Nouzové dobíjení autobaterie

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Tomas Hochel
Příspěvky: 8
Registrován: pon čer 17, 2013 10:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od Tomas Hochel »

Roger píše:Tak to jo tomu uz rozumim. No to s moji strou 10A nabijeckou take mohu pockat 10-15 minut a vetsinou to chytlo a zbytek se dobil cestou :-) stala asi 400.

Ale to neni TDI PD ze ne? Tam jsou asi jiny tlaky a matne si vybavuji muj klestovy multimetr 400A, ze byl mimo rozsah :-) ale s jistotou to rici nemohu.

-------
Chybi mi tu informace, co se stane kdyz pripojim uplne prazdou baterku slabym dratem na jinou plnou baterku anebo vetev 12-14V, mela by se v klidu dobit, ne?

Ak sa počas nabíjania neodparí ten slabý drát. Prípadne nespáli všetko okolo seba.
Zatiaľ iba testovacích 20w no name panelov (orientovaných na západ), + pwm nabíjač + 2x7Ah 12V Panasonic úložisko. Budem postupne rozširovať a aktualizovať. Fotovoltaika nieje jediná cesta k sebestačnosti.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od LIX »

Roger píše:Tak to jo tomu uz rozumim. No to s moji strou 10A nabijeckou take mohu pockat 10-15 minut a vetsinou to chytlo a zbytek se dobil cestou :-) stala asi 400.

Ale to neni TDI PD ze ne? Tam jsou asi jiny tlaky a matne si vybavuji muj klestovy multimetr 400A, ze byl mimo rozsah :-) ale s jistotou to rici nemohu.

-------
Chybi mi tu informace, co se stane kdyz pripojim uplne prazdou baterku slabym dratem na jinou plnou baterku anebo vetev 12-14V, mela by se v klidu dobit, ne?

Je to iba TDI.
Neviem či je to moc šťastné riešenie s tým drôtom. raz som to skúšal z lítia do olova a ten drôt sa mi behom pár sekund skoro upiekol a to nebola tá batéria ani moc vybitá, nechcel by som vidieť čo by sa dialo s drôtom pri úplne vybúchanej olovenej auto batérii. Ináč ak si chce niekto spraviť takýto štartér stačí vybrať zo starej mikrovlnky transformátor ktorý málokedy v mikrovlnke odíde. Vyrezať od tial pár tisíc závitov, čo ide s klasickou pilkou a namotať tam ale 15 závitov 6mm drôtu, usmerniť 4x 100A diódy a dať poriadny filtračný kondenzátor. Poviem vám, ak zabudnete vypnúť svetlá a ráno sa ponáhlate do práce a nemáte čas nabíjať pol hodinu batériu s nabíjačkou toto je na nezaplatenie a skoro zadarmo.

Pridávam odkaz pre názornú ukážku: http://danyk.cz/12vmot.html
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od Roger »

A kdyz si budes chtit posvitit, muzes z toho udelat danykuv rebrik :-) http://youtu.be/M1Xyo_K2qWk
Napadne mi to pripomina opticky i zvukove rucni palnou zbran z Another World (tm) :-)
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od LIX »

Popravde tento napad aj mam od neho. :D rebrik som este neskusal ale napriklad teslak som si spravil. Uz len aby si solarnici posielali cez neho prebitky ked bude mat niekto malo prudu. :D
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od brin »

Nevím, ale nejjednodušší mi připadá natáhnout 6mm drát k autu a prostě ho nastartovat (pokud to není nějak zvlášť daleko). Případně čapnout baterku z fve a nastartovat pomocí ní. Altík si s tím pak už poradí.

Mimochodem, mám zmiňovanou Fabii 1,9 TDI PD a měl jsem lehce vadný alternátor (dobíjel málo, ale dostatečně na provoz) a moje baterie už má 7 let a jezdí pořád jako divá. Přebíjení ji rozhodně nesvědčí.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od Roger »

A jak jsi odhalil vadny altik? Me asi umrela vcera baterka v aute, jak se ochladilo, asi kaput. A to jsem ji doleval v lete destilkou.

Lix: a nestacilo by dat na ten muj slaby drat dat rezistor? Jakych parametru cca? 6mm kabely nejsou vzdycky po ruce a myslis prurez nebo mm2?

Sent using Tapatalk
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od dracekvo »

Dlouhá léta jsem si vystačil se startovacíma kabelama a v případě potřeby startoval přes jiné auto. Nedavno jsem konečně vyměnil drát od alternátoru k baterce, tak už mi to nabíjí normálně a doufám, že tuhle zimu od nikoho startovat nebudu :D
Kdysi při startování volhy nám hořely 4m dlouhé 10mm² kabely, tak tahat nějaké 6mm kabely odněkud ze sklepa a pokoušet se přes ně nastartovat celkem nedoporučuju.
Stejně nejlepší je si koupit nabíječku za pár stovek v lídlu a je klid. Já používám modelářskou a jinou už nepotřebuju. Umí NiCd,NiMh,LiFe,Pb od velikosti AAA až do baterek z auta. A papá rovnou 12V. Pokud by nějakou baterku neuměla, tak si její hodnoty prostě nastavím.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne čtv říj 31, 2013 8:22 am, celkem upraveno 1 x.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od LIX »

Z rezistoru by sa ti lenpekne zadymilo. Pokial tamnecces dava mega rezistor. Ja som teraz zohnal uz aj velke krokodilove svorky na pripojenie toho startera na bateriu takze to mam uz kompletne uplne zadarmo. Este som to na stastie nemusel pouzit, ale uz vyrabame v robote dalsie lebo v zime sa tu väcne niekto zasekne a nikto nie je ochotny ho startovat a cakat. Ako keby niekomu uskodilo 5 minut navyse v praci..
Dracekvo ti odpovedal na to s kablom, ja s nimnaprosto suhlasim.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od Roger »

Jako behat po venku v mokru snehu desti s nejakym samodomo trafem na to se mam zatim rad :-)
Kram nabijecka z lidlu zase pri vypadku proudu resetuje...
To neni nejaky cinsky poradny trafo co da okamzite aspon 12V/600A z 230V na nastartovani? Co je v tom za vedu? Musi byt asi tlusty drat na vinuti jinak nic, ne? Vzdyt to startne za 1-3 vteriny a to se snad neprehreje ne?

V tomhle je schovany AKU? http://www.ebay.co.uk/itm/12V-900A-HEAV ... 0752596678

Sent using Tapatalk
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od LIX »

Istíš zásuvky 32A ističom? :D
Som elektrotechnik, nie samovrah. Hneď by niečo prerazilo na kostru (plechový kryt) tak sa vyhodí istič. Ja nikoho nenútim si ten transformátor robiť, ukázal som to iba ako jednoduché a hlavne lacné riešenie, ver tomu že lacnejšie nenájdeš kedže som to spravil úplne zadarmo. :celebrate2:
Na tvojom mieste by som sa skôr bál toho "poriadneho čínskeho trafa". :!: :D
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od LIX »

Roger píše: V tomhle je schovany AKU? http://www.ebay.co.uk/itm/12V-900A-HEAV ... 0752596678

Sent using Tapatalk

Ano, 12Ah. Možno raz v živote to tú batériu v aute naštartuje.

A možno pár kondenzátorov, ale o tom silno pochybujem za tú cenu.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od PavelR »

Pokud mate moznost doporucuju mit auto na kondiku. Osvedcena zalezitost....
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od JiříK »

...a úplně nejlepší je autem denně jezdit. Aspoň 20 km jedna cesta!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od LIX »

Čo tak si rovno dať na na strechu ohybný amorfný panel? ::fv::
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od Roger »

PavelR píše:Pokud mate moznost doporucuju mit auto na kondiku. Osvedcena zalezitost....
Vysvetli...

JiříK píše:...a úplně nejlepší je autem denně jezdit. Aspoň 20 km jedna cesta!
No jo ale kdyz jedna cesta je 5 km a pak novy start...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od LIX »

Niečo takéto nalepiť na strechu auta a cez regulátor pripojiť na batériu.
http://www.ebay.com/itm/Uni-Solar-PVL-1 ... 2330dc0fd2
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od Roger »

Pripojil jsem 2,5w panel pres diodu a nevim nevim, auto stalo asi 2 mesice (s tim panelem) a startovat se mu pak uz moc nechtelo.


Sent using Tapatalk
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od LIX »

To by chcelo minimálne 20W panel. Ak zoberieš do úvahyže tam panel leží, možno neaké zatienenie tak ti výde že potrebouješ väčší výkon + ešte niečo zožerie aj alarm.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od Roger »

No ale ta velikost, a cena a to uz by mohlo varit, bez regulace. Jak jsem psal, 10w panel mi vyvaril 40Ah baterii.


Sent using Tapatalk
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Nouzové dobíjení autobaterie

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:No ale ta velikost, a cena a to uz by mohlo varit, bez regulace. Jak jsem psal, 10w panel mi vyvaril 40Ah baterii.
A parametry toho 10W panelu by byly?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek