FVE RatejnA

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE RatejnA

Příspěvek od kodl69 »

potvrzuju to co píše Cipis: ani multiplus 5000/48 není nad 1kw nehlučnej. Naopak mi ten zvuk ventilátoru na malý otáčky vadí víc, než když jede na plno... Co musím pochválit, tak mppt od victronu, oproti midnite 150 má lepší výtěžnost a asi i účinnost, i když jel párkrát na plnej výkon, tak chladič neměl víc než 50°C
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: FVE RatejnA

Příspěvek od bokser01 »

No byl jsem u známého který má multiplus 5000/48V přes který v tu dobu šlo okolo 3kw odběru. A téměř ho nebylo slyšet jak fouká, to víc člověk vnímal to "brumlání" :D Když to porovnám se svými MUSTY, tak ty když jedou z panelů oba více jak 1,1Kw výkonu tak je slyším i přes zavřené dveře venku na dvorku 10m od té místnosti... Nedokážu si představit mít je někde v místnosti uvnitř baráku...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
acmetelka
Příspěvky: 16
Registrován: úte kvě 02, 2023 4:09 pm
Lokalita: kousek na východ od Prahy
Systémové napětí: >48V

Re: FVE RatejnA

Příspěvek od acmetelka »

TomHC píše: stř lis 22, 2023 2:27 pm
acmetelka píše: stř lis 22, 2023 1:39 pm to mi ani 3S nevyjde a 2S to už je buď mega úbytek výkonu na 20m vedení od kombiboxu do "strojovny", nebo zdvojeně alespoň 16mm2. 3S ještě pokryju zdvojeným 10mm2 a ztráty celkem v normě. Holt druhá mocnina proudu. :)
Ja by som sa toho až tak nebál, ako píšeš, je to mocnina prúdu. A keď z toho pôjde maximum, bude to vtedy, keď nevieš ako minúť vyrobenú elektrinu. Takže 3/4 roka to na max nepôjde, a straty nebudú vôbec také hrozné.
Pravda, pravda, nebude to takové hrozné a v podstatě jen v čase přebytků. Taky nesmím počítat 3 x 14 = 52A :lol: :lol:

Pokud zvládne MPPT Epever/klon Easun na 100A napěti z 2S, tedy u mě 70V, tak dám z těch 8 panelů, co už mám, 2S4P a pak časem druhou DDTO větev. Tedy 4 x 14 = 56A max a to pustím CYKY 4x10 zdvojeně do technické, úbytek při 4.4kWp nějakých 120W, takže cajk.

Tedy zvlášť MPPT, měnič koukám např. Easun ISolar-SMH-II-7KW, MPPT nepoužiju.

Skládám si schéma, mám zase otázky:
- jak dobíjíte baterku, pokud vybijete a potřebujete doplnit z DS? Na ten ISolar bych připojil z DS vstup 230V a použil dobíjení přes něj? Pak ale nemám úplně oddělené sítě. Teda výrobu ano, přes přepínač sítí, ale i tak mi poleze DS AC do měniče.
- jak řešíte sfázování měniče s DS při přepínání sítě 1-0-2. Je na to nějaké OOTB řešení, např. umí to rovnou měnič, pokud má právě připojený AC vstup z DC?

Díky, metla.
JJZ 3300 Wp 6 x "Xtend Solarmi Schutten STM-550/144-S3"; BEL stavebnice + DIY chlazení; AKU 500l ohřev TUV; snad přitápění v přechodných obdobích
acmetelka
Příspěvky: 16
Registrován: úte kvě 02, 2023 4:09 pm
Lokalita: kousek na východ od Prahy
Systémové napětí: >48V

Re: FVE RatejnA

Příspěvek od acmetelka »

OK hledáním jsem si sám našel, že řešit sfázování nemá cenu, stejně je to z 1F na 3F a běhá vám to v pohodě bez ůjmy na spotřebičích.
JJZ 3300 Wp 6 x "Xtend Solarmi Schutten STM-550/144-S3"; BEL stavebnice + DIY chlazení; AKU 500l ohřev TUV; snad přitápění v přechodných obdobích
acmetelka
Příspěvky: 16
Registrován: úte kvě 02, 2023 4:09 pm
Lokalita: kousek na východ od Prahy
Systémové napětí: >48V

Re: FVE RatejnA

Příspěvek od acmetelka »

Tak jsou na cestě 16 x 305Ah babaterky (měl jsem koktavého třídního na střední :) ) a SMH II 7kW Easun měnič/MPPT. Paralelizace panelů prozatím neproběhla, ladím mezivariantu, jak využít energii pro část domu a částečně v létě vytěžovat do vody. Takže minimalistické navýšení o baterii s JK BMS 150/2A a ten MPPT s měničem v jednom. Finální MPPT bude pak na Uoc do 150V a paralelně 2S4P, než se to vše trochu zaplatí a bude chuť na další rozšíření.

Nicméně k současnému zapojení baterie. Řeším, jestli na úvod balancovat extra nabíječkou, nebo, jak jsem se tu dočetl, někteří z vás by to neřešili, zapojit rovnou 16S a buď bych provedl dobití na 3,65V/článek tím Easunem ze sítě, při současném top balancingu tou JKBMS, nebo ani nezapojoval AC do měniče a rovnou to první balancování nechal na slunci přes MPPT.

Tedy zda
A. prvně vše paralelně, nabít separé koupeným nabíjecím zdrojem na 3.65V, pak přepojit do série a začít normálně fungovat nebo
B. zapojit s BMS na měnič s AC vstupem a nabít ze sítě rovnou s vybalancováním tou BMS na 3,65V (x16), případně s nějak omezeným nabíjecím proudem z AC vstupu Easunu / snad to umi? / nebo
C. zapojit s BMS jako B., ale nechat to rovnou na slunci opět na 3.65V(x16), s případným omezením nabíjecího proudu / jakým?, umí to Easun?/

Díky moc předem za podněty.
JJZ 3300 Wp 6 x "Xtend Solarmi Schutten STM-550/144-S3"; BEL stavebnice + DIY chlazení; AKU 500l ohřev TUV; snad přitápění v přechodných obdobích
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE RatejnA

Příspěvek od pibi »

Doma jsem dělal A.
B asi můžeš vyzkoušet s tím, že začneš nabíjet třeba na 3,3V/čl a po ustálení minimálního proudu desetinku přidat, pak zase. Pamatuj, že na 3,65V se nabíjí výkonnou nabíječkou a je třeba po poklesu proudu myslím na 1/10C nabíjení ukončit, nenechávat akumulátor na tomto napětí hodiny.
C platí asi totéž co u B, ale snese Tvůj měnič odpojení akumulátorů BMSkou při překročení napětí na některém z článků, když budeš nabíjet ze sluníčka?

Edit: Balancování v BMS bych nastavil cca 5mV nad nabíjecí napětí napětí článku a při zvedání celkového nabíjecího napětí také zvedal.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934