Potřebuji poradit s výběrem zařízení

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
frodikcz
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 08, 2024 11:54 am
Lokalita: Vysočina
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Potřebuji poradit s výběrem zařízení

Příspěvek od frodikcz »

Dobrý den, strávil jsem hodiny hledáním, ale vzdal jsem to a zkouším sílu komunity. Nemůžu najít vhodné zařízení, kterým bych nahradil původní MPP Solar PIP 4048MST na základě jeho vlastností jsem si postavil 2 pole solárů, takže mám už trochu omezené jaké vlastnosti má mít nový měnič. Nenapadlo mě, že by to byl tak nadlidský úkol sehnat náhradu, jako kdybych sháněl něco neexistujícho.

Potřebuji aby to mělo 2x MPPT, aby to mělo nabíječku a bypass ze sítě, ale zároveň aby to do sítě nedodávalo nic. V zásadě to provozuji jako ostrov s možností využítí ČEZu jako zálohy když málo svítí. Jedno pole jede na 70V 60A a druhé na 120V 20A. Baterky jsou olověné gelovky 48V.

Jelikož jsem to celé stavěl s přihlédnutím na nízké náklady, tak by mě potěšilo, kdybych se vešel do cca. 30 tis. s DPH,

Díky za tip na nějaké použitelné zařízení, které by splňovalo moje požadavky.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Potřebuji poradit s výběrem zařízení

Příspěvek od Soban »

Co must?

https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 000w-14919 akorát má pouze jeden mppt takže k tomu koupit druhý mppt
https://shop.mypower.cz/solarni-mppt-re ... nabijeni-9

Max napětí stringu 130V voc 145V u toho mppt není uvedené VOC.

Na ten must měnič připojíš 4000Wp na ten mppt 5000Wp.

A nebo koupit dva ty kombinované měniče a zapojit je paralelně a budeš mít 10 000W výkon.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
frodikcz
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 08, 2024 11:54 am
Lokalita: Vysočina
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Potřebuji poradit s výběrem zařízení

Příspěvek od frodikcz »

Chápu správně tu myšlenku, že bych koupil měníč a k tomu ještě dokoupil extra mppt ? To bych mohl, ale bude si to mezi sebou povídat ? Nebo ani nevím, jestli je nutné aby to spolu komunikovalo, ale asi ano, aby se dohodli na nabíjení, ne ?
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Potřebuji poradit s výběrem zařízení

Příspěvek od lzahradil »

a z jakého důvodu nahrazuješ stávající MPP Solar PIP 4048MST?
Jestli jsi rozšiřoval co se týče panelů a máš přepanelováno, tak by stačil samostatný MPPT který bude sám za sebe nabíjet baterii.
Jestli ti nestačí výkonově měnič, pak pořídit druhý, např ten MUST který má MPPT a na něj připojíš další panely.
Regulátor s měničem komunikovat nemusí.

Na regulátoru nastavíš správné hodnoty pro nabíjení baterie a regulátor si dělá to své k čemu je určen. Nabíjí baterku pokud to hodnoty nastavením umožňují.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
frodikcz
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 08, 2024 11:54 am
Lokalita: Vysočina
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 200
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Potřebuji poradit s výběrem zařízení

Příspěvek od frodikcz »

Omlouvám se, to jsem zapomněl napsat. Ten původní MPP Solar PIP 4048MST fungoval výborně, navíc měl 3x MPPT, měl jsem využité 2 a těšil jsem se jak ještě přidám pár panelů na ten třetí MPPT, ale bohužel zařízení umřelo :-( Takže výměna je z donucení,ne že bych chtěl :-)
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Potřebuji poradit s výběrem zařízení

Příspěvek od josse »

frodikcz píše:Omlouvám se, to jsem zapomněl napsat. Ten původní MPP Solar PIP 4048MST fungoval výborně, navíc měl 3x MPPT, měl jsem využité 2 a těšil jsem se jak ještě přidám pár panelů na ten třetí MPPT, ale bohužel zařízení umřelo :-( Takže výměna je z donucení,ne že bych chtěl :-)
Co a proč umřelo víš? Co se stalo? Jestli stářím, mohli by to být jen kondenzátory.

Jestli máš MST, řekl bych že má víc než 10 let, a to by si zasloužil vyměnit preventivně kondenzátory, ventilátory a relé :-) existuje na aeva fóru vlákno speciálně na opravy 4048MSx. Doporučoval bych se nevzdávat pipu. Kromě victronu a stureru bude mít všechno nepatrně větší vlastní spotřebu. Ten MST nevyhazovat.

Vrátím se k původnímu dotazu: Voltronic přestal vyrábět dual a triple varianty, takže doporučuju vybrat si jeden z mnoha názvů originálně vyrobených Voltronicem(pozor na fejky) a koupit dva kvůli mppt a zapojit je paralelně. Axpert, PIP, ...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek