malá rozšířitelná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

já ten datasheet viděl a tam je právě uvedeno:
"""Interrupting Rating: 2,000A @58 VDC""" což v překladu znamená, že při jištění v systému s již jen jednou sadou LiFePO4 baterií, tak sice přeruší obvod, ale ne spořádaně, nýbrž nejspíš vybouchne. Překročení nebude jen o pár procent, aby se to vešlo do tolerance. Navíc sice FVE se upravuje každou chvíli, ani ji nedělá paragrafovaný elektrikář, takže revizi jsem vzdal předem, ale stejně se snažím dodržet, co nějak snadno jde.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Dnes konečně dorazila další zásilka - chránička na kabel. Už jsem ji nainstaloval a i přepojil stringy z provizorního zapojení přes hager můstky do combiboxu. Ještě tedy zbývá výměna výstupního vodiče 10mm2 za 35mm2. Když jsem chtěl ale chráničku instalovat, tak jsem se podíval do technického listu, jaká je minimální manipulační teplota, protože venku už je slušná zima. Tam jsem instalační teplotu nenašel, ale našel obecnou teplotu, od -5 stupňů do 70 stupňů. To jsem jaksi původně přehlédl :roll: Jedná se o silnou černou chráničku se spirálovitou výztuhou, uvnitř hladkou. Označení Energy S-130. Tak snad pár let vydrží...
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Rozhodování jestli jistič nebo pojistka nakonec těsně vyhrála pojistka. Hlavně kvůli ceně a pak jednodušší montáži na sběrnici. Přesun sběrnice z jedné strany zdi na druhou byl plánovaný již dlouho a konečně jsem se k tomu dostal.

Místa je všude hrozně málo, takže jsem celou dobu řešil, jak moc malá skřín na to bude stačit. Vybral jsem skříň 40x30, což není úplně běžný rozměr, ale narazil jsem na stránky rozvodneskrine.cz kde sice nebyl rozměr k dispozici, ale jelikož víceméně vyrábí na objednávku, tak jsem jim napsal, jestli mi ji vyrobí a oni že jo. Koukal jsem, že obdobná skříň jen na stojato místo ležato stojí 2 tisíce. Těsně po objednání jsem pak narazil, že v podstatě stejnou skřín prodává i schneider a ještě o pár stovek levnější... teoreticky, protože jsem se nezeptal na kolik ta skřín vyjde a ono otočení pantů na sousední hranu zdražilo skříň z dvou tisíc na tři. Skřín se stejnou výškou vyrábí, takže nějakou šablonu/míru, kam hodit panty a vyvrtat zámek mají, tak mi přijde ta přirážka za změnu jen v otočení docela dost. Chyba že jsem se nezeptal předem, mohl jsem mít ten schneider dřív a levněji. Jinak je skříň provedená slušně, až na malý přebytek barvy v levém dolním rohu.

Pak už zbylo jen dokoupit chybějící kabely, abych mohl přepojit měniče a regulátory... pár věcí do košíku (70 mm2 kabel, vývodky, svorky, pojistky, spodky) a prd, dalších tři a půl tisíce pryč. Dohromady všechny nic moc změny za 12 tisíc, peníze jen mizí místo vydělává :D jen mi tedy zbyl lynx power in do nějakých příštích zásob.
photo_2023-10-29_21-14-42.jpg
(Vzdálenost mínus sběrnice od stěny je v reálu větší, než vypadá na fotce. Ono by to ale asi stejně bylo jedno, protože mínus (a i skříň) jsou zeměny.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od kodl69 »

měl sis tam těch nožovek dát aspoň šest. Já jich mám 7 + jednu PN1 na měnič a je to tak tak. 2x mppt, 4x baterka a jedna na DC spotřebu. Další už do rozvaděče 60x80 nedostanu, mám tan totiž i jištění stringů a AC část. A to jsem si myslel, jak mám ten rozvaděč velkej. Uvažuju o tom, že AC část dám na druhou stranu místnosti, kde je rozvaděč, ve kterým je ještě nejaký volný místo...
Když už máš - uzemněný, tak proč to máš na izolátorech? to stačilo dát místo izolátorů tohle: Obrázek https://www.ataxtech-eshop.cz/katalog/z ... zinek-bily
potom stačí podložit ty nožovky kusem plechu přidělaným na distancích, a ty - poly můžeš protahovat pod nima - já to tak mám, protože už nebylo prostě kde...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Já mám bateriovou skříň, kde je taky sběrnice a pak smartshunt. Do té skříně jsem tu měď cínoval, tady jsem zkusil, jak to dopadne bez toho. Foto z výroby: viewtopic.php?t=7619&start=60#p184389

Izolátory jsem dal, protože už jsem je měl doma a taky protože jsou širší, aby se to tolik nechtělo kvrdlat. Výškově to mám oddělené. Ty spodky plus ten izolátor na konci jsou 30mm, mínus má 40 mm izolátor. Ale jo, když nad tím přemýšlím, dát opačný rozdíl výšek a tahat mínus spodem by bylo asi lepší. Předělávat to už ale nebudu :D Jsem rád, že jsem se k tomu konečně vůbec dostal po hrozně dlouhé době...

AC část je z druhé strany zdi u měničů (2x MP2), její reorganizace mě čeká teď. Dnes jsem začal, ale odrazuje mě, jak budu tahat 3x16 stísněnými prostory... plus tedy ještě mi chybí dvě průchodky, co musím koupit.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od kodl69 »

3x16? k čemu? k 5k multiplusu? tam není žádnej rozumnej důvod dávat víc než 3x6, to stačí do 32A jištění (ne špičkovýho propudu na pár sekund) s jistotou, na kratší vzdálenosti ve vzduchu do 40A jištění... Navíc někde v manuálu k multiplusu je, že mají být ty kabely stejně dlouhý a ne zbytečně tlustý...
P.S.: stejným způsobem jsem cínoval trubičky, který jsem lisoval na pletenec pro propojení článků aku do motorky...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne ned říj 29, 2023 11:59 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Jo, je to k 2x MP2 5000/48. Ne moc tlustý kabely se týká před tím, než ty výstupy spojíš, pak je to jedno. Z každého vede 3x6 do minirozvaděče na spřažený 2x32A jistič pak selektivní chránič 0.3A a pak 8 m 3x16 do sklepního rozvaděče, přes který jde většina spotřeby (tuv, tč a v budoucnu auto nabíječka), přestože oficiální hlavní se vstupem z DS a PE/N rozdělením je v přízemí.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od kodl69 »

stajně, 3x16 je tak na 80A, to tam nikdy nebude, ani pár sekund...3x10 je cca do 50A a to bych viděl s rezervou. Na chránič bych se v tomhle místě vykašlal, stačí až u koncových obvodů a u některých ani tak, raděj pořádný pospojování, výrazně se tím zvýší spolehlivost, třeba u TČ, boileru a pod. Samozřejmě wallbox musí mít chránič typ B pro EV, kterej vybaví při 6mA DC, o tom žádná diskuze. Možná by stálo za zvážení natáhnout tam 5x10 pro případný přepojení na 3f systém, 3x 5kW multiplus už je pěknej základ pro 3f ostrov, a co když jednou bude fakt zajímavý tu elektriku prodávat, ne jako dnes...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od Mex »

3x16mm2, 5x10mm2 ... vlákno se jmenuje "malá rozšiřitelná FVE", a přitom je to asi o dostavbě Temelína. ;-)

K wallboxu a chrániči typu B: je dobré si wallbox rozumně vybrat. A koupit takový, který už v sobě tento chránič má obsažen. Raději dát o 2 tisíce víc za lepší wallbox, než pak dát 6 tis. Kč za chránič typu B.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

No co jsem koukal na https://www.mylms.cz/vypocet-zatizeni-kabelu/ a pro uložení B2 v trubce/liště je 10mm2 52A což je necelých 12 kW a dva MP2 by měly být schopné dát víc. No a nejbližší vyšší je 16 mm2. Jako ideál mi přišlo 5x6 právě kvůli teoretické možnosti změny na 3f a zdvojit L a N ale tam zas by PE bylo menší a to prý nejde.

Chrániče mi přijdou alespoň teoreticky lepší jak jističe v případě ostrovního provozu měniče. Když vezmu jistič 16A Bčko, tak elektromagnetická spoušť je až od cca 48A a to jeden MP nedá. Ten dřív padne na přetížení a hodí do tmy celý dům. Až dva mají šanci ten jistič vyhodit. No a jistič nad 16 A už je i s dvěma bez šance. Chránič (standartní nebo G, ne selektivní) když to vyhodí za 20 ms, tak to by měly ještě pobrat, protože MP padne do off až po 30 periodách ~ 0.6 s což by teda v ideálu mělo stačit i na ten selektivní chránič.

Mex: malá rozšířitelná to bylo na začátku, když se uvažoval měnič 3 kW. Začalo se nakonec na 1.1 kWp a 5 kW. Teď jsem na 5 kWp a 10 kW a to není cílový stav. Pokračuji dle toho, jak se mi daří rekonstruovat vhodné střechy :) Teď počítám s tím, že do konce životnosti se doma objeví eauto a systém bude určitě alespoň 10 kWp, spíš víc.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Nějak na nic není čas a když už je, rekonstrukce domu má přednost. Takže alespoň nějaké roční statistiky, když už je ten leden...

Za rok 2023 byla spotřeba 6591 kWh. Z toho 5128 kWh z DS a 1463 z FVE. Takže soběstačnost byla 22 %.
Od října ale přibyly nové panely, takže jen v samtném řijnu byla soběstačnost 46 %. Statistika za letošní rok by tak snad měla být lepší.

S rozšířením o panely začlo párkrát docházet k nevyužívání přebytků (větší bojler bude teprve v rámci rekonstrukce letos), tak se to pouštělo do přímotopu. K aktivaci používám shelly zásuvku ovládanou přes node-red s podmínkou, že výkon měniče je alespoň 2 minuty pod limitem a MPPT běží v CV režimu (omezuje svůj výkon, dle MQTT N/solarcharger/<ID>/MppOperationMode ). Z toho si i sbírám statistiky, jak často je elektrárna nevyužitá. To běželo ani ne týden a od té doby se to aktivovalo možná tak párkrát na několik minut. Ověření funkce tedy bude až bude více sluníčka.

Kromě toho jsem ještě poupravil logiku využití DS/FVE, aby se maximalizovalo využití baterie v době VT a zároveň se započítal odhad výroby pro zbytek dne, aby nedošlo k tomu, že se v době NT pojede z DS a pak se zas výroba nevejde do baterie. Přesnost předpovědi z HA sice není nijak dvakrát úžasná, ale tak lepší něco nežli nic.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Dnes dvě nové malé úpravy. Jednak dorazil první retrofit kit pro řízení ventilátoru v MP. Je to trochu partyzánština, vložit do cesty kabelu ventilátoru a přichytit za nevyužité montážní otvory ventilátoru stahovací páskou. Na druhou stranu ale chválím, že se k tomu victron postavil a vůbec to řešil. Jen byl ještě zádrhel, že okolo ventilátoru jdou kabely z trafa a je mezi tím mezera, kam se má ta destička vejít. Jen v mém případě oproti foto návodu, tak jsou ty kabely asi o centimetr kratší, takže se vyhýbají jen s malou rezervou. Montáž tak byla docela náročná :fuuu: Po úpravě, tak ventilátor má více vysavačový zvuk. Není tam to drnčení, takže úspěch. Jen stejně nějaké spotřebiče, které mají chaotický odběr, způsobí, že trafo vydává pazvuky, takže úplné ticho z toho nikdy nebude.

Druhá změna, tak v rámci předělávání rozvaděče jsem konečně napojil nový elektroměr na HA. Není čas, tak jsem to opět zkusil variantou, že to zkrátka připojím a když to bude fungovat, tak dobrý, když ne... někdy v budoucnu to budu řešit, ale zatím odložím. Naštěstí oproti předchozímu eastronu se tento hager ecr380d chytil na první dobrou. Jen tři drátky připojit na m5stack atom swtich, který má rs485, vytvoření esphome yamlu slepením několika kusů z netu a úpravou adres a jede na první pokus :celebrate2: Alespoň něco se daří. Registry má naštěstí také zveřejněné všechny a má jich víc než dost. Jen teda nechá si to hager slušně zaplatit

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek