Solarni pristresek

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
Solaris
Příspěvky: 12
Registrován: sob říj 15, 2022 8:09 pm

Solarni pristresek

Příspěvek od Solaris »

Ahoj, pochlubim se svoji "elektrarnou" jak se zde slusi a patri :)

Zatim je to pergola z 8ks Amerisolar mono 385Wp pripojenych k regulatoru Epever 1210 po dvou v serii a starsi 4ks trakcnich olovenych baterek Varta 12V 110Ah. Napaji to zatim osvetleni a notebook v dome pres menic Carspa 2000W. Cca v lednu se planuju rozlezt i na strechu domu a prejit na 48V system a napajet cely dum.
Coz me privadi na otazku - umite doporucit nejaky menic na 48V cca 3kW sinus?
Ale uplne obyc bez regulatoru za rozumnou cenu, zatim se mi nechce porizovat nejakeho kombi Axperta. Nejak jsem zatim nic rozumneho nenasel...

Jo a panely jsou na JJV 150° s naklonem cca 20°.
TheCreezo
Příspěvky: 56
Registrován: pát čer 04, 2021 9:48 am
Lokalita: Opava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: blízko Opavy

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od TheCreezo »

Epever 1210 na tohle? To je nějaká chyba, to má max 130Wp pro 12V. Jinak k otázce, používám Epever iPower 5000 a bez problémů. Akorát zapojení větších nabíječek (240W) způsobí trochu pokles.
6kWp MünchenEnerg.; 2x Victron MPPT 150/70, 1x Victron MPPT 150/35; 25kWh(30kWh max) 48V LiFePO4 (mivvy + CALB čína); 2x EPEver iPower 5000 48V, 1x Victron Phoenix 3000
Uživatelský avatar
Solaris
Příspěvky: 12
Registrován: sob říj 15, 2022 8:09 pm

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od Solaris »

Mas pravdu, chyba se vloudila :D je to 4210, 1210 mam v aute :D
Jinak v manualu strasili, ze nemam prekracovat vykon panelu nad nejaka procenta. Risknul jsem to a funguje to uz cca rok :)

Diky za ten menic, vypada hezky, ale docela raketa, to uz se mi skoro asi fakt vyplati nejaky ten obycejny kombimenic za 19k. Holt koukam, kdyz to clovek mysli vazne, tak nema cenu setrit par tisicovek aby pak zjistil, ze mel jit rovnou do drazsiho :D
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od cipis »

To je věc, kterou ví všichni a věděli ji i před tím, než to, jako všichni ostatní, taktéž zkusili. Opakované chození do slepých uliček je poněkud náročné na peněženku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Solaris
Příspěvky: 12
Registrován: sob říj 15, 2022 8:09 pm

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od Solaris »

No jo, jako s tim vypoustenim tabakoveho dymu na vodni hladinu :D
To bude menic, pak zjistim, ze to olovo taky stoji za nic, takze LiFePo, dalsi panely, dalsi aku, dalsi menic, vic panelu... :D
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od cipis »

A prachy v prdeli ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od kodl69 »

3kW měnič je málo, aspoň 5kW. 3kW neutáhne zároveň pračku a rychlovarnou konvici :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Solaris
Příspěvky: 12
Registrován: sob říj 15, 2022 8:09 pm

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od Solaris »

Planoval jsem to trochu jinak, ale ted mi z toho vychazi, ze proste poridim kombika 5kW a na tom dodelam ty Pb aku co mam a potom uvidim co k tomu. Zatim mam cely odber domu kolem 15kWh denne. Pres den by to mohlo pokryt alespon klidovou spotrebu spotrebu a v noci prepnu na sit. Aku budou jako UPS...
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od sisdale »

Taky mam spotrebu domu prumerne 15 kWh denne (DS pripojeni 3x32A), a s vykonem jednoho menice 5.5kW jsem si nevystacil. Musel jsem pak hodne resit soudobost spotrebicu a neda se to uhlidat. Kombinace trouba + varna deska je problem, nehlede na dalsi spotrebice pracka a mycka. Takze jsem musel jit na dvojici 5.5kW (mam je v jednofazovem parallelnim spojeni, agregovany trvaly vystup 48A AC, rozbehove proudy motoru kryji v pohode na jeden a pul nasobku) a uz jsem v pohode, maxima soudobosti co pozoruji mivam mezi 9-10kW. Zaroven jsem pak vyuzil FV vykon a navysil panely. Jsem spokojeny, nemam strach, ze se zrovna spusti vice zatezi nez na kolik je to dimenzovane.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Uživatelský avatar
Solaris
Příspěvky: 12
Registrován: sob říj 15, 2022 8:09 pm

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od Solaris »

Takze update - zakazal jsem si prokrastinaci a postavil druhou elektrarnu :D
Poridil jsem Axperta VM III 48V 5kW, k tomu li-ion cca 9kWh a 10ks mono 450W.
A je to parada :D dneska cely den total mlha a i pres to davaly cca 550W, coz je tak nejak klidova spotreba domu.

Z 3f domu jsem udelal s prepinacem siti 1f a zenu to vsechno pres axperta. Se soudobosti neni naprosto zadny problem, cca 3 vypadky a zena pochopila :D

Ty stare panely az bude cas a chut tahat kabely, tak pripojim paralelne pres asi Victron regl na aku, takze bych byl na cca 7,5kWp.
To me nuti k zamysleni - cely to stalo docela par korun a efekt neskutecnej, navratnost neresim, ale podle hrubych vypoctu jsem tak na max 4 letech pri stavajici cene kterou mam u D57d (cca 4,5). Pokud s tim hnou do nesmyslu, tak do pristiho podzimu :D
Uživatelský avatar
Solaris
Příspěvky: 12
Registrován: sob říj 15, 2022 8:09 pm

Re: Solarni pristresek

Příspěvek od Solaris »

Po nejake dobe zase aktualizace...
Elektrarna komplet prekopana a postavena na Victronu. Tim jak se kluci dansky chytli za nos a udelali ceny pro lidi, tak nebylo co resit.
Momentalne mam na strese domu cca 14kWp + 5kWp na dilne, vse temer na jih.
Baterky 40kWh - 3x 280Ah 16S Lifepo z ciny, kazda ma JK BMS 200A
2x Smart Shunt - Jeden na aku a druhy na DC zateze, zatim moc nevyuzity (chvilku jsem ho pouzival na monitorovani Axperta, ktery mi delal HV MPPT regl, nez jsem predratoval panely).
Regulatory 4ks Bluesolar 150/100, zapojeny zatim 3, 4. pripraveny na rozsireni elektrarny.
Cele to krmi 2ks Multiplus II 5kW v paralelnim rezimu
Ridi to Cerbo GX
Victron nabijecka s displejem na budouci teslu Teslu (Tesla bude snad jeste letos, uz se tesim na jezdeni "zadarmo" :D)


Jak ja jsem mohl zit s tim cinanem??? To se neda srovnat...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek