FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od JirkaE »

kyocera píše: úte led 23, 2024 3:55 pm i s Vaším regulátorem MPPT co Vám špatně pracuje pomohl
Jak jste přišel na to, že mě pracuje špatně regulátor, to by mě zajímalo :dontknow:
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od kyocera »

JirkoE mně nevadí Váš systém doma ani Vaši spokojení zákazníci. Ale podle toho co píšete, tak máte hokej
v elektrotechnice a v základních věcech. To už není více pohledů na věc ale Váš boj s Ohm. zákonem
a další základní věci. Chcete abych tady cíleně vypsal Vaše technické perly, které svědčí o Vašich znalostech ?
Chvíli mně to dá práci ale pozdě večer bych to mohl udělat.
Nebo je možná druhá varianta, že základy znáte a cíleně zkoušíte co tady lidi vydrží co vše Vám projde když vynášíte moudra v trendu
jak jedou dotační firmy a ještě je to v rozporu i s těmi základy na kterých stojí elektrotechnika . A takové netechnické výroky pak mají ovlivňovat začátečníky , kteří se v problematice neorientují a považují Vás za odborníka s převratnými názory.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od kodl69 »

Zkusím si taky trochu přihřát polívčičku: Už jsem dělal dva systémy se třemi 33V Umpp /11,7A Impp (370Wp) a funguje dost dobře, pro 2 lidi a 120l boiler. KOuzlo je jinde: zakázkové těleso z nadety se dvěma vstupy: 90V 1kW tj. 11.1A, a 1kW/230V, samostatné provozníá a havarijní termostaty, a celý je to extra jednoduchý, žádný přepínání, žádná logika, termostat od FV je na 80°C, termosstat z DS je na 45°C a přívod se zapíná až na podzim, když už slunko nestíhá... Pokud bych ty 3 panely zapojil do standartního 2.2kW boileru (24Ohm) tak dostanu prosímpěkně P=U*U/R= 416W v případě ideálních podmínek. A ano, na ohřátí boileru 120l je třeba při 416W pouhých 15.5 hodin, a to na konci června celkem není problém. Ale co v září nebo naopak v březnu? A pak se šíří zvěsti, že ta FV vlastně nefunguje.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od JirkaE »

kodl69 píše: úte led 23, 2024 7:13 pm Zkusím si taky trochu přihřát polívčičku: Už jsem dělal dva systémy se třemi 33V Umpp /11,7A Impp (370Wp) a funguje dost dobře, pro 2 lidi a 120l boiler. KOuzlo je jinde: zakázkové těleso z nadety se dvěma vstupy: 90V 1kW tj. 11.1A, a 1kW/230V, samostatné provozníá a havarijní termostaty, a celý je to extra jednoduchý, žádný přepínání, žádná logika, termostat od FV je na 80°C, termosstat z DS je na 45°C a přívod se zapíná až na podzim, když už slunko nestíhá... Pokud bych ty 3 panely zapojil do standartního 2.2kW boileru (24Ohm) tak dostanu prosímpěkně P=U*U/R= 416W v případě ideálních podmínek. A ano, na ohřátí boileru 120l je třeba při 416W pouhých 15.5 hodin, a to na konci června celkem není problém. Ale co v září nebo naopak v březnu? A pak se šíří zvěsti, že ta FV vlastně nefunguje.
Naprostý souhlas, vlastně nechápu tu polívčičku.
Osobně jsem dělal již 4 systémy na balkon, pro ohřev vody, na 3 panely.

Nechci dělat reklamu, tedy jen řeknu, že instalovaný bojler má dvě spirály jednu na AC 230V a druhá keramická spirála má tři možnosti zapojení 12,3 Ohm, 20,4 Ohm a 28,5 Ohm a bojler funguje super i na 3 panely se zapojením na 12,3 Ohm a MPPT regulátorem.
Byla to ve všech případech bytovka, nebyla jiná možnost, víc místa nebylo.

Termostat fotovoltaiky na maximum, AC termostat na 40, když není slunce. Směšovací ventil.
Jednou za čas pouštějí víc, kvůli bakterii.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od thomas.007 »

JirkaE píše: pon led 22, 2024 4:14 pm
kyocera píše: pon led 22, 2024 10:14 am JirkaE opakovaně bojuje s Ohmovým zákonem. A v přepočtu výkonu na proud a napětí.
Jirka nebojuje s Ohmovým zákonem, jen s tou efektivitou a celkovým přínosem.

Ano, v 2000L nádrži to bude jako kapka v moři a bude se chovat jinak.
Ano, taky vím kdy MPPT regulátor pracuje nejvíce a jak.

Vidím divné výsledky, když má někdo stejný bojler a s 2500Wp ohřívá více a má lepší zisk než s 3200Wp.

A pak koukám na svůj ohřev kde se 2000Wp starých panelů (které už nedají víc než 1850Wp) vyrobím v kWh / ohřeju / ještě o 1/3 víc - s tím středověkým neefektivním a zastaralým systémem nejmenované značky...


:lol: :lol: :lol: :lol:

A nebo jo, tak počítám špatně... ;) Ať si tam dá onen člověk třeba 6 panelů... Vždyť je to buřt...
Vážený pane,
původně jsem reagovat ani nechtěl (ve vlákně co odkazuje kyocera jsem se na to vykašlal), ale jestli narážíte na mých 3200Wp co mám, tak teď reagovat budu a vám to můžu popsat jednoduše:

"Víte absolutně pendrek, jaké mám podmínky, jak mám panely orientované a kdy jsou panely bez stínu" narozdíl třeba od kyocery, proto se k tomu věcně vyjadřoval.
Pro Vaše info, ano, mám 3240Wp, Ump=250V (STC) o Uoc 300V. Orientace čistý jih, sklon "11°"...takže téměř naplocho, to je ten důvod proč z toho netahám jmenovitý výkon a další důvody proč to mám takhle jsou tyto:

1) z jedné nebo druhé ulice na panely vidět nejde, zbytečně to některé nenechavé ruce dráždí...dnes to celkem splyne s davem, v okolí se FVE celkem rozrůstá;

2) doba, kdy se volil sklon panelů na ideální jih se sklonem 30-45° je u ostrovního systému opravdu k ničemu, v létě je stejně hromada přebytků a v zimě když je dlouho pod mrakem, tak panely makají lépe, když vidí celou oblohu a výtěžnost je vyšší. Navíc všechny dřívější výpočty braly v úvahu maximální výtěžnost, ale u ostrova je důležitá i doba, po kterou dávají panel výkon. To je ten důvod, proč jsou majitelé spokojení s panely na východ+západ, ráno se dobíjí vybitá baterie a večer se jede stále z panelů a baterka je stále plná.
Například v létě mi panely dávají stovky W při západu slunce, kdybych je měl ale na střeše RD, tak už několik hodin jsou ve stínu a dají takřka nic;

3) Důvod proč mám 3240Wp je ten, abych se s Ump dostal na cca. 25OV, což je asi takové optimum. Cena u 540Wp JAsolar byla v té době super. Staré panely jak zmiňujete co máte, tak dobrá, ale proč bych měl dnes kupovat něco jen proto nebo z bazaru, abych mě za stejnou (nebo o 20% nižší) cenu menší výkon (třeba těch 2000Wp)?

4) Absolutně jste nepochytil souvislost Ump 225V (v létě, venkovní teplota +35°C, panely měly dost...ruka se na tom dala sotva udržet), zatemnilo se vám před očima a ihned jsem měl systém blbě (to by mě fakt zajímalo, jaké máte Ump při takových teplotých vy...určitě na léto přehazujete patronu s nižším odporem). Dle vás jsem z toho nemohl dle Ohmova zákona vytáhnout více, jak 2kW...to že to při tomhle napětí beru z Axperta (tohle jste asi nečetl), který v tu chvíli odebírá výkon asi 2,7kW i v tak blbých podmínkách a sám i reguluje i výstupní napětí. To že používám na léto Axperta a na zimu BEL má právě ten důvod, že když mám 8 měsíců přebytky (to beru z Axperta) a BEL používám (stejně jako teď) jen na ohřev vody v bojleru. Nevím proč bych měl živit volnoběžnou spotřebu Axperta s horším MPPT;

5) Jak psal kyocera, sice se oháníte Ohmovým zákonem, ale máte v tom totální guláš...a možná i s knedlíkem. Sice umíte počítat dodaný výkon do spirály při odporu spirály, ale u střídavých regulátorů je třeba počítat s plněním výstupního napětí, které navíc v sepnutém stavu není konstantní (to je jak se vybíjejí kondenzátory);

6) To že z panelů jde například 10A, ale do spotřebiče jde proud vyšší (třeba 12A) vysvětloval celkem podrobně kyocera...čím to je? No tím, že energie se odebírá z panelů (tam je těch 10A) a zbytek chvilkově teče z té baterie kondenzátorů. Zvyšovat napětí regulátory alá Oplocký, Stion, BEL atp. neumí...tam jste to trefil;

7) Mám BEL (tedy 4kW) a světe div se, mám na něm připojené dva bojlery, jeden má 2kW a druhý 1,5kW a nemusím řešit složité přepínání a jiné kraviny, takže ano i 4kW verze má svoje výhody a dokonce mi z toho jde i výkon na jmenovité Wp (měřeno na DC straně i na AC výstupu True RMS multimetrem);

8) Jaká je efektivita a přínos mé FVE? No, podle vás určitě na pendrek, podle mě super, když se podívám, kolik mi ušetří na energii jak elektriku, tak plynu, protože si v přechodném období si zdarma přitápím a nenutím rodinu k chození ve svetru. Naopak, proč nemít 10kWp, když cena je oproti 2 roky zpět poloviční a ceny energií několikanásobné?
A jaká je efektivita vykouřené cigarety nebo 10 piv? Já například nekouřím a za ušetřené peníze povýším FVE, která si na sebe stejně vydělá;

9) Při dnešní směšné ceně panelů, jsem přikoupil 4kWp a prásknu je na západní fasádu...ano, bude tam hodně přebytků...a wo co go? To mám těch pár tisíc (2400Kč/410Wp) radši nacpat E-onu? Nebo má mi ty prachy sežrat inflace?
Těch 4kWp se mi splatí za 2 roky a pak mi bude úplně buřt, jestli to je nebo není efektivní, ale důležitá je nezávislost a to bylo motto zakladatele tohoto webu. V této době stály 2 poloviční panely to, co dnes těch mých 10.

To že jsou vaši zákazníci spokojeni je sice OK, ale pokud tomu houby rozumí a uvidí úsporu, tak je jim to celkem jedno jak jsou panely využity a jestli má spirála 26,5Ohm nebo 13...ne každý se tím baví a např. mě je celkem fuk, jestli má regulátor displej a bůhví jaké logování. Regulátor jede, vodu nahřeje a to je celé co od toho čekám. Navíc BEL používám jen přes zimu, případně v období kdy je několik dní zamračeno a slunce nevykoukne. Výkon 150-300W (ano 1/20 až 1/10 výkonu) po dobu 14 hodin v létě ten bojler přece jen nahřeje.

@ MartinDu:
Souhlasím s kolegy výše, panely bych rozdělit na 6ks pro každý dům a pro každý bojler sólo regulátor. Těch 6ks bych nechal, bude se hodit až bude hnusně. Co se týče napětí naprázdno, tak jestli vám nevadí jednoduchost, kupte si BEL, jede do napětí Uoc=430V, zvládne (s nutnými HW úpravami, posílení spojů, aktivní chlazení) i ty 4kW, ale jak jsem psal výše, pro každý bojler zvlášť regulátor. Ne že by to nešlo poslat těch 40m, ale tím dlouhým kabelem z toho bude rušička okolí a třeba nebude fungovat příjem signálu DCF77. Naopak stejnosměrných 250V na vzdálenost mezi domy bych tahat tak daleko nechtěl.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od kyocera »

Thomas007 udělal podrobný rozbor a co se týče Jirky E, jeho technické perly a manévry podrobně rozebírat už nebudu. Důvodem je to, že hodně lidí má z takových věcí škodolibou radost a JirkoviE to nijak nepomůže. Před nějakým rokem mně dokonce jeden člen fora psal, jak je to bezvadné, jak se baví, že takový kabaret z diskuze má už několik hodin a zadarmo.
Co se týče kodl69 je potřeba napsat několik věcí. Kodl69 je čestný muž, který nejede na vlně dotací za 90tis.Kč, ale jeho bohulibý záměr je snahou aby dotyčný zákazník senior zaplatil co nejméně. Popsaný příklad realizace se 3mi panely je typický příklad navržený pro sluneční hodiny a těch je nejvíce v létě a průměrně každým rokem 1280 hod. Všem kteří bydlí ve státě Kalifornie nebo se tam mají v plánu přestěhovat bych takové řešení také doporučil. Je tam 300 slunečních dnů v roce. Pro všechny ostatní platí jednoduchý selský rozum, více panelů, více solárních zisků za rok a je jedno, jestli se jedná o dobijení baterek nebo ohřev vody.
Tu nejduležitější věc kodl69 nenapsal. A sice že je revizní technik a zná to dobře, revizemi se živí. Sám osobně jsem za ním byl jednou i na radu. Pokud udělá kodl69 zásah do elektrického zařízení -bojleru , pak novou spirálu zapojí správně Ale hlavně vystaví na to revizi s kulatým razítkem. Tím je chráněný. Hodně otázek dnes není jen technických ale právních. Pojištovna vždy hledala možnosti jak snížit plnění nebo se plnění vyhnout a od loňského roku má zase více možností. A pojištovna někdy i škodu zaplatí, po nějaké době může začít právně vymáhat škodu po někom kdo jen tak udělal zásah do elektrického zařízení bez příslušného oprávnění. Vzpomínám si, jak před 8mi roky se na mypower majitel mercedesu poptával, kdo by mu udělal odrušení radia, že nechce platit v mercedesu 1500Kč/hod. Jenže pokud by mu někdo takovou službu udělal majitel mercedesu ušetří kutil je v problému, protože by instalované odrušení nemělo Atest 8SD. Podle nových pravidel od loňského roku už stačí, že pojištovna nemusí plnit i když se ukáže že vše neodpovídá technickým podmínkám a nemusí to mít ani přímou a příčinou souvislost se škodnou událostí. Někdo tohle bud neví, nebo spoléhá na to že se nic nestane.
Někdo má nějaký záměr a když získá hodně informací, pak ten názor změní. V loňském roce jsem strávil desítky hodin komunikací s jedním člověkem , který chtěl fotovoltaický ohřev vody a šlo o tvoření informačního kolečka od nuly. / Měl jen zaručeně správné informace z FB./ Nakonec přestal komunikovat jako když utne. Až po mnoha měsících dal zprávu, že dostal strach z požáru páč má dřevostavbu a bude dělat fototermiku. Jiný tazatel mně zase psal, že chtěl dělat fotovoltaiku na zděném domě, ale firma co dělá výhradně jen fototermiku mu dala závažné informace o tom, jak FV panely produkují nebezpečné záření a na jednom prasečáku potom prasata po namontování fotovoltaiky přestala se rozmnožovat a došlo k uhynu prasat. A žádné nebezpečné záření by doma nechtěl. /Firma měla velké skladové zásoby na fototermiku a tak si pomohla jinak./ Tak za takový příběh by se nemusel stydět ani Hans Christian Andersen. Tak jsem mu vysvětlil jak FV panely fungují a získal v FV panely důvěru. Ale také jsem s jedním členem mypower si vyměnili názor, že nemá smysl nosit lidem informace na zlatem podnosu. Lidi si toho ani neváží. Zmizí ani nepoděkují. Něco na tom bude .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od JirkaE »

thomas.007 píše: úte led 23, 2024 11:07 pm
Vážený pane,
původně jsem reagovat ani nechtěl (ve vlákně co odkazuje kyocera jsem se na to vykašlal), ale jestli narážíte na mých 3200Wp co mám, tak teď reagovat budu...
Vůbec jsem na to nenarážel - špatně jste si to vysvětlil - v žádném případě jsem se nechtěl nikoho dotknout.

Neznám NEJEN Vaše podmínky pro umístění panelů, ale ani podmínky tazatele, ani toho prvního, ani druhého, ani toho třetího.

ALE podmínky tazatele neznal nikdo v ten moment a proto moje reakce na nižší výkon versus (možná) naprosto zbytečné předimensování, pokud není nutné - pak mě přijde zbytečné atakovat zbytečně doporučenou hranici napětí výrobce.

I tazatel může mít naprosto ideální podmínky a montovat (například) 2,8 kWp / 3,2kWp / 3,7kWp a podobně pak může být zbytečné - pokud nic jiného než 2kW jeden ohřev v jednom bojleru neplánuje.

Nic víc.

A někdy prostě jen není místo. A někdo zas jen nemá tolik peněz.

Myslel jsem to obecně, nikoliv jako kritiku, nebo nesouhlas - jsou podmínky nebo okolnosti kdy je to naopak lepší - panel přidat, však jsem to psal - ve zmíněném vlákně.

Nechtěl jsem se nikoho dotknout - jen upozornit i na menší varianty, protože trend tady na webu - je naopak ve všech příspěvcích opačný a u nováčka může vytvořit dojem, že s nižším výkonem / napětím / to ani nefunguje.
(až na příspěvek pana Kodl69 který doplnil variantu se třemi panely)

Pokud jsem se někoho dotknul, OMLOUVÁM SE - to nebyl můj úmysl :)

Nejsem zde jako prodejce, ale jako člověk který má FV doma a kterého to baví.

I já zde pochytal velmi mnoho zajimavých věcí o kterých jsem neměl tušení a to platí dodnes.


Pan Kyocera - do mě a do Logitex ,,šije" od prvního dne... tam je to asi i něco jiného ;)

(nicméně prodáváme již 5 druhů regulátorů a nyní jsem přidal šestý i BEL - a první dva kompletní ohřevy s regulátorem BEL prodal, po té, co jsem vše přeložil)
 ! Zpráva od: cipis
Jestli si tady jako clen, tak co znamena tady ten posledni odstavec, ze neco prodavas? To je jako nedomluvena reklama nebo co?
LPS11
Příspěvky: 9
Registrován: pát zář 02, 2022 1:57 pm

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od LPS11 »

Zdravim ve spolek kluky, holky a dalsi nadsence svitu slunicka,
tak sem jdu jen tak lehce s rocnim rozborem jednoho stringu pro ohrev vody. Konfigurace, 6x400W JINKO Solar, ECO SOLAR BOOST, Bojler Drazice 160l kombi 2,2KW, druha zasuvky - odbocka kuchyne, cast sporaku, remoska, leto zavareni ovoce a zeleniny, suseni ovoce, gril, vareni brambor zvirene. Tak presne za rok 28.1.23-28.1.24 to udelalo - 2220 KWh. Za mne krasne, nadherne, efektivni! Staci hodit do kalkulacky, vynasobit cenou EN a hnedle se da spocitat i nejaka navratnost. To jen tak, pro nerozhodne solarniky, co vahaji.

Slunci zdar!
8 x Jinkosolar 385W 3,08kWp J
1x Growatt SPF5000
1x LiFepo4 48V 5,1kWh
6 x Jinkosolar 400W 2,4kWp J
1 x Volt 3000 GREEN BOOST 3kW
1 x Dražice 2,2 KW
a stále ve stádiu budovaní (rozširování)
Uživatelský avatar
Hanus1987
Příspěvky: 2
Registrován: sob bře 02, 2024 9:30 pm
Lokalita: Sokolovsko

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od Hanus1987 »

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat zda do tohoto střídače může napojit 6xCS6W-575T. Nejde ani tak o napětí, ale jestli snese ten proud.
Mají totiž Isc=13.88A. Nikde jsem nenašel kolik do toho střídače mohu pustit proudu z FV panelů.
Děkuji za odpověď.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od pibi »

Střídač si vezme co potřebuje podle zátěže, je mu jedno kolik jsou schopny dát panely. Zásuvka ve zdi také mívá standardně 16A a neřešíš, jestli tam můžeš píchnout nabíječku na mobil, která má odběr 00 nic.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od Mex »

pibi píše: ned bře 03, 2024 6:40 am Střídač si vezme co potřebuje podle zátěže, je mu jedno kolik jsou schopny dát panely. Zásuvka ve zdi také mívá standardně 16A a neřešíš, jestli tam můžeš píchnout nabíječku na mobil, která má odběr 00 nic.
Nejsem si jistý, že se to dá napsat takto obecně.
U solárních střídačů to asi většinou platit bude, i když i tady by se dal střídač udělal tak, že by to naplatilo.
Ale u jednoduchých solárních regulátorů už to tím tuplem platit nemusí. Pokud to má mít omezení proudu, tak to na to musí být navrženo. Ze samotného principu to neplyne. Klidně by se dal udělat jednoduchý regulátor, který by jenom rozsekal všechno co dostane na vstupu a co je schopný poslat do zátěže, a nic by přitom neměřil (kromě MPPT napětí). Tak pokud by měl z jedné strany panely s vysokým proudem, a z druhé strany velkou zátěž, tak by klidně dokázal sám sebe odpálit.

Čímž netvrdím, že to tak zrovna tento regulátor dělá. Neznám ho. Jen říkám, že nelze obecně říct, že je to za každých okolností a u každého zařízení vyloučeno samotným principem (jak naznačuje předřečník).
Takže to chce spočítat, kolik si toho daný bojler při daném vstupním napětí bude ochoten vzít. Protože základní brzdou bude zátěž. Jestli to umí omezit i samotný regulátor může ale nemusí platit.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od Kostěj »

Hanus1987 píše: sob bře 02, 2024 9:47 pmNikde jsem nenašel kolik do toho střídače mohu pustit proudu z FV panelů.
Tady https://shop.atoselektro.cz/solarni-reg ... 27801.html
je odkaz na manuál, kde se píše, že by výkon panelů neměl překročit 5kW. A mám pocit, že jsem zahlédl omezení výstupního proudu na 12A.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek