Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Měniče Axpert
jumajazu
Příspěvky: 26
Registrován: ned kvě 08, 2022 10:34 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3040
Kapacita baterie [kWh]: 9,6

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od jumajazu »

Na diaľkový dohľad nad Axpert King používam http://www.multisibcontrol.net/ je to bezplatný soft pre Win, ktorý má v sebe zabudovaný webový server, cez ktorý sa dajú údaje dostať do Home Assistenta a cez externý prístup k Home Assistentovi (sú rôzne spôsoby, bezplatné aj platené) viem monitorovať aj Axpert King. Ak by som ho ale chcel na diaľku aj ovládať, tak by som sa musel pripojiť cez Teamviewer k počítaču, kde beží ten MultiSIBControl.
3040 Wp | Axpert King I 5000-48V | 8xJPC12-100 olovo-uhlík
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od unicast »

Jestli jsem to pochopil správně, tak Axperty mají cosi jako vnitřní sběrnici někde kolem 325 V=. Na ní je napojen MPPT, obousměrný DC<->DC měnič směrem k baterii, AC->DC vstupní měnič i DC->AC výstupní měnič. Zkoušel se na tuto sběrnici už někdo napojit? Připojit na ní další (nebo jiný) MPPT například?
frenky6
Příspěvky: 14
Registrován: stř črc 15, 2020 11:30 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od frenky6 »

Nezmar píše: ned srp 27, 2023 11:50 am Zdravím
Zprovoznil jsem Axpert king 5kw a chtěl bych mít vzdálený dohled nad měničem.Jaký systém se nejlépe k axpertovi hodí?
Předem dík za tip.
Potrebujete niečo takéto
Přílohy
IMG_20200827_160013.jpg
IMG_20200827_160006.jpg
12 FTP , AXPERT 5KW 5 X PYLONTECH 2000B
libanec
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 11, 2024 1:20 pm
Lokalita: Kladensko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od libanec »

Zdravím všechny,
chystám se mamince pořídit malou FVE založenou na Axpert King (abych nemusel řešit ČEZ). Trošku váhám mezi 2 typy panelů - přesněji použití prvního trošku dražšího typu, kde bych spojoval panely po třech v sérii a druhého, levnějšího typu, kde bych kvůli vyššímu napětí musel spojovat jen dva panely v sérii. Tedy buď 3x3x450Wp nebo 4x2x545Wp.
Ptám se z toho důvodu, že ta trojice panelů by měla celkem napětí Voc=123V a ta dvojice panelů jen Voc=99V. Reálné napětí při zatížení je samozřejmě o cca 20V nižší. Není lepší, když MPPT regulátor pracuje spíš s vyšším napětím? Tedy lepší by bylo napětí cca 103V než 80V? Říkám si, že jak bude klesat osvit, tak v případě druhé varianty klesne napětí pod min. mez MPPT dříve než v případě první varianty. Takže z tohohle pohledu by byla lepší ta první varianta. Taky mě štve, že u té dvojice panelů (paralelně 4 dvojky) bych měl v kabeláži vyšší proud. Respektive u první varianty 39A a u druhé 52A.
Kterou variantu zvolit? Podělte se prosím o zkušenosti.
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od PavlikT »

Upřímně, MPPT ma Axpert tak mizerny, ze se vyplati jej mit jen jako menic (i kdyz zere cca 50W nonstop) a MPPT resit Victron 250/85 nebo vyssi 250/100. Nestoji to takovej ranec a proste to funguje a vymackne to ze slunicka maximum.

https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni- ... tr-ve-can/

Mam doma oboje a opravdu je tam rozdil cca 30%. Epever taky funguje, ale je s nim obcas trapeni. Vikec umi nastavit (pres Bluetooth) a posilat (VE.can +esp8266) spoustu veci a je to skoro pro blbce.
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od PavlikT »

Jeste dodam, ze tahat po kabelazi vic nez 25A je na 6mm i tak dost. Takze bys na 52A musel natahnout kabelaz vicekrat aby byl ubytek do 2% (zalezi na delce) . Pokud mas maminku rad, tak zapomen na cyky nebo nejakej pochybnej kabel. Ten solarni ma uv izolaci a pod tim neco jako teflon.
Za me je lepsi mit vyssi napeti (hasici chteji max 400V) a mensi proud (min medi). Nevyhoda je, ze nad 120V bys mel mit zase revizi, ale tu by asi chtela pojistovna tak aji tak.
Pri tech poctech panelu, co mas bych dal 2ks 250/60 a muzes jich mit 2x5x450wp
libanec
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 11, 2024 1:20 pm
Lokalita: Kladensko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od libanec »

Mě jde o slušné a levné řešení bez přetoků do DS (ČEZ dovolí jedině 3f řešení a to už stojí víc).
Samozřejmě vík, že díky použití Axpertu s "nízkým" vstupním napětím musí vše být designované na větší proudy. O elektrice "něco" vím.
Spíš mi šlo o nějaké zkušenosti solárníků ohledně toho vstupního napětí - kde je lepší se s napětím pohybovat.

Jinak nějaké zkušenosti už mám - loni jsem si postavil FVE 10kWp/10kW Goodwe/11kWh Dyness - namířeno na jih - funguje bezvadně (i v zimě jsou zajímavé zisky).
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

Tak jestli o elektrice něco víš, tak určitě víš, že je lepší se pohybovat s napětí do 120 V. Ušetří to tunu dalších starostí. Nicméně 3 V navíc můžeš prohlásit za "chybu měření". Osobně bych šel do těch 3s stringů. A každý jednotlivě stáhl dolů, spojil je až u regulátoru. Pokud ovšem máš svody delší 10 metrů, tak stejně nahoru musíš dát přepěťovky, tudíž je spojit už nahoře, a dolů táhnout v 16 mm2. Na odvodu dát jističe s vyrážečem (napěťová či podpěťová spoušť), abys to mohl vzdáleně vypnout. Každý jednotlivý string samozřejmě před spojením jistit na plusu i mínusu odpovídajícími pojistkami.

Pokud máš ale na té střeše stíny, tak by mohlo být lepší uspořádání po dvojicích, aby byla zastíněna právě jedna z těch dvojic - třeba když je tam sloup nebo strom, apod. Vadí i stožár a dráty.

Jinak se kloním k tomu Victronu, nebo aspoň Epeveru, ten rozdíl je opravdu znatelný. U Victronu máš navíc regulaci výstupního proudu (nepíšeš, jaké budou baterky).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od ElektroEzs »

Mam trasu panelu cca 35m na fasade domu kombibox na strese jsem ho davat nechtel protoze by byl nepristupnej a pak dalsi prepetovky u MPPT vse tazeno tim solarnim kabelem i v zemi. Jen mam kabel zdvojenej kvuli prurezu
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Camel »

hlavně si spočítej teplotní koeficient těch panelů co chceš spojovat 3s protože jestliže by měli Voc=123V tak při nízkých teplotách (například v zimě) by ti to mohlo při náhlém osvitu panelu sluncem (například přechod mraku) přelíst max 145V co má Axpert King na vstupu a pak by sis mohl odpálit mppt v měniči. Kamarád má Axpert King a má panely 450Wp spojovány pouze jako 2s a i tak se pohybuje v rozmezí voltů na penelech od 80 do 95V při náhlem osvitu v zimě mu to vystřelí i ke 110V takže s těmi panely 450Wp bych jako zapojení 3s hodně dobře propočítal.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

Proto se mu také doporučuje Victron či Epever, co jsou minimálně na 150 V ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
libanec
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 11, 2024 1:20 pm
Lokalita: Kladensko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od libanec »

Koukám tu trochu na ten Epever - to je spíš na sestavu, kde si baterie skládáte z jednotlivých článků ne? Nebo to umí komunikovat i s bateriemi Pylontech U2000C, U3000C? Já chci k tomu Axpertu King 48V 5000W PF1 pořídit právě baterii PylonTech US2000C 48V 2,4kWh (50Ah).
Teď si nejsem úplně jist kombinací Epever a Axpert. Tím Epeverem dobíjíte baterie a Axpert je využíván "jen" na konverzi DC napětí z baterie na AC napětí pro spotřebiče?
Jaký konkrétní typ toho Victronu používáte?

Napětí u 2s i u 3s po přepočtu na zimu je samozřejmě v limitu.

Hlavně bych rád, aby to v případě nízké energie ze slunce a prázdné baterie automaticky přicucávalo ze sítě (na to je ten Axpert ideální). Nechce se mi řešit stykačové přepínání mezi FVE a DS.

Já uvažoval tak, že klasicky hned u panelů první krabice se svodičem, kde bych všechny 3 sériové pole (případně 4) zapojil paralelně do svodiče. Tzn. dolů (cca 15m) povedu už jen CYKY o průřezu cca 10 nebo 16mm2. V rozváděči u střídače druhý svodič, pojistkový odpojovač a DC vypínač.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

Naprosto nedostatečná baterie k 5 kW měniči!
Proč si neposkládáš z článků? Evidentně to honíš na peníze, ale narveš tam předraženou baterii?

Jinak ano, mizerný mppt v axpertu není zapojen, a místo toho je victron či epever. Adekvátní typ ti prozradí třeba kalkulačka na Victronu. Zadáš panely a předhodí ti to doporučený typ. Začneš na řadě 150/patřičný proud "do baterky". Epever má 150 nebo 200 Voltové řady, opět s "proudem do baterky".

Přicucávání, no, to si musíš vyjasnit, co chceš s tím vlastně dělat, jaká je spotřeba, jak chceš dlouho vydržet na baterkách atd.
Ale jak jsem psal, je to naprosto nedostatečná baterka, k takové konfiguraci. Adekvátní je několikanásobně větší.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
libanec
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 11, 2024 1:20 pm
Lokalita: Kladensko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od libanec »

Samozřejmě bych bral baterii 10kWh a víc ... ale nastavili jsme si limit 100 000Kč.
Upřímně ... do skládání baterií už nejdu.

Jen nastíním, jak jsem uvažoval a proč jsem si navrhl toho Axperta 5kWh s baterií 2,4kWh (teda nakonec se asi cenově vejdeme i s pořízením té verze U3000, takže 3,6kWh). Maminka v domě žije sama. Udělal jsem si malé měření největších žroutů v její domácnosti. Celková roční spotřeba cca 4MWh. Největší žrout je samozřejmě bojler, lednice a mrazák taky něco sežerou, ale není to tak hrozné + ještě sporák (ale ten je 3f a nechce se mi všechny plotýnky a troubu věšet na jednu fázi, ale třeba nakonec něco na ten měnič připojím).
Dalším problémem je, že je v domě dvouvodičový rozvod.
Takže jsem si navrhl jednoduchý systém s přicucáváním ze sítě (bez přetoků), aby se hlavně nahřát bojler a zbylá energie se využila pro lednici, mrazák a v létě mobilní klimatizaci (kterou chci pořídit) a nějaké čerpadlo na zalévání na zahradě. Mám tu nějaká PLC, takže bych chtěl naprogramovat jednoduchý vytěžovač (teda jestli bude fungovat komunikace s měničem), abych nahříval bojler nižší energií. Ta baterie přes noc bez problémů napájení lednice a mrazáku zvládne (dle naměřeného odběru těchto spotřebičů).
Měnič bude v garáži odkud povede nová kabeláž k bojleru (ve sklepě). Přímo nad místností s bojlerem je kuchyně (tedy lednice s mrazákem hned nad bojlerem), takže tam jednoduše přivedu nové třívodičové napájení. Podobně je na tom čerpadlo - studna a bojler jsou v jedné místnosti, takže i tady jednoduše nově napojím čerpadlo třívodičově. Prostě jednou "ranou" vyřeším napájení několika spotřebičů.
Já myslím, že přestože má Axpert menší účinnost, tak to pro tu naší aplikaci bude dostatečné řešení. Tu baterii beru spíš kvůli vykrývání kolísání energie - střídání mraky - slunce. Je mi jasné, že namítnete, že tím budu zkracovat její životnost.
Samozřejmě se bavíme hlavně o době od jara do podzimu. I když já třeba teď za březen mám doma z 10kWp vyrobeno něco přes 400kWh, za únor přes 500kWh ... takže i ten 4kWp systém nějakou tu kWh v zimě vyrobí, aby to nějakou tu kačku ušetřilo. :-)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

Tohle nemá cenu. Na vodu předražené, na barák nedomrlé ...
Za sto udělej reko elektřiny, vyměň spotřebiče. A co zbude, tak obyčejný BEL nebo něco podobného. A až bude časem další prostor pro investici, tak plnou elektrárnu. Teď bys ten rozpočet musel navýšit na 200.

A jestli je máti starobní důchodce a jediný napsaný obyvatel domu a zároveň majitel, tak jsou jiné možnosti ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od rva »

Pokud nemáš tu baterii koupenou, tak ještě jednou zvaž stavbu z článků (+ JK-BMS). Dostaneš za ty samé peníze vyšší kapacitu a budeš to mít pod kontrolou. Poslední dobou se tu ukazují za články stále lepší ceny. A je-li nízký finanční limit, tak místo Axpert king tu máme ISolar a podobně, které rovněž zajistí provoz domácnosti bez přerušení a bez přetoků.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Lubik »

Mobilní klimatizaci (s hadicí co fouká teplo ven) nemá cenu kupovat. Účinnost je minimální. Raději investuj do skutečné klimatizace. Dá se pořídit výrazně levněji než jsou nabídky na internetu.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

Mobilni klimatizace je dobra, ale na uplne jiny ucel, nez je primarne urcena, totiz na odvlhcovani. Mobilni klima z bazaru odvede vice prace nez "profi" odvlhcovace.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Superbaloo
Příspěvky: 10
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Superbaloo »

Ahoj, zdravim všechny Kingy,
Netestoval jste uz někdo novou aplikaci Energy Mate, měl by to být omlazený Watch Power, běží na stejném serveru, takže registrace a data jsou zpětně kompatibilní s Watch powerem. Ke stažení na Googleplay, nebe třeba na stránkách MPP Solar. Vypadá o moc lépe, než Watch.
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek