Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od i4wifi a.s. »

Pro všechny zájemce o GridFree doporučujeme navštívit stránky FVE Veltrusy:

http://90.182.76.49:8090/new_index.php

Obrázek

Souhrn informací je též v tomto PDF (anglicky)

http://www.ev-power.eu/docs/pdf/GWL/GWL ... erence.pdf
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Zkušenosti s GridFree - instalace v serverovně

Příspěvek od i4wifi a.s. »

Další referenční instalace v serverovně (zatím bez fotek)

(přišlo emailem, mírně pravopisně upraveno)
V serverovně máme servery, switche, VPN bránu, podružné UPSky a další příslušenství. Mám tam celkový odběr kolem 620W. Teď jsem připojil 3x 240Wp panel a 3x mikroměnič. Teoretické maximum je 690W, v praxi to však bude méně. Při testech jsem naměřil max. 215W na výstupu měniče. Předpokládám, že maximum na výstupu měničů bude někde kolem 650W. Většinu času to bude akorát na úrovni spotřeby nebo to bude méně. Drobné přetoky nevadí, protože v přímo v serverovně je řada dalších spotřebičů, které stále berou nějakou tu energii.

V racku je podružné měření a jištění 230V, ze kterého je též přívod 230V chodbou a světlíkem na střechu, kde je hardware záložního radiového spoje pro přístup k serverům. Takže nebyla třeba dělat žádná dodatečná instalace. Panely s mikroinvertory jsou opřeny na střeše přímo na boku výtahové šachty, zatím provizorně. Po domluvě s majitelem tam dám konstrukci s možností ruční změny úhlu panelů (zima –léto).

Pokud bude svítit slunce 1000 až 1100 hodin ročně, přepokládám, že získáme cca 600 až 660 kWh. Jsem na to zvědav. Platíme 7 Kč za kWh bez DPH, což zahrnuje i náklady na revize a paušál za centrální záložní agregát, který ale nikdy neběžel (stejně máme vlastní UPSky). Navíc v roce 2014 chce provozovatel cenu elektřiny v serverovně zvýšit (argument: že se cena řadu let vůbec neměnila). Ročně platíme cca 36000 Kč bez DPH. Když si spočtu kolik peněz jsme už za ta léta utratili, tak jdu do kolen. Proto jsem se rozhodl, s tím něco udělat a zkusit mikroměniče.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Zkušenosti s GridFree - žeby kšefty nešly

Příspěvek od střídač »

Jak tak pozoruji urputnou snahu dostat do podvědomí solárníků mikroměniče, tak se ten kšeft ne a ne rozběhnout. Masáž veliká výsledky žalostné.

Zkuste nás nalákat na 1500,-Kč za kus! (včetně DPH pro pořádek).

Možná by bylo dobré uzavřít sázky kdy ta cena přistane na uvedeném limitu.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od drama »

i4wifi a.s. píše:Pro všechny zájemce o GridFree doporučujeme navštívit stránky FVE Veltrusy:

http://90.182.76.49:8090/new_index.php

Obrázek

Souhrn informací je též v tomto PDF (anglicky)

http://www.ev-power.eu/docs/pdf/GWL/GWL ... erence.pdf
Trochu mi to přijde jako drbání pravou rukou za levým uchem... tedy pálit přebytky v žárovce a být jen maličký krůček k pořádné pokutě (v případě selhání řízení přebytků), nehledě na to, že systém na přebytky není součástí dodávky zařízení.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od atom »

Ten příklad mi příjde divný.

Servrovna s 620w příkonu, no nevím, já bych to nazval ajclík údržby s pár běžícími pc.
7 Kč za kWh se zálohou z agregátu je běžná cena u hostigu.
Tak buď mám server v hostingu, a tam si panely nedonesu ani náhodou.
Nebo su v nájmu, a jen idiot by mi povolil dávat něco na střechu a tahat někam kabely, místo abych mu platil xx Kč/kWh.

Ty gridfree invertory mají 2 roky záruku, když za 2,5 roku odejde, prodělal jsem. Sice garance 30let blablabll... papír snese všechno, proč nedají teda třeba 5let, když to má vydržet 30let i více ???

To samé když po 2,5letech spočítám kterýkoliv i kvalitní regulátor 60A/48V tak se mi sám o sobě už zaplatil už několikrát.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od bis69 »

drama píše:Trochu mi to přijde jako drbání pravou rukou za levým uchem... tedy pálit přebytky v žárovce a být jen maličký krůček k pořádné pokutě (v případě selhání řízení přebytků), nehledě na to, že systém na přebytky není součástí dodávky zařízení.
No a já jsem si pořád myslel, že se drbu levou rukou za pravým uchem. Tak už konečně vím jak to je. :-)

Teď vážně.
Z technického popisu mikroměniče je jasný, že ideální nasazení je tam kde je kontinuální spotřeba o málo vyšší než je výkon mikroměniče. To, že řeším přebytky, to je proto, že jsem si to pořídil pro experimentování. A při tom experimentování jsem zjistil, že jakákoli jiná cesta není pro normální spotřebu v normálním rodinném domě správná. V současnou chvíli. Zelený bonus je zlodějina (ať si říká kdo chce co chce) a ostrov je investiční nesmysl (tam kde je standardní připojení do sítě).
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od bis69 »

atom píše:Ty gridfree invertory mají 2 roky záruku, když za 2,5 roku odejde, prodělal jsem. Sice garance 30let blablabll... papír snese všechno, proč nedají teda třeba 5let, když to má vydržet 30let i více ???

To samé když po 2,5letech spočítám kterýkoliv i kvalitní regulátor 60A/48V tak se mi sám o sobě už zaplatil už několikrát.
Může odejít za 2,01 roku při záruce na 2 roky. Může taky odejít za 5,01 roku při záruce na 5 let. A může taky odejít za 15 let a to se už zaplatil a "vydělal".

To, že to odejde vždycky když to člověk nejmíň potřebuje, to je prostě PECH. S tím délka záruky moc nenadělá. Ale myslím, že se časem dočkáme i delší záruky, s tím jak se tato větev FV bude rozvíjet.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od drama »

bis69 píše: Z technického popisu mikroměniče je jasný, že ideální nasazení je tam kde je kontinuální spotřeba o málo vyšší než je výkon mikroměniče. To, že řeším přebytky, to je proto, že jsem si to pořídil pro experimentování. A při tom experimentování jsem zjistil, že jakákoli jiná cesta není pro normální spotřebu v normálním rodinném domě správná. V současnou chvíli. Zelený bonus je zlodějina (ať si říká kdo chce co chce) a ostrov je investiční nesmysl (tam kde je standardní připojení do sítě).
Rozumím tomu, že se Vám tento koncept líbí a máte to v zásadě dobře vymyšlené. Ve chvíli, kdy místo žárovky připojíte
spirálu v bazénu, nebo nějaký jiný užitečný balast, je to OK. Já jsem ovšem reagoval na to, že se tu propaguje produkt, který je z jednoho pohledu nedodělek, protože postrádá Vaši balastní vychytávku. Přiznávám, že na mě i trochu působí
to, že tento produkt "vyzývá" k plýtvání energií. Ovšem jakmile bude spuštěn netmetering, tak dávám tomuto produktu zelenou. (Nicméně já osobně stále pomaloučku ale jistě odbagrovávám svému poloostrovu přístup na pevninu :))
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:
bis69 píše: Z technického popisu mikroměniče je jasný, že ideální nasazení je tam kde je kontinuální spotřeba o málo vyšší než je výkon mikroměniče. To, že řeším přebytky, to je proto, že jsem si to pořídil pro experimentování. A při tom experimentování jsem zjistil, že jakákoli jiná cesta není pro normální spotřebu v normálním rodinném domě správná. V současnou chvíli. Zelený bonus je zlodějina (ať si říká kdo chce co chce) a ostrov je investiční nesmysl (tam kde je standardní připojení do sítě).
Rozumím tomu, že se Vám tento koncept líbí a máte to v zásadě dobře vymyšlené. Ve chvíli, kdy místo žárovky připojíte
spirálu v bazénu, nebo nějaký jiný užitečný balast, je to OK. Já jsem ovšem reagoval na to, že se tu propaguje produkt, který je z jednoho pohledu nedodělek, protože postrádá Vaši balastní vychytávku. Přiznávám, že na mě i trochu působí
to, že tento produkt "vyzývá" k plýtvání energií. Ovšem jakmile bude spuštěn netmetering, tak dávám tomuto produktu zelenou. (Nicméně já osobně stále pomaloučku ale jistě odbagrovávám svému poloostrovu přístup na pevninu :))
ja nevim.. me porad hloda myslenka gridfree menice pripojeneho a prifazovaneho k memu 3kW menici a tim vlastne posileni 3kW menice. Mohlo by to byt na neco mozna uzitecne... Ovsem opet by nejspise musela byt vzdy garantovana minimalne spotreba maximalni vyroby gridfree menice, jinak by to asi nedelalo dobre memu MustUPS offgrid menici. :twisted:

EDIT: vyhoda? No .. nemusel bych kupovat vetsi baterie, a dalsi regulator, a pripadne vyskytnuvsi se dalsi panely propojil s AC vystupem menice pres gridfree, cimz bych vlastne i setril DC vstup menice v pripade, ze by gridfree nejak inteligentne posiloval AC stranu.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:ja nevim.. me porad hloda myslenka gridfree menice
Pro pořádek. Cesta mikroměničů je bezesporu cestou tou nejsprávnější, leč za současných podmínek(místní cena, přetok), neprůchodná.

Dlouho ve mne vře jak TO regulérně nabastlit na TY NAŠE měniče. Věřím, že je to realizovatelný a že problém zvládneme. Pak již jen Čína 50USD za kus a pá pá ČEZ.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od gupa »

mypower.cz píše: ja nevim.. me porad hloda myslenka gridfree menice pripojeneho a prifazovaneho k memu 3kW menici a tim vlastne posileni 3kW menice. Mohlo by to byt na neco mozna uzitecne... Ovsem opet by nejspise musela byt vzdy garantovana minimalne spotreba maximalni vyroby gridfree menice, jinak by to asi nedelalo dobre memu MustUPS offgrid menici. :twisted:
To samé, co se dělá proti přetoku do DS. Nabíjet a spotřebovávat. Jenže kapacitu baterie když nesvítí slunce to nezvedne.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od xmasin »

Mě osobně se řešení pomocí mikroměničů líbí, i když bych asi volil jiného výrobce (buď Aurora PowerOne nebo nebo AEconversion). Problém vidím v tom, jakým způsobem zabránit přetoku do sítě při nedostatečné spotřebě a zároveň abych nemusel uměle nenavyšoval spotřebu z DS. Doma mám trvalou spotřebu cca 175W (NAS, plynový kotel, spotřebiče v standby režimu atd.) Představa je asi taková, že bych měl 1 kWp v panelech a pokud by byla výroba větší než aktuální běžná spotřeba, tak bych přes SSR relé s PWM řízením přebytky posílal do boileru, přemýšlím, že bych na řízení použil buď SDS nebo GreenBo, ale ještě vymýšlím čím sledovat výrobu FVE a spotřebu z DS, případně jak oddělit fází na které bude FVE od DS, aby nic nemohlo přetéct do DS. Nejlepší by byl Net-metering tam by člověk nemusel hlídat každý Watt směrem do DS, ale toho se asi hned tak nedočkáme.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od drama »

Tak se podívejte na stránky FVE Veltrusy, tam má řešení ochrany přetoků hotovo.

Admin edit: s dovolenim pridan odkaz.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od MareC3k »

prietoky do siete s ukladanim prebytkov riesi celkom pekne a velmi jednoducho wattrouter, znamy to ma a zatial spokojnost.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Mýtus o "Pokutách za přetoky do sítě"

Příspěvek od i4wifi a.s. »

Pokuty za případné přetoky do sítě jsou jeden z nejvěších "mýtů", který se na tomto fóru šíří a je neustále používán jako "zastrašovací argument".

Všechny případné přetoky do sítě jsou uživatelem přípojného místa placené, stejně jako spotřeba, takže nelze pokutovat něco, co bylo řádně zaplaceno.

Doporučujeme nastudovat problematiku v tomto dokumentu:

http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-03.pdf

* Co vykáže elektroměr, když neúmyslně část energie přeteče do rozvodné sítě?
* Cožpak vyhláška č. 82/2011 Sb, nehovoří jasně o neoprávněné dodávce elektřiny do sítě?
* Jaký je postih za neúmyslné dodání malého přetoku energie do sítě distributora?
* Existuji případy neúmyslného dodávání energie zpět do rozvodů?

Závěr: Nenechejte se zmást jednostranně cílenou propagandou distribučních společností, které úmyslně šíří zastrašující informace tak, aby běžní lidé měli strach nebo obavu, že dělají něco nelegálního.
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Další GridFree reference - SlapNet

Příspěvek od i4wifi a.s. »

i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od i4wifi a.s. »

xmasin píše:Mě osobně se řešení pomocí mikroměničů líbí...... Problém vidím v tom, jakým způsobem zabránit přetoku do sítě při nedostatečné spotřebě a zároveň abych nemusel uměle nenavyšoval spotřebu z DS. Doma mám trvalou spotřebu cca 175W (NAS, plynový kotel, spotřebiče v standby režimu atd.)
Jednou z možností je regulace vstupního příkonu ze FV panelů.

Viz tento odkaz http://gwl-power.tumblr.com/post/631585 ... m-a-single

Obrázek
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Mýtus o "Pokutách za přetoky do sítě"

Příspěvek od drama »

i4wifi a.s. píše:Pokuty za případné přetoky do sítě jsou jeden z nejvěších "mýtů", který se na tomto fóru šíří a je neustále používán jako "zastrašovací argument".

Všechny případné přetoky do sítě jsou uživatelem přípojného místa placené, stejně jako spotřeba, takže nelze pokutovat něco, co bylo řádně zaplaceno.

Doporučujeme nastudovat problematiku v tomto dokumentu:

http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-03.pdf

* Co vykáže elektroměr, když neúmyslně část energie přeteče do rozvodné sítě?
* Cožpak vyhláška č. 82/2011 Sb, nehovoří jasně o neoprávněné dodávce elektřiny do sítě?
* Jaký je postih za neúmyslné dodání malého přetoku energie do sítě distributora?
* Existuji případy neúmyslného dodávání energie zpět do rozvodů?

Závěr: Nenechejte se zmást jednostranně cílenou propagandou distribučních společností, které úmyslně šíří zastrašující informace tak, aby běžní lidé měli strach nebo obavu, že dělají něco nelegálního.
Přečetl jsem si Váš elaborát, ale abych pravdu řekl nijak mě nepřesvědčil. Použité argumenty jsou zdánlivě logické, ale vycházejí z naprosto neplatných premis. Celé toto dílko se dá shrnout do věty: V praxi je zatím relativně malá pravděpodobnost, že by došlo k postihu za drobné přetoky do sítě. Bohužel z právního hlediska jsou i drobné přetoky do sítě nelegální a to že se za ně zaplatí, je naprosto irelevantní.
RomanH
Příspěvky: 19
Registrován: pon říj 29, 2012 8:52 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od RomanH »

zdravím dovolím si zapojit se do diskuze , tohle téma mě zajímá . Zjišťoval jsem si některé věci kolem elektroměrů a možnosti krátkodobých přetoků do sítě.
je důležité je elektroměr nastaven jsou v podstatě 3 možnosti
1. elektroměr počítá absolutní hodnotu v obou směrech .
2. elektroměr počítá hodnotu v obou směrech a podle směru proudu odečítá nebo přičítá .
3. elektroměr počítá spotřebovaný proud a při zpětném proudu rozsvítí červenou ledku a chybu zaznamená . Chybu nelze smazat vypnutím a zapnutím .
Nenašel jsem zatím odvahu zjistit jak se elektroměr zachová když by odemě mělo cosi téct zpátky do sítě
Přetoky do sítě si myslím můžou být problém , všichni kdo mají co do činění s Čezem tak mě varovali že by to nemusela být žádná sranda.
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm
Reputace: 3

Re: Zkušenosti s GridFree - reference instalací

Příspěvek od Jardat »

Řekl bych, že i většímu rozšíření mikroinvertorů, brání zatím i vysoká cena/Wp.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek