Panely na různé svět. strany

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
tranzistor
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2016 10:35 am

Panely na různé svět. strany

Příspěvek od tranzistor »

Zdravím příznivce fotovoltaiky. Ohledně spojování panelů zde bylo již mnoho článků. Já také přidávám panely pro zvýšení výkonů.
Má sestava je 3× panel ve stringu 90-115V. Má sestava je: 1 Longi 275W-6ks jih, 2 Janwood 325W-3ks jihovýchod, 3 Longi 375W-6ks
západ, 4 Canadian 380W-3ks východ, 5 Canadian 380W-6ks západ. Napětí Vmp Longi 34,6V, Vmp Canadian 34,5V, Jowood 33,9V.
Všechny stringy jsou dohromady přes oddělovací diody Schottkyho 2×10A pararelně s chladičem. Rozdílné panely Jolywood jsou na
jihovýchod a v poledne již jsou zastíněné stromem. Samozřejmě je vlivem kabelového vedení nějaký napěťový rozdíl. Diody tam mám jednak z jistoty, že proud může téct jen pokud má dostatečné napětí a proti poškození některého panelů. Mnělo by se vycházet z doporučení výrobce panelů, kde např Longi má v zapojení stringů jak diody tak pojistky. Měření provádím klešťovým
přístrojem a proudy pokud na panely svítí stejně světlo jsou dosti vyrovnané. Energii zpracovává MUST 5,5kW 48V baterie a při
dobrých světelných podmínkách mám výkon i přes 4kW. Výkon panelů je možno dobře sledovat při rozptýleném světlu. Myslím
si že panely dnes nejsou, už tak drahé a a větší množství v horších světelných podmínkách dokáže alespoň něco vyrobit.
Přílohy
20230825_165730.jpg
20230825_165741.jpg
20230825_165506.jpg
Výber 6.png
chalejkum
Příspěvky: 56
Registrován: ned lis 05, 2023 12:15 pm
Lokalita: zapad SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2000
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely na různé svět. strany

Příspěvek od chalejkum »

ahoj a i si s tema ruznyma stringama nejak laboroval a sledoval jestli se ti v zime neoplati nektere odpojit? :)
::pv:: 2S2P 330Wp + 2S1P 370Wp *batt* 12kWh + pujdu az na 19,2kWh
tranzistor
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2016 10:35 am

Re: Panely na různé svět. strany

Příspěvek od tranzistor »

Zdravím. Když jsou stringy přes diody tak pokud mají menší napětí tak neteče žádný proud ze stringu. Zkouším občas měřit proudy klešťovým přístrojem
ale nelze to moc srovnávat protože slunko je nízko a panely nejsou stejně osvětlené. Jak jsem, už psal nejlepší v tomto případě je jasné rozptýlené světlo.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek