Solární přístřešek a budoucí rekonstrukce střešní FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
JirkaT
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 27, 2023 12:44 pm
Lokalita: Praha

Solární přístřešek a budoucí rekonstrukce střešní FVE

Příspěvek od JirkaT »

Jsem již nepracující senior, absolvent FEL 1978, "padesátku" již nemám.

Solární přístřešek
Před RD mám prostor cca 6x6 m, takže záměr je přístřešek pro 2 auta, cca 5.5x5.5 m s 15 panely 370 Wp, 5.5 kWp, k tomu cca 10-12 kWh baterie.
Pultová střecha s malým sklonem (6 ev. 8 st), orientace buď skoro JV (azimut 125 st) nebo skoro JZ (215).
Ještě to musím konzultovat po stránce stavební. O trochu větší sklon by byl s výhodou.

Zatím jsou 2 možnosti: buď jako čistý Ostrov, nebo jako Mikrozdroj bez přetoků.
Proč? Kvůli stávajícímu rozvaděči: zatím nevím, zda by vyhověl požadavkům distributora (PRE), musím získat vyjádření příslušného revizáka. Bourat sloupek se mi fakt nechce. Navíc jde jen o dočasné řešení na 6 let, viz dále.

V případě Ostrova by byl v zimě wallbox zcela jistě ručně přepnut na DS. V případě Mikrozdroje by to mohlo být (jen o kousek) lepší, ale v opravdové zimě stejné.

WB a dobíjení EV.
5.5 kW není zrovna moc, odpovídá to 8 A (přitom minimum je 6), takže doufám, že s baterii by to v létě za plného slunce mohlo nabíjet i 10 A (7 kW, tedy 40 kWh za 6 h), ev. 6 A při horších podmínkách (tedy za den jen cca 20 kWh). Ano uvažuji 3 fáze, je to standard současných BEV (AC 11 kW, 3x16 A). Experimentovat s 1 nebo 2 fázemi nechci. Nabíjení bude typicky jen ve dne, ostatně viz výše. Jednoduché WB se obvykle přepínají po velkých skocích, např: 6, 10, 16 A. Zde by to chtělo nastavení jemnější (6,7,8,9,10), ev. plynulé řízení (třeba 0-10 V).

A teď ty otázky:
Jakou zvolit architekturu systému? Kombinovaný "střídač"? LV nebo HV baterie?
A teď jen nějak "jednoduše" nebo již s uvažováním druhé části nadpisu: tedy budoucí rekonstrukce střešní FVE?

Mám totiž na střeše FVE 5.72 kWp (26x 220 Wp (z dnešního pohledu malé, snad 980x1620), orientace skoro J, sklon 22 st), 2 stringy, střídač SMA Sunny Boy 5000TL-20, 1 fáze max 20 A (tj. omezení na 4.6 kW, ev. trochu více podle napětí) v režimu "povinný výkup". Realizace 12.2009, licence 3.2010, provoz 4.2010. To jako součást skoro pasivního domu (2008-2011).
Takže sice žádná d.....e (zakázané slovo), ale 20 let garantované ceny (doufejme).
Za 6 let a 5 měsíců mi tyto ceny skončí a (pokud se dožiju) nastane snad čas pro rekonstrukci (zrušení smlouvy, odpojení, vrácení licence, výměna panelů za výkonnější, výměna střídače, přidání akumulátorů, přepojení solárního přístřešku, připojení), a tím se zbavím i toho "úřadování".
Ovšem do té doby na to nesmím sáhnout a prakticky asi nelze připojit ten přístřešek (v rozvaděči mám plno, tedy 2 elektroměry: zvlášť RD a zvlášť výroba; dnešní připojovací podmínky bohužel vyžadují extra odpínací prvek a extra HDO, to se tam již nevejde). Po rekonstrukci (a tedy připojení výsledné FVE "uvnitř" domu) se již "venku" vystačí s 1 elektroměrem, takže s malým rozvaděčem, resp. standardním pro FVE.

Moje současná energetická bilance:
Průměrná roční výroba 5.4 MWh, roční spotřeba 2.1 MWh, k tomu 1.05 t peletek (cca 4.1 MWh).
Tedy pouze v elektřině jsem v plusu +3.3 MWh, celkově ovšem v mínusu: -0.8 MWh.
V tom ovšem není započítána TUV v létě (termický systém), tedy do plus (ani odhadnout to neumím).

Rekonstruovaná FVE by pak mohla mít (dle mého odhadu) až 9.3 (23 panelů 405 Wp) na střeše + 5.5 přístřešek = 14.8 kWp, 4 stringy. Samozřejmě těžko odhadovat, jak se do té doby technologie vyvinou nebo jak to v tu dobu bude s bateriemi? Možná již bude dostatek baterek z aut...

Doufám, že mě zkušení nasměrují.
Děkuji předem za všechny připomínky, dotazy, opravy, rady.

Poznámka: Elektromobil pořád ještě nemám.
JirkaT
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 27, 2023 12:44 pm
Lokalita: Praha

Re: Solární přístřešek a budoucí rekonstrukce střešní FVE

Příspěvek od JirkaT »

Mezitím jsem se naučil, že technologie se sice stále vyvíjejí k lepšímu, ovšem naše legislativa spíše naopak.
Z toho plyne, že teď uvažovat, co bude za 6 let, a teď něco plánovat, jak se to za 6 let propojí, tak to mi už žádný smysl teď nedává.
Takže toto téma končím.

A co teď?
Třeba se zamyslet nad solárním přístřeškem jako ostrov, viz: Solární přístřešek jako ostrov - má to smysl?
viewtopic.php?p=224439#p224439

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek