Cena výrobní elektrické energie z elektrárny Temelín

Nezařaditelné
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Cena výrobní elektrické energie z elektrárny Temelín

Příspěvek od bobik600 »

Ahoj

Zajímalo by mě, jak se vlastně počítá výrobní cena elektrické energie jednotlivých elektráren. Začal jsem s Temelínem. Někdo uvádí, že výrobní cena elektrické energie z Temelína je za kWh je 0,2Kč, někdo zase že je kolem 4Kč. Níže jsem napsal moje značně laické úvahy, jak takovou cenu vypočítat. Budu rád za každý komentář.

Takže jaderná elektrárna Temelín.
Instalovaný výkon: 2250MW. Za 22 let provozu vyprodukovala v průměru 13TWh ročně což je 284,4TWh. Přičemž za posledních 10 let se výkon ustálil zhruba na 15 TWh ročně. Počítal bych s touto hodnotou pro případnou duplikaci elektrárny, kdy odpadne vývoj a modernizace. Z 15TWh vychází průměrný výkon Temelína na 1712MW. Průměrná vytěžitelnost je 76% instalovaného výkonu. Rozpor, uvádí se 87%, ale to je jen v roce, kdy je místo dvou odstávek jen jedna.

Cena výstavby od roku 1983 do roku 2004 je 98 miliard korun. Převedeno do zlata je to 238t zlata. Je to hodnota zlata 98 miliard v roce 2004. Za 21 let výstavby by to měla být částka ve zlatě o hodně nižší díky inflaci. Ovšem protože se výstavba JE neustále prodražuje tunami nesmyslných regulací, ponecháme cenu takovou, která odpovídá roku ukončení stavby. Dnes by částka na výstavbu Temelína dosáhla 334 miliard Kč, pokud bychom hypoteticky mohli další JE velikosti Temelínu postavit během jednoho roku.

Odpisy.
Odpisy v energetice se uvádějí na 20 let. Tedy odpis se bude pohybovat 12t zlata ročně. Což je 16,86 miliardy Kč.

Odpis na kWh=16 860 000 000Kč/15 000 000 000kWh=1,12Kč/kWh

V soušasnosti by už měl být Temelín odepsán.

Lidské zdroje.
Elektrárna má v současnosti 1350 stálých zaměstnanců. Průměrný plat je v ČR sice kolem 45 000Kč, ale budeme počítat pro zaměstnance ČEZu kolem 100 000Kč. Tedy celkové mzdové náklady za rok jsou 1,62 miliard Kč.

Mzda na kWh=1 620 000 000Kč/15 000 000kWh=0,11Kč/kWh

Palivo.
Cena paliva je 1,4 miliardy ročně.

Palivo na kWh= 1 400 000 000Kč/15 000 000 000kWh=0,09Kč/kWh

Odvody na jaderný účet činí 55Kč/MWh což je zaokrouhleně 0,06Kč/kWh.

Při odstávce jednoho z bloků, která nastává jednou až dvakrát ročně se do ceny započítávají i výpadky dodávek, kterou musí suplovat uhelné elektrárny. Jenomže Temelín je i dodavatelem tepla, tak se to vyruší. Ale pro klid duše bych započítal 0,1Kč/kWh pro tyto výpadky.

Celková cena elektrické energie, kterou Temelín dodává do sítě je tedy 1,12+0,11+0,09+0,06+0,1 což je 1,48Kč/kWh v současných cenách. Jestliže odečteme odpis, dostaneme se k ceně 0,36Kč/kWh. Oficiální údaje od ČEZu jsou 0,87Kč/kWh. Nejspíš vnitropodnikový nebo spíše vnitrokoncernový zisk bude 0,5Kč z kWh. A nebo špatně počítám.

Závěr.
Největší položkou v ceně je tedy odpis. Když budeme uvažovat, že cena lividace bude rovná ceně výstavby, tak nám to posledních dvacet let životnosti elektrárny nepřekročí tu 1,5Kč/kWh v současné hodnotě koruny. Pokuď se zřídí nějaký likvidační účet. Životnost elektrárny se odhaduje na 60-80let. Tedy máme před sebou 20-40let výroby za pár haléřů. Nebo taky ne. Nejspíš nízká cena elektrické energie už není v Evropě žádoucí. Jestliže bychom byli schopni Temelín dostavět, tak cena z něj by se mohla rozpočítat na (1,5+0,4)/2 což by mohlo vycházet kolem 1Kč/kWh. To je pořád pěkný. A kdybychom Temelín zduplikovali, tak pořád 1,5Kč s vyhlídkou za dvacet let na 0,4Kč za kWh je pořád lepší, než se spoléhat na OZE.

Zdroj informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3 ... mel%C3%ADn
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Cena výrobní elektrické energie z elektrárny Temelín

Příspěvek od Mex »

Je už pozdě a jsem línej, tak to nebudu přepočítávat a beru to, že je to spočteno správně.
I když třeba ty výpočty mzdových nákladů, kdy jsi počítal jen mzdy ale už ne na ně navázané odvody, to asi nebude úplně přesné.

Je obecně známý fakt, že u jaderek tvoří největší část ceny elektriky rozpočtená cena výstavby. A že na výhodnost té které nabídky má vliv nejenom nabídková cena elektrárny, ale možná ještě víc podmínky jejího financování. Protože elektrárna se asi neplatí tak, že šéf elektrárenské společnosti vytáhne z kapsy tlustou peněženku, ale bude se to financovat dlouhodobým úvěrem, jehož úroky je třeba do ceny elektřiny taky promítnout.
Pokud by to přece jen zaplatil z ruky, tak by zase bylo třeba započítat ušlý zisk z toho, kdyby ty peníze uplatnil jinde na bankovním trhu.

Další asi nezanedbatelná položka zřejmě bude pojištění.

No a zřejmě další položky budou taky různé doplňkové infrastrukturní stavby. Třeba u Dukovan přehrada Dalešice a přečerpávačka Mohelno, které vnikly asi z velké části právě kvůli jaderce v Dukovanech.

Každopádně ale elektrika ze stojících starých jaderek je cenově výhodná, to určitě platí.
Mimo jiné taky proto byla taková nebetyčná kravina, že si Němci fungující moderní jaderky zavřeli.
Nepostavit jaderku může mít smysl, ale zavřít už postavenou a tady zafinancovanou jaderku je prostě stupidita.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cena výrobní elektrické energie z elektrárny Temelín

Příspěvek od cipis »

Ty mzdové náklady budou min. 2x vyšší. Plus samozřejmě v tom nejsou další desítky a desítky lidí, co nejsou zaměstnanci, ale třeba ochranka, různé údržby atd. Stejně tak ty další investiční celky. Jestli to tím ochuzeným výpočtem vyšlo na 1,50 Kč, tak bude nejspíš pravda ty 4 Kč, jak se píše hned nahoře, než těch 0,20 Kč.

Co se týče Němců, tak to asi ani nemá cenu komentovat, by se člověk zase jen rozčílil. A to se ještě ti *píp* kasají, jak mají víc jak půlku z Občasných Zdrojů Elektřiny.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrPetr
Příspěvky: 7
Registrován: sob led 06, 2024 9:40 am
Lokalita: okolí Mělníka

Re: Cena výrobní elektrické energie z elektrárny Temelín

Příspěvek od PetrPetr »

Zapoměl jste ještě náklady na uložení vyhořelého paliva a na opravy - některé díly se musí měnit, ... Obrovský rozdíl je, jestli už byla elekrárna odepsaná, pak jsou náklady nízké a jestli se jedná o novou elektrárnu, která musí splácet úvěr na její postavení. V případě nové JE budou náklady těch 4 Kč/kWh. V případě již odepsané 0,87Kč/kWh.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Cena výrobní elektrické energie z elektrárny Temelín

Příspěvek od bobik600 »

https://echo24.cz/a/SeT3Y/zpravy-domaci ... et-procent

K těm platům. Myslím, že jsem byl štědrý dost. Rozhodně víc, než ČEZ samotný ke svým zaměstnancům.

Co mě chybí, je ta běžná údržba. Ale divil bych se, kdyby byla víc než 0,1Kč/kWh.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek