Axpert king II + TUV + jednoduché přednostní vytěžování

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
boreg
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 29, 2022 10:38 am

Axpert king II + TUV + jednoduché přednostní vytěžování

Příspěvek od boreg »

Chtěl jsem poprosit o nasměrování, jak lze řídit Kinga II, aby při dostatku energie (ze stringu nebo baterky) sepnul nějaký spotřebič. Máme klasický 3x25A a hledal jsem měnič, co nepropustí nic do sítě, resp. nějaké technické přetoky bych asi skousnul, ale ne tak, abych u EGD platil nějakou pokutu, když se na fázi překročí v součtu 115W za 1/4h - navíc nechci řešit smlouvu o připojení apod. Proto jsem si vybral podle diskusi zde Kinga II. Také se mi líbí, že může být string v sérii díky vysokonapěťovému MPPT a hlavně, že by měl stačit měnič pověsit jen na 1F a synchronizuje se s ostatními fázemi, resp. může takto v 3f systému fungovat bez problémů. Plánuji 6-7 panelů 420W, Voc 46V. K němu plánuji baterku 6-10kWh buď skládanou, nebo už v bedně.

Mám nulové vzdělání v elektrice, jen tomu chci alespoň okrajově rozumět, něco si nastuduji na internetu (kolem DC strany - od panelů k DC rozvaděči k přepěťovkám, odpojovačům a odpínačům chápu řekl bych vše potřebné), ale můj elektrikář nezná Axperty (dělá Solax apod.) a chtěl bych ho postavit před hotovou věc (+ to mít posvěcené i někým jiným), aby se nad tím zamyslel správným směrem. Proto se předem omlouvám, pokud píši nějaké nesmysly.

Chtěl bych hlavně poradit, jak se dá Axpert nějak "nejlevněji" regulovat, aby spínal nějaký spotřebič POUZE při dostatečném výkonu. Konkrétně spirálu bojleru 2.2kW, ev. pokud v tom není rozdíl, tak třebas mobilní klimatizaci (neodporová zátěž). Jsem sice "horko/těžko" schopen udělat si něco v Arduinu/RPI, ale chtěl bych to nechat na elektrikáři tak nějak "klasičtěji" a nemít s tím starost. Četl jsem zde o různých způsobech vytěžování (Greenbono, Kybosův vytěžovač...) ale nic z toho neznělo jako bezproblémové a hlavně jednoduché tak, abych to byl schopen pochopit, nebo dostudovat a rozhodnout to. A například rozdíl spínání v nule vs fázové měření to už jde úplně mimo moje schopnosti chápání.
Proto mě v prvé řadě napadlo:
1) spínací hodiny, které povolí sepnout patronu např. každý den mezi 11-15hodinou, kdy prostě jen "předpokládám", že bude slunce a něco v baterkách. K ideálu to má daleko, nechci to napájet moc ze sítě, tak mě dál napadlo:
2) Jde třeba jen nějak napojit nějaké hlídací relé proudu přímo za Kinga, podle kterého bych sepnul stykač (SSR relé, jaké?), nebo nějak jinak podobně a jednoduše? To ale pak ale asi nepoznám, jestli jedu z panelů/baterky, nebo si "docucává" ze sítě? Nebo možná to je spíše tak, že on si nic nedocucává, ale jde mu nějak nastavit, že má dobýt ze sítě baterku? Ale i tak, asi takto teda nepoznám, jestli je to výkon ze střechy nebo z DS.
3) napojit nějaké hlídací relé na baterku, tím bych více "tušil", že je na střeše nějaký výkon (nebo byl). Nicméně zase, než by se nabila, mohlo se již ohřívat ze střechy (hodí se mít teplou vodu na nádobí apod. i přes den).

4) samozřejmě super by bylo, kdyby to šlo i obráceně tedy když není výkon, tak se sepne druhá patrona (bojler má dvě) a ta to nahřeje jen na nějakou provozní teplotu např. jen 30°C. Přes zimu se to celé může klidně odstavit a natápět plynem.


Je nějaké z těchto řešení schůdné a snadné, aby to neohrozilo instalaci i vzhledem k tomu, jak King funguje? Nebo plácám úplné blbosti? Měnič a baterky budou ve sklepě, nějaké hlasité zvuky relátek apod. určitě nevadí.
Děkuji za nakopnutí.
cipis
Příspěvky: 4393
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert king II + TUV + jednoduché přednostní vytěžování

Příspěvek od cipis »

Tu druhou patronu přes samostatný termostat s havarijním termostatem a časovačem, aby to pustil od třeba 15:00 do 22:00 (případně plus blokace HDO) na těch nouzových 50°C třeba. 30°C je málo. Tedy naprosto samostatný okruh, bez vazby na FVE.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
boreg
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 29, 2022 10:38 am

Re: Axpert king II + TUV + jednoduché přednostní vytěžování

Příspěvek od boreg »

cipis píše: stř dub 24, 2024 3:14 pm Tu druhou patronu přes samostatný termostat s havarijním termostatem a časovačem, aby to pustil od třeba 15:00 do 22:00 (případně plus blokace HDO) na těch nouzových 50°C třeba. 30°C je málo. Tedy naprosto samostatný okruh, bez vazby na FVE.
Dobrý nápad, ale je to vlastně podobné jako bod 1, i když v tomto případě ty hodiny dávají větší smysl. Já se ale ptal hlavně na body 2 a 3. Jinak teplotu samozřejmě nastavím dle potřeby, to ale není nyní důležité, navíc horní část ohřeje kotel a 2 patrony jsou vespod, takže se dohřívá spodek kvůli stratifikaci, cca jaro-podzim celý objem. 50°C nepovažuji za nouzové, je to větší než běžná teplota při použití ohřevu tepelkem (osobně např. na jiné adrese ohřívám tepelkem na cca 60°C / 120l a dohřev není potřeba pro sprchování 4 členů). Každopádně děkuji moc za reakci.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Axpert king II + TUV + jednoduché přednostní vytěžování

Příspěvek od mirekcafa »

Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert king II + TUV + jednoduché přednostní vytěžování

Příspěvek od rva »

Pokud se necítíš na něco složitějšího, tak by třeba stačilo jen řízení dle napětí baterie. Spolehlivé je A-30 napěťové řízené relé. Pod odkazem je popis jak to funguje, jinde je to bez popisu, ale za nižší cenu. Nastavuje se horní a spodní limit napětí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3491
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert king II + TUV + jednoduché přednostní vytěžování

Příspěvek od Soban »

Jenže u lifepo4 se dle napětí nelze moc řídit.

Pokud to chceš dle SOC tak BMV712 od victronu to má relátko kterým můžeš spínat stykač a můžeš ho ovládat jak dle napětí tak dle SOC.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert king II + TUV + jednoduché přednostní vytěžování

Příspěvek od rva »

Samozřejmě dle napětí to má řadu nedostatků. U levného jednoduchého systému se ale i tak dá celkem odhadnout jestli se baterie nabíjí nebo vybíjí a dle toho zapnout vytěžovač.
Proud a napětí baterií
Proud a napětí baterií
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek