Chřiby

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Chřiby

Příspěvek od JiříK »

165Wp, regulátor CX10, aku 4x28Ah, 3x24Ah, 1x65Ah, popř.ještě 1x110Ah. Z původního experimentu se postupným přidáváním panelů stala užitečná věc, i když stále víceméně hračka. Využití na světla v garáži (z autobusu 24V), přes měnič 800W ruční nářadí, v případě nouze chladnička v domě. Dále v létě osvětlení větší části domu přes měnič 150W. Napájení notebooku, prostě takřka cokoliv, pokud kapacita baterií stačí. Dále v domě další sada autobaterií, dle kondice až 250Ah, dobíjené vesměs nočním proudem. Energii z panelů používám především v časech vysokého tarifu.
Jako záloha v případě výpadku je to k nezaplacení....
Přílohy
100_8411.JPG
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Chřiby

Příspěvek od bSir »

Pls neco blizsiho o zapojeni tech baterii?
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Chřiby

Příspěvek od JiříK »

Tak v garáži ona šílená sada paralelně, čili 12V. V domě taktéž. Z garáže do domu prodlužka z měniče. Ztráty jsou menší, než tahat 12V, to má šílené úbytky napětí. Doma měnič, napájející světla, UPS napájí televizi a modem, třetí měnič napájí čerpadlo-ten je zapojen tak, že termostat spíná přímo měnič, nikoli čerpadlo. Z garáže jde pouze část energie, většinu beru z nočního proudu, do oné druhé sady baterií(12V) doma. Pokud je výpadek sítě, poznám to většinou jen podle UPS, která začné pípat.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Chřiby

Příspěvek od JiříK »

Trocha statistiky... V únoru proteklo přes měnič 3,76kWh, tj. průměrně 134W denně. Březen byl už úplně o něčem jiném: 10,96kWh, tj. 354W v průměru každý den. Ale stejně- chtělo by to víc panelů a MPPT...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Chřiby

Příspěvek od JiříK »

Tak jsem dnes odpálil 800W měnič :-( Pohádal se s CRT monitorem. Nevim proč, ale tipuju, že napájení ze společných 12V měnič a UPS bude příčina takříkajíc exploze. Asi se to nějak pobilo přes PC. Protože při napájení z jiné, oddělené 12V sítě to fungovalo bezchybně. No nic, reklamace číslo 2. Všichni prodejci mě musí milovat. Možná už mi říkají destruktor, nebo demolition man... :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Chřiby

Příspěvek od tomas »

jj. klasické automobilové měniče nemají galvanicky oddělené vstupní 12V napětí a výstupní 230V. Už mně díky tomu "zkopal" i 12V rozvod. Proti zemi na 12V rozvodu bylo cca 140V, protože jeden pól výstupu z měniče byl jako nulák uzemněn. Pokud by došlo i ke spojení +12V nebo -12V ze zemí tak měnič také shoří. Vzájemně se nikdy nesmí propojit žádný pól výstupu (230V) měniče se vstupem (12V). Ty automobilové měniče se hodí jen na vytvoření IT sítě a tam platí jiné normy na ochrany proti úrazu el. proudem. V síti TNS je to ještě řešitelné, ale v TNC jsou s tím jen problémy a i tak je to nebezpečné.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Chřiby

Příspěvek od bSir »

pres solarni regulator byva uzemnena + vetev :-(
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chřiby

Příspěvek od mypower.cz »

jo chlapi tak tohle budu muset taky poresit casem, pac vsimam si ze me s tim mym 300W stridacem trochu kope USB kabel od fotaku.. To bude uplne to same co tady vyse popisujete :)