Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...

Koupu se ve vodě ohřáté

plynem od distributora
24
19%
PB z lahví
2
2%
elektřinou od distributora
23
18%
elektřinou z FVE/VtE
36
29%
dřevem
25
20%
uhlím
3
2%
z vodovodu (distributor)
3
2%
jiným způsobem
9
7%
 
Celkem hlasů: 125

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od mypower.cz »

Zajimava vecicka: lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Sehnat drevo lze snadno. Ohrat vodu z prebytku z FVE taky... Myslim ze hodne zajimava kombinace a asi to koupim. :idea:

Obrázek
Obrázek

A ta cena taky nevypada vubec zle ..
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od avatar »

no to drevo snadno zacina byt docela problem.

protoze kdyz to clovek kupouje nema les tak udelane palivove drevo smrk 750 rovnanej metr 1300 buk dub rovnanej metr coz jedocela dost

jinak da se domluvit s lesákem ale dnes uz je to horsi radej to da firme ktera mu to vycisti male vetve na stepku vlasne se z dreva stal docela dost vynosnej bussines.... Zachvilu bude stat 2000 rovnanej metr....

je to jasne kazdej dela krby kazda novostavba to ma jako vytapeni a tak drevo jede nahoru i papir je dneska 2kc za kilo coz nebejvalo.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od avatar »

dalsi nevyhoda je smrad v koupelne . preci jen nejakej ten kour ze dvirek vzdy je pri zatapění. ALe jinak je jasne ze to je vyhodne to ohrivat
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od mypower.cz »

kour ze dvirek se dostane pouze v pripade ze komin spatne tahne, nebo obsluha kamen prudce dvirka otevre kdyz se drevo dole rozhoriva a jeste produkuje velke mnozstvi koure a zacne se tam treba cpat dalsi drevo. Chce to dvirka kamen trosku pootevrit a chvilku pockat, a az pak otevrit a zarucuju ze se do mistnosti nedostane ani píď kouře. Jinak neni moc pravdepodobne, ze by se nejaky kour v koupelne ocitl pokud neni nekde neco spatne. Zkusenost z krbovek. Chvili mi to trvalo nez jsem pochopil, ze nezakoureny obyvak chce jiste specificke chovani k tem kamnum a pak je v interieru kde se topi drevem cisto a nikoliv zakoureno... Dokonce to naopak voni krasne cerstvym drevem, kdyz to drevo jeste trosku dosycha pod krbovkama. Dalsi variantou je dat lazenska kamna o mistnost vedle. Samozjemne neni to reseni pro kdejaky panelak, to urcite ne, ale pokud jsou moznosti, je kde se dohodnout na uklid lesa za velmi vyhodnych podminek, neli za odvoz, tak to muze byt hodne levny ohrev vody v momente kdy nemame z FVE prebytek. Existuje myslim dokonce zakonna moznost, ze lesy CR po zadosti prideli kus lesa kde mas oznacene stromy ktere muzes zpracovat na vlastni naklady, na vlastni nebezpeci. Slysel jsem o te moznosti, ale zatim jsem nemel prilezitost to resit.

EDIT - jeste je moznost ze kamna budou kourit v pripade ze je venku treba vitr. Pak maji kamna nekdy chvilku tendenci ten kour cpat do mistnosti pri rozhorivani. Staci trosku potevrit nachvilicku okno a kamna tah chytnou taky. To jsou ale okamziky tak jednou za sto let a da se to naucit i bez koure.
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm
Reputace: 4

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od Antonio »

Aj napriek tomu, že sme tu hlavne fotovoltaik-holici nemali by sme podporovať zastaralé zariadenia na ohrev vody drevom s veľmi malou účinnosťou/do 30perc./ Schopnosť udržať teplú vodu dlhší čas v týchto valcoch je tiež mizivá nakoľko zásobníkom/bojlerom/ prechádza komínová rúra. Pre šéfa/mypower/: Máš Jotul CB ? Komínová strata nízka cca 25perc. Použil by som spalinový/komínový/ výmenník a bojler.... Spalinový výmenník len taký s malým výkonom/rúra v rúre/ aby príliš neochladzoval spaliny. Alebo na Tvoju 150-160/kom. rúra/ by som dal 200 a do medzikružia navinul nerezový vlnovec....V lete, keď jotul oddychuje,by som ohrev vody riešil TČ/tepelným čerpadlom. Pokiaľ by si mal bojler s prírubou dole, tak do príruby vlastný výmenník/kondenzátor/ a TČ z klimatizácie / výpredaj, akcie cca 4000 kč/ Fototermické kolektory nerozoberám.... Takže nabudúce....
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od avatar »

Není lepší koupit si tank 1000litru k tomu silný kotel na dřevo. Ten tank musí být bezvadně zaizolovaný a musí být i na vysoké teploty. Tým kotlem vytopit ten tank na 110 stupnů cca 4 hodiny topení . A z toho pak topit další 4 dny jak teplou vodu tak topení ??
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od rimi »

Urcite je akumulace do vody nejlevnejsi a dostupna, no tech 1000 litru nevim, na ostrovnidum.cz ma tusim 2500 a topi obden.

Jinak lazenska kamna pamatuju od babicky, ktera bydlela vedle pily a meli skrojky zadara. A taky +, ze to clovek neprehanel s hygienou :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od mypower.cz »

chlapi chlapi .. brzdete .. proc hned tak megalomansky ? Vite co to je 1000 litru horke vody? Dokazete si predstavit 1000 litru 80stupnove vody? Dyt to stejne zredite studenou a mate z toho minimalne 2x tolik stale dost horke vody na koupani. V 80 stupnich se koupat je sebevrazda. Proboha na co to kdo potrebuje? Budete koupat cely tabor plny deti, nebo co? :D Ty lazenske kamna nejsou urceny pro co nejdelsi udrzeni teple vody, ale pro to aby clovek pod nima zlehka pritopil, ohral vodu, okoupal se a pak at maji lazenska kamna trebas zbytek dne pokojovou teplotu, protoze topit topim v krbovkach u kterych nemam vymenik a pri pohledu na ceny vymeniku na kourovod se mi protocily panenky. Nebo jsem se spatne dival? Sezenu vymenik na kourovod vcetne zasobniku, ktery mi vyhreje aspon 80L vody na 80 stupnu za cenu do 9000? Samozrejme nevylucuju ze jsem neco nenasel a budu rad za tip. Ja bych je urcite neporizoval na co nejdelsi akumulaci teple vody ale na to abych zatopil a hned pote se okoupal a nepouzil k tomu plyn, pokud mam dostatek dreva v cene nizsi nez plyn nebo dostatek elektriky ze slunce zadarmo, pokud to bude mit i elektricky dohrev a vpripade elektriky mam jeste moznost ze ji nepustim do dohrevu lazenskych kamen ale do el bojleru (v mem pripade 1500W Ariston 60L) a je to uplne na stejne brdo. Mozna tepelne ztraty v tom bojleru budou o neco mensi ale hraje to v tomhle pripade nejakou roli? U lazenskych kamen je mi naprosto jedno ze zbyla voda do nekolika hodin vychladne na pokojovou teplotu, protoze jsem uz davno okoupany a vic teple nepotrebuju a pokud jo, no tak tam hodim dalsi 3 polena a hreju dal.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od mypower.cz »

jinak tusim ze ostrovnidum.cz byl puvodne zamyslen na zisk, tedy na vykup. Uplne jina motivace nez pro opravdovy ostrovni dum.

EDIT: ne na vykup ale na zeleny bonus .. http://www.ostrovnidum.cz/forum/viewtopic.php?f=4&t=2 - tohle me osobne je proti srsti. Proc by mel nezucastneny danovy poplatnik (tedy i ja, ktery si energii taky vyrabim sam :evil: ) platit nekomu jinemu za to ze mu sviti na strechu slunce a cim vic, tim zaplati danovy poplatnik vic. A za co jako? Za svit slunce? Tohle neni ostrov ale kseft.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od tomas »

Daňový poplatník platí za to, že používá elektřinu která vytváří škodliviny které působí i na tebe jakožto uživatele méně škodlivé elektřiny. ;) Částečná satisfakce, ale spíše jen symbolická.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od tomas »

Na lázeňských kamnech mi vadí to, že jsou konstruovány jako souproudý výměník tepla. Když by to byl protiproud, účinnost by byla daleko větší. Ale to by muselo být ohniště nahoře :lol: nebo celé jinak řešené.
Ale jinak je to super věc, měli jsme to doma a jako malý jsem tam rád topil, i když jsem se bál že to vybouchne když to přetopím :lol:
Tuším že to bylo řešeno jako beztlaková nádrž, podobně jako beztlakové průtokové ohřívače k umyvadlu.
Tady ten novější už je tlakový.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od mypower.cz »

no pokud to uz poridim, tak asi tlakove - nebo cetl jsem jeste nekde o nizkotlakych... napriklad 2 bary jsou dostatecne, co vim podle 600W domaci vodarny kterou tu mam. Ta je nafouknuta a nastavena na 2 bary a uz to jde tezce zacpat palcem, takze sprcha by fungovala za tohohle tlaku myslim v pohode. na tech lazenskych co jsem odkazoval nahore maji "Vstupní provozní tlak vody 3-4 bar. Max. přípustný tlak vody 8 bar." To je naprosto dostatecne, kdyz pouziju to 225W cerpadlo co jsem nedavno koupil (je ve spotrebicich), to umi tusim ze 5 baru a da se napajet 600w stridacem s modif. sinusem, ktery tu uz mam (tzn nemusim kupovat). Domaci vodarnu dam jako pasivni meziclanek protoze ma expanzni nadobu a tlakovy spinac (motor ted z te vodarny nepotrebuju, takze bude nepripojeny, vyuziji jen tu expanzku a tlakovy spinac), cimz muzu ridit prave to male membranove 225W cerpadlo (az se natlakuje tak vypne), tohle cele do rozbocky (studena / tepla), teplou vetev pres zpetny ventil do lazenskych kamen, z nich vystup pres pretlakovy ventil do odberu vody .. - koupelnova baterie a vana. To by mohlo fungovat ne ? Dyt to je klasika .. A ohledne tech babicek co se tu mihly v prispevku vyse .. :) jj moje babicka to mela taky .. jako male decko sem se u ni nekoupal jinak nez v obrovske hluboke vane (tak dvoumetrova na delku snad - to nebyla klasicka 180ka jak se delaji dneska) ve vode vyhrate v lazenskych kamnech, ktere staly vedle te vany v koupelne .. To byla tehda mimochodem uplna parada a myslim ze babicka to tehda uz mela na obecni vodovod pripojene, protoze co si pamatuju tak tam myslim zadne cerpadlo nebylo, barak sem mel prolezeny jako male decko dokonale .. :)
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od JiříK »

Soused to má taky, před pár lety kupoval nová, když stará dosloužila. Přes týden použije malý bojler na sprchování, v sobotu zatopí pod lázeňskýma a užívá si plnou vanu, ohřátou pěti poleny. Též by se mi to líbilo, leč v koupelce málo místa a jaksi tam chybí komín. To má Filip výhodu obydlí na tři štoky.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od avatar »

tech 2500 litru horké vody neni nakoupani ale na dohrívání boileru a na topení
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od mypower.cz »

to ale zamena vyvalit 30-40 tisic za zasobnik od 1000-2000 litru a stale nemit moznost se vykoupat protoze po vyplaznuti 30-40L za zasobnik tu vodu stale nemam cim ohrat. V samotnem zasobniku bez kotle, vymeniku, plynoveho ohrivace, FT panelů, ji neohreju, coz ale znamena k tem 30-40K pridat dalsich X K, jeste jsem nepocital radiatory.... To je na provaz na nejblizsi pevne vetvi misto realne a levne moznosti se okoupat ve vane plne teple vody. :| Tohle jde s lazenskyma kamnama resit do 10K cele i s cerpadlem a rozvodama a 180kou (na delku) hlubokou vanou (takova ta do ktere si clovek cely lehne a je ve vode). Dobra, tak 12, pokud se poridi nejaka paradni designove vymakana baterie do koupelny.. :)

EDIT: s vymenikem uvnitr nadoby jde cena toho zasobniku jeste o 10K vyse. Tohle si vrstva lidi, do ktere patrim i ja nemuze dovolit, pokud je cilem napustit vanu, nikoliv vytapet barak obzvlaste kdyz vytapeni baraku uz plně vyreseno je.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od tomas »

Navrhoval jsem 2500l beztlakový nerezový stratifikační zásobník tepla s průtočným ohřevem teplé vody v nerezovém vlnovci. Jedna firma co vyrábí nerezové nádrže např. pro vinaře mi udělala cenovou nabídku do 20k Kč. Tuším že to bylo v roce 2007. Něco na způsob Petra Měchury: http://biom.cz/cz/odborne-clanky/nejuci ... nych-domku
Tlakový zásobník tepla jsou zbytečně vyhozené peníze za materiál navíc, chceme přece akumulovat teplo a ne tlak. Navíc beztlakový systém je bezpečnější.
Více zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=9&t=69#p612
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od mypower.cz »

a kolik to stalo cele tak aby se clovek mohl okoupat? Samozrejme bez toho co v baraku uz bylo a nemuselo se kupovat?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od tomas »

Těžko říct, v baráku nic nebylo protože to byla novostavba (z rodinných důvodů to není dosud dokončeno, je pouze krb). Co do toho všechno započítat, podlahové topení, krb se spalinovým výměníkem, solární panely a snad i FVE? Ještě se uvažovalo také o tepelném čerpadle vlastní konstrukce, ale FVE to asi vyhraje :-) Nějaký systém na topení a ohřev vody by se stejně musel realizovat. Akumulační zásobník má stát v centru domu a kolem něj schodiště a vysoký 1,5 patra. Tepelné ztráty zásobníku zůstanou tedy v domě.
Takže těžko to přepočítávat na peníze potřebné ke kopání, když zásobník měl sloužit také k vytápění.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od mypower.cz »

si tak procitam tu diskuzi pod clankem pana Mechury, jak tam pise o tom dehtovani v kominu. Kdyz se poradne topi, tak to nedehtuje a komin je naprosto cisty, protoze ten bordel proste vyhori pokud se tedy poradne topi .. A ma pravdu .. Obcas mi taky nezbyva nez prihodit i mokre drevo, nebo hodne narychlo vysusene... bohuzel .. a vysledek kominu po 3 sezonach topeni ?

Obrázek

krasny cisty komin az do nebe .. :yes:

V zivote nikdy jsem ho necistil za celou dobu co tu jsem, ted to bude 4ta zima. A jak jsem tam jednou strcil fotak pri uprave kourovodu od krbovek, tak jsem zjistil, ze ho ani cistit nema smysl ... neni totiz co cistit... :)

EDIT: toto je muj prispevek cislo 500 ... stal se ze me zavislak se zavislosti na mypower.cz .. :twisted:
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Příspěvek od avatar »

ono je mit komin a jen vlozku ci krb bez vymeniku kde ti teplo jde do komina

a mejt vlozku s vymenikem kde to teplo jde do vymeniku pak do komina tam musis mit uplne jinej tah komina a ten komin pak vypada jinak kdyz je to poddimenozovano tak to pak netahne atd....

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek