epever a vyčítání do venus os/vrm

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Empires1979
Příspěvky: 11
Registrován: stř lis 09, 2022 8:13 am
Bydliště: Poblíž Třince

RPi3 + Venus OS + Smartshunt + Epever MPPT

Příspěvek od Empires1979 »

Zdravím vespolek. Nemáte prosím někdo rozjetou následnou konfiguraci? Mám Raspberry Pi 3B+ na kterém mi běží Venus OS od Victronu. OS Venus mám integrovaný Victron Smartshunt a potřeboval bych v tom Venus OS monitorovat regulator MPPT od EPEVERu.
Neřešil někdo prosím?
marsyn
Příspěvky: 21
Registrován: sob črc 21, 2018 2:46 pm

Re: RPi3 + Venus OS + Smartshunt + Epever MPPT

Příspěvek od marsyn »

jo řešil koupil jsem Victron Blue Solar, na první pohled je to dražší nicméně ten Victron ekosystém má i své výhody. Pro mě např. skvělý DVCC (zjednodušeně kompenzace úbytku napětí na kabelech mezi reglem, pojistkou a baterkou). Záruka 5 let, nastavení nabíjecího napětí na dvě desetinná místa atd. ... nejsme tak bohatí abychom si kupovali levné věci :-)
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

epever a vyčítání do venus os/vrm

Příspěvek od smartyn34 »

cipis píše: sob pro 30, 2023 1:33 pm Anebo naprosta klasika, Rpi a Venus os, vcetne napojeni na VRM. Kdyz jsem to zvladl poskladat a nastavit ja, tak to zvladne kazdy :⁠-⁠D
JBD BMSka jde pripojit take.
Horsi je to s temi Epevery, zatim jsem nenasel nic, co by je zvladalo vycist a publikovat ve VRM. Jen asi dva nedokoncene a uz neudrzovane projekty. Nejvetsi problem je u nich to, ze nedaji tak rychle vycitani dat. Borci to resili obejitim pres druhe RPi, co cetlo 1x za minutu a zprostredkovavalo pro Venus jsony ... Ale to je uz pro me spanelska vesnice uplne ...
Přesně, takto jsem taky uvažoval, hodil jsem Venus na Rpi,teď se s tím seznamuji, snad bude cesta jak načíst data z Epever. Zatím jsem data vyčítal python scriptem, tak snad by to mohlo jít překlopit do Venus OS
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Podšumavský poloostrov verze 2

Příspěvek od smartyn34 »

Podařilo se v Venus OS vyčítání přes Node Red z obou Epeverů, bohužel data jsou jen tam a do victroní vizualizace asi není šance je dostat. Udělal jsem si jen pro přehled vizualizaci přes to Node red, ale nějak to není ono, nejde tam dělat např. grafické zobrazení toku proudu a pod. Nechám Venus OS na raspberry pi, kde budu hlavně vyčítat data, řešit vytěžování a ovládání měničů, vizualizaci a sběr dat pak pořeším na HA.
Největší problém na vyčítání dat z regulátorů se ukázal originál převodník USB-rs485 od Epevru. Obyč z číny fungoval na poprvé.
VenusOs.PNG
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podšumavský poloostrov verze 2

Příspěvek od kodl69 »

Já myslím, že to jde dostat i do Venus os, přes D-bus, mrkni inspirace na venus-midnite na githibu. (Jbakuwel nebo tak nějak se menuje autor). Normálně to vyčítá data z midnite a zobrazuje ve Venus os.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Podšumavský poloostrov verze 2

Příspěvek od cipis »

Pres to D-bus to podle tvurce moc nejde, protoze to nezvladaji ty Epevery. Proste je to cte moc rychle, a dotycnemu se ty Epevery na par minut vzdy odmlcely, kdyz to tam valilo co vterinu.
Projekt nebyl dokoncen, protoze autor nakonec vyhodne koupil victron mppt a epeveru se zbavil.
Posledni, o cem psal, tak jsem zminoval nahore, tj necim jinym vycitat snesitelnym intervalem a hrnout to pres mqtt.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Podšumavský poloostrov verze 2

Příspěvek od smartyn34 »

Dík, kouknu. To je divný s tou rychlostí, teď jedu z každého dotaz na data po 800ms a normálně stíhají
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: epever a vyčítání do venus os/vrm

Příspěvek od cipis »

Rozdělil jsem téma, tohle si zaslouží vlastní vlákno.

Co jsem našel:

vlákno na victron fóru:
https://community.victronenergy.com/que ... -port.html

je tam toto:
https://github.com/kassl-2007/dbus-epever-tracer 2 roky staré, čte po 485 a posílá na dbus, nezkoušel jsem

pak od toho bakuwella:
https://github.com/jbakuwel/venus-midnite

tomuhle to ve vyšších rychlostech padalo:
https://github.com/ganey/victron-json-mppt

nejnadějněji vypadá toto od manuela (spoluautor i toho softu pro BMSky), má tam i postup, jak to mít pro více regulátorů, ale je potřeba to mít v mqtt (tj. potřeba něco níže popsané):
https://github.com/mr-manuel/venus-os_d ... ar-charger


Pár řešení, kdy se to vyčítá esp po 485 a posílá na mqtt:

https://github.com/chickey/RS485-WiFi-EPEver
https://github.com/softwarecrash/EPEver2MQTT

To poslední zkouším, protože to umí vyčítat řadu epeverů bez čehokoliv dalšího, jen musí mít ID od jedničky vzestupně.

Teď jsem jich zapojil 7, zatím jen lezu na web toho ESPéčka, ale je to nějaké strašně lenošné, asi jsem to přepískl s množstvím :)


Jinak ještě jsem někde zahlídl, že to zkouší přes modbus, s převodníkem waveshare tcp/485. Ale to jsem ještě nepročetl.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: epever a vyčítání do venus os/vrm

Příspěvek od cipis »

Použil jsem jejich zapojení, https://github.com/softwarecrash/EPEver ... ki/Wireing, krom teda toho, že MAXe napájím z 3,3 V.
d1mini-485.png
Sice podle datasheetu ESP má sežrat 5 V TTL logiku, ale jednomu ESP jsem minule odpravil jeden vstup (při experimentech s tím elektroměrem), tak to radši nechávám na 3,3 V. Akorát na to budu muset mrknout osciloskopem, dost to při čtení epeverů chybuje, alespoň dle té webserial konzole, co se na tom ESP dá pustit.
Ještě teda tomu zkusím snížit počet zařízení, naštěstí to nemusím fyzicky, stačí naklikat, kolik jich mám :)
Edit: tak to budu muset zkusit i fyzicky, protože to chybuje též. Ale do sklepa dnes už nelezu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: epever a vyčítání do venus os/vrm

Příspěvek od smartyn34 »

Něco podobného jsem používal do teď, měl jsem na to vlastní destičku s ESP a převodníkem na 485, napájenou přímo z toho regulátoru přes stabilizátor na 3.3V. takovému řešení se chci právě už vyhnout, vše hezky po drátě a spolehlivě.

Koukal jsem na ten Python script z githubu od uživatele Kassl co jsi dával a vypadá jednoduše, zkusím implementovat. Jen toho času kdyby bylo víc.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: epever a vyčítání do venus os/vrm

Příspěvek od cipis »

Jo, o čase mi povídej ... Ještěže mají v GME do šesti večer :)

Tak jsem zvědav, na co přijdeš, a jestli tam půjde těch epeverů přidat více, na jednu linku, jak to mám teď.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek