Účinnost ostrovních elektráren

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od Pan Taum »

Má někdo vysledované, jakou má ztrátu/účinnost na své ostrovní FVE?

Já jsem si to nedávno počítal a vyšlo mi následující:
sestava - 820Wp polykrystaly panely > Tristar MPPT > LiFeYPo4 24V 200Ah > Voltcraft SWD-1200/24 > elektroměr > domovní rozvod 230V

na Tristaru 136kWh, na elektroměru 103kWh =
celková ztráta 25%

Vede si někdo podobnou statistiku?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od bert »

Ja beriem elektromer za meničom, ako smerodatnú veličinu v produkcii mojich inštalácií. Od mojich začiatkov ju aj zaznamenávam v 24-hodinovom intervale. Klasické opísanie elektromerov a graf v excely. Asi pol roka mám už aj prehlad o tom, čo prešlo cez regulátory. No žiaľ skoro toľko je už aj škaredé počasie :( .
Vaše dlhodobejšie meranie Tristárom a elektromerom, Vám môže dať odpoveď na otázk účinnosti. Mne tam momentálne vstupuje ešte dobíjanie zo siete. Počas neho sa spotreba pripojených spotrebičov "živí" priamo zo siete a tak sa nemôže zarátať účinnosť batérií a meniča počas dobíjania. Až bude dlhodobejšie stabilné počasie a nebudem musieť dobíjať, určite ma tiež bude zaujímať, koľko strácam v réžii. Ale aj tak sa nedozviem, čo som stratil pred regulátorom.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od vata »

Chvíli jsem zpytovala svá data, a myslím, že tak nějak bude: měnič (Volcraft SW-1200) mění se ztrátou cca 20% včetně klidové spotřeby. Mám to zkomplikované o to, že mám docela významnou DC spotřebu, takže se mi ztráty na měniči, baterii a vlastní spotřebě systému schovají právě do ní.
dcac.JPG
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od burda »

No když se to srovná s celkovými ztrátami od výroby, transformace tam a zpět, na vedení, není to zlé;)
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od honzaL »

Pan Taum píše:Má někdo vysledované, jakou má ztrátu/účinnost na své ostrovní FVE?

Já jsem si to nedávno počítal a vyšlo mi následující:
sestava - 820Wp polykrystaly panely > Tristar MPPT > LiFeYPo4 24V 200Ah > Voltcraft SWD-1200/24 > elektroměr > domovní rozvod 230V

na Tristaru 136kWh, na elektroměru 103kWh =
celková ztráta 25%

Vede si někdo podobnou statistiku?
Zdravím ostrovníky:

Je poměrně velký rozdíl mezi 12V systémy a 48V systémy. Na straně 61 manuálu MS TS 60A viz odkaz
http://www.morningstarcorp.com/en/suppo ... .EN.04.pdf
je tento rozdíl vidět na straně solárního chargeru. (u 48V to je více než 97% u 12V kolem 93%) Podobně to máme i u měniče. Používám MW TS 3000 na 48V. Účinnost se udává u 12V systému 89%, u 24V 91% a u 48V 92% (a docela bych tomu věřil)
Účinnost LIFePo jsem nikde nenašel, ale abrams udává 95% a protože se skoro vůbec nehřejí :) tak mu věřím.

Celková účinnost u 48V systému mi vychází 0,97 * 0.95*0.92= 0,85 něco spotřebuje režie, takže teoreticky kolem 80% a to není špatné. Měřením mi sice vychází méně, ale nemám měřený charger z DS, to můžu pouze odhadovat podle doby chodu.
U 12V systému by to teoreticky mělo být 0,93 * 0,95 * 0,89 = 0,786 dále se ztratí 16x více než u 48V systému na DC kabelech a přechodech a to je i důvod, proč jsem se rozhodl pro 48V.

Přeji všem slunný den
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od Pan Taum »

Dnes jsem si udělal menší sumarizaci. Systém mám optimalizovaný na úplně maximální efektivitu, bez nějakých zbytečností.

Sestava - 1800Wp polykrystaly panely > Tristar MPPT 60A > LiFeYPo4 24V 190Ah > Voltcraft SWD-1200/24 > elektroměr > domovní rozvod 230V

Období 1.1.2013 až 16.10.2013, 288dní
Vyrobeno v regulátoru: 1205kWh
Spotřebováno na elektroměru: 963kWh
Celková účinnost: 80%

Ztráty: 242kWh tj. 20%
Na ztrátách se podílí:
přeměna 24VDC na 230VAC v měniči (odhad) - 135kWh tj. 11%
vlastní spotřeba měniče (7W) - 48kWh tj. 4%
ztráty na kabelech (odhad) - 25kWh 2%
ztráty při akumulaci do lifepo4 - 20kWh 2%
vlastní spotřeba regulátoru (2W) - 14kWh 1%
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od brumlaj »

Ještě mi chybí v popisech účinnost panelů kolem 15 procent. Tak se dostáváme celkově někde je 12-cti procentům.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od PavelR »

brumlaj píše:Ještě mi chybí v popisech účinnost panelů kolem 15 procent. Tak se dostáváme celkově někde je 12-cti procentům.....
No zalezi jak se na to divas. Jestli ucinnost co se tyce energie kterou panely vyrobi nebo ucinnost k energii co slunko posle na plochu panelu.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od drama »

brumlaj píše:Ještě mi chybí v popisech účinnost panelů kolem 15 procent. Tak se dostáváme celkově někde je 12-cti procentům.....
Takhle od boku to tedy rozhodně střílet nejde. To by musel někdo měřit osvit. Účinnost panelů je totiž silně závislá na teplotě, výkon je nelineární funkcí osvitu atd.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Účinnosť som počítal voľakedy tu:https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 856#p19856.
Len doplním čerstvý graf s údajmi za ostatné mesiace (október je len do včera, po dnešku to kleslo na 89,294% konečne dobilo batériu :) ):
účinnosť.JPG
Inak za celé obdobie 232 dní to zatiaľ vychádza na 85,011%. To tam nie je meraná DC spotreba asi 8W, ktorá nonstop vybíja batériu a samozrejme mám "len" 24V systém. Pri lepšej špedície energie (hlavne spotrebovávať energiu, keď už je nabité), by sa dalo z toho vytiahnuť ešte viac. V zime to pôjde zrejme dole, no hlboko pod 80% sa zrejme počas roka nedostanem. Tak je to asi OK ;) .

Prajem všetkým veľa slnka. *sun*

PS.: Zajtra by malo byť pekne, tak okrem plánovaného rezania a zvárania železa, asi skúsim zaťažiť aj novú el. kálačku. Ideálna vec na ukladanie prebytkov na zimu.:yes: Skúšobné 4 fúriky už síce má za sebou, no na viacej nebolo počasie *cloud* . A nebudeme predsa zbytočne páliť elektróny z Bohuníc, keď už máme ten svoj reaktor. *sun*

*sun* :arrow: ::pv:: :arrow: *batt* :arrow: :wood: :fuuu:
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od brumlaj »

drama píše:To by musel někdo měřit osvit. Účinnost panelů je totiž silně závislá na teplotě, výkon je nelineární funkcí osvitu atd.
přesně to jsem měl na mysli, při tom všem hodnocení účinnosti zbytku sestavy se pomíjí ten nejvíce výsledek ovlivňující.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Účinnost ostrovních elektráren

Příspěvek od brumlaj »

bert píše:keď už máme ten svoj reaktor. *sun*
keby reaktor, ale fúzny reaktor, to kde kdo nemá ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek