Výkon panelů v zimě - dotazník

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

V souvislosti s tím mě napadá jeden zvláštní paradox. Pálíme dřevo abychom ukázali jak jsme energeticky nezávislí a při tom palivové dřevo je jako komodita formou energie, která se v zásadě řídí cenou hlavních energií. Tedy elektřiny a plynu...
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

RoNo píše:
ZdZ píše:Mám také saunu na dřevo, už delší dobu, ale jak jsem nainstaloval víc panelů, tak jsem přidal 5,5kW elektrický topení (spirály z trouby v plechové bedně - takový přímotop za pár korun) a protože sauním každý týden i v létě, tak na předehřev zbytky ten den využiju.
Samozřejmě musí pořádně svítit a pak to pár kilo dřeva ušetří, ale určitě to nefunguje v zimě a taky nečekám na sluníčko, abych mohl jít do sauny, to bych si jí moc neužil :-)
Je to takové vytloukání klínu klínem. Z mého pohledu energetická soběstačnost není ve nákupu dřeva. Vlastně se spotřeba dřeva s pořízením sauny ještě zvedne... Já zvažuji saunu v interiéru. To co do ní v Zimě naleju zůstane v tepelné obálce baráku a klesne o to spotřeba za vytápění, takže na spotřebu energie to nebude mít vliv. V Létě či spíše v přechodném období z toho zase rekuperace vytáhne energii na ohřev vody.

- sauna nemá s energetickou soběstačností nic společného :-) a jinak než dřevem do nevytopíš, možná v létě, když celý den svítí, ale to je několikrát za rok, takže tady se nedá nic dělat
- sauna v interiéru, to bych nechtěl, hlavně to vlhko a smrad co se z ní line, když tam topíš a sauníš
- taky počítej s větráním, tři lidi při pocení vyprodukujou tolik smradu, že by tomu jeden nevěřil a jestli poleješ kamna vodou, tak tam bude zase příšerný vlhko
- tu rekuperaci jsem nepochopil
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

ZdZ píše:
RoNo píše:
ZdZ píše:Mám také saunu na dřevo, už delší dobu, ale jak jsem nainstaloval víc panelů, tak jsem přidal 5,5kW elektrický topení (spirály z trouby v plechové bedně - takový přímotop za pár korun) a protože sauním každý týden i v létě, tak na předehřev zbytky ten den využiju.
Samozřejmě musí pořádně svítit a pak to pár kilo dřeva ušetří, ale určitě to nefunguje v zimě a taky nečekám na sluníčko, abych mohl jít do sauny, to bych si jí moc neužil :-)
Je to takové vytloukání klínu klínem. Z mého pohledu energetická soběstačnost není ve nákupu dřeva. Vlastně se spotřeba dřeva s pořízením sauny ještě zvedne... Já zvažuji saunu v interiéru. To co do ní v Zimě naleju zůstane v tepelné obálce baráku a klesne o to spotřeba za vytápění, takže na spotřebu energie to nebude mít vliv. V Létě či spíše v přechodném období z toho zase rekuperace vytáhne energii na ohřev vody.

- sauna nemá s energetickou soběstačností nic společného :-) a jinak než dřevem do nevytopíš, možná v létě, když celý den svítí, ale to je několikrát za rok, takže tady se nedá nic dělat
- sauna v interiéru, to bych nechtěl, hlavně to vlhko a smrad co se z ní line, když tam topíš a sauníš
- taky počítej s větráním, tři lidi při pocení vyprodukujou tolik smradu, že by tomu jeden nevěřil a jestli poleješ kamna vodou, tak tam bude zase příšerný vlhko
- tu rekuperaci jsem nepochopil

Proto to tady zmiňuji. Samozřejmě že sauna může sloužit jako každý jíný zdroj tepla v domě. Od toho je tu aktivní rekuperace vzduchu, která ten odpadní vlhký vzduch odsaje a energií odebranou výměníkem odevzdá do vody a přívodního vzduchu. S tím není problém. Bydlím už 8 let v pasivu (mimo jiné osobně navrženém a postaveném bez dotace) a vím jak to funguje.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

aha, aktivní rekuperace, to jsem si taky zpočítal, ale finanční rozdíl oproti pasivní se nikdy nevrátí a komfortu bydlení to nepřidá, takže jsem jí dál neuvažoval

a jak bys řešil, aby ti smrad a vlhko při otevření dveří nevlítlo do baráku ze sauny ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

To je celkem jednoduché. V patře je velká koupelna.

Jinak původně jsem plánoval TČ odpadního vzduchu v kombinaci s předehřevem a ohřevem přívodního vzduchu. Ala času na podobné experimenty bylo málo, tak jsem si to zjednodušil.
Že to komfortu nepřidá bych netvrdil. V létě s ní vychladím dům (v kombinaci s registrem). Po instalaci FVE je chlazení domu prakticky nutné. Tedy v létě snižuje vlhkost i teplotu a člověka nic neruší. To beru jako vysoký komfort.
Že to jako kompaktní jednotka má svoje mouchy je věc jiná.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

takže ze sauny jdeš do koupelny a ta funguje jako přechodová komora ? trošku to rozveď
nemůžeš přece ze sauny přímo do chodby baráku
topíš teda tepelným čerpadlem a aktivní rekuperací ? a k čemu máš zemní registr ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

ZdZ píše:takže ze sauny jdeš do koupelny a ta funguje jako přechodová komora ? trošku to rozveď
nemůžeš přece ze sauny přímo do chodby baráku
topíš teda tepelným čerpadlem a aktivní rekuperací ? a k čemu máš zemní registr ?
Ano, takový je plán. Sauna ve velké koupelně. Rekuperace přivádí vzduch do obytných místností, odtud proplachuje vzduch technikou místnost, předsíň, chodbu a pod. až do koupelny odkud je odsáván jako odpadní zpět do rekuperace.

Topím dráty v podlaze. Otopná soustava za 18 000kč. Ale moc se to nedá poznat jen v silných mrazech. Do podlahy nateče od 1,3MWh do 1,8MWh EE za celou topnou topnou sezónu.

Zemní registr v zimě předehřívá větrací vzduch. V létě chladí. Chladící i topný výkon mám změřený. Při intenzitách větrání 90m3/h dosahuje přes 800 Watt.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

a v sauně budeš topit dřevem ?

jinak tvoje topení je nuda, já za zimu spotřebuju minimálně 20MWh na topení a topná soustava za 100 litrů :-)
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

Dřevem jsem se natopil, že už ho nechci ani vidět. Dřina, bordel, smrad. Nemáme plyn ani komín. Proto jsem psal, že provoz sauny mě nebude stát nic, když bude v interiéru.
Nuda to bude i když budu kupovat kWh za 10kč. Jsou v to podstatě 2 domácnosti.... Zatím jsem ve fixu za 3,2kč. Technickou výzvou zůstává jak uchovat z FVE přebytečných 1,8MWh z letních měsíců na zimní období.....
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

dřevem netopím, to je moc práce, uhlí vítězí na plný čáře
tak konečně napiš kde bude sauna, dveře z koupelny do sauny, nebo nějak jinak a jak tam budeš topit, elektřinou, dřevem ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

Já myslel, že odpověď je jasná když do baráku nic jiného než dráty nevede.... Sauna bude uzavřená v koupelně. Dveře do chodby by nedávaly smysl.
Uhlí nedává už vůbec žádný smysl. Desítky ba stovky tisíc let nebylo potřeba a zase nebude.....
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

jasný to není, né každej topí elektřinou, proto jsem se ptal

ale na uhlí nedám dopustit, nic levnějšího není a že nebylo potřeba je taky jasný, prostě to neznali a navíc na otevřeným ohništi je lepší dřevo, už jenom kvůli smradu co se z toho line a získávání
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od marko250 »

RoNo píše:
marko250 píše:RoNo> co to je za FVE ,že to celý rok potřebuje kupovat energii? https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=30200&t=1
Trochu mimo téma jen doplním, že průběh spotřeby toho domu dost vybočuje z běžné energetické potřeby. Jako bych si chtěl uměle vylepšit bilanci podle aktuální výroby energie v měsíci. Dost mi to připomíná souseda, který si k FVE pořídil saunu. V Létě když je vedro tak se může saunovat a teď v Zimě si to rozhodně rozmyslí. S ohřevem vody v bazénu je to podobné. Ale možná jste pro přebytek energie v letních měsících našel něco smysluplnějšího.

U mě klimy , TUV, jezírko.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

takže 55° 7 panelů po 450Wp = 3kWp čistý jih a v 9 hodin ráno dávali 1.2 kW, 1kW do baterek, při jasném slunci, pak jsem odjel
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

ZdZ píše:takže 55° 7 panelů po 450Wp = 3kWp čistý jih a v 9 hodin ráno dávali 1.2 kW, 1kW do baterek, při jasném slunci, pak jsem odjel
7 x 450Wp = 3150Wp, ale jinak očekávaný výsledek. Tady 1,2kW v 9:00 dá 6 panelů pod úhlem 49° (760 m,n,m). Podle mě je dobře, že nejdete do vyššího sklonu. Dám sem pak za prosinec statistiku s porovnáním 2 stringů, kde jeden má sníženou výrobu způsobenou omezením výkonu panelů při difuzním záření odpovídající zvýšenému sklonu. Hodin s výrobou z přímého slunečního záření, v té naší zaprděné české kotlině bude tak málo, že se nevyplácí omezit difuzi zvýšeným sklonem.
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

U mě klimy , TUV, jezírko.[/quote]

To je to, co píšu. TUV samozřejmě ohřívám. Chladím, ale to spotřebuje zhruba jen 5% sezónního přebytku energie.
Bazén v létě ohřívat nebudu, protože jediným významnějším efektem bude zvýšená spotřeba chemie. Raději bych bazén ohříval v Zimě stejně jako využíval saunu. Uhlí a plyn do toho tahat nebudu. Dřevo pro diskomfort. Přímé využití solární energie je úplně mimo.
Využít za každou cenu letní přebytky znamená plýtvat energií, která rozhodně není zadarmo.
Moje optimalizace letos je elektrický gril na místo plynového, elektrická sekačka trávy místo benzinové.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

dneska Putina drtíme :-)
55kWh za den

přes poledne 9,3kW z 12kwp
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od Franta2776 »

Já 32KWh z 18,2kWp.Max výkon okolo 8,5kW.
Tady je vidět hrozný rozdíl ve sklonu v zimě.Mých pouhých 10st sklon je v zimě na pikaču.Je to ,ale lepší než vymýslet nějaké složité konstrukce.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od FRSO »

Dnes 12,7kWh z 7,2kWp, 5,4kWp JJZ 4st, 1,8kWp JV 24 st. Včera bylo jen o 0,2kWh méně. Max výkon do 3kW.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

mám svařené trojúhelníky z jeklů přišroubované k betonovým obrubníkům a na tom podélné držáky panelů
na rovné střeše je jedno jestli 10° nebo 50° protože stejně musíš dělat držáky a dávat to na betony

ale nečekal jsem že bude takový rozdíl výkonu, ve sklonech

už to pár hodin při pěkným počasí pouští kolem 5-7kW do nádrže přes poledne , moc to teda topení nepomůže, ale se to snad zlepší
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek