Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Měniče Victron
fvtest
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 14, 2021 6:15 pm

Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Příspěvek od fvtest »

Dobrý den,
chtěl jsem se prosím zeptat, zda se dá vyřešit chyba, kdy se Victron "zblázní" při výpadnu sítě a nebo opětovném připojení k síti. Zvuk a chování zde:

Stává se to pouze tehdy, když je baterie na 100%, témeř žádná spotřeba v domě. Fronius na to neměl vliv, stane se to i když jsem odpojil panely. Projev zvukový, alarmy, vše se musí ručně vypínat a postupně zapínat. Shazuje to i některé proudové chrániče v domě, jiné však drží.
Mám poslední fw 510, ale dělo se to i s verzí 49x. Grid byl nastaven na EU s CZ parametry a zpožděním, nyní CZ grid 2023. N0% přes aux1.
Není tam ideální rozdělení PE+N, spíš TN-C/S, ale pokud nejsou výpadky sítě při plné baterii, vše je ok. Pokud shodím síť třeba při 60%, tak žádné alarmy co by ukázaly na chyby baterie. Režim ESS, DVCC automatika, v configu baterie max 52V.
Prodejce mi sdělil, že by mohl být problém v malé kapacitě baterie, ale to mám pochybnosti.

Sestava:
3x MultiPlus-II 48V/3000VA/35A-32A
1x Fronius SYMO 6.0-3-M
3x Pylontech US3000C 3,6kWh


Chyby při plně nabité baterii:
512 Battery Monitor [512] Internal Failure: Alarm 2024-03-28 14:13:20
276 System overview [276] Grid alarm: Grid lost 2024-03-28 14:13:19
512 Battery Monitor [512] High voltage alarm: Alarm 2024-03-28 14:13:04
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Příspěvek od Diablo1st »

Skús sem hodiť konfigurák z VRM.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
fvtest
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 14, 2021 6:15 pm

Re: Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Příspěvek od fvtest »

Paulob
Příspěvky: 165
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Příspěvek od Paulob »

Z práce jsem naučen že podstatná je jen první chyba, zbytek jsou jen důsledky. Dle času je to tedy High voltage alarm. A tohle pylontechy píšou když jsou rozbalancované. Tu na fóru i na netu je toho hodně o téhle chybě.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
fvtest
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 14, 2021 6:15 pm

Re: Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Příspěvek od fvtest »

Baterie byly každý den na 100%, minimálně na hodinu a běžely přetoky do sítě.
Spustil jsem výpadek gridu přes N0%, ale včera to byl výpadek u distributora a chovalo se to stejně.

Teoreticky by měl být v pořadí první výpadek sítě, pak chyba baterie. I zvukový alarm se spustí až po několika vteřinách a to už jde z bedny slyšel, že se tomu systému udělalo nevolno a bude zle.
Uživatelský avatar
h4nz3k
Příspěvky: 3
Registrován: pát pro 02, 2022 11:02 am

Re: Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Příspěvek od h4nz3k »

Chyby 512 jdou z BMS baterky, za to nemůže Victron, ten to pouze reportuje.

Jak píše kolega výše High voltage alarm se objeví, když jsou články rozbalancované, mělo by to být vidět na záznamu ve VRM. U této chyby vůbec nezálěží kolikrát byly nabité na 100 procent. Tato chyba se objevuje nahodile, někomu se objevila až po PPP a spuštení přetoků do sítě.

Následuje chyba grid lost a po ní následuje chyba Internal failure baterie ta se objevuje opět při rozbalancování v tomto případě už vysokém, případně z jiného důvodu chyby v baterii.

Byl tam nějaký odběr v době výpadku sítě?

Zvukový alarm jde buď z baterky a nebo z Cerba - tam by mělo jít nastavit, že při výpadku sítě nebude pípat.
Zvuk Victronu nevím, při zapínání si vždycky přecvaká relátka, ale nevím jestli je to ten zvuk z videa a při výpadku sítě jsem si toho nikdy nevšiml, že by dělal nějaké zvuky.

Jak staré jsou ty baterky?
Podle sériového čísla se dá odhalit, jestli mají problematický FW a bude třeba jej přehrát:
"Due to the crisis of semiconductors, a new chip had to be used in the newly produced US2000C and US3000C battery storage systems. As a result, the firmware is unfortunately no longer compatible between the battery storage devices with the “old” chip and the “new” chip. Before updating the firmware, the serial number must now be used to differentiate which chip was used. The 8th and 9th digits on the serial number sticker on the front panel indicate which chip was installed. As soon as the designation „E2“or „C3“ appears, the new chip is installed."
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Příspěvek od Diablo1st »

Multíky sú nastavené dobre. Toto bude bohužiaľ súvisieť s batériou Pylontech. Na FB dosť často ľudia riešia problémy s týmito batériami, majú dosť slabý balancér takže nestíhajú rovnať články.
Ono čo sa podľa mňa deje:
- keď máš baterku na 100% a je výroba s Froníka, všetko tlačí do DS
- pri výpadku DS, chvíľu trvá než sa Froník zreguluje
- Victron niekde ten výkon musí natlačiť a logicky ide do batérie
- tá reaguje zdvihnutím napätia a niektorý článok (články) vyletia hore a BMS baterku odstrihne

Ako najjednoduchšie riešenie je prehodiť Fronius na ACin a doplniť smartmeter. N0% prepojiť do Froníka.
Možno aj pridanie batérii by tomuto mohlo pomôcť, ale je to troška drahšie riešenie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
fvtest
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 14, 2021 6:15 pm

Re: Grid lost = alarm, extrémní chyby při plné baterii

Příspěvek od fvtest »

Odběr bývá v tu dobu minimální, třeba 200W.

Chyba se stane i když jsem vypnul panely a Fronius měl standby. Taky jsem myslel, že to zavinil.

Zvuk je zcela mimo všechny provozní stavy, nikdy jindy jsem ty měniče takhle neslyšel.

Fw pro baterii zkontroluji.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek