Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
fle
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 21, 2023 6:31 pm
Lokalita: Písecko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od fle »

Což ("příliš vysoký") špičkový výkon panelů vzhledem k bojleru (DZD OKCE 2,2 kW) mě tolik netrápí - teď ho mám připojen na DS (EG.D), kterou tady kousek "za kopcem" napájí Temelín s nějakými 2,2+ GW a žádný požár se nekoná, tady pes zakopaný nebude ;-)

Ovšem ohledně toho napětí uvažuji o alternativních panelech, jež by měly Ump = 6 x 38,53 = 231 V a výkon 3´030 Wp (oproti "původním" panelům 2´700 Wp s Ump = 6 x 49,2 = 248 V) - pak třeba po nahřátí OKCE 80 na 65°C (jako předehřev pro OKCE 125 na 55°C, jenž by měl být potom už jenom "udržovaný při teplotě" stávající FVE) ještě zbyde nějaká ta "Wattminuta" do koupelnového žebříku ;-)

Regulátor je sice do 3 kW, leč v jeho návodu k použití se také píše: "Celkový výkon panelů připojených ke střídači by však neměl být vyšší než 5 kW". Takže těch 30 Wp navíc by měl s grácií "skousnout". Uoc je pro oba panely OK skoro do -30° C.

No nic, ještě podumám, propočítám, něco vyberu, snad na jaře i postavím (vnitřní elektroinstalace už se dělá) a za rok touto dobou snad budou už i první "zimní" zkušenosti.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od bobik600 »

Nejsem elektrotechnik, ale mám představu, že ta spirála v bojleru je dimenzovaná na 240V a termodynamickou rovnováhu předáním tepla do vody kolem těch 2kW ať je v síti Temelín nebo něco menšího. Ale když z panelů poleze v mrazu 300V a budou mít výkon 3kW tak by měl jít do spirály i větší proud a výkon by byl o 1kW větší. A teď je ta otázka, jestli se spirála bude dostatečně rychle ochlazovat a termostat sepne dříve, nebo se přepálí či se jí výrazně zkrátí životnost.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od cipis »

Kolik spirál je potřeba, aby se srovnala cena "lepšího" regulátoru, co svůj výstup omezí na deklarované pracovní napětí?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od dipos »

Vyšší napětí, větší proud, větší výkon, kratší život.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od bobik600 »

A teď o kolik si můžeme dovolit ten výkon zvednout, aby došlo třeba jen ke 50% zkrácení životnosti spirály? Taky mám představu, že to pouzdro kolem spirály je dimenzováno tak, aby jeho teplota ve styku s vodou nepřesáhla 100°. Jinak se pak budou tvořit bublinky páry, jak to pozorujeme při vaření vody. Možná by tohle mohl být taky problém.
fle
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 21, 2023 6:31 pm
Lokalita: Písecko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od fle »

Á propos proud: nevíte někdo, jaký je maximální přípustný proud regulátoru (EcoSolar Boost 3000 3kW)? Nikde jsem to nenašel, až před chvilkou jsem narazil na slovenskou stránku, kde tam stran proudů píší zase až moc:

v jedné tabulce mají "Maximálny DC vstupný prúd: 14A", kousek níže pak mají "Elektrický prúd (A): pre FV panely Imax. 10 A, pre AC Imax=9 A".
A jako třešničku na dortu uvádějí také "Základné funkcie MPPT (V) DCmppt= 120V až 350V, Tracker=1, Ivst=11.0A".

Tak 10 A anebo 14 A? A když Imax = 14 A, bude fungovat MPPT, který se "tváří", že snad fachá jen do 11 A?

Som z toho voľaký zmätený... :shock:

Mnou plánované panely požadují Imp = 13,11 A a Isc = 13,97 A, takže těch 14 A by šlo (i když MPP tracker chce max(?) 11 A ?), ovšem těch 10 A by už asi nešlo. Jeslti to není těch 14 A, tak budu muset hledat jiný regulátor. Když už si dám tu práci a instaluji "nové" panely, tak opravdu *nové*, t.j. s patřičnými parametry, hl. výkonem. Třeba bude fungl nový, nepoužitý Eco Boost 3000 na prodej...

Viz https://www.ecoshopa.sk/FV-Ostrovny-ohr ... -d2504.htm

P.S. Max. výstupní AC proud 9A odpovídá pri UAC = 230 V nějakým 2´070 W - na hony vzdáleno od 3 kW... Ta technická (ne)dokumentace je fakt děs!
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od cipis »

Panely jsou proudový zdroj, takže dají, co si vezmeš, ne že ti budou tlačit svoje maximum.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
fle
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 21, 2023 6:31 pm
Lokalita: Písecko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od fle »

No, nejsem si úplně jist.

Jak já to chápu: Ano, panely jsou proudový zdroj, ale, jak tomu rozumím z VA-charakterstiky, tak celkem "tvrdý". A úroveň toho "tvrdého" dodávaného proudu závisí na osvitu: vyšší osvit ---> vyšší proud pro všechna napětí od 0 V až do cca Ump, nižší osvit ---> nižší proud pro všechna napětí od 0 V až do cca Ump. Dovolil jsem si na příkladu VA-charakteristiky náhodně vybraného běžného panelu ilustrovat ***moje*** (ne)porozumění dané problematice - viz příloha.

Samozřejmě je tu i druhá, ne úplně nepravděpodobná možnost a sice, že mi něco kardinálně uniká a pak se omlouvám..........

Ale pravdou zřejmě/asi bude, že se ten regulátor nezničí (soudruzi poláci píší, že má ochranu proti přetížení), ale při plném osvitu z něj nedostanu plný výkon, který panely (při tom optimálním osvitu) dávají. U ohřevu vody se léto neřeší (výkonu dost resp. dost dlouho), v zimě za jasných mrazivých dní by to byla trochu škoda, ale asi ne úplná tragédie...

Ale nechť nám k tomu řekne své "chytrá hlava" z ČVUTu: https://youtu.be/w5dAIzTOHEo?t=984
Přílohy
Moduly - VA carakteristika - osvit a proudy.jpg
fle
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 21, 2023 6:31 pm
Lokalita: Písecko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od fle »

Á propos, pán Kováč z výše zmíněného slovenského íšopu mi ochotně a pohotově odpověděl:

"Je tam chyba, má byť DC prúd od FV panelov max. 10A. Problém je v tom, že verzia 1.0 mala v technických údajoch max. 10A, ako sa vyvíjali FV panely a modely 400Wp do 11A, tak podľa informácií distribútora bol tam vo verzii 2.0 navýšený vstupný prúd max. 11A, aj keď to oficiálne v technickej dokumentácii nie je. Opravím to na 11A (od roku 2023). Ďakujem za info."
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od bobik600 »

Štve mě to neustálé cvakání relé v měniči při zatažené obloze. Chtělo by to nějaký omezovač napětí nebo proudu před měnič. Možná by stačilo pouštět proud do měniče od jedné A výše nebo nastavit závěrné napětí na nějakou hodnotu. Je na trhu něco takového nebo nebyl by jste někdo schopen tohle zbastlit?
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Kostěj »

bobik600 píše: čtv úno 01, 2024 11:46 am Štve mě to neustálé cvakání relé v měniči při zatažené obloze.
Tohle jsem kdysi dávno podstatně omezil připojením žárovky 15W/230V jako trvalá zátěž panelů. Bylo to sice u SunyBoy1200, ale mohlo by to pomoci i zde.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od bobik600 »

Díky za typ, vyzkouším.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Pawel »

bobik600 píše: čtv lis 30, 2023 8:28 pm Nastavitelný to nemá nic. Já nadimenzoval panely tak, aby výkon z nich byl menší, než 2kW. Nevzal jsem do úvahy tu změnu teploty, ale myslím že výkon z panelů 2205W při -25°C ta spirála přežije. A měnič má 94% účinnost, tak do spirály může maximálně 2072W.
Když na 3kw měnič připojím 2 kW těleso tak se nespálí a ani se nepřetěžuje. Důležité je jen napětí na výstupu a to je max. 240V. K tomu cvakání podle mě jsou panely slabé. Přidat 8 asi nejde protože by se překračovalo max. napětí na vstupu měniče. Panely mají max. proud 9A a tak jakmile se zatíží jde napětí na nich dolu a měnič se odpíná. Těleso v bojleru potřebuje 10A +nějaké ztráty v měniči a tomu by měl odpovídat i proud panelů.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od unicast »

To záleží... Pokud je to čínský 3kW měnič, co ve skutečnosti zvládá 1.5 kW (nebo dokonce jen 1 kW) trvale, tak pokud nemá tepelnou pojistku (jako že nejspíš ne), tak se spálí. Jediná velká klika je, že u těch bojleru se dají kW takhle snadno přepočítávat na kVA, protože cos φ u odporové zátěže limituje k 1, takový motor nebo spínaný zdroj by tomu dokázal zatopit už při polovičním činném jmenovitém příkonu.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od Pawel »

bobik600 píše: pát pro 01, 2023 10:31 pm Nejsem elektrotechnik, ale mám představu, že ta spirála v bojleru je dimenzovaná na 240V a termodynamickou rovnováhu předáním tepla do vody kolem těch 2kW ať je v síti Temelín nebo něco menšího. Ale když z panelů poleze v mrazu 300V a budou mít výkon 3kW tak by měl jít do spirály i větší proud a výkon by byl o 1kW větší. A teď je ta otázka, jestli se spirála bude dostatečně rychle ochlazovat a termostat sepne dříve, nebo se přepálí či se jí výrazně zkrátí životnost.
Tazatel se bojí o těleso bojleru ne o měnič.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Bobíkovo druhá FVE převážně na ohřev vody v bojleru

Příspěvek od bobik600 »

Tak zatím to natápí. I v zimě, kdy je kratší den a Slunce mě pracuje jen 3h je to znát, že teče teplejší voda. Bohužel letos moc slunečních dní nebylo. Teď ještě aby to vydrželo tak 10let. To bych byl spokojený.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek