Tepelná izolace pro LiFePo4 v zimě?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Ivo12s
Příspěvky: 563
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Tepelná izolace pro LiFePo4 v zimě?

Příspěvek od Ivo12s »

Měl bych asi i opakovaný dotaz - baterie mám pod nezateplenou střechou. Důvody jsou konstrukční a vzdálenosti atd. to je/bylo předmětem diskuse jinde. Abych využil sluníčko a nabíjel LiFePo4 i v zimě, mám baterie v izolované a zateplené bedně. Bedna je k vidění třeba ZDE. Polystyren (plus nehořlavá izolační deska ze všech 6ti stran) myslím 8-10 cm. Aktuálně to zvládá výpočtem pokles teploty 0,16-0,25°C za hodinu při okolní teplotě do -10°C cca. Nastaveno topení mám na technické minimum LiFePo4, tedy +2°Caž +4°C:
termobox02.jpg
Poptával jsem teď profesionální termobox a zjistil jsem s trochou překvapení, že tyhle PROFI bedny mají vlastně horší vlastnosti, než ten můj samo/domo výtvor. Prodejce to často neví, ale nakonec jsme se dopočítali hodnoty 0,35°C/hod. Napadá vás něco lepšího? Podotýkám, že aktuální systém termostat plus topný kabel uvnitř bedny je stejně nezbytný. Perpetum Mobile ta bedna není a tepelná ztráta tam bude vždy. Jen mi přišlo, že těch 0,25°C/hod je docela velký pokles °C za hodinu a kdyby existovalo něco lepšího...
Tak kdybyste znal někdo nějakou jinou vychytávku... :write: :comp:
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Tepelná izolace pro LiFePo4 v zimě?

Příspěvek od Lubik »

Pokud máš kolem bedny místo tak PUR panely. Mají 2x lepší izolaci než polystyrén. Odkud jsi, mám 160mm
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Ivo12s
Příspěvky: 563
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelná izolace pro LiFePo4 v zimě?

Příspěvek od Ivo12s »

No dělal bych to tedy asi podruhé za životnost té bedny, takže si dovedu představit, že ten Polystyren uvnitř vyměním za PUR. Ale 160 mm, to už je zase moc, to by se mi tam nevešlo.
Místa okolo mám dost, takových 50 m2 :D , ale mám na té bedně přidělanou BMS i termostat - ZDE, tak to lepit z venkovní strany by bylo asi náročnější, než to vyměnit uvnitř. Každopádně díky za tip.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Tepelná izolace pro LiFePo4 v zimě?

Příspěvek od Mogul »

Osobně mám velký regál (180x700x400), na kterém je Cetris. Na Cetrisu z venku polystyren a budu na to dávat ještě OSB. Ozobávají mě to totiž slepice :-) Polystyren jim fakt chutná.
Uvnitř mám vypolstrováno žáruvzdornou rohoží (velice tvárná), do které mám vložen topný kabel.
Žáruvzdorná rohož
Na rohoži je první baterie 24V, šamotová cihla (budu měnit za magnezitové), topné tělísko 230C, další cihla a druhá baterka 24V. BMS a bižu je mimo rohož přidělané na stěně za baterií.
Tak velký regál mám z důvodu velkých baterií LG78. Celé to hlídám TUYA teploměrem, který mě spíná ohřev tělísek. Chystám se připojovat originál teplotní čidla v baterkách k BMS.

Ty bys mohl využít tu rohož, která udrží teplo uvnitř. Zároveň to budeš mít více zabezpečené. Já mám Lionky, takže to trošku hrotím :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek