Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od PetrDubi »

Ono taky záleží na co to chceš použít. Pokud použiješ kabel CYKY na střídavý proud a dojde ke zkratu mezi žílama, tak se nejspíš vyhodí nějaký předřazený jistič nebo nebo se utaví kousek žíly a tím to většinou skončí. Pokud se to samé stane u stejnosměrného proudu s dostatečným napětím, tak vznikne oblouk, který (pokud nevypne nějaké předřazené jištnění) bude krásně hořet a postupně se bude šířit po celé délce kabelu a po cestě může klidně i něco zapálit. A to je podle hlavní důvod, proč se na vedení DC ve fotovoltaice používají vodiče s dvojitou izolací. Od střídače k bojleru bych to nějak neřešil a mohl by tam být asi klidně i ten CYKY kabel. Ale jak jsem psal, každý si to může udělat jak chce, funkční to bude a jestli mu při poruše izolace (klidně někde na začátku kabelu, kde je odizolovaný vnější plášť) přeskočí oblouk, tak holt bude mít asi osobní zkušenost s hasičema. Já osobně bych do toho nešel..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od unicast »

To nikdo nerozporuje. Ono je lepší ty vodiče mít dál od sebe i z důvodu oteplení atd. Ale dvojitá izolace prostě je z podstaty věci i v CYKY (v CYKYlo mezivodičově dokonce trojitá).
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od cipis »

Jenže definice pro přívod od panelů je jasná, tam to má být mezi sebou, nejen mezi mědí a vnějším světem.
Stejně tak je definováno, že se musí dát odpojit plus i mínus od panelů - vždy.

A v CYKY není dvojitá izolace vnitřních žil z principu, protože dvojitá se skládá ze základní a doplňkové. A izolace něčeho jiného nemůže dělat izolaci té konkrétní žíly. Dvojitá izolace je navenek, nikoli však mezi sebou.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jedendvatri
Příspěvky: 7
Registrován: pát led 19, 2024 6:51 am
Lokalita: BB

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od jedendvatri »

Ked sa to tu tak rozbehlo , skusim polozit este jednu otazku.
Na trase panel - menic staci osadit odpojovac a prepatovku ?
Popripade ,ak by ste mohli nieco konkretne doporucit , ceny som nasiel od 35€-200€ a absolutne netusim podla coho sa orientovat.
Na trase menic - bojler predpokladam,ze uz nebude treba nic osadit.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od cipis »

Odpinac. Musis tam mit neco, co zvladne bezpecne odpojit panely pod zatezi. Jisteni plusu a minusu od panelu. Prepetovku, aby ti nechytl barak. A jistic pred menicem, aby pri aktivaci prepetovky nezdechl menic.
A na vystupu menice musis mit min. vypinac, spise ale jistic toho vedeni k bojleru (pokud je bojler v jine mistnosti nebo menic nema ochranu proti zkratu ci nadproudu). Aby se dalo vypnout v pripade pruseru ci udrzby.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od kodl69 »

Na trase menic - bojler predpokladam,ze uz nebude treba nic osadit.
to je otázka. pokud dokážeš akceptovat to, že když odpojíš panely a boiler bude odpojenej termostatem, tak měnič ještě nějakou dobu bud edávat napětí z kondenzátorů, tak tam nic dalšího nedávej. A pozor, OPVF odpojovače nejsou určeny k odpojování pod proudem. spíš tohle: https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... ry_from%3A a pokud je boiler připojenej pevně a nedlouhým kabelem, tak bych to neřešil. Stejně tam nepoteče nikdy víc, než zkratovej proud panelů... Škoda je jenom to, že ten vypínač neexistuje v provedení pro montáž na panel, ale jenom na dinlištu... "Normální" 32A/230/400V AC jsem kdysi zkoušel, a nenesl to odpojování pod proudem moc dobře...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jedendvatri
Příspěvky: 7
Registrován: pát led 19, 2024 6:51 am
Lokalita: BB

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od jedendvatri »

Dakujem,len pre rekapitulaciu
Od panelu k menicu bude najprv
Odpojovac
https://a.aliexpress.com/_EIjbJSN

Potom 16A istic na kabel + a -
https://a.aliexpress.com/_Ey4ljwz

Prepatovka DC 2P
https://a.aliexpress.com/_EvGFyrT

A opat ten isty istic.
Od menica k bojleru predpokladam ,ze nebude treba odpojovac ,dam tam len ten isty istic ako pred menic.
Pretoze prepojenie bude cez spominany CYKY kabel, kde v bojleri bude normalne zamontovany ,ale v menici bude cez zastrcku ,kedze menic ma zasuvku. V pripade potreby sa jednoducho vytiahne zo zasuvky.
jedendvatri
Příspěvky: 7
Registrován: pát led 19, 2024 6:51 am
Lokalita: BB

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od jedendvatri »

Este ma napadla jedna otazka , pri istici je jedno ci bude privod do istica z vrchu ,alebo zo spodu ?
Na CYKY kabli jednoducho odizolujem vodice ,spojim ich v dutinke a vlozim do istica?
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od pibi »

U jističe je jedno, jestli shora, nebo zdola, u stejnosměrného dodržet polaritu. CYKY má uvnitř drát a do dutinky se nedává, dutinky se používají na lanko.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od stano22 »

Naco istic pred a za prepetovkou? Ako havarijny vypinac? Staci jeden, hned za odpinacom a k prepetovke "odbocka".
jedendvatri
Příspěvky: 7
Registrován: pát led 19, 2024 6:51 am
Lokalita: BB

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od jedendvatri »

Niesom z oboru a rozne vychytavky ako "odbocka" mi nic nehovoria ,jednoduchsie ako zistovat co to je a ako sa to robi mi pride dat tam dalsi istic za 4€ :dontknow:
Este by ma zaujimalo ohladom belskozvodu. Viem ,ze panel ma byt + - 0,6m od neho. Plati to aj pre kable co pojdu zo strechy? Zistil som,ze mam dost nestastne zvedeny bleskozvod a vychadza mi ho krizit kablom ,ak by som to chcel spravit co najjednoduchsie.
Je mozne na takuto home made montaz ziskat reviziu ,respektive ma to potom nejaku vypovednu hodnotu pri poisnej udalosti?
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od dusanmsk »

Akekolvek krizenie = nedodrzana vzdialenost S. Je to riesitelne HVI (za tazke prachy). 60 cm je len cislo, chce to aspon nahrubo spocitat (tu na fore su na to thready s odkazom na nejaky SW kde to ide spocitat aspon orientacne).
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od pibi »

Výpočet dostatečné vzdálenosti s D 01
https://www.kniska.eu/software/swdownload
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
jedendvatri
Příspěvky: 7
Registrován: pát led 19, 2024 6:51 am
Lokalita: BB

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od jedendvatri »

Este otazocka , co sa stane ked tento AC multimeter
https://a.aliexpress.com/_EJFXYvR zapojim na DC vystup z menica pred bojlerom?
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od greatlama »

Ten merak fungovat může a nebo nemusí.

K rozhodnutí by bylo potřeba vědět jakou má měřák fzorkovaci frekvenci a na jaké frekvenci pojede bel.

Dobré je, že boiler nedělá žádný fazovy posun. Maximum napětí je v case maxima proudu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek