou hrůzou ke všemu, čím teče elektrický proud, si s tím neporadím. Ale koukal jsem na zapojení, že to pro jakéhokoliv elektrikáře asi nebude problém.

Konečně budu moci jasně odpovědět na stále se opakující otázky mé drahé polovičky - například" Můžu prát?, Můžu udělat kafe z presovače?, Mohu udělat topinky? ,,, a jiné podobné, na které nedokáži zatím vždy jasně odpovědět (zvláště po delší době bez slunce) a ona to těžko chápe. Dokonce se už jednou skoro sbalila, že v takovým baráku, kde si ani nemůže bez zeptání udělat kafe nebo vyprat nebude :-). Takže takový monitoring aku může mít i pozitivní vliv na manželství :-).
Zdravím Karle, mohu doporučit, já to používám na testování solárních systémů na chatách zda je návrh sol. systému v pořádku a systém stíhá dobíjet atd., dávám ještě jeden typ na nákup tohoto přístroje, zapojení do systému je velmi jednoduché.
http://eshop.neosolar.cz/sledovac-stavu-bmv-600s
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Sledovač - moje oblíbená značka Victron - zakoupen a Martinem Kolaříkem nainstalován a nastaven.Konečně vím kolik kapacity mi v bateriích zbývá, ale i řadu dalších parametrů - například signalizaci (zvukovou i světelnou) na kapacitě, která se nastaví - já mám nastaveno na 30 %, abych měl dost času zapnout centrálu, než měnič na 20 % vypne.

Skvělé, na fórum míří poděkování za skvělý tip, doporučení a rady , k Martinovi Kolaříkovi míří poděkování za realizaci.

P.S. Nevím zda to není nepovolená reklama ( pokud ano, omlouvám se, nechť ji admin smaže). ale pro ty, co s IT a elektřinou stejně jako já nekamarádí, resp. jsou naprostí laici....

.....tak Martin Kolařík se svým kolegou Pavlem Urbanem je skvělá volba, a doporučuji se na ně s realizací ostrovní či poloostrovní FVE a věcmi souvisejícími obrátit. Mám tu nejlepší zkušenost. Navrhnou, vysvětlí, realizují, vysvětlí, proškolí,...a komunikují...
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od Frenky »

Ano, myslím si že máte úplnou pravdu. Jedni z mála kterí si hýčkají své zákazníky. Sice nemají nejlevněji, ale dovedou se postarat a nikdy vás nenechají na holičkách. Reklama na dobrou práci si myslím, že tady je povolená. :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od kodl69 »

je potřeba hlídat napětí na jednotlivých článcích, může se stát, že při vybíjení "do nuly" jde některý článek dolů dřív než ostatní- na to stačí třeba jenom voltmetr za 2 usd na 8 čl.:http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Ba ... r&_sacat=0
při poklesu napětí jednotlivého článku to začne dost výrazně křičet, možná by byl lepší celllog s výstupem na relé které odpojí spotřebu, namá cenu riskovat zničení baterek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek