Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Jarry300
Příspěvky: 27
Registrován: pát říj 22, 2021 8:27 pm

Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Příspěvek od Jarry300 »

Dobrý den,
Mám takový problém, který řeším už tak dva týdny.
Postavil jsem si elektrárnu s jedním XTM4000, kterou už rok provozuji bez problémů.
Teď po roce jsem si koupil druhý XTM a připojil jej paralelně k tomu prvnímu, abych si zvýšil výkon.
Všechno mám propojené, jak by mělo být. L1 propojky nastavené na obou. Vyresetované oba měniče souborem přepsaným na 03 a nahraný nejnovější software. Je to ostrov bez připojení AC in.
Stále se mi hádá po zapnutí Slave proti Masteru. Tzv. se nezfázují a Slave se snaží přetlačit výkonem na výstupu ten Master. Výkon se zvyšuje od nuly do třeba 650W proti Masteru (vidím na RCC) a zpět do nuly a Slave se nikdy neuspí, i když mám zatrženo uspávání. Ale, protože pořád pouští nějaký výkon, tak se neuspí.
Když ho vypnu a zapnu, tak se přepne do spánku a po spuštění bojleru třeba se hned probudí, aby pomohl Masteru, ale po vypnutí bojleru se zase neuspí a tlačí výkon do Prvního měniče.
Už jsem zkusil kupované datové kabely křížené a teď mám i nekřížené, ale chová se ta sestava dvou pořád stejně.
Můžete mi prosím někdo poradit, co s tím?
Díky Jarda
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Příspěvek od Frenky »

Ahoj
Musíš zkontrolovat parametry v menu "MULTI XTENDER SYSTEM" (1282)
Nebo parametry následovně
1283 ano (zapnutí integrálního režimu)
1461 ano (povolení vícero měničů)
1462 ne (nezávislé vícero měničů)
1555 ano (cyklus baterie synchronizovaný s masterem)
1547 ano (povolit režim stanby všem podřízeným měničům v systému)
1571 ne (L2 s fázovým posunem 180°)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Jarry300
Příspěvky: 27
Registrován: pát říj 22, 2021 8:27 pm

Re: Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Příspěvek od Jarry300 »

Ok,
díky.
V Multixtender system 1282 jsem to měl takhle nastavené, kromě položky 1287 zapnutí integrálního režimu.
Když ho zapnu, tak se vypínají (v manuálním zmáčknutí tlačítka off-on) oba měniče a samozřejmě po zapnutí buď manuálně nebo přes RCC se zapnou oba a Slave se opět nezfázuje a tlačí proti Masteru, takže žádná změna.
Nemusí být propojené aspoň vstupy AC-in aspoň drátově paralelně, i když nemají žádný přívod elektřiny?
zemich
Příspěvky: 26
Registrován: úte lis 22, 2022 2:21 pm
Lokalita: Ostrava

Re: Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Příspěvek od zemich »

Taky mám 2x XTM paralelně ostrovně, AC-in nepropojené a vše funguje.
Jarry300
Příspěvky: 27
Registrován: pát říj 22, 2021 8:27 pm

Re: Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Příspěvek od Jarry300 »

Můžu se zeptat, jakými datovými kabely máte celou sestavu propojenou?
Na fórech se různí názory. Někdo dává obyčejné křížené a další říká, že to dělá problémy v komunikaci a že mají být takzvané ploché nekřížené.
:/
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Příspěvek od mgx »

je to uplne jedno, original kable su ploche, komunikacia funguje rovnako na plochych aj krutenom ethernete. Treba si skontrolovat, aby obe strany zbernice boli spravne terminatorovane, medzi krajmi terminator aktivny byt nesmie, spravne napajanie podla manualu, nie velky ubytok napatia na zbernici (je tam 12v, da sa odmerat). Ak si menice kupoval z bazara (SecondSol), tak si skor myslim, ze tam mas nejaky zabudnuty OEM parameter ktory sa resetom nemeni. Ak ho donesies, opravime
Jarry300
Příspěvky: 27
Registrován: pát říj 22, 2021 8:27 pm

Re: Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Příspěvek od Jarry300 »

ok,
to bude tím, ten druhý je kupovaný ze Secondsolu! Přepínače mám určitě správně O-T na koncích na T.
Napětí změřím. A vidím Tatranská Lomnice.. Jak dlouho trvá oprava?? Buď přijedu, nebo ho pošlu.
J.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Problém v paralelním zapojení dvou XTM4000

Příspěvek od mgx »

byvam teraz na Zahori, takze posli mi veci co som poslal a pozriem na to. Mozno to viem opravit aj na dialku, ked nie, doviezol by si (je to pri Malackach) a mrknem na to. Cas nechcem vraviet, roboty je vela a ruk malo :).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek